Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorola E32, se aprinde flashlig...

La mulți ani @sylvius!

Joy Berceni Biruintei 87

Recomandare suport tableta
 Vanzare apartament

Adaptare motor nou la unele elect...

Sfat achizitie mirrorless Lumix

Romania printre primele pozižii d...
 Pisica din Iasi care a mers sa na...

PC fara wifi, conectare smart mon...

Masina cu buget redus

Renovare garsoniera 40 m.p. - ins...
 Amorsa

Catel gasit pe strada

Arhiva tar - descarcare nesigura ...

Racord flexibil gaz in loc de apa

Rulouri exterioare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
804 replies to this topic

djl

djl

Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

• Grup: Senior Members
Conform unei cărţi din 1959 se produceau încă rulouri sub un STAS din 1953. Dar la clădiri post 1946? nu am văzut din alea care să se scoată în afară. Prima bucată de lemn era mai grea.
Oare cele din lemn noi or fi la fel de rezistente precum cele vechi?

Digix

Digix

Senior Member

Nu cunosc istoria rulourilor, poate fi un obiect de studiu pentru tine, care ești pe domeniu. Despre cele din lemn, să răspundă cine cunoaște. Eu nu am astfel de produse.

Maskatu

Maskatu

Senior Member

Cei ce v-ati pus rulouri electrice, pe unde ati tras alimentarea (din interior spre exterior)? Ca daca sacrifici tamplaria cu o gaura, imi pare ca faci acelasi lucru pe care l-ai fi facut cu șnurul.

akeem

akeem

Senior Member

Eu am dat gaura īn termopan. Și nu una, vreo 3 :) - cablul tv și parca alimentarea de la ac.
Am pus electric ca era prea mare jaluzeaua și au zis ćia ca nevestina nu va fi in stare sa o ridice cu șnurul.

Digix

Digix

Senior Member

View PostMaskatu, on 13 august 2023 - 08:47, said:

Cei ce v-ati pus rulouri electrice, pe unde ati tras alimentarea (din interior spre exterior)? Ca daca sacrifici tamplaria cu o gaura, imi pare ca faci acelasi lucru pe care l-ai fi facut cu șnurul.
Se dă pe lângă tâmplărie. Cel puțin eu așa fac.

djxme200

djxme200

Junior Member

• Grup: Members
In viitorul apropiat ma voi apuca de renovarea totala a unui apartament intr-un imobil vechi care a avut rulouri exterioare de lemn. Tamplaria va fi schimbata si ma tot gandesc daca chiar am nevoie sa montez rulouri si as dori niste pareri din partea celora care monteaza si/sau au deja. Apartamentul este situat la parter, regimul este D+P+3.

1. Prea mult soare direct nu am deoarece regimul cladirilor din jur este de P+3/4 - ferestrele le am orientate pe N-V-S si am cladiri inalte in toate directiile, mai putin pe N unde am doar o fereastra.
2. Ar trebui sa montez un sistem deasupra tamplariei si ar trebui sa fac asta odata cu montarea geamurilor  - as fi preferat sa pot monta tamplaria doar si dupa ce termin renovarea sa pun si rulourile, dar ce fac cu gaura?
3. Am ceva dubii legat de izolatia termica deasupra tamplariei efective, cladirea nu este izolata deloc deoarece are oarece valoare istorica si a fost interzisa izolarea exterioara la reabilitare. Grosimea zidurilor exterioare este de 50-60cm caramida plina, in dreptul ruloului e beton de 10cm maxim cred.
4. Cu ce se poate acoperi in interior deasupra geamurilor sa arate si bine dar sa si permita accesul in caz de probleme. Tamplaria veche se integra frumos cu capacul acela de lemn, dar ma gandesc ca un capac de PVC simplu nu va avea acelasi efect.
5. Care este latimea maxima a unui rulou? Am trei ferestre de aprox 2,5m latime.

Pun si o poza cu tamplaria in momentul acesta, si o poza cu tamplaria unui vecin (schimbata la un moment dat)

Attached Files

Digix

Digix

Senior Member

Nu trebuie să montezi nimic deasupra tâmplăriei, decât un buiandrug din fier/cărămidă/beton de care să se poată prinde tâmplăria. Nu ți-aș recomanda să pui rulou suprapus pe lățimea aia. Dacă vrei rulou în continuare, pune unul aplicat, pe exterior. Golul respectiv se poate acoperi cu rigips + vată sau polistiren + rigips lipit pe el. etc. Nu ai nevoie de niciun acces ulterior, operațiunea va fi definitivă.

Dacă totuși dorești neapărat varianta cu rulou suprapus, cum e în poza vecinului, capacul ruloului trebuie să rămână liber, pentru posibilele intervenții ulterioare.

Se fac rulouri și de 5 m lățime dacă e nevoie.

Dacă alegi varianta cu rulou aplicat, montajul lor se poate face și ulterior renovării și montajului tâmplăriei, dacă acum e bugetul limitat, fără prea mare deranj.

djxme200

djxme200

Junior Member

Peretele e destul de gros, ar trebui sa aduc la fata cumva cutia ruloului ca sa nu mai inchid gaura cu nimic, asta ar insemna sa umplu in jurul ei si sa aduc si ferestrele cumva tot in interior, pare cam bataie de cap.

Este nevoie neaparat de buiandrug deasupra? am vazut la vecini in timpul renovarilor ca au pus doar placa de rigips si au umplut gaura cu polistiren+spuma.

Daca pun rulourile la exterior, sa ii prevad profil separat deasupra tamplariei? Citisem ca e mai bine decat sa se monteze direct pe fereastra.

Digix

Digix

Senior Member

Fereastra o pui unde este acum, nu prea e voie să modifici arhitectura blocului. Buiandrug pui ca să ai prindere pentru fereastră la partea de sus, altfel va cam flamba. Fereastra veche era prinsă cu casetă cu tot. Noul rulou va veni la exterior cu totul.

Nu e nevoie de alte profile deasupra, mai pierzi din lumină. Poți pune ruloul direct peste fereastră (aplicat pe exterior, nu deasupra), sau peste plasa rulou dacă vrei și plasă.
Dacă ferestrele nu au părți fixe și vrei rulouri acționate manual, trebuie prevăzute profile laterale pentru rola și tabachera de acționare a ruloului.

Edited by Digix, 24 August 2023 - 19:28.

djxme200

djxme200

Junior Member

Am inteles, cred ca o sa acopar gaurile si voi vedea ulterior legat de rulouri sa le instalez la exterior. O sa prevad si instalatia electrica in proiect pentru a fi mai simplu si a nu mai da gauri.
Multumesc mult de info!

Digix

Digix

Senior Member

Dacă vrei rulourile cu motor, atunci poți să prevezi un tub îngropat pentru cablu la exterior, într-o laterală a ruloului, cu o sârmă în el, care iese dintr-o doză de conexiune de la interior. Rulourile au motorul capsulat, cu cablul deja montat pe el. Trebuie doar să tragi acel cablu cu sârma către doza din interior. De la acea doză, unde trebuie trasă o alimentare, tragi un cablu de 3 fire către doza de aparat pentru comutator, dacă se face cu comutator. Dacă se face cu telecomandă, nu mai trebuie altceva. Rulourile se pot automatiza și pentru acționare din telefon.

djl

djl

Ai rulouri exterioare din lemn?   :rolleyes:

djxme200

djxme200

Junior Member

Au fost da la toate ferestrele, insa eu cand am cumparat deja nu mai existau cadrele metalice exterioare, in unele camere inca e capacul de lemn (nu stiu daca mai e ceva inauntru) iar in unele camere se vede clar ca a fost scos aproape tot, probabil furate si folosite ca lemn de foc cine stie.
Din ce stiu cladirea a avut chiriasi de tot felul, iar cand a fost retrocedata acestia nu au fost foarte multumiti de evacuare, rezultatele putand fi vazute la dezastrul lasat.

Attached Files

djl

djl

Păcat. Rulourile alea din lemn, probabil cu ceva întreţinere în timp, sunt foarte durabile şi frumoase. Mă întreb cum arăta apartamentul înainte de vandalizare.
Poate deschizi un subiect separat despre el.

djxme200

djxme200

Junior Member

Eu ma intreb cum arata dupa ce au plecat chiriasii :)

Cand l-am cumparat era deja curatat la placa, pe unii pereti se vede direct caramida, instalatiile de scurgere refacute si partial electric facut. Fostul proprietar al cladirii incepuse deja o renovare cu un proiect de a face aparthotel in ea dar ulterior planurile s-au schimbat.

Ma gandesc sa deschid un subiect separat ca un jurnal, poate o voi face cand ma apuc de treaba.

Maskatu

Maskatu

Senior Member

Am cerut mai multe oferte pentru rulou caci voiam sa pun odata cu noua fereastra dar am constatat ca ruloul costa mai mult ca tamplaria cu tot cu geam si nici nu am ales vreo tamplarie premium..... cam 2000-2400 lei pentru un rulou electric pentru o fereastra de 1,44 metri, patrata.

O sa las pentru la anul prin primavara, stiu ca o sa fie si mai scump dar mna, mi-e mai usor sa le fac treptat. Manual era cam 1400 de lei dar am zis ca e mai ok electric. Ah si ruloul are si plasa in el.... smecherie.

djxme200

djxme200

Junior Member

Exact din motivul acesta am abandonat si eu ideea de a monta rulourile odata cu tamplaria. Mai bine pregatesc instalatia electrica odata cu schimbarea tamplariei si rulourile o sa le montez exterior dupa ce ma mut.

Maskatu

Maskatu

Senior Member

Mi-a zis nenea care a venit sa masoare ca NU se da gaura in tamplarie si sa NU pun țeavă. Ca au cei care monteaza nu stiu ce șpiral,scula  si o sa bage cablu pe după tamplarie....

Gen...asa. Acuma ....cate bordeie atatea obiceie.

Este nevoie de cablu gros? Sau motorul pentru un rulou de 1.44x1.44 nu necesita un motor de putere mare... ma gandesc

Attached Files

Edited by Maskatu, 12 September 2023 - 07:31.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate