Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Rulouri exterioare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
804 replies to this topic

#685
OCM

OCM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 06.08.2007
Salutare,  daca blocatorii de la plasa de insecte incorporata în rulou deblocheaza foarte greu care ar putea fi cauza? Plasa are 170cm latime deci cam la limita ajung cu ambele mâini pe capete.  E ceva comun pa astea mai lungii, ca ce testasem eu de proba mergea foartee usor deblocate

#686
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Hello. Exista cumva motorase de rulouri care sa fie montate in tabachere? Ale mele sunt cele clasice, cu snur si ma gandeam daca ar exista ceva sa montez in locul lor, si apoi sa intercalez niste relee inteligente sa pot controla functionarea..

#687
OCM

OCM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 06.08.2007
Ceva motor de genul care misca snurul cred ca iti trebuie:
https://www.kickstar...motorized-blind

https://www.ksaretai...at-907581#attr=

https://www.amazon.c...96&sr=1-21&th=1

#688
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007

 SwatKat, on 28 decembrie 2022 - 14:50, said:

Hello. Exista cumva motorase de rulouri care sa fie montate in tabachere?
Or fi, dar există motoare care se montează în rulouri, in axul lor. Se pot motoriza inclusiv rulourile deja existente, cele cu șnur. Se pot pune motoare cu telecomandă, sau se pot pune motoare care se pot comanda din telefon.

Edited by Digix, 29 December 2022 - 21:40.


#689
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Am plase de țânțari clasice, cu balamale la ferestre normale, de cameră.
Vreau să pun rulouri exterioare din aluminiu.
Am următoarele întrebări:
1. dacă vreau să folosesc plasa actuală, rulourile au ceva special pentru a se asigura glisarea plasei la geamul care se deschide?
2. Are cineva poze sau un filmuleț în care să văd exact din ce anume e format sistemul de glisare și cum funcționează în realitate?
3. Nu aș vrea tip rulou.

I idee năstrușnică ar fi să pun în partea de sus a ferestrei o bucată fixă de plasă și sub ea una cu balamale care să se deschidă când ridic rulourile de tot.

Înălțimea ferestrei cu tot cu ramă este 1,05 m.

Edited by XrainX, 01 January 2023 - 18:22.


#690
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

 XrainX, on 01 ianuarie 2023 - 18:21, said:

Am plase de țânțari clasice, cu balamale la ferestre normale, de cameră.
Vreau să pun rulouri exterioare din aluminiu.
Am următoarele întrebări:
1. dacă vreau să folosesc plasa actuală, rulourile au ceva special pentru a se asigura glisarea plasei la geamul care se deschide?
2. Are cineva poze sau un filmuleț în care să văd exact din ce anume e format sistemul de glisare și cum funcționează în realitate?
3. Nu aș vrea tip rulou.

I idee năstrușnică ar fi să pun în partea de sus a ferestrei o bucată fixă de plasă și sub ea una cu balamale care să se deschidă când ridic rulourile de tot.

Înălțimea ferestrei cu tot cu ramă este 1,05 m.

Salut, am sa iti împărtășesc informatiile mele referitoare la întrebările tale(menționez ca daca cineva are are altele sa fie primite):
Înainte de a răspunde întrebările 1.2.3 trebuie sa amintim faptul ca rulourile exterioare pot fi echipate cu plasa tip rulou in caseta "roulului". Prin asta, automat ne gândim la doua cai de rulare pe verticala , una a lamelelor ruloului si una a plasei de insecte.
Rămânem la intrebari prin următoarele răspunsuri.  
Daca vrei o improvizație prin care sa iti păstrezi plasa de insecte gaurind sinele ruloului exterior cu posibilitatea ca periile si lamelele acestea sa fie deteriorate daca nu se tine cont de lungimea șurubului si in plus nu iti asigura o inchidere bună in partea de sus si jos a plasei.. tot improvizație se numeste.
Daca dorești variante in cazul in care dorești sa iti pui rulouri exterioare fara plasa tip ai 3 posibilități
1. Plasa fixa : montata in toc , in spatele cercevelei fara a gauri tamplaria(are avantaje insa un dezavantaj ar fi uzura garniturii in functie de toleranta lasată pentru strângerea garniturii)
2. Plasa plisse sub rulou , insa aici trebuie sa specifici inainte de comanda rulourile ca dorești si plasa, ca ruloul sa vina cu niște distanțiere pt sine.(comanda deodata)
3. Revenind la 2 daca comanzi ruloul inainte si plasa plisse dupa,atunci nu cere distantierele respective, prin aceasta iti va permite sa te prinzi cu șuruburi in colturi(dar tot un fel de improvizație mai mica ar fi) 😁
Personal la o înălțimea specificata de tine as merge cu rulou cu plasa încorporată(dar cum am menționat,nu știm latimea)  Probabil ai văzut problema ca a sărit din prinderile de jos și de aceea ai renunțat la idee... dar sa nu uitam ca tu ne.ai dat doar inaltimea, latimea este esentiala aici de-asemenea. Numa bine, an nou fericit.



#691
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Mai este si plasa Smart.

Attached Files



#692
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Plasa smart e cea de la B-smart? Pare fixă.

Lățimea totală a golului din zidărie este 155 cm, se deschide doar geamul din stânga. Cu siguranță caseta rolului va veni peste golul de fereastră, nu m-am gândit când am făcut casa că aș vrea rulouri.

Edited by XrainX, 03 January 2023 - 22:55.


#693
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Da este fixa, este insa frumoasa, practica si un pic mai ieftina decat rulou, plise, sau rulou incastrat. Nu stiu aia de la b-smart ce este plasa smart.

#694
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Din păcate nu poate fi fixă deoarece fereastra este la parter și vreau să o mai deschid.
Colțarele alea rotunde de prindere sunt făcute de tine sau se găsesc de cumpărat. La un search pe net eu am găsit asta: https://www.metaloch...4-buc-met0393/?
Tu, având mai multă experiență poate înțelegi modul lor de prindere.
Un sistem fix dar care se poate scoate la un moment dat am văzut aici la minutul 3:45 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y3dNo_E3Isw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#695
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Asta presupune ca ruloul să se monteze depărtat de fereastră. Ca să poți monta/demonta acea plasă, ar trebui să o poți băga pe sub caseta ruloului. Părerea mea sinceră este că sunt o prostioară greu de folosit acest tip de plase. Cel mai sigur/ușor de folosit e să pui plase rulou/plisse. Cele care sunt separate, neîncorporate în caseta ruloului sunt mai fiabile și mai ușor de depanat în caz de nevoie.

#696
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 XrainX, on 05 ianuarie 2023 - 02:28, said:

Din păcate nu poate fi fixă deoarece fereastra este la parter și vreau să o mai deschid.
Colțarele alea rotunde de prindere sunt făcute de tine sau se găsesc de cumpărat. La un search pe net eu am găsit asta:

Materia prima se importa din Polonia, eu comand plasele gata facute nu le fac eu. Dar plasa aia nu este tocmai fixa, se impinge de la interior spre exterior pana trec periile de garnitura, periile o tin sa nu cada in interior, coltarele o tin sa nu cada in exterior, se monteaza si se demonteaza foarte usor. Mie mi se par practice, fiabile (nu are ce sa se defecteze la ele), estetic arata foarte bine, si mai ieftine decat variantele rulou/plisse.

#697
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011

Quote

Dar plasa aia nu este tocmai fixa
Probabil că te referi la poza din exemplul meu pentru că la tine pare fixă definitiv. Ar trebui ca pe latura de sus sistemul tău să fie altfel pentru a se putea detașa.

În ceea ce privește plasele care nu sunt încorporate în rulou eu cea mai mare problemă o văd la deschiderea lor indiferent că este rară sau frecventă deoarece ruloul ridicat complet va mai acoperi o parte din golul ferestrei. De aceea tot timpul va trebui să faci o mișcare de scoatere a plasei de sub lamela ruloului.
Partea cu periile pe marginile plasei mi se pare interesantă iar dacă ar fi de jur împrejurul întregii plase poate ar merge un sistem de deschidere a plasei ca la mansarde, doar că cei doi pivoți ar trebui montați cât mai sus astfel încât partea de jos a plasei să se deschidă foarte mult, ceva de genul ăsta
Attached File  Fereastră mansardă deschidere largă.jpg   15.44K   7 downloads

Edited by XrainX, 05 January 2023 - 14:07.


#698
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 XrainX, on 05 ianuarie 2023 - 14:05, said:

Probabil că te referi la poza din exemplul meu pentru că la tine pare fixă definitiv.

Nu, ma refer la plasa din exemplul meu si vreau sa spun doar ca nu este fixa definitiv, se pune si se da jos foarte usor si rapid, comparativ cu variantele de profil 17x25 sau cu cele care au cleme de prindere.

#699
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Care este prețul aproximativ pentru un rulou exterior cu acționare manuală, fără plasă anti insecte pentru un geam de bloc? Să zicem 150 cm x 100 cm. Cu montaj cu tot.

#700
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Până la urmă am folosit vechea plasă anti-insecte pe care o aveam și am adoptat sistemul culisant. Așadar pot muta plasa stânga dreapta paralel cu fereastra și de asemenea o pot scoate pentru a o spăla. Iese așa cum ies geamurile de la vitrina unei mobile.

Attached File  Rulou cu plasa tantari culisanta -.jpg   475.73K   30 downloads Attached File  Rulou cu plasa tantari culisanta.jpg   282.92K   34 downloads

#701
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
De ce se pot ridica, cu mâna, din exterior rulourile? Sunt cu deschidere manuală. Pot ridica ruloul cu un deget cam pe 1/4 din înălțimea ferestrei, după care nu mai poate fi ridicat cu mâna. Au fost puse prea puține lamele astfel încât nu mai este acoperit complet sistemul de rulare cu lamele atunci când ruloul este lăsat complet jos? Mă gândesc că dacă ce rămâne în casetă e acoperit complet cu lamele, cele care sunt în dreptul ferestrei nu mai pot fi ridicate din exterior atât de simplu.
Mai am alte două rulouri de același tip, făcute în același loc, anult trecut, dar astea se ridică decât vreo 10 cm, aceste rulouri fiind cu motor.

#702
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Nu e nimic anormal, lamelele stau pe poziție doar din propria greutate. La astea manuale, se mai mișcă axul dacă ridici de lamele cu mâna la cele cu motor, nu. Mai contează și caseta cât de mare e. Dacă e mai mare, se ridică mai mult. Se puteau pune bolțuri antiefracție, să nu se ridice lamelele, dacă cereai așa ceva de la început.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate