Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Rulouri exterioare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
804 replies to this topic

#667
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Salutare,

Digix, ai putea face un clasament al calitatii sistemelor de rulouri ? Eu am de vreo 12 ani rulouri cu actionare electrica in exteriorul unei tamplarii PVC Salamander si au mai cedat din ele. Dupa ceva timp de nefolosire, se blocheaza si pe urma se rup acele cleme T de prindere a ultimei lamele pe ax (oricum mi se par extrem de slabe clemele). Am mai schimbat eu din ele acum vreo 5 ani dar acum nici nu prea mai gasesc pe google. Nu stiu cum sunt calitatile la aceste rulouri dar la tamplarie am vazut diferente enorme. In ultimii 5-7 ani am avut de-a face cu tamplarii de aluminiu Reynaers, Metra sau Internorm iar felul in care lucreaza si se simt fata de marea masa a tamplariilor intalnite pe la noi este incomparabil.

PS : Maine voi masura tamplariile si voi reveni catre tine intr-un PM cu dimensiunile pentru a vedea ce putem face.

#668
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Salut! Dacă se rupe sfoara aceea de care tragi cum se poate înlocui?

#669
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

 adbuser, on 12 octombrie 2022 - 16:11, said:

Salut! Dacă se rupe sfoara aceea de care tragi cum se poate înlocui?

Se desface capacul de la cutie si se poate schimba. Acum totul depinde de ce rulou ai .

#670
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015

View Postmmiclaus, on 12 octombrie 2022 - 19:44, said:



Se desface capacul de la cutie si se poate schimba. Acum totul depinde de ce rulou ai .

Nu știu cum sa l schimb. Îmi poți da mai multe detalii ?

#671
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Salut! Ce fel de rulou este? Ai acces pe exterior? La ce etaj? Pozele ar fi de ajutor.

Edited by Digix, 16 October 2022 - 13:11.


#672
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Nu merge sa pun poza , nu știu de ce. E un rulou exterior de aluminiu
Am văzut ca se desface prin interior , are un capac acolo

#673
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Merge să pui și poze. Trebuie să dai alege fișierul, apoi attach this file (după ce ai ales înainte more reply options). Dacă ai capac la interior, e rulou suprapus. Nu e din aluminiu decât covorul de lamele, carcasa e din plastic. Dacă e suprapus, mai degrabă ar trebui să ai panglică, nu șnur, dar nu e obligatoriu.

Edited by Digix, 17 October 2022 - 19:58.


#674
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015

View PostDigix, on 17 octombrie 2022 - 19:56, said:

Merge să pui și poze. Trebuie să dai alege fișierul, apoi attach this file (după ce ai ales înainte more reply options). Dacă ai capac la interior, e rulou suprapus. Nu e din aluminiu decât covorul de lamele, carcasa e din plastic. Dacă e suprapus, mai degrabă ar trebui să ai panglică, nu șnur, dar nu e obligatoriu.

E capac pe interior și este un snur

Sunt de pe telefon și poate de aia nu pot sa pun poze

#675
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
E greu de explicat fără poze, nu știu ce e acolo. Scoți capacul, lași jos covorul de lamele. Desfaci covorul de lamele de pe ax. Desfaci șnurul vechi din tabacheră. O blochezi cu șurub, ceva să nu se desfacă arcul tabacherei. Scoți șnurul vechi de pe tamburul de pe axul  ruloului. Tai un șnur nou de lungime de două ori și jumătate cât înălțimea ruloului. Înfășori jumătate din șnur pe tambur. Prinzi covorul de lamele pe ax înapoi, etc, etc, etc.

#676
big-sharky

big-sharky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 11.02.2010
Salutare
Cam acum 1 an am pus termopane noi la apartament. Dormitorul mic nu are balcon, si blocul fiind la strada am hotărât sa pun rulou de PVC pentru a creste izolația fonica și termica. Am ales un rulou actionat cu șnur, datorita diferențelor de preț. Însă am făcut nai mult rău, decât bine. Prin găurirea tâmplăriei pentru șnur, s-a dus izolația. A crescut zgomotul, si a scăzut temperatura. Sint curent când e frig. Am cu 2 grade mai puțin decât în celalalt dormitor.
Întrebarea mea este dacă este o eroare de montaj, sau asa trebuia montat șnurul prin găurirea tâmplăriei?
Pot face ceva sa reduc zgomotul, sa nu "mai bata vantul" si sa cresc temperatura? Probabil rulou acționat electric era soluția. Dar acum mai am ceva de făcut?
Mulțumesc.

#677
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

View Postbig-sharky, on 16 noiembrie 2022 - 01:30, said:

Salutare
Cam acum 1 an am pus termopane noi la apartament. Dormitorul mic nu are balcon, si blocul fiind la strada am hotărât sa pun rulou de PVC pentru a creste izolația fonica și termica. Am ales un rulou actionat cu șnur, datorita diferențelor de preț. Însă am făcut nai mult rău, decât bine. Prin găurirea tâmplăriei pentru șnur, s-a dus izolația. A crescut zgomotul, si a scăzut temperatura. Sint curent când e frig. Am cu 2 grade mai puțin decât în celalalt dormitor.
Întrebarea mea este dacă este o eroare de montaj, sau asa trebuia montat șnurul prin găurirea tâmplăriei?
Pot face ceva sa reduc zgomotul, sa nu "mai bata vantul" si sa cresc temperatura? Probabil rulou acționat electric era soluția. Dar acum mai am ceva de făcut?
Mulțumesc.

Nu cred ca prin punerea unui rulou. Gaura pt snur se da in cu un burghiu de 10 maxim din cate imi aduc aminte si se introduce un arc special  pt eliminarea frecarii snurului de marginile tamplariei/farmaturii. Acolo e posibil sa mai fie ceva.

#678
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Merge mai usor cu 11mm la arc. Poate vine vre-o unul sa-mi ceara gaura de 10mm pentru rola, te injur de nu te vezi.

#679
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postbig-sharky, on 16 noiembrie 2022 - 01:30, said:


Întrebarea mea este dacă este o eroare de montaj, sau asa trebuia montat șnurul prin găurirea tâmplăriei?


Dar pe unde ar mai putea trece snurul, sa faca legatura intre rulou si interior? Prin perete? Da, se poate, dar tot printr-o gaura, si asta inseamna o alta dimensiune de rulou, alt aspect exterior etc. .
Exista rulouri actionate manual cu montare complet la exterior, maine trec pe acolo si daca nu uit o sa fac poze. Este vorba despre o casa unde tamplaria de 2 lei din lemn stratificat pentru proprietar insemna artă si eficienta. Ea, tamplaria, era un kkt efectiv, nu te contrazici cu cei care se stiu cu arta. Romani fiind, nu putem noi? Sigur ca putem. Le montam complet la exterior, daca nu uit fac maine poze, este un pic aiurea sa deschizi fereastra pentru a actiona ruloul, dar la unele case se poate si asta, la apartamente nu prea.

#680
mihnic2003

mihnic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 24.09.2009
Am o fereastra de balcon si una la bucatarie dotate cu rulouri exterioare din aluminiu. Rulourile sunt actionate la balcon de 3 motoare Somfi , iar ruloul de la bucatarie este actionat de un singur motor. Toate motoarele sunt actionate de la intrerupatoare. Intrebarea pe care o pun cunoscatorilor este aceasta: pot sa fac o adaptare astfel incat sa pot actiona rulourile din TELECOMANDA? La momentul cand am facut comanda rulourilor electrice, era prea scump sa le comand cu telecomanda. Deci pot adapta rulourile sa le pot actiona din telecomanda ? Care ar fi costurile ?

#681
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Se poate. Trebuie receptoare de telecomandă montate în caseta ruloului, sau în casă și telecomanda corespunzătoare.

#682
mihnic2003

mihnic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 24.09.2009
Aceste receptoare si telecomanda, pot fi gasite la societatea la care am comandat rulourile? O sa dau o cautare sa vad unde se gasesc aceste dispozitive. Nu sunt din Bucuresti.
Multumesc.

Edited by mihnic2003, 17 November 2022 - 14:06.


#683
OCM

OCM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 06.08.2007

View Postmihnic2003, on 17 noiembrie 2022 - 14:05, said:

Aceste receptoare si telecomanda, pot fi gasite la societatea la care am comandat rulourile? O sa dau o cautare sa vad unde se gasesc aceste dispozitive. Nu sunt din Bucuresti.
Multumesc.

Cred ca ceva de genul asta: https://www.invertoa...=receptor radio

Am avut in plan sa fac si eu asa ceva la  casa parintilor dar s-a amanat. Sa imi zici cum e daca faci.Poate niste poze. Mersi.

#684
mihnic2003

mihnic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 24.09.2009
Asa si la mine, s-a amanat.
Mersi de informatie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate