Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Rulouri exterioare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
804 replies to this topic

#415
freefly

freefly

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2016
Salutare tuturor,
       Apartamentul urmează sa fie construit, este la stadiul de proiect...as dori sa montez rulouri exterioare actionate electric. Ce ar trebui sa le spun celor care pot face modificări, referitor la traseele electrice. Ce, cum, unde, de unde... sa fie trase aceste cabluri si alte detalii...pentru a fii cat mai precis?
Mulțumesc anticipat.

#416
westYmate

westYmate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2008
Salutare!
Am si eu o nedumerire in legatura cu 1 rulou exterior ce-l detin.
Mi-am pus acum 1 an rulou exterior la o camera de la ap..
Problema e ca daca il inchid complet ramane pe marginea de sus stanga putin gol pe lat si la fel in partea de jos spre dreapta.
Nu imi aduc aminte daca era asa la inceput.
Se poate face ceva ? Si care ar putea fi cauza ? S-ar fi putut aduna mizerie intre spatiul de la rulou asta impiedicand inchiderea lui?

#417
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Cred ca o poza lamurea totul . , ca ce spui tu este cam improbabil .
Nu vad cum sa ramina gol in laterale ...
Daca te referi ca nu se inchid lamelele complet , este alta poveste . Inchide complet , apoi cu mina , le " zdrangani " , le " freci " si vezi daca se aseaza . Ar trebui sa mearga daca este un gunoi depus . Poti face asta cu incredere ca nu se intimpla nimic .
In caz ca nu merge si stau la fel , ar trebui rulata in afara sinei si vazut daca o " balama " de plastic dintre lamele , nu are grad ceva ......dar este mai complicat la bloc .

#418
westYmate

westYmate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2008

View Post86-APP, on 04 noiembrie 2018 - 18:06, said:

Cred ca o poza lamurea totul . , ca ce spui tu este cam improbabil .
Nu vad cum sa ramina gol in laterale ...
Daca te referi ca nu se inchid lamelele complet , este alta poveste . Inchide complet , apoi cu mina , le " zdrangani " , le " freci " si vezi daca se aseaza . Ar trebui sa mearga daca este un gunoi depus . Poti face asta cu incredere ca nu se intimpla nimic .
In caz ca nu merge si stau la fel , ar trebui rulata in afara sinei si vazut daca o " balama " de plastic dintre lamele , nu are grad ceva ......dar este mai complicat la bloc .

Da de lame vorbeam,scuze.
O sa incerc cum ai zis,dar nu pot ajunge pe toata partea pt. ca e doar un geam pe mijloc.
Mersi.

#419
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Salut

Doresc sa montez rulouri la ferestrele de la living:
Attached File  geamuri living.png   89.45K   42 downloads

Ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri la intrebari?

1. Pentru dimensiunile geamurilor din poza, ce dimensiuni vor avea casetele rulourilor?

Ma gandesc sa folosesc casete aplicate, tencuibile, si vreau sa stiu cat de 'adanci' sunt casetele pentru a sti cum sa pozitionez tamplaria in zid astfel incat sa pot acoperi caseta rulourilor cu tencuiala decorativa. Grosimea zidului este de 30cm iar termosistemul va avea 15cm

2. Doresc sa controlez rulourile cu niste intrerupatoare modulare de la Schneider pentru a le pune in aceeasi doza cu intrerupatoarele de lumini. Se poate? Sunt compatibile?

3. Pentru ca am deja trei intrerupatoare de lumini, alte trei intrerupatoare pentru rulouri pare cam mult. As putea sa grupez toate trei rulourile pe acelasi intrerupator modular?

4. Daca raspunsul la intrebarile 2 si 3 este DA, pot controla rulourile individual din telecomanda, suplimentar fata de intrerupatorul comun?

5. Ce trebuie sa mai prevad pentru o viitoare automatizare a rulourilor prin centrala de alarma ? Am auzit ca este posibil, dar nu stiu ce infrastructura (fire, cabluri) implica acest lucru


Multumesc anticipat

#420
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Dimensiunea casetelor de rulouri depinde întotdeauna de înălțime(înălțime mai mare, "sulul" de lamele va fi mai gros, deci trebuie casetă mai mare în care să încapă), tipul de lamelă(dacă ruloul are suprafață mare, e nevoie de lamele mai groase), de tipul de acționare(dacă are acționare manuală, se folosește ax mai subțire, de 40 mm, iar dacă are acționare electrică, funcție de dimensiunea ruloului și a motorului, care se montează în interiorul axului, se pot pune axuri de 40 mm, 60 mm, 70 mm, sau 125 mm pentru ușile de garaj). Mai depinde și dacă se încorporează în casetă și plasă tip rulou, iar atunci caseta trebuie să fie mai mare ca să intre și sulul plasei.

La dimensiunile alea, acționare cu motor, ax de 60, fără plasă, e nevoie de casetă tencuibilă de 180 mm. Dacă pui plase rulou sau plisse separate (adică neîncorporate în casetă), va trebui să mai adaugi 40 mm rectangularul, adică va trebui să acoperi cu termoizolație 180 mm + 40 mm.

Sunt bune comutatoarele alea. Nu sunt întrerupătoare, denumirea corectă e comutator, pentru că funcția principală e de a comuta sus/jos. Evident că și întrerupe alimentarea motorului. În principiu, se pot acționa simultan toate trei de la un comutator.

La întrebarea 4, nu am întâlnit în practică niciodată situația asta, în principiu, zic că se poate, nu sunt 100% sigur, dar cred că da.

Pentru comandă centralizată, ori tragi firele de la început la centrală, câte 4 la fiecare rulou, ori pui releu wireless la fiecare rulou.

#421
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Mulțumesc. Mă ajută foarte mult.

Daca am înțeles bine, indiferent că pun plasa rulou IN caseta sau plisse, tot cu 40mm create grosimea? Acel profil rectangular e ghidajul plasei de țânțari? Așa de gros e?

Poți da mai multe detalii despre acele relee wireless? Cat de scumpe sunt? Se pot monta ulterior la orice rulou cu acționare electrică?  Cum sunt acționate din centrala? Printr-un modul special?

#422
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
În 40 mm trebuie să intre caseta plasei rulou, carcasa + sulul de plasă, respectiv mecanismul + caseta de plasa plisse. Nu e mult.

Văd că ai pus profile de compensare sus, ai de gând să aplici ruloul pe rama geamului? Dacă da, atunci te retragi cu tâmplăria la montaj suficient ca să poți acoperi caseta cu termoizolația.
La rulourile de înălțime mai mică, și caseta poate fi mai mică, adică de 137. 150 sau 165 mm.

E un releu la Fibaro cu Z-wave și folosești centrala corespunzătoare. Se poate monta ulterior în spatele dozei de aparat.
Mai e și la Somfy ceva Tahoma și Conexoon, dar scumpe bine. Nici Fibaro nu e prea ieftin. Ieftin și destul de bun poți folosi relee gen Sonoff, care merg direct la rețeaua wireless, dar trebuie adaptate să poți da comandă pe cele două direcții, sus/jos, adică ai nevoie de două relee per rulou

#423
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Intr-adevar, ma gandeam sa aplic caseta ruloului pe rama geamului, de aceea am pus profil compensator Ca sa nu vad din interior prea mult din rulou.
Daca o aplic pe zidarie, nu am suficienta grosime ca sa  acopar 22cm (18+4).

De ce e nevoie sa aplic termosistem pe caseta? Credeam ca e suficient sa acopar cu tencuiala decorativa.

Imi poti calcula grosimea casetei si pentru urmatoarele geamuri? (cu tot cu plasa de insecte)

Attached File  dormitor.JPG   25.76K   10 downloads

Attached File  dormitor2.JPG   25.66K   9 downloads

Attached File  dormitor3.JPG   27.6K   6 downloads

Attached File  birou.JPG   27.94K   2 downloads

#424
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Mai intervine un aspect. Presupun că vrei ca toate ferestrele să fie egal depărtate la montaj, adică să ai aceeași lățime de glaf interior/exterior. E de bănuit că nu vrei ca o fereastră mai mică pe înălțime și fixă care de exemplu poate avea casetă de 137 mm, evident fără plasă dacă e fixă, să fie montată mai la exterior decât cea înaltă, care are și plasă, deci casetă de 180 mm și 40 mm rectangularul plasei, adică 220 mm. Diferența este de 83 mm între ele. Cred că ai vrea să fie montate la aceeași adâncime în zidărie și să acoperi cu mai mult polistiren ruloul mai mic.

1. Caseta de 137 mm, se folosește pentru rulouri cu lamele de 39 mm, cu ax de 60 mm fără plasă încorporată de până la 1440 mm înălțime. Înălțimea include și caseta.
2. Caseta de 150 mm, se folosește pentru rulouri cu lamele de 39 m cu ax de 60 mm, fără plasă încorporată de până la 1800 mm înălțime.
3. Caseta de 165 mm, se folosește pentru rulouri cu lamele de 39 m cu ax de 60 mm, fără plasă încorporată de până la 2280 mm înălțime.
4. Caseta de 180 mm, se folosește pentru rulouri cu lamele de 39 m cu ax de 60 mm, fără plasă încorporată de până la 2790 mm înălțime.
5. Caseta de 205 mm, se folosește pentru rulouri cu lamele de 39 m cu ax de 60 mm, fără plasă încorporată de până la 4050 mm înălțime.

La astea mai adaugi 40 mm dacă ai plasă la fereastra/ușa respectivă.

Dacă vrei să tragi toate comenzile rulourilor la un panou centralizat, poți pune un automat programabil acolo.

#425
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View PostDigix, on 15 mai 2019 - 00:27, said:

Mai intervine un aspect. Presupun că vrei ca toate ferestrele să fie egal depărtate la montaj, adică să ai aceeași lățime de glaf interior/exterior. E de bănuit că nu vrei ca o fereastră mai mică pe înălțime și fixă care de exemplu poate avea casetă de 137 mm, evident fără plasă dacă e fixă, să fie montată mai la exterior decât cea înaltă, care are și plasă, deci casetă de 180 mm și 40 mm rectangularul plasei, adică 220 mm. Diferența este de 83 mm între ele. Cred că ai vrea să fie montate la aceeași adâncime în zidărie și să acoperi cu mai mult polistiren ruloul mai mic.

cam asa as vrea. Va trebui sa imi fac calcule, pentru ca toate geamurile/usile unde vreau rulouri au inaltimi diferite

View PostDigix, on 15 mai 2019 - 00:27, said:

Dacă vrei să tragi toate comenzile rulourilor la un panou centralizat, poți pune un automat programabil acolo.

Deocamdata am tras comenzile in doza de intrerupator de lumina. Oare as putea sa le prelungesc de acolo spre camera tehnica? Sau ar trebui tras cablu suplimentar direct de la rulou ?


Multumesc pentru informatiile legate de dimensiunile casetelor. Foarte folositoare!

View Posthorohaidan, on 29 octombrie 2018 - 14:21, said:

Salut, ma poate ajuta cineva cu un sfat pentru pozitionarea copexului, care pleaca din doza electrica din casa si merge catre exterior, pe unde poate fi introdus cablul de alimentare al ruloului?
   La ce inaltime fata de partea de sus a geamului ar trebui sa fie copexul care iese afara?
Am atasat o poza cu variantele de amplasare a copexului, care ar fi de preferat V1 sau V2?

Electricianul m-a sfatuit sa nu dau gauri acum. La instalare, cine instaleaza rulourile, da o gaura oblica din doza electrica din interior, catre exterior. Nu stiu cat de bine si precis se poate da aceasta gaura fara sa afecteze geamul.
Precizez ca rulourile se vor instala ulterior instalarii geamurilor si vor fi aplicate pe geam.

Varianta electricianului ar fi V1.

Multumesc.

ma intereseaza si pe mine raspunsul la problema colegului

#426
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Ar fi bine de pus un copex cu sârmă în el, ca să tragi firul de la rulou, de afară, în doză, Trebuie tras pe lateralul geamului, la partea de sus, Merge și în dreptul profilelor de compensare, pe care le poți masca ulterior cu rigips.

View PostDigix, on 19 februarie 2018 - 16:06, said:

Motoarele electrice de rulouri au 4 fire: comun, sus, jos și împământare. Aceste sunt capsulate și au cu cablul  de 1,5- 2m legat deja din fabrică. Cablul iese prin caseta ruloului și se va introduce în casă. Deci, nu e nevoie să fie tras cablul de alimentarea afară, ci doar prevăzut un canal în zidărie, prin care să treacă acest cablu spre interior și o doză la interior, unde se va uni cu cablul de alimentare, etc.
La varianta motoarelor cu receptorul de telecomandă încorporat (în motor), atunci vor fi numai trei fire care ies din motor: fază, nul, împământare, și tot la fel trebuie băgat cablul în casă, către doză.
Mai există și varianta receptorului de telecomandă separat de motor, iar aceste poate fi situat în caseta ruloului, în doză îngropată, sau aplicat pe perete.

Edited by Digix, 17 May 2019 - 23:56.


#427
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View PostDigix, on 17 mai 2019 - 23:55, said:

Trebuie tras pe lateralul geamului, la partea de sus, Merge și în dreptul profilelor de compensare, pe care le poți masca ulterior cu rigips.

Ar fi trebuit sa intreb asta mai devreme.
Mie electricianul mi-a dus firele cam sus. Se gandea ca le voi pune pe zidarie. Nici nu stiam ca rulourile vin gata cablate.
Pentru a nu avea probleme la montaj, recomanzi sa le trag mai jos?

Attached File  20190511_133212.jpg   719.67K   84 downloads

#428
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 22.02.2009

View Postwizake, on 19 mai 2019 - 21:00, said:

Ar fi trebuit sa intreb asta mai devreme.
Mie electricianul mi-a dus firele cam sus. Se gandea ca le voi pune pe zidarie. Nici nu stiam ca rulourile vin gata cablate.
Pentru a nu avea probleme la montaj, recomanzi sa le trag mai jos?

Attachment 20190511_133212.jpg
Eu zic ca nu sunt probleme, oricum va trebui sa folosesti o doza de legatura amplasta cumva.

#429
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Eu personal le-aș băga înapoi în casă. Nu aș pune doza în polistiren, pe exterior, ci la interior. Așa că aș trage cablul înapoi în casă și aș lăsa copex-ul, sau aș pune altul mai jos. Dacă ai profile de compensare, trag concluzia că vei avea caseta ruloului în golul de geam actual. deci mult mai jos.

#430
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 22.02.2009

View PostDigix, on 20 mai 2019 - 01:10, said:

Eu personal le-aș băga înapoi în casă. Nu aș pune doza în polistiren, pe exterior, ci la interior. Așa că aș trage cablul înapoi în casă și aș lăsa copex-ul, sau aș pune altul mai jos. Dacă ai profile de compensare, trag concluzia că vei avea caseta ruloului în golul de geam actual. deci mult mai jos.
Sau in pod .....vad ca poza este la etajul II deasupra este podul , mai nou electricieni fac la casele noi aparatajul pe podea peste care se toarna sapa, fiecare priza/intrerupator direct in tablou fara folosirea de doze.La sfarsit iti iese un tablou cat o usa de mare:)).

#431
Zolly2002

Zolly2002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.01.2017
Eu mi am lasat cablu cu 3 fire pentru fiecare geam nu este destul? Trebuie neaparat 4 fire? Eu le am tras sa am acolo curent in eventualitatea ca intr un viitor indepartat voi monta rulouri.

#432
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Le pui fără împământare și gata. Asta dacă pui comutator. Dacă sunt cu telecomandă, sunt suficiente 3 fire.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate