Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Rulouri exterioare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
804 replies to this topic

#433
Zolly2002

Zolly2002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.01.2017
Da, vor fi comutatoare, am facut dozele in casa unde merge 220 si de acolo merg mai departe cablu cu 3 fire la coltul fiecarui gol de geam, nu cred ca pamantarea sa fie asa de cruciala la astea dar cad cu electricianul (tata) si luam decizia. Mulțumesc pentru informații.

#434
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
De fapt, trebuie doar să ai un copex gol de afară până la doză, sau în care ai băgat o sârmă care să te ajute, prin care să poți trage în casă cablul de la motorul ruloului, care va fi deja cablat și are 4 fire. E de evitat să faci conexiunile în caseta ruloului, dacă nu le așezi bine, se pot agăța de lamele și smulge firele. Nu ai de ce să ieși cu cablul afară. Dacă e deja tras, legi cablul ruloului de el și îl tragi în casă, în doză.

#435
Zolly2002

Zolly2002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.01.2017
Pentru convenienta au fost trase fire izolate fara copex, deci legaturile se vor face langa cutia ruloului undeva.

#436
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Deci, în principiu, va trebui o doză la exterior, că în aer așa, nu prea merge.

#437
Zolly2002

Zolly2002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.01.2017
Ok, voi pune cate o doza so voi trage si pamantare, dar de care parte sa pun doza? De care parte se face legatura de obicei la rulourile actionate electic?

#438
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
exact asta voiam sa intreb si eu. toate rulourile sunt la fel? de exemplu cablurile ies din caseta in stanga sau dreapta?

#439
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postwizake, on 21 mai 2019 - 20:22, said:

exact asta voiam sa intreb si eu. toate rulourile sunt la fel? de exemplu cablurile ies din caseta in stanga sau dreapta?

Cablurile ies din “caseta” pe partea in care vrea beneficiarul.

Nu,rulorile nu sunt toate la fel. Difera motorizari, materiale, echipari.

#440
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Se fac pe orice parte, când se ia măsura pentru rulouri se ține cont pe ce parte e mai convenabil, dacă nu e trasă alimentarea, sau se execută cu motorul pe partea pe care este alimentarea. Deci puneți alimentarea unde vă vine mai bine, unde e traseul mai scurt, nu contează pe ce parte.

#441
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Salutare tuturor.
Sunt curios daca releele wifi/rf de la SONOFF se preteaza la motoarele pt rulouri. Sunt ieftine, unul cu 2 canale e 70 ron. Insa nu stiu daca motoarele astea merg prin impuls. Idem si pt usile de garaj.

#442
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Merge. Motoarele de rulouri nu merg prin impuls în mod direct. Am folosit Sonoff prin impulsuri cu un canal la poarta auto(am modificat un Somfy RF cu un canal să meargă prin impulsuri) și la ușa de garaj tip rulou cu Sonoff RF cu 4 canale, dar prin interfața controlerului de la Somfy.  Sonoff cu 4 canale e mai ușor de folosit. Pentru un rulou obișnuit, merge unul cu 2 canale direct.

Modificarea pentru impulsuri e ca în acest video, dar la RF diferă un pic, trebuie tăiat cablajul pe ambele părți.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p76OQI5Xx2k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#443
gl14crs

gl14crs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.09.2016
Buna ziua!Va rog sa-mi dati o oferta de pret pentru rulouri exterioare cu dimensiunile H:275cm L:85(+plasa anti insecte);H:190cm L:245cm(+plasa);H:192cm L:143cm;H:192cm L:88cm(+plasa).As vrea sa-mi trimiteti atat varianta manuala cat si cea automata.Multumesc!

#444
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
În ce localitate?

Edited by Digix, 31 May 2019 - 15:31.


#445
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postgl14crs, on 31 mai 2019 - 14:41, said:

Buna ziua!Va rog sa-mi dati o oferta de pret pentru rulouri exterioare cu dimensiunile H:275cm L:85(+plasa anti insecte);H:190cm L:245cm(+plasa);H:192cm L:143cm;H:192cm L:88cm(+plasa).As vrea sa-mi trimiteti atat varianta manuala cat si cea automata.Multumesc!

1500 euro rulouri + 800 euro motorizari, cu ridicare de la sediul firmei si fara montaj.

View PostDigix, on 31 mai 2019 - 15:30, said:

ĂŽn ce localitate?

Ce culoare, ce tip de motorizare??..

#446
gl14crs

gl14crs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.09.2016
Multumesc dar depaseste cu mult bugetul meu.

#447
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Nu te-ai prins de mișto?  Ca să primești un răspuns complet, trebuie să dai detalii complete.

#448
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
am inteles ca daca optez pentru motoare Somfy IO la rulouri, nu pot sa le controlez si prin intrerupatoare.
Eu am cablat si pentru intrerupatoare, dar mi-ar placea si optiunea de la le controla (rulourile) de pe telefon.

Exista alte solutii pentru a putea avea si intrerupatoare pe perete, dar si pentru a controla rulourile de pe telefon/internet/telecomanda ?

Ma gandeam sa folosesc intrerupatoare Livolo, care pot fi comandate de pe telefon.
Din pacate nu exista inca varianta de intrerupatoare Livolo pentru rulouri cu ZigBee, dar producatorul spune ca vor apare anul acesta.

#449
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

View Postwizake, on 13 iunie 2019 - 11:00, said:

am inteles ca daca optez pentru motoare Somfy IO la rulouri, nu pot sa le controlez si prin intrerupatoare.
Eu am cablat si pentru intrerupatoare, dar mi-ar placea si optiunea de la le controla (rulourile) de pe telefon.

Exista alte solutii pentru a putea avea si intrerupatoare pe perete, dar si pentru a controla rulourile de pe telefon/internet/telecomanda ?

Ma gandeam sa folosesc intrerupatoare Livolo, care pot fi comandate de pe telefon.
Din pacate nu exista inca varianta de intrerupatoare Livolo pentru rulouri cu ZigBee, dar producatorul spune ca vor apare anul acesta.
Eu zic sa apelezi la un electronist care stie sa lucreze in automatizari sau arduino.

#450
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Ar trebui să meargă cu Smoove IO https://www.somfy.ro...05/smoove-1-io-

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate