Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Eoliene, energie eoliana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13188 replies to this topic

#109
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

 arcadius, on 7th October 2009, 22:13, said:

ok am retinut o so tin in probe  vreau sa vad practic cum o sa mearga  :D

multumesc florine

in cazul in care se va incalzi pot so leg in triunghi,  atunci fa fi numai buna i va creste si curentul.
Nu cred, deoarece nu ai pus cu 1,73xnr_spire_stea (adica vre-o 140 de spire).
Oricum va fi vom vedea la teste.

LE> Nu ma supar fii linistit. Acum numai bun este de cateva teste. Nu-i tot una o elice de 4m cu una de 5m este o diferenta de 1kW la 10m/s si eficienta de 0,25 a elicei.

Offtopic Scuze de dublu post dar merge netul la Orange ca "ochii la mort".

Edited by florin.tanasa, 07 October 2009 - 21:51.


#110
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 14.05.2004

 florin.tanasa, on 7th October 2009, 17:09, said:

Eu as alege Forte:
1. Ai acces la electrolit iar informatiile date de acesta cu privire la starea bateriei sunt mai sigure decat sa citesti cu voltmetru tensiunea.
2. Am deja BSB
3. Fa o echivalenta intre cele doua baterii privind greutatea finala si vezi care sunt mai grele (pana la urma capacitatea sta in acel plumb fiind de acelasi tip cu acid).

LE> Acestea sunt parerile mele dar sunt si altii care au lucrat mai mult la viata lor cu baterii: @danpet, @gabifo, etc.

Am primit cateva info de la Rombat referitor la elementii FORTE si anume:
Suporta un numar de cca 500 de cicluri descarcat-incarcat de 75%  (bateria descarcata pana la 25% nivel de incarcare).
Garantie 1 an.
Ce parere aveti?

Intre timp am mai gasit urmatoarea baterie: Rolls Surrette S530 (S-530) Battery 6 Volt  306 eur bucata fara TVA, s-ar incadra in buget. Acum, am senzatia ca astea nu au 500 AH
Care este recomandarea dumneavoastra in aceasta situatie ?

#111
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 zaitzus, on 8th October 2009, 15:26, said:

Am primit cateva info de la Rombat referitor la elementii FORTE si anume:
Suporta un numar de cca 500 de cicluri descarcat-incarcat de 75%  (bateria descarcata pana la 25% nivel de incarcare).
Garantie 1 an.
Ce parere aveti?

Intre timp am mai gasit urmatoarea baterie: Rolls Surrette S530 (S-530) Battery 6 Volt  306 eur bucata fara TVA, s-ar incadra in buget. Acum, am senzatia ca astea nu au 500 AH
Care este recomandarea dumneavoastra in aceasta situatie ?
Au 530Ah la descarcare in 100 ore (I=5,3A maxim)
La descarcare in 20 ore au 400Ah (I=20A)...depinde ce curent tragi din ele.
Par a fi niste baterii foarte bune,durata de viata=10 ani.
Nu stiu despre FORTE...

#112
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 14.05.2004

 danpet, on 9th October 2009, 17:38, said:

Au 530Ah la descarcare in 100 ore (I=5,3A maxim)
La descarcare in 20 ore au 400Ah (I=20A)...depinde ce curent tragi din ele.
Par a fi niste baterii foarte bune,durata de viata=10 ani.
Nu stiu despre FORTE...

deci ai alege surette in detrimentul bsb-250 de la caranda si in detrimentul rombat, in ciuda faptului ca au cu 200 AH mai putin?
eu am estimat un consum zilnic de 200 amperi din baterii.

#113
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 zaitzus, on 9th October 2009, 19:33, said:

deci ai alege surette in detrimentul bsb-250 de la caranda si in detrimentul rombat, in ciuda faptului ca au cu 200 AH mai putin?eu am estimat un consum zilnic de 200 amperi din baterii.
Nu inteleg...care au cu 200Ah mai putin?
bsb-250 au 250Ah (Caranda).Si astea par a fi baterii bune (tot la 10 ani)
Forte Rombat au maxim 500Ah dar alte date nu dau (pacat)
Surette au cum am zis mai sus 530Ah la 100H.
Compara preturile,tinand cont de tensiunea fiecareia si de cate buc.ai nevoie pt a obtine U de care ai nevoie.

200Ah in 24 ore inseamna 8,3A.Deci o bat de 500Ah te tine 2 zile fara sa o incarci de loc.

#114
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 14.05.2004

 danpet, on 9th October 2009, 23:02, said:

Nu inteleg...care au cu 200Ah mai putin?
bsb-250 au 250Ah (Caranda).Si astea par a fi baterii bune (tot la 10 ani)
Forte Rombat au maxim 500Ah dar alte date nu dau (pacat)
Surette au cum am zis mai sus 530Ah la 100H.
Compara preturile,tinand cont de tensiunea fiecareia si de cate buc.ai nevoie pt a obtine U de care ai nevoie.

200Ah in 24 ore inseamna 8,3A.Deci o bat de 500Ah te tine 2 zile fara sa o incarci de loc.

Imi cer scuze nu am fost suficient de explicit. Vreau sa le pun in paralel sau serie paralel, in functie de tensiunile lor si am de ales cam asa:
- 4 x BSB 250 puse in paralel deci 1000 AH
- 4 x SURETTE S530 serie paralel deci voi avea cam 800 Ah
- 12 elementi FORTE care serie paralel care vor avea tot 1000 ah

practic  as vrea sa ma invart undeva pe la 800-1000 AH ca sa nu le  descarc prea mult si sa am si ceva rezerva o zi doua in caz de ceva. consumul zilnic estimat pe timp de iarna se invarte undeva pe la 2 - 2,5 kw zillnic (maxim)

si acum:
- BSB-URILE sunt chinezesti, in fisa lor scrie ca life-time-ul este cam 7 ani fara insa a da info despre numarul de cicluri si cat de mult le poti descarca fara sa le scurtezi durata de viata.
- Surette au un life-time de 10 ani, sunt masive inca sunt in cautare de info despre numarul de cicluri suportate
- Forte au 500 de cicluri incarcare descarcare, poti stoarce 75% din capacitate fara sa le deteriorezi, nu cunosc life-time-ul

pretul este oarecum acelasi indiferent ce-as alege.
am inteles ca se considera un ciclu de incarcare cgiar si daca iei 20 % din baterie si dupa o incarci deci FORTE NU STA BINE LA ACEST CAPITOL. Nu as da 6000 ron sa ma tina 2 ani
in consecinta ma aflu intr-o incurcatura de a alege :)

PS

credeti c-ar fi util sa deschidem un topic despre baterii deep cycle?

Edited by zaitzus, 10 October 2009 - 09:22.


#115
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 zaitzus, on 10th October 2009, 10:07, said:

practic  as vrea sa ma invart undeva pe la 800-1000 AH ca sa nu le  descarc prea mult si sa am si ceva rezerva o zi doua in caz de ceva. consumul zilnic estimat pe timp de iarna se invarte undeva pe la 2 - 2,5 kw zillnic (maxim)

am inteles ca se considera un ciclu de incarcare cgiar si daca iei 20 % din baterie
in consecinta ma aflu intr-o incurcatura de a alege :)
Daca descarci mai putin din baterie (20-30%) numarul de cicluri e mai mare.Per total ajungi cam la la fel.Sigur e mai bine sa nu le descarci complet.Exemple:
Baterii "EXIDE": 800cicluri la desc.100%- 3000 cicl.la desc. 30%.
Baterii "SOLAR A-600 (OPzV)": 1600 cicl. la 100% - 5800 cicl.la 30%. Astea par a fi niste baterii foarte bune,dar si pretul.. (elementi de 2V).

Important: Ideal e sa nu pui baterii in paralel.Un avantaj in plus e si pretul,mai mic pt o baterie de 1000Ah decat 2 bat de 500Ah (de acelasi tip).Sfatul meu e sa alegi astfel incat sa nu pui bateriile in paralel!Asta e un compromis.Gasesti baterii si de 3500 Ah (dar numai elementi de 2V).

Incearca sa scrii corect kWh in loc de kW si Ah in loc de A,ca sa inteleaga toata lumea depre ce e vorba.Deci:
Pt un consum zilnic de 2,5 kWh ai nevoie de 240-250Ah la 12V (daca mergi pe 24V,se reduce la jumatate necesarul de Ah,adica 120-125Ah).Mici variatii apar in functie de randamentul invertorului.
O baterie de 12V 500Ah te-ar tine 2 zile (fara s-o incarci).La 24V si tot 500Ah inseamna 4 zile.Asta pt o descarcare de 100%.E recomandat sa iei in calcul descarcarea maxima de 80%.

Topicuri despre baterii cred ca exista,oricum exista o gramada de informatii (tutoriale) despre baterii,doar ca trebuie sa cauti si sa citesti.Nimeni nu s-a nascut invatat...

Ai cautat baterii si la lpelectric? Macar pt tipuri si date tehnice...

Edited by danpet, 10 October 2009 - 12:12.


#116
daniel_darabani

daniel_darabani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.06.2008
Domnule Florin Tanasa am vazut ca ti-ai facut o turbina eoliana de 1kwh, as vrea sa-mi spui si mie datele unei turbine eoliene de 2kwh, eu mi-am construit una de 500 de wati cu un alternator de masina dar nu prea da randament uite aiciEolianaLuiDan

#117
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 14.05.2004
La LP Electric sunt extraordinar de scumpe, mai ales cele OPvZ  care ar fi ideale.
Am vorbit cu un domn forumist din Galati, este posibil sa ma poata cu astfel de elementi insa nu stie sigur. Oricum nu sunt extraordinar de presat astfel incat inca mai caut informatii. Sistemul meu este deja configurat pe 12 volti astfel incat nu mai pot  trece pe 24v.
Referitor la cicluri de incarcare descarcare, inca nu sunt lamurit. Un ciclu reprezinta STRICT o descarcare completa urmata de o incarcare completa ? O descarcare de doar 30 % urmata de o incarcare completa nu reprezinta  un ciclu?

Edited by zaitzus, 10 October 2009 - 18:39.


#118
ruse-dan

ruse-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 27.07.2009

 arcadius, on 7th October 2009, 20:42, said:

cam 3 sticlute de cate 2ml dar merita f mul folosita
este lasat destul de lungi dar sint incolocite dupa bobina
groisimea de 18mm si 108spire.
  Din cat am bagat de seama "picatura" s-a folosit pentru a imobiliza spirele ? Am finalizat si eu o bobina dar spirele le-am imobilizat cu BISON (A+B) dupa care am asteptat 24 de ore pana la desfacerea sablonului. M-am gandit si eu la PICATURA dar m-ia fost frica sa nu atace izolatia. Am observat ca atunci cand cade o picatura pe masa din solutia acrilica ataca un pic suprafata mesei. Treaba este ca la varful prin care iese picatura nu se vede nici un atac. Poate ca si emailul este rezistent. Am sa fac si eu o experienta cu niste spire, dar astept si pareri ale voastre !

#119
arcadius

arcadius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,698
  • Înscris: 28.01.2009

 ruse-dan, on 11th October 2009, 00:34, said:

Din cat am bagat de seama "picatura" s-a folosit pentru a imobiliza spirele ? Am finalizat si eu o bobina dar spirele le-am imobilizat cu BISON (A+B) dupa care am asteptat 24 de ore pana la desfacerea sablonului. M-am gandit si eu la PICATURA dar m-ia fost frica sa nu atace izolatia. Am observat ca atunci cand cade o picatura pe masa din solutia acrilica ataca un pic suprafata mesei. Treaba este ca la varful prin care iese picatura nu se vede nici un atac. Poate ca si emailul este rezistent. Am sa fac si eu o experienta cu niste spire, dar astept si pareri ale voastre !
salut sa sti ca eu si la primul generator eolian am folosit tot picatura si nu am intalnit probleme sa atace emailul ,e f simplu de folosit picatura se intareste f repede si in timp ce bobinezi e bine sa dai pe straturi ajuta f mult .
vreau sa va reamintesc pentru cei care nu au turnat inca statoarele sa folosit polestilien nu stiu daca asa e corect scrisa denumirea dar tot asa e usor de prelucrat pentru forma statorului si se lipeste cu silicon (nu lipiti cu picatura se  topeste polietelienu) cand termin matrita o sai fac mai multe poza detaliate ,spor la treaba tuturor .

#120
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 zaitzus, on 10th October 2009, 19:34, said:

Referitor la cicluri de incarcare descarcare, inca nu sunt lamurit. Un ciclu reprezinta STRICT o descarcare completa urmata de o incarcare completa ? O descarcare de doar 30 % urmata de o incarcare completa nu reprezinta  un ciclu?
O descarcare de doar 30 % urmata de o incarcare pana la full (adica inca 30%) reprezinta un ciclu.De asta,la modul acesta,o baterie suporta mai multe cicluri decat la descarcari de 80-100%.
Per total,energia stocata si debitata e aproximativ aceasi.

#121
ruse-dan

ruse-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 27.07.2009
Va prezint si varianta statorului meu gandit dupa rezultatele de pe forum si putin ajustat dupa posibilitatile mele. Este bine sa incepem cu inceputul pentru experienta si apoi restul vine de la sine. Am cumparat sarma de bobinaj de 1,25 de la fosta Republica + textolit, magnetii i-am cumparat de la Applied Magnets si au o gaura in mijloc de 3,34 pentru a se putea fixa de disc cu surub+piulita. In acest fel proiectul se poate modifica pentru mai multe variante de curent si tensiune. Numarul de spire nu  mi-a iesit pe cat trebuia dar acum in functie de cat vrea sa scoata si o sa mai vedem. Sa fim sanatosi ! Datele din foto nu sunt actualizate la data de astazi.

Attached Files



#122
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

 daniel_darabani, on 10th October 2009, 16:38, said:

Domnule Florin Tanasa am vazut ca ti-ai facut o turbina eoliana de 1kwh, as vrea sa-mi spui si mie datele unei turbine eoliene de 2kwh, eu mi-am construit una de 500 de wati cu un alternator de masina dar nu prea da randament uite aiciEolianaLuiDan
Felicitari.
Care a fost puterea cea mai mare obtinuta? Nu cred sa fi atins 100W.
Vezi ca sunt calcule facute pentru magneti 40x40x20 si elice de 4 m (bobina cu 2x1,6mm, bobina de 75-80 spire) daca vrei elice de 5m la acesti magneti va trebui sa folosesti (3x1,6mm). La aceste proiecte puterile sunt intre 1500-2000W si proiectul lui mcasa cu elice de 6m, magneti 60x30x12 (12 perechi de poli, adica 48 de magneti, conductor de 1x2,5mm iar numarul de bobine sunt in nr. de 18 cu 48-50spire/bobina). La acesta puterea depaseste 2500W.


 ruse-dan, on 11th October 2009, 00:34, said:

Din cat am bagat de seama "picatura" s-a folosit pentru a imobiliza spirele ? ....
Eu pana acum am facut 5 bobini la ultimul stator si am folosit picatura, deocamdata cu succes. Vedem in continuare ce se intampla.

Edited by florin.tanasa, 13 October 2009 - 10:34.


#123
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 daniel_darabani, on 10th October 2009, 16:38, said:

... eu mi-am construit una de 500 de wati cu un alternator de masina dar nu prea da randament uite aiciEolianaLuiDan
Da-ne mai multe detalii,pt ca sa intelegem de ce nu da randament (si eventual sa te ajutam sa o imbunatatesti).
Ai acolo 6 bobine pe faza.Ar trebui sa ai 12 magneti pe rotor (nu vad cati sunt).Rotorul nou,strunjit din ce metal e (banuiesc ca e din otel)?
Cred ca ai un multiplicator de turatie (cu lant?).Ce raport de multiplicare are?
Ce diametru are elicea?
In principiu,asa cum e gandit sistemul,ar trebui sa mearga destul de bine,exceptand zgomotul angrenajului.

#124
daniel_darabani

daniel_darabani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.06.2008
Cea mai mare putere am avuto la eoliana a fost de 150 W (9V,16A)

M-am gandit sa rebobinez generatorul sa-i pun mai multe spire dintr-un conductor de cupru subtire (grosimea spirei este de 2mm si vreau sa-i pun sarma de cupru emailat de 0.5 mm) ii maresc de patru ori voltajul sii scade de 4 ori amperajul. Turatia se mareste de trei ori (am o foaie de bicicleta de 58 de dinti pe axul de la elice si 16 dinti pe pinionul de la generator) Acu ma-m gandit sa-i pun un pinion de 8 dinti la generator ca sa-i mai maresc turatia un pic

Edited by scheleton, 14 October 2009 - 18:07.


#125
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 daniel_darabani, on 14th October 2009, 16:36, said:

Cea mai mare putere am avuto la eoliana a fost de 150 W (9V,16A)

M-am gandit sa rebobinez generatorul sa-i pun mai multe spire dintr-un conductor de cupru subtire (grosimea spirei este de 2mm si vreau sa-i pun sarma de cupru emailat de 0.5 mm) ii maresc de patru ori voltajul sii scade de 4 ori amperajul. Turatia se mareste de trei ori (am o foaie de bicicleta de 58 de dinti pe axul de la elice si 16 dinti pe pinionul de la generator) Acu ma-m gandit sa-i pun un pinion de 8 dinti la generator ca sa-i mai maresc turatia un pic
Calculul tau nu e tocmai corect.Daca reduci de 4 ori diametrul sarmei,curentul va scadea de 16 ori (42) pt ca e proportional cu sectiunea conductorului (aria sectiunii).
Eu cred ca vei obtine putere mai mare chiar si prin modificarea numai a raportului de transmisie.Acum ai n=1:3,6  Daca ai un pinion de 8 dinti poti sa-l pui si va fi mai bine.Va fi mai bine si cu orice alt pinion cu mai putini de 16 dinti.La Dacie alternatorul se invarte cu dublul turatiei motorului, deci merge normal intre 1600 si 6000 rpm.La tine,la un vant puternic,generatorul merge ca la masina la relanti.
Nu ne-ai spus diametrul elicei.Trebuie sa vedem daca poate capta suficienta putere pt a compensa si pierderile din angrenaj.
Ai nevoie de un diametru de cel putin 2m ca sa scoti maxim 500W.
Daca chiar vrei sa rebobinezi statorul,gandeste-te la marirea nr de spire cu mai putin,maxim dublu.
E forte important sa stim la ce viteza a vantului ai obtinut acea putere de 150W (144W) si pe ce sarcina.A fost dupa punte,adica in curent continuu?
Numar de magneti (nu ne-ai spus)?
Intrefierul (intre magneti si stator)?

#126
ruse-dan

ruse-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 27.07.2009
Va salut pe toti ! Astazi am facut teste in laborator cu o singura bobina si va dau rezultate reale.
    Stator 2 discuri de 230mm diametru, 8 magneti pe disc (50x25x12,5), 6 bobine din care numai una realizata pentru test, 50 spire/bob., sarma de 1,25
    Rezultate: la 60rotatii/min.=1Volt si 0,5 Amperi
                    la 120rotatii/min.=2Volti. La aceasta turatie nu am mai putut masura curentul deoarece suntul aparatului infrana rotorul si nu puteam mentine bobina perfect intre discuri.
                    la 240rotatii/min.=4Volti . Ar rezulta 0,020V/spira
    Intrefierul este de 15 mm
    Acum dupa aceste rezultate sunt foarte multumit mai ales ca sunt la prima experienta. Am observat ca se produce un cuplu electromagnetic in functie de rezistenta bobinei ceea ce ma pune pe ganduri in privinta elicei care este prea mica (6 pale de 0,7m adica raza). In caz ca nu pleaca am sa maresc intrefierul. Mai ramane sa mai adaug cate un disc  in spatele magnetilor deoarece ecranarea campului magnetic nu s-a realizat suficient. Am sa pun chiar cate trei discuri lipite care ar insuma vreo 7mm. Costa 20ron/bucata, sunt discuri diamantate pentru taiat ceramica iar gaurile se dau cu spiral din cobalt deoarece discurile sunt din otel. Acum, daca am prins curaj si vazand ca se poate, am sa caut niste discuri speciale pentru stator. Poate imi dati si mie o sursa pe internet.

Attached Files


Edited by ruse-dan, 15 October 2009 - 09:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate