Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

AJUTOR PLACA FIREWIRE

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005
Fratilor va rog sa ma ajutati cu o problema si anume,mi-am luat o Placa PCI - FireWire 3+1 porturi + cablu 4/6 pini, VIA VT6306,am scos tv tuneru si am bagat aceasta placa,apoi mi-a aratat ca o recunoaste calc(windows vista ultimate),am introdus cablul in camera si placa si ... canci,nu vede camera(samsung mini DV VP-D371w) de loc,am incercat cu windows movie maker si zice ca nu vede nicio camera,asadar ce sa aiba ca imi vine sa o sparg(placa),am dat update de drivere dar spune ca sunt deja instalate.Mentionez ca atunci cand scot cablul din camera sau placa,camera piuie o data.

MULTUMIRI

#2
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Nu cumva trebuei instalat si driver pentru camera ??
http://www.samsung.c...d...e=D&vType=R
Ia-l pe ultimul sau pe primul  (sint pentru XP, al doilea este pentru Vista).

#3
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005

 queensoft, on Jan 8 2008, 16:04, said:

Nu cumva trebuei instalat si driver pentru camera ??
http://www.samsung.c...d...e=D&vType=R
Ia-l pe ultimul sau pe primul  (sint pentru XP, al doilea este pentru Vista).


Am incercat da nu vrea.

#4
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005
Chiar nimeni nu ma poate ajuta???

#5
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Incearca sa conectezi alta camera(poate te ajuta vreun prieten) la PC-ul tau sau camera ta pe alt PC si atunci iti poti da seama daca problema este la calculiciul tau sau la portul Firewire al camerei tale.

#6
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005

 nexland, on Jan 10 2008, 12:43, said:

Incearca sa conectezi alta camera(poate te ajuta vreun prieten) la PC-ul tau sau camera ta pe alt PC si atunci iti poti da seama daca problema este la calculiciul tau sau la portul Firewire al camerei tale.


Multumesc,o sa incerc sa vad unde gasesc o camera.

#7
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005

 xmariuS75, on Jan 10 2008, 14:08, said:

Multumesc,o sa incerc sa vad unde gasesc o camera.

Am incercat cu o sony mini dv dcr-pc330 si nici pe asta nu o vede,daca nu gasesc nicio solutie cred ca o scot,o fac tandari cu ciocanul si bag iar tuneru si fac in continuare cu el captura(calitate mai slaba ce-i drept) si ma c*c pe ei de bani care i-am dat pe rahatu asta de placa

#8
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Nu mai fi asa suparat....mai cumpara cateva pana ti le-o recunoaste super-nemaipomenitul si inegalabilul vista.

#9
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

 xmariuS75, on Jan 11 2008, 16:19, said:

Am incercat cu o sony mini dv dcr-pc330 si nici pe asta nu o vede,daca nu gasesc nicio solutie cred ca o scot,o fac tandari cu ciocanul si bag iar tuneru si fac in continuare cu el captura(calitate mai slaba ce-i drept) si ma c*c pe ei de bani care i-am dat pe rahatu asta de placa

Vista?????
Vezi ca eu ti-am recomandat mai sus niste drivere pentru XP, sper ca nu m-ai ascultat orbeste?! Era unul si pentru vista, l-ai incercat si pe ala ????

#10
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005

 queensoft, on Jan 11 2008, 17:47, said:

Vista?????
Vezi ca eu ti-am recomandat mai sus niste drivere pentru XP, sper ca nu m-ai ascultat orbeste?! Era unul si pentru vista, l-ai incercat si pe ala ????

Normal ca am incercat cu drivere vista ,dar nu au fost bune nici macar nu vor sa se instaleze.

#11
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Cum adica nu se instaleaza? Pai si de ce nu ai spus asa pina acum?! Cum scrie in manual ca se conecteaza caera la firewire (eu nu-l am pe al meu acum la indemina)

#12
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Am si eo o camera Smasung VP-D351 cu mufa de iesire/intrare analog si mini FireWire. Mi-am comparat o placa PCI FireWire si  
cand o conectez merge, dar cu conditia ca sa fie pe modul "Player" (modul de redare). Altfel nu imi apare numic. Asa ai incercat??

#13
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005

 Gady_paul, on Jan 12 2008, 20:47, said:

Am si eo o camera Smasung VP-D351 cu mufa de iesire/intrare analog si mini FireWire. Mi-am comparat o placa PCI FireWire si  
cand o conectez merge, dar cu conditia ca sa fie pe modul "Player" (modul de redare). Altfel nu imi apare numic. Asa ai incercat??
Normal ca am dat-o pe play,am incercat camera mea la un laptop si a mers.
Sa fie oare de la placa adica sa nu fie compatibila pe placa de baza eu am o   Placa de baza ASUS M2N4-SLI/ nVIDIA nFORCE4 SLI MCP/ AM2/ 4xDual channel DDR2 800/ 2xPCIEXP16x/ 2xPCIEXP1x/ 6CH/ Gigabit LAN/ SATAII/ ATA133/ 2000MTs/ ATX?

#14
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Incearca placa pe alt calculator pe care este instalat WIN XP.

#15
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Totusi, desi am placa si cablu FireWire, eu folosesc tunerul TV, pe care l-am setat la 8000-9000 kb/sec si imaginile sunt perfecte. pe FireWire sunt parca amplificate tremuraturile si imaginile nu sunt clare.

#16
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005
Sa fie oare aceasta mica diferenta de la portul de pe placa de baza(vezi foto)???

Attached Files



#17
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005

 queensoft, on Jan 12 2008, 19:12, said:

Cum adica nu se instaleaza? Pai si de ce nu ai spus asa pina acum?! Cum scrie in manual ca se conecteaza caera la firewire (eu nu-l am pe al meu acum la indemina)
Scrie ca se conecteaza cu un cablu IEEE1394 cu 4 pini si trebuie sa instalez in calc o placa suplimentara

#18
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Dacă scrie că se conectează un cablu IEEE1394 cu 4 pini, verifică-ți cablul. Eu la cameră am mini FireWire cu 4 pini, și mi-a trebuit un cablu FireWire 4/6 (pentru că la PC-uri mufele FireWire sunt cu 6 pini de obicei, iar la laptop-uri cu 4 pini, iar  dacă a mers la un laptop poate că ai un cablu FireWire 4/4. :peacefingers:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate