Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

Tot mai multi investitori pariaza pe 200 $ barilul de petrol in decembrie 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#145
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

 ndc74, on Nov 24 2008, 14:27, said:

Exista voci care afirma ca actuala criza economica este de fapt creata artificial pt a scadea consumul de petrol si a nu se observa ca am trecut deja de P.O. [...] dar nu se stie niciodata.


 M4V3RiCk_, on Nov 24 2008, 15:09, said:

Da,am spus ca Peak OIL e cosecinta a ceea ce se intampla acum.Nu tre sa fi doctor in economie sa pui niste date de la IEA cap la cap si sa iti dai seama in ce KKT suntem defapt.


#146
ndc74

ndc74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 13.03.2007

 jafpefata, on Dec 9 2008, 00:44, said:

Observ că există o specie de oameni care leagă orice de petrol. Războaie, crize, femei, băutură, beșini, orice.
Petrolul a ajuns echivalentul "a se confrunta" al lui Pruteanu.
Daca nu ai suficienta imaginatie sa intelegi cat de dependenti suntem de aceasta resurse la ora actuala, da-mi te rog exemplu de un articol pe care il folosesti tu si care nu are nimic de-a face cu petrolul! :P

#147
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 flaviand, on Dec 8 2008, 12:57, said:

Ce se va intampla insa cu state mai "inteligente" gen Rusia sau Mexic care posibil sa realizeze la un moment dat ca nu isi mai permit sa exporte petrol in conditiile in care in cativa ani risca sa devina importatori, iar pretul petrolului va reincepe cresterea accelerata. Vorbesc si de state care au capabilitatea sa se apere in fata unui eventual atac militar sau economic din partea "disperatilor" dupa petrol gen US sau altii.
rusia stat inteligent? ii ataca americanii sa le fure petrolul?
bai nene pe siteuri verzi si kaghebiste o tot frecati de ingurgitati asemenea tampenii?  :lol:

#148
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

da-mi te rog exemplu de un articol pe care il folosesti tu si care nu are nimic de-a face cu petrolul!

ndc74 - don't feed the trolls :D

In afara de un fruct cules dintr-un pom salbatic nu-mi vine nimic in cap :(
In rest, orice chestie vanduta in supermarket a fost cel putin adusa acolo cu un camion care merge cu petrol.

In alta ordine de idei, se pare ca US nu prea mai are motive sa atace iranul:

Iran?s crude output may fall 25%; exports will cease: report
http://www.gulf-time...mp;parent_id=28
SINGAPORE: Iran, the second-largest crude producer in the Organisation of Petroleum Exporting Countries, may reduce output by as much as 25% and cease exports because of ageing fields and a lack of foreign investment.

Mexicul e disperat si el:

Pemex to Add Nitrogen at Chicontepec to Boost Output
http://www.bloomberg...mp;refer=energy
Petroleos Mexicanos, the state-owned oil company, will inject nitrogen into the Chicontepec field to increase output at the onshore deposit as it seeks to offset a faster-than-expected decline at its largest field.

Intram tot mai clar pe panta descendenta:

November OPEC Oil Output Fell to 31.38 Mil. Barrels Per Day
http://news.moneycen.../...&id=9438214
The 13 members of the Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC) pumped an average 31.38 million barrels per day (b/d) of crude oil in November, according to a Platts survey of OPEC and oil industry officials just released. This is a decline of 880,000 from the October level of 32.26 million b/d.

Momentan e doar o masura disperata de a rebalansa preturile si a limita pierderile. Insa in 2-3 ani vor constata ca nu mai pot atinge peakul indiferent cat de mult va creste cererea si pretul.

Edited by flaviand, 10 December 2008 - 03:03.


#149
had3z

had3z

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 21.11.2003

 flaviand, on Dec 10 2008, 03:01, said:

In afara de un fruct cules dintr-un pom salbatic nu-mi vine nimic in cap :(

daca esti "orasean" ca si mine, pana ajungi la un pom salbatic mergi 30 de kilometri cu masina :D
si ideea e sa-ti foloseasca zi de zi, ca si eu pot sa pasc iarba din fata blocului, am dat un exmplu valid, dar asta nu inseamna ca sunt green

aparent, decizia arabilor de a mai opri din productie a stabilizat oarecum preturile in jur de 45-50. in usoara crestere

#150
had3z

had3z

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 21.11.2003
Productia rusiei in declin

http://en.rian.ru/ru.../118862135.html

Quote

MOSCOW, December 15 (RIA Novosti) - Russia's oil production declined 0.6%, year-on-year, in January-October to 406.4 million metric tons (2.9 billion barrels), the country's top statistics body said on Monday.
si asta inainte sa se alieze cu opec-ul si sa mai taie 300.000 barili pe zi

vin vremuri interesante

#151
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008
nu cred sa existe ceva facut de om fara petrol.
nu cred ca lumea moderna ar exista fara petrol si nu cred ca era posibil sa construim ce suntem astazi fara petrol.
si bateriile de masinile ecologice sunt tot cu ajutorul petrolului facute. mai pe scurt: pana nu arzi ceva nu ai nimic. energia pamantului se va invartii tot timpul in jurul petrolului.
si acum , dupa atata evolutie suntem niste ipocriti si o dam intr una cu protejarea mediului de noxe si etc...cand daca nu exista petrolul ramaneam toti ca niste animale traind prin paduri cu focuri de tabara si mancand radacinile copacilor. Asa am ajuns pe luna , in spatiu , pe marte ,am evoluat ca specie...dar tot ipocriti ramanem.

app cat a mai ajuns barilul?

#152
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007

 ndc74, on Dec 9 2008, 00:52, said:

Daca nu ai suficienta imaginatie sa intelegi cat de dependenti suntem de aceasta resurse la ora actuala, da-mi te rog exemplu de un articol pe care il folosesti tu si care nu are nimic de-a face cu petrolul! :P

Faci o confuzie foarte importanta aici.

Derivatele din petrol folosite pentru fabricarea de diverse produse (in special materialele plastice) sunt reutilizabile. Cu alte cuvinte odata folosit plasticul poate fi topit si reutilizat in alt produs.

Lucrul asta e imposibil pentru carburanti, benzina odata arsa e bine arsa.

Cu alte cuvinte, produsele derivate din petrol sunt universal folosite dar sunt si reutilizabile. Carburantii pe de alta parte sunt o resursa finita.
Nu e cazul sa confundam cele doua situatii.

#153
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 supramax, on Dec 15 2008, 17:03, said:

daca nu exista petrolul ramaneam toti ca niste animale traind prin paduri cu focuri de tabara si mancand radacinile copacilor. Asa am ajuns pe luna , in spatiu , pe marte ,am evoluat ca specie...dar tot ipocriti ramanem.

app cat a mai ajuns barilul?
barilul urmareste-l aici : http://raptor4.beton..._...p;w=CR&l=GB

in rest , cred ca exagerezi , nu stiu daca intentionat sau nu .
cred ca ar trebui reluat mai atent progresul omenirii realizat inainte de a incepe utilizarea petrolului .
mai degraba se va impune un efort mare pentru adaptarea la noua situatie , dar in nici un caz nu cred ca se va ajunge din nou in pesteri .
cred ca exista suficienta inteligenta si experienta pentru a gasi solutii , mai degraba vointa politica nu e.
vor fi probabil si multa suferinta , dar asa se va naste o noua era .

#154
doki

doki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 11.04.2005

 arcond, on Dec 15 2008, 19:38, said:

cred ca ar trebui reluat mai atent progresul omenirii realizat inainte de a incepe utilizarea petrolului .
mai degraba se va impune un efort mare pentru adaptarea la noua situatie , dar in nici un caz nu cred ca se va ajunge din nou in pesteri .
cred ca exista suficienta inteligenta si experienta pentru a gasi solutii , mai degraba vointa politica nu e.
vor fi probabil si multa suferinta , dar asa se va naste o noua era .


oare de ce am convingerea ca solutia exista de vreo 50 de ani doar ca daca se servea aceasta solutie cu energie nepoulanta, regenerabila si ieftina marile guverne sponsorizate in primul rand de extractorii de titei nu mai aveaui sustinerea financiara ....
plus zspe mii de locuri de munca in extractie prelucrare distributie....

Stati linistiti ca in ziua in care se va seca si ultimul put de titeti (nu inainte de a specula momentul marii lorzi ai titeiului adica cu cat  mai putin cu atat mai scump...) tot ei o sa sara cu o inovatie revolutionara ...  :P

#155
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008

 Huck_, on Dec 15 2008, 18:18, said:

Faci o confuzie foarte importanta aici.

Derivatele din petrol folosite pentru fabricarea de diverse produse (in special materialele plastice) sunt reutilizabile. Cu alte cuvinte odata folosit plasticul poate fi topit si reutilizat in alt produs.

Lucrul asta e imposibil pentru carburanti, benzina odata arsa e bine arsa.

Cu alte cuvinte, produsele derivate din petrol sunt universal folosite dar sunt si reutilizabile. Carburantii pe de alta parte sunt o resursa finita.
Nu e cazul sa confundam cele doua situatii.

si masinile sunt reutilizabile , le topesti si faci altele...

carburantul nu polueaza nici 10 % pe fata globului. deci e insignifiant sa acuzam noxele de la teava de esapament. poluarea adevarata e facuta de marile companii de energie , etc. pana si vacile aduc mai mult dioxid de carbon in un an decat noxele de la o masina.

hai sa fim totusi corecti si sa nu aratam cu degetul masinile pt ca nu ele sunt vina primordiala a poluarii.

 arcond, on Dec 15 2008, 18:38, said:

barilul urmareste-l aici : http://raptor4.beton..._...p;w=CR&l=GB

in rest , cred ca exagerezi , nu stiu daca intentionat sau nu .
cred ca ar trebui reluat mai atent progresul omenirii realizat inainte de a incepe utilizarea petrolului .
mai degraba se va impune un efort mare pentru adaptarea la noua situatie , dar in nici un caz nu cred ca se va ajunge din nou in pesteri .
cred ca exista suficienta inteligenta si experienta pentru a gasi solutii , mai degraba vointa politica nu e.
vor fi probabil si multa suferinta , dar asa se va naste o noua era .

eu am spus ca daca nu ar FI existat petrolul.

orice era tot energia o are la baza

ca e eoliana , maree , soare , ORICE , tot cu ajutorul petrolului incalzesti fieru sa faci moara de vant sau orice altceva.

#156
klwdyu

klwdyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 21.10.2007
Titlul topicului este``200$ barilul de petrol in decembrie 2008``, in ritmul in care a scazut pana acum probabil va fi 20... hai nu 20 deoarece nu-si acopera nici macar transportul, dar oricum este foarte mic...
Pana la urma de ce nu a scazut si carburantii proportional cu pretul petrolului???

#157
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
O mare parte din prețul platit la pompă o reprezintă taxele la stat, de aia n-a scazut așa mult prețul benzinei!

Știi cum e, două lucruri sunt inevitabile, moartea și impozitele  :) !

#158
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007
Doar 30% din costul combustibilului rafinat e reprezentat de pretul petrolului, restul sunt cheltuieli legate de rafinarea lui. Din pretul la pompa doar 10% reprezinta pretul petrolului, restul fiind alte cheltuieli + taxe. Chiar daca barilul cade si mai jos de 46.5 tot n-o sa simtim noi o mare ieftinire... Nu vad eu reduceri de taxe pe combustibili in plina recesiune...

Rabdare vreo doi ani pina cind ies masinile electrice si mai scapam de stres si de grija cu apocalipsa peak oil. Urmeaza apocalipsa peak coal, se pregateste apocalipsa peak uranium...

#159
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Iata o alta explicatie pentru faptul ca nu pretul carburantului nu a scazut proportional cu al petrolului:

Reporter:
- De ce nu scade pretul la carburanti proportional cu evolutia pretului barilului de petrol?
Oficial Petrom:
- Nu putem scadea preturile mai mult de atât. Si asta din cauza nenorocitilor de la Apa Nova, care au marit preturile la apa pe care noi o punem în benzina.


PS: Sper sa nu fie considerat off-topic  :P !

#160
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,333
  • Înscris: 09.09.2006

 Ioanides001, on Dec 17 2008, 21:16, said:

Doar 30% din costul combustibilului rafinat e reprezentat de pretul petrolului, restul sunt cheltuieli legate de rafinarea lui. Din pretul la pompa doar 10% reprezinta pretul petrolului, restul fiind alte cheltuieli + taxe. Chiar daca barilul cade si mai jos de 46.5 tot n-o sa simtim noi o mare ieftinire...
Aha, asta este calculul prezentat cand e vorba de ieftinire, nu? Ca daca pretul barilului creste cu 10%, pretul benzinei creste cu 13%, ca s-a scumpit petrolul! Dibaci!

#161
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Eu nu stiu de ce va mirati, cand s-a dublat pretul petrolului in vara nici atunci benzina nu se dublase. E clar ca exista stocuri, inertie, mai intervin si taxele, iar preturile la pompa n-o sa fluctueze niciodata ca cele de la bursa.

In alta ordine de idei, pentru cei care pricep ce vreau sa spun, uite inca niste idei de rumegat:

Petrolul a crescut initial datorita Peak Oil dar ulterior a fost si specula care a dus pretul in sus. Multi vad numai specula si aici se inseala, la fel ca si cei care dau vina 100% pe Peak Oil. Ce-i drept, daca economia nu intra in picaj asa brusc, preturile ar fi ajuns oricum pe la 200USD sau mai sus inainte sa genereze un blocaj economic, cu specula sau fara.

Criza financiara a fost totusi peste 50% din cauza bulei imobiliare din US. Ca preturile la energie din vara au dat si ele un ultim impuls la daramarea sandramalei si asa subrede, asta e alta poveste.

Chestia este ca economisti mai seriosi gen Peter Schiff au prevazut criza bazandu-se pe analize de piata, iar altii au prevazut-o bazandu-se pe Peak Oil. Momentan, ambele tabere cred ca au dreptate, dar ca sa ai o vedere de ansamblu, trebui sa analizezi in balanta ambele cauze si faze ale crizei.

Intr-o prima faza de "recesiune" piata financiara e principalul vinovat, nimic de zis, doar ca multi pierd din vedere faza a doua. Aici ies deja din scena economistii si incep sa prinda contur ideile vehiculate de clubul de la Roma, alea cu limitele cresterii de care avertizau inca de acum 40 de ani

http://en.wikipedia....ki/Club_of_Rome

Si cine mai crede ca totul va fi bine si petrolul va curge in valuri pentru secole si milenii de acum incolo, face la fel cu aia care credeau ca Mos Madoff e baiat fain si are sacul plin de jucarii verzi pentru bancherii cuminti.

#162
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,801
  • Înscris: 28.11.2005
Ai o fixatie cu peak oil. Pretul a crescut din cu totul alte motive. Unii au fost destepti si au facut bani. Altii nu.

Acum pretul a scazut datorita consumului. Economia americana a cazut. N-au putut sustine un pret ridicat al petrolului, plus criza imobiliarelor.

Am doi prieteni romani cetateni americani, unul s-a intors in Europa, altul in Romania. Normal ca nu de bine s-au intors.

Romania: pe la inceputul secolului se spunea ca mai avem petrol pana in 2014. Sau mai exact ca atunci va incepe declinul productiei de petrol. Rahat cu mac. O sa o ducem bine in conditiile actuale pana spre 2030. Probleme vor exista doar in cazul unui boom economic al Romaniei, :) bine cu nenea Boc e posibil sa facem poc :) .

Sfat: va crizati de pomana.

Edited by rotnic, 18 December 2008 - 11:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate