Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

inmatriculare masina SH cumparata din Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
aionaro

aionaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.05.2005
stiu ca s-a mai scris dar n-am gasit informatii recente si detaliate asa ca am deschis un topic nou.
cine poate sa ma lamureasca si pe mine cu ce tre sa incep ca sa inmatriculez o masina cumparata din Germania rog sa posteze.
am inteles ca tre` sa fac omologarea si identificarea la RAR si asta pana nu imi expira numerele provizorii nemtesti ca p-orma risc sa fiu nevoit s-o duc pe platforma. aveti idee cat e valabila omologarea de la ei? si unde se face? la sediul central pe Calea Grivitei sau la sediul din Voluntari?
pe forum am citit ca actele originale ale masinii trebuie traduse si legalizate, dar la Udriste nu scrie nimic de traducere, ei solicita (cel putin in lista afisata la intrare) doar actele originale.
cum imi inregistrez masina pentru plata impozitului? de ce acte am nevoie pentru asta?
multumesc

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
omologarea nu expira
la RAR faci de fapt mai multe lucruri:
-omologare
-eliberare CIV
-ITP (expira in 2 ani)
-autentificare (certificatul de autenticitate expira in 60 de zile)

in principiu, se face in Voluntari. umbla vorba ca in Grivitei dureaza mai putin, dar eu n-am reusit sa aflu cum imi pot face programare acolo. tot ce am gasit legat de programare se referea la sediul din Voluntari.

actele traduse si legalizate iti trebuie la inmatricularea fiscala. treci pe la primarie si intreaba, am senzatia ca trebuie sa traduci doar contractul de v/c (sau factura, depinde ce ai), nu tot cearceaful primit de la nemti.

la politie or sa-ti trebuiasca si numerele cu care a venit masina din germania


LE: ordinea e cam asta:
-RAR (omologare & shit)
-CEC  (taxa pt talon si inmatriculare definitiva)
-birouri de acte de pe langa udriste; de acolo obtii si completezi mai multe chestii: cerere de inmatriculare, fisa de inmatriculare
-traducere acte (intrebi inainte care acte)
-cu fisa de inmatriculare te duci la primarie si treci masina la impozit; o sa primesti o stampila pe fia de inmatriculare
-calculezi taxa de prima inmatriculare ( http://www.mfinante....a_auto_2008.htm ). printezi pagina cu calculul si te duci cu ea la trezorerie, unde platesti taxa de prima inmatriculare; faci copie dupa chitanta si o pastrezi cu sfiintenie, in speranta ca iti vei primi vreodata banii inapoi
-strangi restul de acte cerute de polite (copii xerox si alte hartii)
-parchezi masina undeva ferit ( o sa stea acolo 1-2 zile)
-te duci la Udriste cu toate actele si cu numerele de germania si le ceri sa-ti inmatriculeze masina
-iti vor elibera talonul si numerele cam in 24 de ore

Edited by _Smiley_, 07 January 2008 - 20:34.


#3
ccristian

ccristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.12.2006
Se poate sa iau numere rosii din alta localitate / judet decat cel de domiciliu?

In speta, se pot lua nr provizorii din Bucuresti daca mi-am cumparat masina din germania si am domiciliul in alt judet?

#4
ANCABARGAU

ANCABARGAU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.08.2006
uite aici un tutorial despre inmatricularea masinilor din afara http://invatacum.blo...-cumparata.html . e cel mai complet dupa parerea mea.  In ceea ce priveste numerele rosii, le poti lua doar din orasul tau. Acum am vazut ca se prelungesc pe 3 luni fara probleme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate