Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Sfat achizitie camera video -2008-

- - - - -
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#667
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Vezi aici :
http://forum.softped...howtopic=256382

#668
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Acele posturi sunt vechi de 2 ani, cel mai recent avand mai mult de un an. De dat din gura fara sa cumperi sunt satul si eu, dar n-am vazut pe nimeni sa se fi plans ca a luat teapa. Acum sunt 2 variante: ori nu a cumparat nimeni de la ei nimic ori nu a luat nimeni teapa. Mi-e greu sa cred ca nu a cumparat nimeni nimic de la ei in tot acest timp. Si nu e chiar asa ieftin precum pare ca sa spui ca e sigur teapa. Nimeni nu a pus la socoteala transportul care e vreo 600 RON dupa calculele mele de pe situl lor. Asadar iese un pret la camera de aprox 3100-3200 ron. Si am mai vazut-o la pretul asemanator si la altii care fac comert de pe BH. Chestia e ca de pe voinic ar fi o economie de vreo 200 ron.
Astept asadar pareri concrete de la cei care au cumparat sau care au luat teapa.

#669
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 daddy, on Feb 14 2009, 21:30, said:

A cumparat cineva de pe voinic.ro? Sunt de incredere? Pentru cei care ati cumparat, va rog postati modalitatea de cumparare si daca ati platit sau nu TVA.
Doresc achizitionarea unei camere Canon HV30.

Multumesc.
La pretul afisat de ei acolo,eu m-as deplasa personal pt.achizitionare.Cu atat mai mult cu cat multi comercianti iau asta ca pret de referinta. ;)

#670
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
Salut,
Mi-am luat un Panasonic SD100 dar pe calculator fisierele mts ruleaza sacadat.
Configuratia Core2 duo la 2,13Ghz, 2GB RAM, video Nvidia 7600 GS. La configuratia asta ma asteptam sa nu am probleme totusi cu acest AVCHD format.
Procesorul vad ca nu trece de 50-60% in timpul redarii.
Aveti o idee de unde vine sacadarea: drivere, placa video, etc?
Ca player folosesc VLC
Multumesc

Edited by McDude, 17 February 2009 - 08:07.


#671
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 nirosbog, on Feb 16 2009, 19:26, said:

La pretul afisat de ei acolo,eu m-as deplasa personal pt.achizitionare.Cu atat mai mult cu cat multi comercianti iau asta ca pret de referinta. ;)
Unde sa ma deplasez, in America? Iar ala e petul de referinta pentru pal, pe cand pretul ala mic de pe voinic este pentru ntsc care are u totul alt pret si pe bhphotovideo. Nu m-ar deranja daca e NTSC. Deja discutia pal vs ntsc e derizorie. Nu cred ca mai exista player sau tv care sa nu suporte ambele formate.

#672
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 daddy, on Feb 17 2009, 09:40, said:

Unde sa ma deplasez, in America?
Nu frate,la VOINIC. :naughty:

#673
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pai n-ai citit pe voinic ca cica sunt firma romaneasca infiintata in America? :lol:
Am sa o iau de pe digital point. Cat ma costa camera pe voinic si transportul atata dau si pe digital point. Plus ca de la ultimii o iau si versiunea PAL si cu 2 ani garantie.

#674
ionutzndr

ionutzndr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.06.2007
ajutati-ma si pe mine sa imi iau o camera video, ieftina, dar cu care sa pot invata sa captez imagini cat de cat decente,( nici HD, dar nici cealalta extrema). bugetul e undeva pe la 1300 de ron. ceea ce ma mai intereseaza sa fac cu ea e sa pot filma si in conditii de iluminare scazuta, miscare(deci cred ca e impus stabilizatorul de imagine), ninsoare, etc...

camerele la care m-am uitat eu sunt PANASONIC SDR-H40EP-S, SONY DCR-SR35E, si Canon FS100(care depaseste bugetul)...
problema e ca nu prea stiu la ce sa ma uit in specificatiile acestor camere iar filmari am vazut doar pe youtube cu canonul, si par ok...dar in rest nu stiu la ce sa ma astept, sau transferul cum se face, compresia, etc...voi ce ma sfatuiti?

mentionez ca nu ma intereseaza mediul de filmare(miniDV, hdd sau card) foarte mult, in sensul ca mai important mi se pare ca  imaginea sa iasa clar pe monitor sau TV....

ps. scuzati postul cam lung si intrebarile puerile

Edited by ionutzndr, 17 February 2009 - 23:16.


#675
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 29.10.2007
Intreb si eu ceva, caut o camera pana in 2000 RON

Ma intereseaza sa filmeza 720p 60p cat mai bine ( si compresia cat mai lejera, vreau sa editez materialul )

Multumesc anticipat.

#676
ciuc

ciuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.06.2006

 McDude, on Feb 17 2009, 08:06, said:

Salut,
Mi-am luat un Panasonic SD100 dar pe calculator fisierele mts ruleaza sacadat.
Configuratia Core2 duo la 2,13Ghz, 2GB RAM, video Nvidia 7600 GS. La configuratia asta ma asteptam sa nu am probleme totusi cu acest AVCHD format.
Procesorul vad ca nu trece de 50-60% in timpul redarii.
Aveti o idee de unde vine sacadarea: drivere, placa video, etc?
Ca player folosesc VLC
Multumesc

Foloseste CoreAVC codec. O sa-ti mearga. Eu am Panasonic SD5, tot AVCHD, cu VLC player imi merge sacadat (cineva aici pe topic zicea ca-i merge si cu VLC, dar la el pentru ca are placa video care preia in harware-ul ei decodarea, ceea ce e mare lucru si de dorit sa poti folosi). Pe laptopul meu nu foarte rasarit, un dual-core AMD turion, merge perfect rulat AVCHD-ul cu orice player (media player, bsplayer etc), avand codecul CoreAVC, cu o incarcare pe ambele procesoare undeva la 80% (deci decodarea facuta de procesor).

#677
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 29.10.2007

 ciuc, on Feb 18 2009, 00:24, said:

Foloseste CoreAVC codec. O sa-ti mearga. Eu am Panasonic SD5, tot AVCHD, cu VLC player imi merge sacadat (cineva aici pe topic zicea ca-i merge si cu VLC, dar la el pentru ca are placa video care preia in harware-ul ei decodarea, ceea ce e mare lucru si de dorit sa poti folosi). Pe laptopul meu nu foarte rasarit, un dual-core AMD turion, merge perfect rulat AVCHD-ul cu orice player (media player, bsplayer etc), avand codecul CoreAVC, cu o incarcare pe ambele procesoare undeva la 80% (deci decodarea facuta de procesor).

Sau divx7, de ce sa dai 15$ pe coreavc ?

#678
lungan

lungan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.11.2007
Poate cineva sa-mi recomande un adaptor wide, pe filet de 49 sau 58 mm, cu un raport pret/calitate bun?

#679
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

 lungan, on Feb 18 2009, 12:11, said:

Poate cineva sa-mi recomande un adaptor wide, pe filet de 49 sau 58 mm, cu un raport pret/calitate bun?

Încearcă aici http://www.f64studio...id_criteriu=471
Dar ar fi bine înainte să o încerci să nu deformeze imaginea - rotunjire colțuri.

#680
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Am o idee si cu o documentare pe diferite siteuri de specialitate dar si cu ajutorul vostru sper sa gasesc modul  optim de punere in practica.



Cu o camera video amplasata pe bordul masini vreau sa filmez drumul parcurs in concediul din vara iar apoi la intoarcere sa fac un filmulet de vreo ora cu locurile pe unde am trecut

.

Trebuie sa precizez ca nu am mai avut pana acum o camera video, dar la o privire sumara problemele care apar in ideea mea sunt urmatoarele, nu neaparat in ordine:

-timpul lung de filmare pe zi, cateva ore bune, deci pe de o parte suportul de stocare si pe de alta parte durata de viata a acumulatorilor.

-La sfarsitul fiecarei zile materialul filmat trebuie stocat pe laptop sau pe un HDD extern, deci procedura trebuie sa fie relativ simpla si rapida.

-O alta problema apare de la trepidatiile masinii deci camera trebuie sa aibe un stabilizator de imagine eficient. Deoarece masina va fi in miscare camera trebuie sa filmeze cat mai bine astfel de cadre.



Nu stiu ce sa zic despre rezolutie, sa fie SD sau HD. In mod cert viitorul apartine imaginilor HD dar deocamdata camerele acestea am vazut ca sunt mai scumpe si o astfel de filmare ocupa si mai mult spatiu, deci nu e prea recomandata pentru ce vreau eu. Oricum, eu deocampadata nu detin un televizor care reda imagini HD.



Despre metoda de stocare am citit ca sunt mai multe metode, fiecare cu avantajele si dezavantajele ei. Pentru mine incred sa cred ca s-ar potrivi o camera cu HDD sau cu card SD.

Pe HDD intra multe ore de film dar hardul consuma mult curent. Cardul SD este practic, nu consuma mult curent si nu este asa sensibil la socuri dar are dezavantajul ca nu poate stoca multe minute de film, deci trebuie sa salvez destul de des imaginile pe laptop si camerele de acest tip au un pr?t mai mare.

Variantele miniDV si DVD nu cred ca mi se potrivesc, prima chiar daca are avantajul calitatii imaginii are dezavatajul procedurii anevoioase si lente de transfer a imaginilor pe laptop iar varianta cu DVD nu cred ca e practica pentru filmarea pe masina, deci trepidatii.



Stiu ca achizitionarea unui acumulator cu amperaj mai mare creste numarul de ore in care filmeaza camera dar nu exista un adaptor ceva la bricheta masinii asa ca la aparatele gps, asstfel ca atunci cand camera este legata la masina sa nu consume curent de pe acumulatorul propriu ? Pentru ca in unele seri cazarea va fi la cort nu voi avea posibilitatea sa incarc acumulatorii la o priza.



Bugetul disponibil pentru camera si alte smecherii conexe necesare (acumulator, support prindere de bordul masinii etc) este undeva la 800 ? 1000 de euro.



Nu vreau neaparat sa-mi spuneti cumpara camera asta sau astalalta cat tipul de camera care caredeti ca este mai bun pentru ce vreau eu tinand cont de cele prezentate mai sus dar si de alte aspecte care mie fiind incepator in domeniu imi scapa. Ce ati alege voi daca ati fi in locul meu ?



Multumesc.



O zi placuta,

rexkroki

scuze pentru font, am scris mai intai intr-un word si am dat apoi copy/paste. Nu stiu cum sa-l modific.

Edited by rexkroki, 18 February 2009 - 13:33.


#681
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
*rexkroki

Ai nevoie de o cameră cu card pt că alte soluți nu prea rezistă la gropile de pe drumurile din Ro.
Dacă filmezi tot drumul o să ai nevoie de multe carduri de mare capacitate care costă mult.
Ideea e că dacă setezi cameră cu bitrate mic pierzi calitate dar intra mai mult pe memorie, deci cu 2 tăișuri.
Ai nevoie de un alimentator de la brichetă tip 12V la 7V aprox. Ca să nu depinzi de acumulator.
Un suport de prindere a camerei care probabil va trebui improvizat să stea cumva pe bord la mașină.
Cam complicat de realizat dar nu imposibil. Asta în teorie pt că în practică trebe testat. :)

#682
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Daca vrea sa tina camera in afara masinii ii trebuie neaparat o cutie, un glob ceva de sticla pe care sa il stergi des. Altfel ti-ai nenorocit camera dupa cativa km. Soferilor, uitati probabil musculitele si praful de pe sosea si cat lichid de parbriz consumati la un drum lung.

#683
ionutzndr

ionutzndr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.06.2007

 ionutzndr, on Feb 17 2009, 23:13, said:

ajutati-ma si pe mine sa imi iau o camera video, ieftina, dar cu care sa pot invata sa captez imagini cat de cat decente,( nici HD, dar nici cealalta extrema). bugetul e undeva pe la 1300 de ron. ceea ce ma mai intereseaza sa fac cu ea e sa pot filma si in conditii de iluminare scazuta, miscare(deci cred ca e impus stabilizatorul de imagine), ninsoare, etc...

camerele la care m-am uitat eu sunt PANASONIC SDR-H40EP-S, SONY DCR-SR35E, si Canon FS100(care depaseste bugetul)...
problema e ca nu prea stiu la ce sa ma uit in specificatiile acestor camere iar filmari am vazut doar pe youtube cu canonul, si par ok...dar in rest nu stiu la ce sa ma astept, sau transferul cum se face, compresia, etc...voi ce ma sfatuiti?

mentionez ca nu ma intereseaza mediul de filmare(miniDV, hdd sau card) foarte mult, in sensul ca mai important mi se pare ca  imaginea sa iasa clar pe monitor sau TV....

ps. scuzati postul cam lung si intrebarile puerile


primesc si eu vreo parere sau o sugestie? :rolleyes:

#684
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

 ionutzndr, on Feb 18 2009, 15:15, said:

primesc si eu vreo parere sau o sugestie? :rolleyes:

Din modelele enumerate de tine în ordinea calității filmării ar fi 1. Canon, 2. Panasonic, 3. Sony

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate