Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Republica Dominicană

- - - - -
  • Please log in to reply
1927 replies to this topic

#73
drliviu73

drliviu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.02.2008
Va rog frumos daca aveti ideea careva despre zbor direct intre Republica Dominicana si Jamaica.Doresc sa planific din timp aprox. o saptamina in R D si alta in J si,desi nu sunt decit vreo 750 km intre ele nu a m gasit decit cu escala la Miami ceea ce este exclus din cauza vizei ,care dintre companiile locale aviatice este mai de incredere?

#74
scorill00

scorill00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 01.08.2007
air france,martin air,klm

incearca,nu poti stii

Edited by scorill00, 01 May 2008 - 21:23.


#75
danielmpaduraru

danielmpaduraru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.04.2008

View PostSascha, on Mar 6 2008, 15:45, said:

eh.ce bine!..eu ma gandesc chiar sa ma mut acolo sa vand tot ce am aici si sa-mi cumpar o casuta pe plaja si sa incep o noua viata in republica dominicana..vb. serios!


:lol: sa iti spun ceva haios: eu chiar am inceput sa caut joburi in dominicana :lol: Unde ai fost in Dom Rep?


pentru cei care vor datele de contact ale agentie dati-mi un pm; Sau domni moderatori sa imi spuna daca am voie sa pun numele persoanelor de contact telefoanele etc?


Job in Punta Cana: seller aqua sport in Riu Bambo...1000 $/luna. Vinzi tot ce inseamna sport nautic...e fun dar c-am nasol ca esti frecat de dimineata pana seara. Masa de pranz o ai asigurata, plus ca acolo iti poti face si Dive MAsterul...GRATIS! :peacefingers:

#76
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006
Salutare!
M-am intors si eu dupa 3 saptamani petrecute in nordul insulei si totul e superb.
Promit sa revin cu multe detalii foarte curand.

#77
scorill00

scorill00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 01.08.2007

Quote

Promit sa revin cu multe detalii foarte curand.

Cit de curind, hai frate ca te am asteptat de mi s-au facut ochii ca la melci
pozeeeeeeee

#78
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

View Postscorill00, on May 23 2008, 12:58, said:

Cit de curind, hai frate ca te am asteptat de mi s-au facut ochii ca la melci
pozeeeeeeee

Postez cateva fotografii din Cabarete:
[attachment=3981
56:PICT0023.JPG]Attached File  PICT0032.JPG   1.44MB   266 downloads[
attachment=398159:PICT0035.JPG]Attached File  PICT0037.JPG   1.45MB   163 downloads[attachment=398161
:PICT0069.JPG]Attached File  PICT0074.JPG   1.43MB   163 downloadsAttached File  PICT0082.JPG   1.42MB   195 downloads[at
tachment=398164:PICT0093.JPG]Attached File  PICT0109.JPG   1.43MB   132 downloadsAttached File  PICT0111.JPG   1.44MB   180 downloadsICT0111.JPG]Attached File  PICT0112.JPG   1.43MB   120 downloadsAttached File  PICT0113.JPG   1.44MB   157 downloads[atta
chment=398173:PICT0115.JPG]Attached File  PICT0116.JPG   1.46MB   83 downloadsAttached File  PICT0120.JPG   1.43MB   90 downloadsT0120.JPG]Attached File  PICT0129.JPG   1.44MB   104 downloadsAttached File  PICT0130.JPG   1.44MB   106 downloads[attach
ment=398178:PICT0133.JPG]Attached File  PICT0134.JPG   1.44MB   121 downloadsAttached File  PICT0135.JPG   1.44MB   72 downloads135.JPG]Attached File  PICT0140.JPG   1.46MB   130 downloadsAttached File  PICT0146.JPG   1.44MB   87 downloads[attachme
nt=398184:PICT0147.JPG]Attached File  PICT0152.JPG   1.46MB   113 downloadsAttached File  PICT0161.JPG   1.44MB   71 downloads1.JPG]Attached File  PICT0156.JPG   1.44MB   105 downloadsAttached File  PICT0108.JPG   1.43MB   133 downloads

din Sosua:
Attached File  PICT0048.JPG   1.44MB   129 downloadsAttached File  PICT0049.JPG   1.46MB   76 downloads[attachment=3982
04:PICT0050.JPG]Attached File  PICT0051.JPG   1.43MB   85 downloadsAttached File  PICT0053.JPG   1.47MB   80 downloads[
attachment=398209:PICT0054.JPG]Attached File  PICT0056.JPG   1.44MB   118 downloads[attachment=398214
:PICT0057.JPG]Attached File  PICT0067.JPG   1.43MB   58 downloadsAttached File  PICT0166.JPG   1.43MB   69 downloads

si revin cu impresii !

Attached Files



#79
scorill00

scorill00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 01.08.2007
Paul06 merci pt poze.Am citeva intrebari?
Cit a durat zborul?
Mi se pare mie sau zona din nord Cabarete este mai putin comerciala mai nearanjata mai naturala decit zona Bavaro- Punta Cana din est?
Nu vrei sa faci o mica istorisire a zilelor petrecute acolo cu tot cu plecarea din tara,detalii picante etc.
Si mai zi odata ca ai plecat pe cont propriu poate asa imi fac odata curaj sa iti urmez exemplu...
Hotelul era curat? preturile pe camera sunt inuman de mici...sunt reale cu ce e pe site?.
Te ai  considerat in siguranta ,ca tot se spune ca zona aia nu prea e sigura.
Ai inchiriat masina acolo sau vreun mijloc de transport?
Sa stii ca mai pot continua -)
ASAP-Thanks

Si cel mai important

Apa e turquoise ?

Edited by scorill00, 23 May 2008 - 17:09.


#80
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

View Postscorill00, on May 23 2008, 18:05, said:

Paul06 merci pt poze.Am citeva intrebari?
Cit a durat zborul?
Mi se pare mie sau zona din nord Cabarete este mai putin comerciala mai nearanjata mai naturala decit zona Bavaro- Punta Cana din est?
Nu vrei sa faci o mica istorisire a zilelor petrecute acolo cu tot cu plecarea din tara,detalii picante etc.
Si mai zi odata ca ai plecat pe cont propriu poate asa imi fac odata curaj sa iti urmez exemplu...
Hotelul era curat? preturile pe camera sunt inuman de mici...sunt reale cu ce e pe site?.
Te ai  considerat in siguranta ,ca tot se spune ca zona aia nu prea e sigura.
Ai inchiriat masina acolo sau vreun mijloc de transport?
Sa stii ca mai pot continua -)
ASAP-Thanks

Si cel mai important

Apa e turquoise ?

Probabil ca nu o sa apuc sa descriu totul, dar macar sa incep, so...
Absolut toate platile si rezervarile le-am facut pe net, fara a apela la vreo agentie.
Am plecat dimineata cu masina personala spre Frankfurt, cu o noapte oprire la granita Ungaria-Austria la unul dintre cele 3 hoteluri Paprika. Daca faceti acelasi traseu ca mine, de preferat sa innoptati in Ungaria unde preturile la hotelurile de pe autostrada sunt aprox la jumate fata de Austria ( 44 E fata de 84 E ). Rezervarea am facut-o pe site-ul lor, camera o tin pana la ora 22.00, dupa care pretul se pare ca se majoreaza cu 10 Euro.
Dupa un mic dejun mai mult decat copios, am plecat la 08.00 si am ajuns la hotel in Frankfurt la 18.00 ( asta si cu ajutorul GPS-ului). Am stat la hotel Top Ambassador, foarte curat, cochet si am platit 55 E. Rezervarea am facut-o prin www.booking.com.
A doua zi dimineata, am plecat de la hotel la 04.00 si bine am facut pentru ca am ajuns la check-in la 06.30. Asta pentru ca am cautat holiday parking-ul unde sa las masina. Iar pe acolo nu ai pe cine sa intrebi, iar eu nu mi-am scos harta de pe site-ul aeroportului. Dar pana la urma am rezolvat-o si p'asta. Frumos este ca dupa ce te-ai parcat te duci in statia din parcare si suni sa vina microbuzul sa te ia, max 10 min. Parcarea am platit-o la plecare, pentru 3 saptamani a fost 95 euro, iar plata se poate face cash sau cu card.
Zborul a fost super ok dar lung - 10 ore. Insa ai 2 mese cu bautura inainte (inclusiv alcool) si sucuri, ceai, cafea din ora in ora.
La sosirea in Puerto Plata inainte de vama te duci la un ghiseu de unde cumperi cardul turistic, costa 10 USD sau 10 Euro asa ca e bine sa aveti bacnota usd pregatita. Cu acest card treci pe la un nene care-l baga intr-un aparat si apoi treci la vama. Acest card nu ramane la tine. Vama a durat foarte mult, cam 10 secunde  :D . Chiar se uitau mirati si exclamau ROMANIA ! dupa care iti zambeau, iti dadeau pasaportul si te duceai sa-ti iei bagajele.
Transferul l-am aranjat cu cei de la hotel si a fost 35 USD.
ABSOLUT TOTUL A DECURS FARA PROBLEME !!

Din pacate trebuie sa plec, dar voi reveni cu info. Scuze pentru reprizele de relatari.

#81
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006
Cazarea am rezervat-o pe net la Hotel Casa Blanca din Cabarete. Pretul camerei a fost 29 USD si pt ca am stat 3 saptamani am avut un discount, platind in total 580 USD. Insa camera (nr 3) a fost o bomba in care nu am rezistat decat pana a doua zi cand proprietara mi-a schimbat-o imediat cu una acceptabila (nr 6). La acest hotel nu m-as mai caza decat pentru proprietari care sunt ok, camerele lasa insa de dorit.
Plaja in Cabarete este superba, este curatata permanent de cei care au teresele sau sezlongurile. De la hotel am facut o plimbare pe plaja dus-intors de peste 5 ore, atat e de intinsa. Apa este calda, excelenta as spune, cu valuri micute cateodata ca doar e ocean. Perioada aprilie-mai cred ca-i cea mai buna, este extrasezon dar nu pentru ca e vremea urata si preturi un pic mai mici la cazare, ai tot felul de happy hour unde bei si mananci la 1/2 iar statiunea este putin populata.
In 3 saptamani a plouat o singura zi, in rest fiind soare in pemanenta si poti sa stai la plaja toata ziua. In schimb ploua noaptea, dar oricat de tare ploua a doua zi era uscat totul.
In general, mesele nu m-au costat mai mult de 15 USD/2 pers. Preturi la mancare: pizza/paste 5-8 usd, pui cu cartofi 3 usd, mancare chinezeasca 5 usd. Bauturi: bere 2-4 usd, long drinks cu alcool 1,5-5 usd, cola 1 usd.

#82
scorill00

scorill00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 01.08.2007
ma uitai pe siteul condor air si vazui niste preturi inuman de mici pt. regiuni indepartate spune-mi Paul06 avioanele lor sunt OK cum ti s-au parut?
Ziceai ca te cazezi la keoba ce s-a intimplat de ai ajuns la casa blanca?

ne poti da costul detaliat al calatoriei din momentul plecarii de acasa? Multam mult

Edited by scorill00, 25 May 2008 - 10:00.


#83
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

View PostAlexandru AST, on Apr 29 2008, 09:12, said:

Revin cu vesti, una buna si una proasta despre thomson.co.uk:

Vestea buna este ca se pot face rezervari de oriunde din lume si se poate achita, trebuie doar sa ii suni si te indruma ei.

Vestea proasta este ca in perioada August - Octombrie NU ESTE SEZON! Mai mult, este chiar HURRICANE SEASON, asta nu inseamna ca vei prinde neaparat un uragan, ci ca toate facilitatile sunt stranse (fara umbrele, fara bar deschis la piscina, teoretic tot ce poate fi luat de vant este ascuns), fara sporturi acvatice. Tot in aceasta perioada, are loc si o activitate crescuta a rechinilor de pe coasta floridei, caraibe si america de sud, si de aici precautie in a intra in apa (cel putin din partea agentiei de turism, daca tu esti inconstient intri si faci ce vrei). Din aceasta cauza este si atat de ieftin. Ei nu recomanda pentru luna de miere aceasta perioada in republica dominicana.

Din pacate voi alege alta destinatie...

Perioadele de varf sunt decembrie - aprilie ( pana dupa Paste ) si iunie-septembrie ( perioada de vacante ). Uraganele aproape ca nu ating Rep. Dominicana, pe insula ajunge cel mult o furtuna tropicala care tine vreo 2 zile. Asa ca nu trebuie sa va faceti prea multe probleme, cu exceptia toamnei ( septembrie-noiembrie ) cand vremea este un pic mai ploioasa.
Perioada ideala este dupa Paste, aprilie-mai pentru ca tarifele la cazare sunt mai mici, la restaurante sunt tot felul de Happy Hour unde mananci si bei la 1/2 din pret, absolut poate preturile le negociezi mult mai bine (rent-a-car, sezlonguri, suveniruri), iar vremea este superba ( la mine in 3 saptamani a plouat o singura zi si oricum te balacesti si pe poaie la cat e de cald ).


View Postscorill00, on May 25 2008, 10:44, said:

ma uitai pe siteul condor air si vazui niste preturi inuman de mici pt. regiuni indepartate spune-mi Paul06 avioanele lor sunt OK cum ti s-au parut?
Ziceai ca te cazezi la keoba ce s-a intimplat de ai ajuns la casa blanca?

ne poti da costul detaliat al calatoriei din momentul plecarii de acasa? Multam mult


Air Condorul a fost super. La check-in din Frankfurt mi-a aratat monitorul cu locurile libere sa-mi aleg unde vreau. Au doua mese cu cocktail inainte ( Cuba Libre, Campari Orange, Blody Mary ) si sucuri cu cafea sau ceai din ora-n ora. Ambele zboruri au fost ok, au ajuns la timp, iar insotitorii de zbor sunt amabili.
Hotelul l-am schimbat pt ca la Casa Blanca a fost mai ieftin si pt ca aveam ceva de rezolvat acolo, iar proprietarul hotelului a fost cu mine unde aveam nevoie si tot el se va ocupa de tot in continuare.
Costul total al excursiei a fost pana in 2300 Euro/2 pers, din care:
- 510 euro, drum Bucuresti - Frankfurt - 3 cazari ( 2 Paprika + 1 Top Ambassador ) = 135 euro
                                         - parcare aeroport 3 saptamani = 95 euro
                                         - benzina = 250 euro
                                         - vignete = 30 euro
- 650 usd, cazare Cabarete - cazare 3 saptamani = 580 usd
                                        - transfer = 70 usd
- 850 euro, avion Frankfurt-Puerto Plata-Frankfurt  pt 2 pers
- 650 usd, cheltuieli diverse ( masa+bautura+mici cadouri pt acasa )


Dupa parerea mea varianta cu all inclusive nu merita.
Mancarea si bautura sunt ieftine, iar daca ai ajuns acolo e pacat sa nu faci si din excursiile optionale care si ele sunt ieftine in extrasezon. Ai o gramada de vazut si daca lipsesti o zi intreaga inseamna ca degeaba ai luat all inclusive.
Exemple de excursii:
- jeep safari ( all inclusive ) cu cascade si alte nebunii = 35 usd
- bacardi island = 29 usd
- river rafting = 59 usd
- saona island = 270 usd
- playa grande = 29 usd
- punta rusia ( all inclusive ) cu snorkeling = 45 usd,
- deep-sea fishing = 55 usd
- haite = 73 usd
- cayo paradise ( all inclusive ) cu snorkeling = 50 usd
si lista poate continua.
Preturile sunt de pe coasta de nord Puerto Plata-Sosua-Cabarete.

#84
notka

notka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.11.2005
Ma bate gandul sa merg anul asta in Republica Dominicana o saptamana. Ma gandesc sa merg cu Gulet din Austria. Am mai fost cu ei si s-au comportat exemplar. 7 zile, hotel 5 stele, all inclusive, aprox 3.000 euro pentru doua perosane cu plecare din Viena.
Imi poate spune cineva daca luna iulie este acceptabila din punct de vedere al vremii?

#85
notka

notka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.11.2005
Si inca ceva. Cum e zborul peste ocean? Turbulente, zdruncinaturi, goluri de aer, etc. ....? Eu sunt cam stresat in timpul zborului, desi am calatorit ceva cu avionul, dar cel mai lung zbor a fost de 3 ore si ceva. Ma inspaimant la gandul ca trebuie sa zbor 10 ore.

#86
Nedro

Nedro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 03.06.2008

View Postpaul06, on May 27 2008, 10:10, said:

Perioadele de varf sunt decembrie - aprilie ( pana dupa Paste ) si iunie-septembrie ( perioada de vacante ). Uraganele aproape ca nu ating Rep. Dominicana, pe insula ajunge cel mult o furtuna tropicala care tine vreo 2 zile. Asa ca nu trebuie sa va faceti prea multe probleme, cu exceptia toamnei ( septembrie-noiembrie ) cand vremea este un pic mai ploioasa.
Perioada ideala este dupa Paste, aprilie-mai pentru ca tarifele la cazare sunt mai mici, la restaurante sunt tot felul de Happy Hour unde mananci si bei la 1/2 din pret, absolut poate preturile le negociezi mult mai bine (rent-a-car, sezlonguri, suveniruri), iar vremea este superba ( la mine in 3 saptamani a plouat o singura zi si oricum te balacesti si pe poaie la cat e de cald ).





Air Condorul a fost super. La check-in din Frankfurt mi-a aratat monitorul cu locurile libere sa-mi aleg unde vreau. Au doua mese cu cocktail inainte ( Cuba Libre, Campari Orange, Blody Mary ) si sucuri cu cafea sau ceai din ora-n ora. Ambele zboruri au fost ok, au ajuns la timp, iar insotitorii de zbor sunt amabili.
Hotelul l-am schimbat pt ca la Casa Blanca a fost mai ieftin si pt ca aveam ceva de rezolvat acolo, iar proprietarul hotelului a fost cu mine unde aveam nevoie si tot el se va ocupa de tot in continuare.
Costul total al excursiei a fost pana in 2300 Euro/2 pers, din care:
- 510 euro, drum Bucuresti - Frankfurt - 3 cazari ( 2 Paprika + 1 Top Ambassador ) = 135 euro
                                         - parcare aeroport 3 saptamani = 95 euro
                                         - benzina = 250 euro
                                         - vignete = 30 euro
- 650 usd, cazare Cabarete - cazare 3 saptamani = 580 usd
                                        - transfer = 70 usd
- 850 euro, avion Frankfurt-Puerto Plata-Frankfurt  pt 2 pers
- 650 usd, cheltuieli diverse ( masa+bautura+mici cadouri pt acasa )


Dupa parerea mea varianta cu all inclusive nu merita.
Mancarea si bautura sunt ieftine, iar daca ai ajuns acolo e pacat sa nu faci si din excursiile optionale care si ele sunt ieftine in extrasezon. Ai o gramada de vazut si daca lipsesti o zi intreaga inseamna ca degeaba ai luat all inclusive.
Exemple de excursii:
- jeep safari ( all inclusive ) cu cascade si alte nebunii = 35 usd
- bacardi island = 29 usd
- river rafting = 59 usd
- saona island = 270 usd
- playa grande = 29 usd
- punta rusia ( all inclusive ) cu snorkeling = 45 usd,
- deep-sea fishing = 55 usd
- haite = 73 usd
- cayo paradise ( all inclusive ) cu snorkeling = 50 usd
si lista poate continua.
Preturile sunt de pe coasta de nord Puerto Plata-Sosua-Cabarete.

Noi am fost 16 zile in mai cu € 3.300 (2 pers.). All In 5* Riu Palace Punta Cana.
Nu as recomanda altceva decat All In, daca tii la stomacelul propriu si nu vrei sa-ti petreci tot concediul in baie :naughty: .
Plaja in Punta Cana este mai faina decat cea din Puerto Plata (am fost si acolo acum cativa ani, de aceea pot face comparatie).
Daca aveti intrebari, puneti-le fara jena.

#87
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

View Postnotka, on Jun 4 2008, 13:48, said:

Ma bate gandul sa merg anul asta in Republica Dominicana o saptamana. Ma gandesc sa merg cu Gulet din Austria. Am mai fost cu ei si s-au comportat exemplar. 7 zile, hotel 5 stele, all inclusive, aprox 3.000 euro pentru doua perosane cu plecare din Viena.
Imi poate spune cineva daca luna iulie este acceptabila din punct de vedere al vremii?

Vremea in iulie este aproximativ ca la noi. Este vara si perioada de vacanta. Desi temperatura poate fi mai mica acolo, umiditatea este insa mai ridicata. Poti sa mergi fara probleme in acea perioada. Daca ploua, va fi mai mult noaptea.
Anul trecut temp max a fost de 33 grade si min (noaptea) de 25 grade.
Zborul cu avionul la noi a fost ok. La dus a fost foarte lin , la intors am avut ceva turbulente care pt noi nu reprezinta nimic ingrijorator.

View PostNedro, on Jun 10 2008, 13:33, said:

Noi am fost 16 zile in mai cu € 3.300 (2 pers.). All In 5* Riu Palace Punta Cana.
Nu as recomanda altceva decat All In, daca tii la stomacelul propriu si nu vrei sa-ti petreci tot concediul in baie :naughty: .
Plaja in Punta Cana este mai faina decat cea din Puerto Plata (am fost si acolo acum cativa ani, de aceea pot face comparatie).
Daca aveti intrebari, puneti-le fara jena.

Pentru cei comozi as putea spune ca poate e mai bine la all inclusive.
Dar in nici un caz nu o sa cheltuiti mai mult decat la AI pe mancare si bautura daca ai doar cazare, indiferent de sezon.
In plus, depinde si de AI pt ca, e adevarat ca Rep. Dominicana "a inventat" all inclusive-ul si turcii l-au perfectionat, dar s-ar putea sa aveti surprize. Totul depinde de hotel ales.
In 3 saptamani cat am stat acolo, am mancat pe la toate restaurantele -chiar si la cele ieftine si f putine ale localnicilor- si
n-am avut nici o problema.
Daca e sa vb de plaje, poate cea mai frumoasa este in Samana, mai exotica, mai salbatica, mai naturala. Plaja in Puerto Plata intradevar nu e nemaipomenita, dar Puerto Plata e un oras maricel spre deosebire de Punta Cana care este exclusiv statiune si unde nu gasesti decat AI. Daca vrei sa faci si tu ceva in afara hotelului singura varianta este sa apelezi la agentiile de turism pt excursii organizate sau rent-a-car.
Totul depinde de gusturile fiecaruia. Ideea este ca ai posibilitatea sa alegi si ai de unde in Rep. Dominicana.

#88
Nedro

Nedro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 03.06.2008

View Postpaul06, on Jun 12 2008, 06:15, said:

Vremea in iulie este aproximativ ca la noi. Este vara si perioada de vacanta. Desi temperatura poate fi mai mica acolo, umiditatea este insa mai ridicata. Poti sa mergi fara probleme in acea perioada. Daca ploua, va fi mai mult noaptea.
Anul trecut temp max a fost de 33 grade si min (noaptea) de 25 grade.
Zborul cu avionul la noi a fost ok. La dus a fost foarte lin , la intors am avut ceva turbulente care pt noi nu reprezinta nimic ingrijorator.

Din iunie pana in octombrie este sezonul orcanelor. Gradul de umiditate este foarte ridicat si temperaturile la fel. Daca ai ghinionul sa se desfasoare un orcan in perioada vacantei tale-ti plangi banii...
Ce-i drept, am fost si noi de doua ori in august in partea aceea (o data in Mexic si alta data in Florida) si am avut noroc de vreme buna, fara orcane, dar cam prea cald si "lipicios".

Ideal e sa mergi din noiembrie pana-n mai.

View Postpaul06, on Jun 12 2008, 06:15, said:

Pentru cei comozi as putea spune ca poate e mai bine la all inclusive.
Dar in nici un caz nu o sa cheltuiti mai mult decat la AI pe mancare si bautura daca ai doar cazare, indiferent de sezon.
In plus, depinde si de AI pt ca, e adevarat ca Rep. Dominicana "a inventat" all inclusive-ul si turcii l-au perfectionat, dar s-ar putea sa aveti surprize. Totul depinde de hotel ales.
In 3 saptamani cat am stat acolo, am mancat pe la toate restaurantele -chiar si la cele ieftine si f putine ale localnicilor- si
n-am avut nici o problema.
Daca e sa vb de plaje, poate cea mai frumoasa este in Samana, mai exotica, mai salbatica, mai naturala. Plaja in Puerto Plata intradevar nu e nemaipomenita, dar Puerto Plata e un oras maricel spre deosebire de Punta Cana care este exclusiv statiune si unde nu gasesti decat AI. Daca vrei sa faci si tu ceva in afara hotelului singura varianta este sa apelezi la agentiile de turism pt excursii organizate sau rent-a-car.
Totul depinde de gusturile fiecaruia. Ideea este ca ai posibilitatea sa alegi si ai de unde in Rep. Dominicana.

Nu stiu cat au perfectinat Turcii All In-ul (acolo nu am fost si nici nu ma voi duce curand), dar stiu ca la Riu Palace All In inseamna restaurante a la carte, icre negre si sampanie (24/24), servirea bauturilor si a micilor gustari de catre ospatari direct pe plaja si la piscina si alte luxuri care-ti fac vacanta reusita B) .

In afara hotelului se fac excursii interesante. Noi am fost in cateva excursii cu TUI. E drept ca sunt scumpisoare, cam $ 100 de persoana de excursie.

Paul, tu unde ai stat? Si cu ce companie ai zburat?

#89
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

View PostNedro, on Jun 12 2008, 10:39, said:

Nu stiu cat au perfectinat Turcii All In-ul (acolo nu am fost si nici nu ma voi duce curand), dar stiu ca la Riu Palace All In inseamna restaurante a la carte, icre negre si sampanie (24/24), servirea bauturilor si a micilor gustari de catre ospatari direct pe plaja si la piscina si alte luxuri care-ti fac vacanta reusita B) .

In afara hotelului se fac excursii interesante. Noi am fost in cateva excursii cu TUI. E drept ca sunt scumpisoare, cam $ 100 de persoana de excursie.

Paul, tu unde ai stat? Si cu ce companie ai zburat?

Intradevar, depinde de hotel iar majoritatea sunt de la ok in sus.
Dar nu gasesti nicaieri oferta la 1100 euro/pers pt 3 saptamani, nici macar pt 2, cat m-a costat pe mine cu plecare din Bucuresti.
Excursile optionale le platesti oricum, dar la AI sunt mai scumpe pt ca nu exista concurenta. Preturile le-am spus mai devreme.Nu uitati ca in Rep. Dominicana totul se negociaza, mai putin consumatia la restaurant.
Eu am stat in Cabarete la Hotel Casa Blanca, care nu e prea bun, dar depinde de camera si in principiu e ok, iar piscina aproape ca era numai a noastra.
De zburat am fost cu AirCondor (ThomasCook) din Frankfurt care a fost mai mult decat ok.

#90
scorill00

scorill00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 01.08.2007
Salut,Trebuia sa plec in tenerife pe 9 iulie prin kara travel si mi-am retras banii datoriuta unor complicatii ce aparusera prietenei mele,ne am retras banii cu
exact 35 zile inainte si am pierdut 10 euro la toata distractia.Partea frumoasa este ca intr-o saptamina ne a ajutat bunul D-zeu sa rezolvam problemele si acum vreau sa plec in dominicana prin septembrie.Pina pe 14 iulie condor are 498 dus intors din frankfirt - punta cana si ma gindeam sa rezerv pe plaja bavaro-Punta Cana la hotel Barcelo 9 zile cu 776 euro camera cu sea view.Happy days la Condor sunt cu rezervare pina la 14 iulie si ma gindeam la 19 -28 sept. Ce ma sfatuiti?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate