Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Republica Dominicană

- - - - -
  • Please log in to reply
1927 replies to this topic

#91
Nedro

Nedro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 03.06.2008

 paul06, on Jun 12 2008, 13:43, said:

Intradevar, depinde de hotel iar majoritatea sunt de la ok in sus.
Dar nu gasesti nicaieri oferta la 1100 euro/pers pt 3 saptamani, nici macar pt 2, cat m-a costat pe mine cu plecare din Bucuresti.
Excursile optionale le platesti oricum, dar la AI sunt mai scumpe pt ca nu exista concurenta. Preturile le-am spus mai devreme.Nu uitati ca in Rep. Dominicana totul se negociaza, mai putin consumatia la restaurant.
Eu am stat in Cabarete la Hotel Casa Blanca, care nu e prea bun, dar depinde de camera si in principiu e ok, iar piscina aproape ca era numai a noastra.
De zburat am fost cu AirCondor (ThomasCook) din Frankfurt care a fost mai mult decat ok.

OK. Eu am uitat sa mentionez ca pretul e bazat pe pachet de calatorie complet (16 zile) din Amsterdam cu TUI / Arke Fly.
Preturile la acelasi pachet in lunile iulie si august sunt de la € 2.000 pe persoana (tot din Olanda) doar pentru faptul ca aici e vacanta scolara si majoritatea familiilor cu copii pleaca in concediu in aceasta perioada de varf. Din punctul de vedere al climei, nu esti in iulie / august in sezon de varf, din contra.

#92
iuli22

iuli22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.06.2008

 Sascha, on Mar 6 2008, 09:45, said:

eh.ce bine!..eu ma gandesc chiar sa ma mut acolo sa vand tot ce am aici si sa-mi cumpar o casuta pe plaja si sa incep o noua viata in republica dominicana..vb. serios!


:lol: sa iti spun ceva haios: eu chiar am inceput sa caut joburi in dominicana :lol: Unde ai fost in Dom Rep?


pentru cei care vor datele de contact ale agentie dati-mi un pm; Sau domni moderatori sa imi spuna daca am voie sa pun numele persoanelor de contact telefoanele etc?


Buna!

Eu traiesc in Republica Dominicana de aproape trei ani (in Santiago).... si ma intreb in fiecare zi daca am facut o alegere buna... viata e foarte relaxata aici, e cald tot anul... dar cred ca e PREA relaxata, oamenii sunt foarte lenesi, lucrurile se intampla "cand vrea Dumnezeu"... salariile sunt mici, in general (bineinteles, depinde de pregatire)... iar o casuta pe plaja inseamna probabil lipsa de apa si curent electric... Ce  vreau sa spun e ca a trai aici e complet diferit de a veni in vacanta, si nivelul de trai e mult mai scazut decat in Romania. Anyway, daca cineva are vreo intrebare... astept.... :)

#93
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

 scorill00, on Jun 12 2008, 15:30, said:

Salut,Trebuia sa plec in tenerife pe 9 iulie prin kara travel si mi-am retras banii datoriuta unor complicatii ce aparusera prietenei mele,ne am retras banii cu
exact 35 zile inainte si am pierdut 10 euro la toata distractia.Partea frumoasa este ca intr-o saptamina ne a ajutat bunul D-zeu sa rezolvam problemele si acum vreau sa plec in dominicana prin septembrie.Pina pe 14 iulie condor are 498 dus intors din frankfirt - punta cana si ma gindeam sa rezerv pe plaja bavaro-Punta Cana la hotel Barcelo 9 zile cu 776 euro camera cu sea view.Happy days la Condor sunt cu rezervare pina la 14 iulie si ma gindeam la 19 -28 sept. Ce ma sfatuiti?

Pana la urma ai renuntat la Tenerife !! :D
Plaja din Bavaro e frumoasa iar hotelul pare mai mult decat ok, asa ca ... ce mai astepti frate ??
Perioada insa mi se pare cam mica pt tot drumul asta.
Pana in Frankfurt cu ce ajungi ?

#94
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
eu inca nu am fost acolo,dar perioada nu poate sa fie putin  mai lunga,ar fi super bine,poate reusesti sa iti iei mai multe  zile libere de concediu

#95
Nedro

Nedro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 03.06.2008
Attached File  DSC02992.JPG   1.09MB   170 downloadsAttached File  DSC02994.JPG   1.37MB   188 downloads[attachment=4092
13:DSC02995.JPG]Attached File  DSC03023.JPG   1.39MB   119 downloads

Attached File  DSC03051.JPG   1.31MB   210 downloadsAttached File  DSC03065.JPG   1.39MB   137 downloads

Attached Files



#96
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
superbe poze :walkman:

#97
scorill00

scorill00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 01.08.2007
pt. PAUL06

Quote

Pana la urma ai renuntat la Tenerife !! biggrin.gif
Plaja din Bavaro e frumoasa iar hotelul pare mai mult decat ok, asa ca ... ce mai astepti frate ??
Perioada insa mi se pare cam mica pt tot drumul asta.
Pana in Frankfurt cu ce ajungi ?
Nu renuntam ,chiar vroiam sa ma duc,dar am avut o problema(nu intru in detalii)  si ne-am retras banii nemaicrezind ca se poate rezolva.
Sa revenim la oile noastre.
Da' , am ales Barcelo Premium Punta Cana-all inclusive undeva la 1200 /14 zile cu sea view.Ca termen e suficient zic eu.Nici sa ma uite D-zeu pe acolo.
Partea proasta este ca nu stiu cind sa ma duc septembrie,octombrie sau noiembrie.Inclin spre octombrie.
Condorul are oferte doar pt. septembrie momentan,tre' sa mai astept o noua perioada de promotii la ei.Am pus deja banii pe card am dat drumul la serv. de plati online si astept.
La tot concediul asta totul se invirte in jurul Condorului .
Plan:

1.rezervare condor
2.rezervare camera
3.rezervare drum frankfurt(nu am masina personala).

Am vb cu cei de la hotel si ma costa 160 $ transferurile aeroport-hotel-aeroport pt. 2 pers.
Sper sa nu se mai intimple nimic intre timp ca o iau naibii razna.Am nevoie de concediul asta ca de aer.Anul; trecut nu am avut.
Tineti-mi pumnii.Oricum nu sunt 100% sigur pe destinatie.Sunt cam nehotarit .


PAUL06 zi-mi te rog ce vaccinuri ai facut?Sau unde ma pot interesa?

Edited by scorill00, 14 June 2008 - 14:37.


#98
dorina_M

dorina_M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.03.2008

 iuli22, on Jun 12 2008, 18:21, said:

Buna!

Eu traiesc in Republica Dominicana de aproape trei ani (in Santiago).... si ma intreb in fiecare zi daca am facut o alegere buna... viata e foarte relaxata aici, e cald tot anul... dar cred ca e PREA relaxata, oamenii sunt foarte lenesi, lucrurile se intampla "cand vrea Dumnezeu"... salariile sunt mici, in general (bineinteles, depinde de pregatire)... iar o casuta pe plaja inseamna probabil lipsa de apa si curent electric... Ce  vreau sa spun e ca a trai aici e complet diferit de a veni in vacanta, si nivelul de trai e mult mai scazut decat in Romania. Anyway, daca cineva are vreo intrebare... astept.... :)




Buna iuli22

   Ti-am lasat un mesaj si pe privat.Sunt interesata de tot ce inseamna Republica Dominicana atat ca si viata de zi cu zi cat si din punct de vedere turistic. Ne gandim sa mergem la inceputul luni septembrie pe coasta de nord a insulei ,va rog sa-mi spune-ti daca stiti cele mai avantajoase oferte.Nu are importanta de unde plecam(Franta, Spania ,Germania sau Uk).Va multumesc anticipat la toti!

#99
Nedro

Nedro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 03.06.2008
http://www.zoover.co...h-breezes/hotel

#100
dorina_M

dorina_M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.03.2008

 Nedro, on Jun 15 2008, 10:43, said:



Multumesc mult pentru informatie! :rolleyes:

#101
iuli22

iuli22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.06.2008
[quote name='dorina_M' date='Jun 14 2008, 18:52' post='4742111']
Buna iuli22

   Ti-am lasat un mesaj si pe privat.Sunt interesata de tot ce inseamna Republica Dominicana atat ca si viata de zi cu zi cat si din punct de vedere turistic. Ne gandim sa mergem la inceputul luni septembrie pe coasta de nord a insulei ,va rog sa-mi spune-ti daca stiti cele mai avantajoase oferte.Nu are importanta de unde plecam(Franta, Spania ,Germania sau Uk).Va multumesc anticipat la toti!



Buna Dorina si la toti ceilalti,

Deja ti-am lasat un PM cu cateva informatii...astept raspunsul tau... dar iti raspund si aici,pt. toti cei interesati de Rep. Dominicana, viata de zi cu zi (despre vacante n-am cum sa te ajut cu oferte avantajoase, doar cu ceva sfaturi, daca ai nevoie).

Deci, eu traiesc in Santiago,al doilea oras ca importanta din tara, dupa Santo Domingo, dar care nu e deloc turistic. Cea mai apropiata coasta e cea din nord (Puerto Plata, Cabarete), la vreo ora-jumate de noi, iar Punta Cana e la vreo sase ore.

E TOTAL DIFERIT A VENI IN VACANTA IN REP. DOMINICANA DE A TRAI AICI!!! O sa o repet de cate ori e nevoie, pt. ca si eu mi-am bazat hotararea de a ma muta aici pe o vacanta de o saptamana...Desi,multumesc lui Dumnezeu, am avut mult noroc aici, si,personal, am o viata buna, nu recomand nimanui sa se mute aici... Desi,bineinteles, e o hotarare obiectiva, si fiecare cauta altceva in viata!

Rep. Dominicana e o tara de lumea a treia! Foarte saraca, murdara,corupta, cu infrastructura la pamant, cu oameni lenesi si ignoranti (macar partea lor buna e ca sunt tot timpul veseli si amabili), in general, lucrurile sunt lasate in "voia lui Dumnezeu"... apa curenta,  si,mai ales curentul electric sunt un lux de care putini beneficiaza, si pt. care platesti extraordinar de mult (pe energie,in special), mancarea e scumpa, distractia e scumpa...pe scurt, ai nevoie de foarte multi bani ca s-o duci bine, dar cu aceeasi suma, ai duce-o muuult mai bine intr-o tara civilizata.
Partea cea mai proasta e ca nu se intrevede nici o schimbare,nici o imbunatatire... guvernul nu investeste nici in sanatate, nici in educatie, iar oamenii de rand traiesc intr-o ignoranta absoluta (stiu doar sa faca copii si sa bea bere... si cred ca asta-i cea mai buna tara de pe planeta, pt. ca pot conduce
cu berea-n mana, si nimeni nu le spune nimic... dar crede-ma, e o societate lipsita de reguli, prea dezordonata...).

Oricum, asta e ceva general si foarte pe scurt, daca va intereseaza mai multe, ask me... ;0

Iuliana

#102
scorill00

scorill00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 01.08.2007
Pt. IULI22
te rog zi-mi si mie cum e vremea spre sf lui oct inceputul lui noiembri pe partea de est in punta cana.
Si pune si tu niste poze sa vedem intradevar ca esti acolo.Stii unii din noi sunt mai neincrezatori.
multumesc mult

#103
Nedro

Nedro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 03.06.2008
Te cred Iuli. Rep.Dom. e o tara OK pentru a merge in concediu, dar a trai acolo este alta poveste.
I-am vazut cum locuiesc sau mai bine zis cum se multumesc sa locuiasca. Si dominicanii recunosc ca ei sunt lenesi, galagiosi, relax si "iubareti". Eh, in conditiile astea nu se asteapta nimeni la o economie infloritoare. Noroc ca au turismul bine organizat.

Ultima data cand am fost noi erau alegerile electorale si se pare ca dintre toti candidatii a castigat Leonel, cel mai OK (?). Acum sper sa-si duca la capat planurile incepute (autostrada si metroul), dar cu o floare nu se face primavara.

Ia spune-mi si mie ca eu chiar nu pricep. Cum de nu inbolnavesc de la carnea aceea neagra ce atarna toata zile intregi la soare si este bazaita de muste??? :bigeyed:

Tu cu ce te ocupi acolo? Daca intrebarea e prea indiscreta, nu trebuie sa dai raspuns la ea.

#104
iuli22

iuli22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.06.2008

 Nedro, on Jun 16 2008, 10:35, said:

Te cred Iuli. Rep.Dom. e o tara OK pentru a merge in concediu, dar a trai acolo este alta poveste.
I-am vazut cum locuiesc sau mai bine zis cum se multumesc sa locuiasca. Si dominicanii recunosc ca ei sunt lenesi, galagiosi, relax si "iubareti". Eh, in conditiile astea nu se asteapta nimeni la o economie infloritoare. Noroc ca au turismul bine organizat.

Ultima data cand am fost noi erau alegerile electorale si se pare ca dintre toti candidatii a castigat Leonel, cel mai OK (?). Acum sper sa-si duca la capat planurile incepute (autostrada si metroul), dar cu o floare nu se face primavara.

Ia spune-mi si mie ca eu chiar nu pricep. Cum de nu inbolnavesc de la carnea aceea neagra ce atarna toata zile intregi la soare si este bazaita de muste??? :bigeyed:

Tu cu ce te ocupi acolo? Daca intrebarea e prea indiscreta, nu trebuie sa dai raspuns la ea.


Hola,

S-o luam cu inceputul... ma intreba cineva de vreme... sezonul uraganelor e, teoretic, din iunie pana in octombrie. Dar din pricina tuturor schimbarilor climaterice la nivel mondial, si asta s-a cam schimbat. Nu vreau sa te descurajez, dar anul trecut perioada octombrie-noiembrie a fost cea mai rea din an, au fost doua furtuni tropicale devastatoare, toata tara a fost in alerta rosie, inundatii, pierderi materiale si umane etc. Iar pt. anul asta anunta ca vor fi mai multe furtuni.... dar asta nu inseamna nimic concret, sincer cred ca in noiembrie ar trebui sa fie frumos.

Eu lucrez ca si contabil/human resources/local purchasing/si alte lucruri marunte (adica, firma in care lucrez, care e a logodnicului meu, de altfel, are doar 10 angajati, dintre care 6 sunt implicati direct in productie- chimice pt. industria textila. Eu fac cam tot ce tine de partea contabila si administrativa).

O sa pun ceva poze, dar crede-ma, nu incerc sa ma bag in seama degeaba, nici sa conving pe nimeni de nimic, ci pur si simplu sa gasesc, daca exista, vreun roman care traieste aici, pt. ca nu cunosc nici unul!

Cum spuneam, am aproape trei ani aici, si, desi am fost de doua ori in Romania in timpul asta, si vorbesc aproape zilnic cu ai mei, mi-e dor de casa, si mi se pare ca-mi pierd complet identitatea culturala aici. Nimeni nu stie nimic despre tara noastra, si, sincer, "e greu printre straini", cum se spune...Logodnicul meu e libanez, dar aici sunt aprox. 1 milion de descendenti libanezi... asa ca intre atata Liban si Rep. Dominicana, si 0 Romania, asta e doar o incercare a mea de a pastra legatura cu casa... nu mi-ar placea ca pe copiii mei (desi n-am nici unul, momentan), sa nu-i intereseze deloc tara mea, si mi-e greu sa-mi pastrez traditiile de una singura. Intr-o comuniatte, oricat ar fi de mica, e mai usor...

Desi, recunosc, am venit aici sa sa nu mai aud de conationalii mei, recunosc acum ca a fost o decizie juvenila, si, desi nu m-as intoarce, cel putin momentan, repet, mi-ar placea sa gasesc, daca mai sunt, romani care locuiesc aici. That's it!


Scuze, am raspuns la doua persoane intr-un singur mesaj...Deci, Nedro, daca ai fost cand erau alegeri inseamna ca ai fost in Mai, nu? Si e adevarat, cu o floare nu se face primavara (mai ales ca aici ar trebui milioane de flori! :) ). Ce vroiam eu sa spun e ca, de ex., in Romania se simte progresul. Eu, cel putin, simt tara schimbata, simt Bucurestiul si Bacaul, mai ales (orasul meu natal), foarte schimbate, in bine... Ceea ce, aici, in 3 ani, nu am vazut deloc. Si sincer, nu cred c-o sa vad vreodata!

Iar carnea de pe marginea drumului... :)) e un mister pe care nu as incerca vreodata sa-l descifrez!! Pur si simplu, presupun  ca au un sistem digestiv si imunitar mult mai puternic decat... oamenii normali! Dar cine crezi ca mananca asa ceva? Tot cei saraci, bineinteles... in Haiti, una dintre cele mai sarace tari din lume, vecina dominicanilor, oamenii mananca un fel de turte din lut... how about that?


Cam asta e... ne mai auzim!

#105
scorill00

scorill00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 01.08.2007
Te rog spune-mi spre sf lui octombrie e posibil sa prind citeva zile de soare?

P.S.
Ai sa regreti ca nu esti ACUM linga parintii tai .
Nu cred ca realizezi acum...prea multa tristete in sufletul tau,vino acasa.

#106
iuli22

iuli22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.06.2008

 scorill00, on Jun 16 2008, 14:26, said:

Te rog spune-mi spre sf lui octombrie e posibil sa prind citeva zile de soare?

P.S.
Ai sa regreti ca nu esti ACUM linga parintii tai .
Nu cred ca realizezi acum...prea multa tristete in sufletul tau,vino acasa.

Well, ai dreptate, sunt cam melancolica... dar sunt constienta si de faptul ca asta e viata, nu sunt nici prima nici ultima care pleaca de acasa! (s-ar putea totusi sa fiu prima care vine aici! :) )

Sper sa prinzi toate zilele cu soare, cum spuneam, sezonul uraganelor ar trebui sa se termine in septembrie-octombrie. Teoretic, n-ar trebui sa mai ploua la sf. lui Octombrie (ma rog, sa nu fie furtuni, mai bine zis), practic, imagineaza-ti, nimeni nu stie... Dar ai facut o alegere buna in Punta Cana, sunt plajele cele mai bune de aici, si resorturile cele mai mari si mai luxoase (evident, preturile sunt direct proportionale, dar daca acelasi lant hotelier are hoteluri sa zicem in Punta Cana si in Puerto Plata (Riu de ex.), cele din Punta Cana sunt mai mari si mai misto).

#107
scorill00

scorill00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 01.08.2007
Dupa parerea mea pt un all inclusive de 4 stele pt 14 zile 1000 Euro sincer.... nu imi  pare extraordinar de mult.
Ceea ce mi se pare mult sunt transferul aeroport-hotel-aeroport=2 pers 160 $ si asta pt 32 km distanta (doar un sens).

Edited by scorill00, 17 June 2008 - 08:19.


#108
Nedro

Nedro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 03.06.2008
Da Iuli, am fost in luna mai. Ce-i drept am fost pentru a doua oara si voi mai veni in Rep Dom pentru ca este o tara OK pentru petrecerea unui concediu relax: soare, plaja, verdeata, Cuba Libre...  B)
Imi dau insa seama ca in afara hotelului nu este aceeasi viata daca nu muncesti mult sau daca nu ai afaceri infloritoare. Noi am fost de fiecare data la Riu (Palace in Punta Cana, Bachata in Puerto Plata), ceea ce oricum este TOP oriunde s-ar afla, Rep. Dom., Mexic sau Bulgaria e aceeasi calitate.

Cat despre a trai printre straini... hmmm. stiu ce inseamna... de mai bine de 10 ani :( ... si unde traiesc eu nici macar nu am soarele de la tine :crybaby:
don´t worry, be happy :walkman:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate