Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Sfat cumparare masina

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Salutare!
Doresc sa cumpar o masina, un Ford Focus Tournier, an 2002, TDCI, de la o persoana din Romania cu rezidenta in Franta. Persoana respectiva are masina pe numele ei, fiind proprietar al masinii. Masina este cu numere frantuzesti, are inspectie pana in 2009 si asigurare pe anul acesta. Acum urmeaza intrebarea:
Ce acte trebuie sa fac eu pentru a cumpara masina de la el dar , totusi, a mai pastra numerele lui?? As dori sa circul cu ea pana prin vara, poate scap de taxa de prima inmatriculare! Mai multe persoane mi-au spus ca se face o procura la notariat prin care ma imputerniceste pe mine sa ii vand masina aici , in tara, in care sa specific ca pot fii beneficiarul vanzarii chiar si eu! In afara de procura, sa fac si un act de vanzare cumparare intre mine si el!
Astept sfaturi!

#2
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Chiar nimeni???

#3
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006

 shmecherul, on Jan 6 2008, 19:12, said:

Chiar nimeni???
Astept pareri!

#4
last

last

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.11.2007
Ca sa poti circula cu umerele lui, trebuie sa faci o procura notariala. Dar in acest caz nu poti circula mai mult de 90 zile in tara.
In privinta cumpararii masinii, iti trebuie un contract de vanzare-cumparare, iar vechiul proprietar trebuie sa radieze masina in Franta.
Bafta !

Edited by last, 09 January 2008 - 11:56.


#5
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Sa rezolvat, topic inchis! :coolspeak:

#6
IlPadrino

IlPadrino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.08.2006
Nu mai deschid alt topic pentru ca in mare situatia e similara: doresc sa cumpar o masina, de la o persoana din Romania cu rezidenta in Spania. Persoana respectiva are masina pe numele ei, fiind proprietar al masinii. Masina este cu numere de Spania, are inspectie pana in 2009 si asigurare pentru inca vreo 2 luni.

Deocamdata nu am de gand sa inmatriculez masina in Romania ci prefer sa fac asigurare in Spania. As vrea sa stiu cam cat costa acest lucru daca optez pentru o asigurare fara clauze suplimentare (ceva gen RCA la noi), daca poate sa o faca cineva din Spania fara ca eu sau masina sa fim acolo.

Legat de inmatriculare, din cate stiu nu e obligatoriu ca masina sa fie radiata din tara de origine dar e preferabil pentru ca in caz contrar proprietarul de acolo (vanzatorul) va continua sa plateasca impozit. ...legat de lucrul asta proprietarul mi-a zis ca nu va radia masina pana nu ma hotarasc sa o inmatriculez (e prieten de-al meu si cu siguranta nu va face asta, in cazul in care ar putea), insa m-ar interesa cat e impozitul in Spania.
  

Astept raspuns si de la cei care stiu situatia in tari precum: Italia, Franta, Germania.

#7
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006

 IlPadrino, on Jan 29 2008, 16:15, said:

Nu mai deschid alt topic pentru ca in mare situatia e similara: doresc sa cumpar o masina, de la o persoana din Romania cu rezidenta in Spania. Persoana respectiva are masina pe numele ei, fiind proprietar al masinii. Masina este cu numere de Spania, are inspectie pana in 2009 si asigurare pentru inca vreo 2 luni.

Deocamdata nu am de gand sa inmatriculez masina in Romania ci prefer sa fac asigurare in Spania. As vrea sa stiu cam cat costa acest lucru daca optez pentru o asigurare fara clauze suplimentare (ceva gen RCA la noi), daca poate sa o faca cineva din Spania fara ca eu sau masina sa fim acolo.

Legat de inmatriculare, din cate stiu nu e obligatoriu ca masina sa fie radiata din tara de origine dar e preferabil pentru ca in caz contrar proprietarul de acolo (vanzatorul) va continua sa plateasca impozit. ...legat de lucrul asta proprietarul mi-a zis ca nu va radia masina pana nu ma hotarasc sa o inmatriculez (e prieten de-al meu si cu siguranta nu va face asta, in cazul in care ar putea), insa m-ar interesa cat e impozitul in Spania.
  

Astept raspuns si de la cei care stiu situatia in tari precum: Italia, Franta, Germania.
Incerc sa te ajut cum pot:
1. Am fost la RAR unde mi s-a explicat ca pe baza actului din Franta mi se elibereaza Cartea de Identitate
2.Am fost la Politie unde mi s-a spus ca cu CI si cu Contractul de vanzare-cumparare+restul imi inscrie masina pe numele meu. Dupa aceea e traba fostului proprietar sa isi radieze masina in Franta.
3. Am facut procura notariala cu respectivul prin care ma ocup eu de toate cele necesare vanzarii-cumpararii. Sunt imputernicit sa fac absolut tot ce este necesar.
Momentan circul cu masina, asteptand sa vad ce se intampla cu taxa.
Vezi ca asigurare iti poti face direct din Romania, sunt societati care fac asta, nu stiu care.
Nu stiu nici ce preturi se practica ptr asa ceva.

#8
IlPadrino

IlPadrino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.08.2006

 shmecherul, on Jan 29 2008, 16:25, said:

Incerc sa te ajut cum pot:
1. Am fost la RAR unde mi s-a explicat ca pe baza actului din Franta mi se elibereaza Cartea de Identitate
2.Am fost la Politie unde mi s-a spus ca cu CI si cu Contractul de vanzare-cumparare+restul imi inscrie masina pe numele meu. Dupa aceea e traba fostului proprietar sa isi radieze masina in Franta.
3. Am facut procura notariala cu respectivul prin care ma ocup eu de toate cele necesare vanzarii-cumpararii. Sunt imputernicit sa fac absolut tot ce este necesar.
Momentan circul cu masina, asteptand sa vad ce se intampla cu taxa.
Vezi ca asigurare iti poti face direct din Romania, sunt societati care fac asta, nu stiu care.
Nu stiu nici ce preturi se practica ptr asa ceva.

Sa inteleg ca la RAR si Politie nu ai afacut inca nimic, te-ai informat doar in vederea unei viitoare inmatriculari, nu?

Din cate stiu, asigurare pe masinile inmatriculate in alte tari se putea face pana anul trecut, acum nu se mai poate; sper sa ma contraziceti.

#9
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006

 IlPadrino, on Jan 29 2008, 16:34, said:

Sa inteleg ca la RAR si Politie nu ai afacut inca nimic, te-ai informat doar in vederea unei viitoare inmatriculari, nu?

Din cate stiu, asigurare pe masinile inmatriculate in alte tari se putea face pana anul trecut, acum nu se mai poate; sper sa ma contraziceti.
Exact, nu am facut inca nimic, m-am interesat daca mai imi trebuie ceva din Franta sa o inmatriculez, nu mai imi trebuie nimic, actele le fac singur mai tarziu, dupa care ii dau omului ce ii trebuie sa isi radieze masina in franta

#10
Lukas_IT

Lukas_IT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2008
Iti spun cum sta treaba in Italia:
Daca vrei sa continui un contract de asigurare deja creeat(sa prelungesti asigurarea deja existenta) e suficient sa ai banii.Plata o poate face oricine in Italia.Exista si posibilitatea platii prin banca direct in contul societatii de asigurari(pt a plati din romania.)Problema e ca asigurarile sunt foarte scumpe aici(eu am un Opel astra 1.4 benzina din 94,nu am facut nici un accident si platesc cam 1100 eur pe an-doar RCA).
Daca vrei sa inchei o asigurare pe numele tau tb sa fii proprietarul masinii.

#11
elyxir

elyxir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.01.2008
Lukas  

dar nu stii , daca ar cumparao tatal meu care are resedinta in Italia si ar inmatriculao acolo as putea sa circul cu ia in romania pe baza de procura fara sa o mai inmatriculez in tara???

#12
orculad

orculad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.12.2008

 shmecherul, on Jan 6 2008, 18:33, said:

Salutare!
Doresc sa cumpar o masina, un Ford Focus Tournier, an 2002, TDCI, de la o persoana din Romania cu rezidenta in Franta. Persoana respectiva are masina pe numele ei, fiind proprietar al masinii. Masina este cu numere frantuzesti, are inspectie pana in 2009 si asigurare pe anul acesta. Acum urmeaza intrebarea:
Ce acte trebuie sa fac eu pentru a cumpara masina de la el dar , totusi, a mai pastra numerele lui?? As dori sa circul cu ea pana prin vara, poate scap de taxa de prima inmatriculare! Mai multe persoane mi-au spus ca se face o procura la notariat prin care ma imputerniceste pe mine sa ii vand masina aici , in tara, in care sa specific ca pot fii beneficiarul vanzarii chiar si eu! In afara de procura, sa fac si un act de vanzare cumparare intre mine si el!
Astept sfaturi!


Va rog a ma ajuta cu un raspuns cert cu privire la asigurarea romaneasca pentru o masina p0roprietate personala adusa din spania, cu numere spaniole binenteles. detin itp spaniol pentru 2 ani de zile si o asigurare facuta cu o firma din spania pentru 1 an de zile ( este valabila pana in decembrie 2009)

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1 - Pot sa mi fac RCA romanesc pe masina acesta proprietate personala fara a o inmatricula pe Romania ?
2 - Este adevarat ca pot circula cu ea in tara si in toata europa atata timp cat e masina mea si atata timp cat granitele sunt deschise si nimeni nu face monitorizari si evidente la intrare in tara cu ce masini intra si c e masini ies? (intreb acest lucru deoarece am vazut postate pe acest site niste aberatii , din punctul meu de vedere cu circularea unei masini cu numere straine in romania doar pt 90 de zile - si daca ma intreba vreun gabor ii zic simplu am intrat ieri in tara -)
3 - La cine ma pot adresa pt un RCA romanesc in cazul in care se poate face?


Va multumesc anticipat - [email protected] -

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate