Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

COEFICIENTUL DE SALARIZARE

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
blue-blood

blue-blood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.03.2007
As vrea sa stiu mai multe lucruri de spre  coeficientul de salarizare  > cum se calculeaza si de ce factori depinde cresterea lui (salariu minim pe economie? )
  Pe net am cautat dar n-am gasit informatii ... poate ma poate ajuta cineva !
   Multumesc

#2
Ckestor

Ckestor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.12.2005
Mie nu mi se pare corect sa se faca atatea mariri ale salariului minim. Trebuie marite toate salarile o data nu doar salariu minim ca o sa se ajunga la o uniformizare a salarilor.

#3
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 Ckestor, on Jan 3 2008, 11:46, said:

Mie nu mi se pare corect sa se faca atatea mariri ale salariului minim. Trebuie marite toate salarile o data nu doar salariu minim ca o sa se ajunga la o uniformizare a salarilor.


Asta e postul anului :roflmaofast:

Postand asta, ai pierdut ocazia sa pari inteligent :lol:

Tu citesti vreodata ce scrii sau gandesti inainte de a posta?

Edited by jihadu, 03 January 2008 - 11:51.


#4
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007
si abia e inceputul anului , din nefericire..  :P

#5
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Ckestor are dreptate, legea se refera doar la salariul minim. Toti ceilalti trebuie sa negocieze, sa se roage de patroni sa se milogeasca sa li se mareasca si lor salariul. In general patronii dau de buna voie o crestere si celorlalti dar de cele mai multe ori nu pastreaza proportia. Adica daca s-a dublat minimul de la 200 la 400, nu o sa-ti mareasca ever un salariu de 2.000 la 4.000.

E o forma urata de discriminare, legea se ocupa doar de cei cu salarii minime (restul probabil la negru).

#6
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007
Coeficientul e asa: in functie de cat de prost e sefu, cat de destept angajatu si cata nevoie e de el.. Pe scurt, o sa vezi marire de salariu la Pastele Cailor si ala nu a mai fost de mult. Daca nu ceri, nu primesti. Si cand ceri, tre' sa-ti stii bine seful, sa stii cum il iei si.. sa ai cu ce motiva treaba asta.

Eu daca cer marire, ii zic ca bla bla am progresat de la reparat desktopuri la laptoape si la servere, mi-am luat x-spe diplome hp/dell, mi-am luat carnet, aproape am terminat facultatea, fac cele mai multe joabe din service, nu am avut nici o reclamatie de un an (fata de 5-10 reclamatii cum au altii :D) bla bla. La noi, cand se cere marire, patronu' discuta cu directoru' de service si il intreaba cum imi fac treaba. Daca am reusit sa ies in evidenta prin activitatea mea si i-am scos ochii directorului cu ultima duzina de certificari luate, am sanse bune la o marire.

Bine, conteaza daca i-a facut secretara felatie pana la ora aia, daca a inghitit si mai ales daca i-a iesit vre-un contract gras in ziua aia. Conditiile fiind indeplinite (cu accent pe felatia facuta sefului, pentru care secretara a luat spaga si de la mine) am sanse bune sa primesc o marire, chiar ceva mai serioasa decat cea ceruta :P

Edited by nu_sunt_ozzy, 03 January 2008 - 12:43.


#7
blue-blood

blue-blood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.03.2007
Vad ca toti vorbiti de patroni  :) , eu sunt bugetar si vroiam sa stiu daca salariul va creste o data cu cresterea salariului minim pe economie si daca are vreo legatura cu coeficientul de salarizare

#8
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

 blue-blood, on Jan 3 2008, 10:55, said:

Vad ca toti vorbiti de patroni  :) , eu sunt bugetar si vroiam sa stiu daca salariul va creste o data cu cresterea salariului minim pe economie si daca are vreo legatura cu coeficientul de salarizare
Redau mai jos art.40 din CCMN 2010 :
ART.3940. - (1) Se stabilesc următorii coeficienți minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariați:
a) muncitori:
1. necalificați = 1,
2. calificați = 1,2;
B) personal administrativ încadrat în funcții pentru care condiția de pregătire este:
1. liceală = 1,2
2. postliceală = 1,25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcții pentru care condiția de pregătire este:
1. scoala de maiștri = 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată = 1,5;
d) personal încadrat pe funcții pentru care condiția de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficienții de salarizare de la alin. 1 se aplică la salariul minim negociat pe unitate. (3) Salarizarea personalului încadrat conform alin. 1 se va stabili ținând cont și de standardele ocupaționale corespunzătoare ocupației respective.


Oare asta te interesa?

#9
blue-blood

blue-blood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.03.2007

 Jonica76, on Jan 3 2008, 13:51, said:

Redau mai jos art.40 din CCMN 2010 :
ART.3940. - (1) Se stabilesc următorii coeficienți minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariați:
a) muncitori:
1. necalificați = 1,
2. calificați = 1,2;
B) personal administrativ încadrat în funcții pentru care condiția de pregătire este:
1. liceală = 1,2
2. postliceală = 1,25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcții pentru care condiția de pregătire este:
1. scoala de maiștri = 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată = 1,5;
d) personal încadrat pe funcții pentru care condiția de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficienții de salarizare de la alin. 1 se aplică la salariul minim negociat pe unitate. (3) Salarizarea personalului încadrat conform alin. 1 se va stabili ținând cont și de standardele ocupaționale corespunzătoare ocupației respective.


Oare asta te interesa?

de exemplu :

1. necalificați = 1=salariu minim pe economie?

#10
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

 blue-blood, on Jan 3 2008, 12:20, said:

de exemplu :

1. necalificați = 1=salariu minim pe economie?
DA sau la salariul minim negociat pe unitate, care oricum nu poate fi mai mic decat minim pe economie.

#11
blue-blood

blue-blood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.03.2007

 Jonica76, on Jan 3 2008, 15:29, said:

DA sau la salariul minim negociat pe unitate, care oricum nu poate fi mai mic decat minim pe economie.



pana la urma trebuie sa ma astept la o marire de salariu'  :)  nu?
  MS pt informatzii

#12
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

 blue-blood, on Jan 3 2008, 14:29, said:

pana la urma trebuie sa ma astept la o marire de salariu'  :)  nu?
  MS pt informatzii
daca esti angajat pe post corespunzator pregatirii pe care o ai, da, te poti astepta la o marire de salariu.

#13
Ckestor

Ckestor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.12.2005
Dar daca unu cu studii superioare de exemplu are peste 10 mil salariu iar salariul minim la cei cu studii superioare este de 10 mil, iti da o pwla marire de salariu.

#14
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,021
  • Înscris: 01.05.2004

 Ckestor, on Jan 3 2008, 19:47, said:

Dar daca unu cu studii superioare de exemplu are peste 10 mil salariu iar salariul minim la cei cu studii superioare este de 10 mil, iti da o pwla marire de salariu.
[OFF] Stiu ca esti in perioada pubertatii si sexul reprezinta o atractie pt. tine, dar incearca sa eviti formularile ca aceasta de mai sus macar pana capeti ceva experienta in campul muncii! [/OFF]

Daca ai studii superioare si ai 880 lei acum pe CM o sa beneficiezi de marire de salariu, daca nu, poate da, poate nu, depinde de conducatorul locului de munca. Tinand cont ca esti bugetar cred ca o sa ai, acolo maririle de salariu se dau mai usor, ca nu dau de la ei  :D

#15
blue-blood

blue-blood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.03.2007

 dcr, on Jan 3 2008, 20:56, said:

[OFF] Stiu ca esti in perioada pubertatii si sexul reprezinta o atractie pt. tine, dar incearca sa eviti formularile ca aceasta de mai sus macar pana capeti ceva experienta in campul muncii! [/OFF]

Daca ai studii superioare si ai 880 lei acum pe CM o sa beneficiezi de marire de salariu, daca nu, poate da, poate nu, depinde de conducatorul locului de munca. Tinand cont ca esti bugetar cred ca o sa ai, acolo maririle de salariu se dau mai usor, ca nu dau de la ei  :D


Asa-i .....  pana la urma am ajuns la concluzia ca nu o sa fie nici o marire de salariu .......doar sa ne creasca coeficientul  
    Dar tot nu am primit un raspuns la ce-am intrebat ...   >> daca coeficientul de salarizare e 1 este egal cu salariul minim pe economie adica 500 ron+ sporuri(daca le ai)    daca ai coeficientul este 2 inseamna 1000 de ron +sporuri ...si tot asa...       ASTA E DOAR IN MINTEA MEA .. SAU CHIAR ASA E  :)

#16
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,021
  • Înscris: 01.05.2004

 blue-blood, on Jan 4 2008, 11:15, said:

Asa-i .....  pana la urma am ajuns la concluzia ca nu o sa fie nici o marire de salariu .......doar sa ne creasca coeficientul  
    Dar tot nu am primit un raspuns la ce-am intrebat ...   >> daca coeficientul de salarizare e 1 este egal cu salariul minim pe economie adica 500 ron+ sporuri(daca le ai)    daca ai coeficientul este 2 inseamna 1000 de ron +sporuri ...si tot asa...       ASTA E DOAR IN MINTEA MEA .. SAU CHIAR ASA E  :)

Faptul ca o sa iei mai multi bani in mana reprezinta o crestere salariala indifirent ca asta vine in urma cresterii coeficientilor, negocierii directe sau altei cauze. Daca acea marire a veniturilor ar fi survenit in urma micsorarii impozitelor aceea nu ar fi fost crestere salariala.
Credea ca ai inteles deja, 1= minim pe economie, 2= 2 X min pe economie reprezinta salariul minim la categoria in care te inscrii.

#17
Gaby_tm

Gaby_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.06.2007
Moamaaaa ...

Toti vorbiti atata de marirea aia a salariului minim pe economie ...


TREZITI-VA !!! Creste cu cativa roni ... 10-20 ... adica 5 paini si 2 pachete de tigari ...

Vom lua 20 de ron in plus la salar, si von da 200 de lei in plus la cheltuieli ... gaz, curent, apa, TV etc ..

#18
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

 blue-blood, on Jan 3 2008, 12:55, said:

Vad ca toti vorbiti de patroni  :) , eu sunt bugetar si vroiam sa stiu daca salariul va creste o data cu cresterea salariului minim pe economie si daca are vreo legatura cu coeficientul de salarizare
Pai fiind bugetar, salariul tau creste conform legii. Cum din cate stiu s-a votat bugetul de stat pe 2008, inseamna ca trebuie sa fie o ordonanta ceva care sa prezinte procentele si datele de indexare a salariilor pt. diverse functii in anul 2008 - mai ales ca e an electoral :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate