Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Navigare internet de pe PDA prin Zapp

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
unbaiat

unbaiat

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 107
  • Înscris: 22.02.2004
Salut,

Se poate conecta un PDA la internet printr-un telefon Zapp ? Daca da, mi se poate explica cum ? Mentionez ca n-am nici un PDA inca dar sunt tentat sa-mi cumpar, insa acum vreau sa inteleg doar principial cum functioneaza...

#2
raduzl74

raduzl74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 14.09.2003
da, se poate. iti trebuie adaptor serial la palm. ar trebui sa treci pe la o reprezentanta zapp, deoarece tel. se conecteaza spin cablu serial.

#3
unbaiat

unbaiat

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 107
  • Înscris: 22.02.2004

Quote

Originally posted by raduzl74
da, se poate. iti trebuie adaptor serial la palm. ar trebui sa treci pe la o reprezentanta zapp, deoarece tel. se conecteaza spin cablu serial.


pe USB nu merge ?

#4
suslik-luna

suslik-luna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.08.2003
depinde de PDA'ul pe care il ai, si de telefon.
in dependenta de caz, vei putea sa te conectezi prin infra-red, sau prin port serial, sau cu USB.

acum am si eu o problema similara, palm m505 + USB craddle + PC, vreau sa intru in internet prin PC, insa cei de la palm, de cind au release'uit modele cu craddle USB nu s-au mai obosit sa adapteze softul la noua tehnologie.. interesant e faptul ca in linux problema e rezolvata 'by default', si usb nu e piedica atunci cind doresti sa te conectezi la interenet.
deci acum caut un emulator usb->serial :-)      pentru ca as putea sa cumpar un craddle serial, dar problema poate fi rezolvata si _fara_ de achizitii noi.

sa intri pe http://discussion.br.../palmhandhelds/
aici e un forum foarte bun, in discutie sunt PDA'urile cu PalmOS.

#5
suslik-luna

suslik-luna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.08.2003
chiar acum am gasit un prog care teoretic face ceea ce trebuie - internet prin usb

http://www.softick.com/ppp/

#6
papanash

papanash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 24.03.2004
eu am un hp iPAQ 2210 pe care il conectez la net cu un S200.

Am cumparat un adaptor serial pentru iPAQ de la gomadic ( www.gomadic.com ) si am infipt cablul serial de la S200 in el.

#7
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
pda + zapp se poate numai prin serial.

#8
hanseatic

hanseatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 29.04.2003
Exact leapsa ce am luat-o eu.Mi-au spus ca ei pot conecta telefonul cu un IPAQ, ca dupa ce am semnat contractul sa spuna fraza de  mai sus!! Ei afla si ei de la mine ca seria 1900 de la IPAQ nu are suport pentru serial. Cum la zapp nu s-a auzit de ir sau bluetooth.....

#9
papanash

papanash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 24.03.2004
oare cu un adaptor usb la serial nu ar merge ?
Am vazut ca se gasesc in comert !

#10
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
PDA-urile de obicei au port slave USB, ca si telefoanele si nu poti conecta slave la slave.

#11
hanseatic

hanseatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 29.04.2003
"oare cu un adaptor usb la serial nu ar merge ?
Am vazut ca se gasesc in comert !"


Cica nu, fiindca nu are  nu stiu ce masa cip care ar trebui sa existe pe cablurile usb dedicate!
Oricum am renuntat la ideea de a folosi Zapp!

#12
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
deh ... hp... microsoft .. la mine pe Tungsten C merge
nu acum serios, nu au serial la seria 19000  ciudat pentru ca sunt inca PC uri care n-au USB.. ma rog, dar un cablu cu iesire seriala care sa intra in mufa de la cradle n-ai? poate ar merge. dar daca ai renuntat ...

#13
hanseatic

hanseatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 29.04.2003
Nope !! Au renuntat la el! Nu au suport pentru serial. Toata seria 19xx raman la bt sau IR cu GPRS. Mai elegant si mai practic.

#14
mircea87

mircea87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.02.2006
:confuzzled:  stiti cumva de ce am nevoie sa leg un modem zapp Z010 la un pocket pc Asus a730? Am nevoie de drivere sau cum sa configurez pda-ul
va mutumesc mult pt ajutor

#15
transilvan

transilvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 09.08.2006
acum ca exista optiunea de internet nelimitat la abonamentele cu voce de la zapp as conecta la un palmar,pda,etc telefonul cdma z 720i ...stie cineva care palmar (ventual combinat cu gsm) se preteaza cel mai bine? si in ce preturi? multumesc

#16
vladcome

vladcome

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2007
Si eu am aceeasi problema am un PDA HP rx3415 si vreau sa l conectez cu zapp ul z710i am cabluri PDA-PC(usb) si TEL-PC(usb) vreau sa le tai si sa le fac daca se poate PDA-TEL pt ca am inteles ca si telefonul si pda ul sunt serial to usb deci ce fire sa leg acolo daca imi zice cine va maine le tai.

#17
cyberdog

cyberdog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 31.01.2006

View Postvladcome, on Jan 30 2007, 04:15, said:

Si eu am aceeasi problema am un PDA HP rx3415 si vreau sa l conectez cu zapp ul z710i am cabluri PDA-PC(usb) si TEL-PC(usb) vreau sa le tai si sa le fac daca se poate PDA-TEL pt ca am inteles ca si telefonul si pda ul sunt serial to usb deci ce fire sa leg acolo daca imi zice cine va maine le tai.
Eu am cumparat un adaptor miniusb - usb prin care m-am gandit ca conectez telefonul zapp (810) prin cablu la pda. Dar totusi nu am reusit sa-l fac sa mearga.

#18
transilvan

transilvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 09.08.2006
si totusi de ce nu vinde firma zapp un pda cu care sa poti naviga pe internet in reteaua lor ?!

ca eeste, cu sau fara telefon inclus in pda, nu ma intereseaza. daca aveti recomandari pentru un pda cu sau fara gsm pentru acces convenabil la alte retele mobile va rog sa imi dati de veste.multam.

Edited by transilvan, 24 November 2007 - 02:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate