Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

MKV convertire spre altceva

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Deschid threadul pentru ca am impresia ca e de actualitate, apare din ce in ce mai des containerul mkv, mai ales cu filme HD, si de cele mai multe ori avem nevoie sa le transformam in avi sau DVD ori mai stiu eu ce, care sa ne mearga pe playerele hardware pe care inca destul de acum incolo o sa le mai folosim.
Va spun de acum ca nu e foarte simplu de convertit, in primul rand ca nu prea sunt scule, sunt toate pe bani si mai trebuie si know how.
Eu am incercat cu 2 instrumente: MKV TO AVI Convertor (v 3.1) si Kingdia Video Convertor (v 1.1.12). Primul nu vrea sa faca un avi recognoscibil de cineva. Am lucrat si cu DivX 6.6 si cu XViD (ultimul), daca pui sunet mp3 (sa zicem) se opreste dupa cateva secunde. Daca lasi - default - Microsoft ADPCM, merge, si face cam in RT (real time) un avi nerecunoscut de nici un soft.
Kingdia e mai prietenos, dar nu foarte. I-am dat sa faca avi si s-a oprit de fiecare data la 15%. Atunci, am incercat DVD (mpeg2) si a mers. Aici, va vand singurul, dar importantul pont pe care l-am descoperit. Pentru ca e necesar resize, in folderul programului e generat un edit.avs, v-ati prins, desigur, scriptul AVISynth. Folositi AVI Resizer si obtineti valorile resize, pe care le introduceti in 2 linii, ante si penultima (are numai 3 linii in original). Introduceti liniile:
Resize(720,332)
AddBorders(0,122,0,122)
(sunt evident doar exemple).
Aici, astept deja contributiile voastre de oameni mai priceputi ca mine. Poate stiti vreun mkv splitter (stiu si eu unul, dar cum s-o fi folosind oare?). Ce bine mi-ar fi prins sa am un mic fragment de mkv si sa fac probele cu el. Am stat 2h10min la fiecare encodare ca sa vad ce iese. Asta ar fi un instrument esential.
Pe de alta parte, astept si solutiile voastre. Cu ce convertiti mkv, reusiti sa-l faceti avi (mpeg4), cum ar fi cel mai firesc?
Sper ca threadul sa se dezvolte natural, pentru ca se refera la o problema de care o sa ne tot lovim.

#2
gandacu

gandacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.03.2007
Pe de alta parte, astept si solutiile voastre. Cu ce convertiti mkv, reusiti sa-l faceti avi (mpeg4), cum ar fi cel mai firesc?
Sper ca threadul sa se dezvolte natural, pentru ca se refera la o problema de care o sa ne tot lovim.
[/quote]

Cu MKV-urile am avut si eu probleme avand un film care tineam mortis sa-l convertesc cu sunetul original 7.1.
Am incercat si eu ce  ai descris mai sus si nu au avut rezultate deloc bune .Imaginea nu ma prea interesa dar sunetul era jalnic .
Singurul program care m-a multumit a fost ultimul de la cucusoft [Cucusoft Ultimate DVD + Video Converter Suite 7.6.7.5 ]
dar programul nu era free si imi punea o mica interdictie pana il cumpar .
Dar rezultatele erau foarte bune chiar daca mi-a scos doua canale din sunetul original mi l-a lasat DD 5.1 fata de celelalte enumerate de tine .Puteam lua simplu filmul din nou in alt format dar ma macinat prea mult ideea ca nu pot. Toate cele bune
Nu pot sa spun mai multe aici daca vrei imi dai un PM si te ajut cu ce vrei :rolleyes:

#3
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
incepand de aici si tot mai departe... :whistling:

Sarbatori Fericite!  B)

#4
gandacu

gandacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.03.2007

View Postozzyboy, on Dec 27 2007, 04:51, said:

incepand de aici si tot mai departe... :whistling:

Sarbatori Fericite!  B)
Da intradevar merg bine dar sunetul il face un fel de AC3 care care la unele dintre ele nici nu-l recunoaste 5.1.
Dupa ce il convertesti si vezi filmul iti dai seama ca totul e un amestec de canale.
S-au poate sun eu prea pretentios? :P
Intradevar pentru mine sunetul contaza 80% din film imaginea curge de la sine sunetul inspira majoritatea actiunii
Daca asculti pe asa ceva chiar tear interesa sunetul http://www.be-loud.r...non/AVC-A11XVA/
  Sarbatori fericite si tie  :rolleyes:

Edited by gandacu, 27 December 2007 - 05:05.


#5
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Mai baieti voi nu aveti ce face?
MKV este o conversie de obicei din o sursa HD de pe discuri BR ,  HD-DVD sau de la transmisii HDTV.
Scopul conversiei mkv este sa reduca materialul de zeci de giga la citiva giga pastrind calitatea si caracteristica esentiala si anume HD.
Numarul acestor materiale este limitiat neexistind surse HD pentru orice.
Daca se face conversie dupa mkv in alte formate rezultatul este prost.
Ce nu poate sa cuprinda mintea este de ce dracu nu folositi discurile dvd ce pot fi citite de orice player au sunet perfect DST, DD au o imagine mai buna decit orice conversie si nu trebuie prelucrate in nici fel iar argumentul suprem : in format dvd exista zeci de mii de titluri nu citeva cum sint mkv.

#6
andrei31

andrei31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 08.02.2007

View PostFC72, on Dec 27 2007, 08:28, said:

Mai baieti voi nu aveti ce face?
MKV este o conversie de obicei din o sursa HD de pe discuri BR ,  HD-DVD sau de la transmisii HDTV.
Scopul conversiei mkv este sa reduca materialul de zeci de giga la citiva giga pastrind calitatea si caracteristica esentiala si anume HD.
Numarul acestor materiale este limitiat neexistind surse HD pentru orice.
Daca se face conversie dupa mkv in alte formate rezultatul este prost.
Ce nu poate sa cuprinda mintea este de ce dracu nu folositi discurile dvd ce pot fi citite de orice player au sunet perfect DST, DD au o imagine mai buna decit orice conversie si nu trebuie prelucrate in nici fel iar argumentul suprem : in format dvd exista zeci de mii de titluri nu citeva cum sint mkv.

Are dreptate aici. Adica nu cred ca exista film doar in format hd. Si in plus, te poti folosi de MkvToolnix. Poti astfel sa-ti faci un mkv de doar 30 de sec sau orice durata, impartind unul mai mare.

#7
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 06.09.2004

View PostFC72, on Dec 27 2007, 08:28, said:

Mai baieti voi nu aveti ce face?
MKV este o conversie de obicei din o sursa HD de pe discuri BR ,  HD-DVD sau de la transmisii HDTV.
Scopul conversiei mkv este sa reduca materialul de zeci de giga la citiva giga pastrind calitatea si caracteristica esentiala si anume HD.
Numarul acestor materiale este limitiat neexistind surse HD pentru orice.
Daca se face conversie dupa mkv in alte formate rezultatul este prost.
Ce nu poate sa cuprinda mintea este de ce dracu nu folositi discurile dvd ce pot fi citite de orice player au sunet perfect DST, DD au o imagine mai buna decit orice conversie si nu trebuie prelucrate in nici fel iar argumentul suprem : in format dvd exista zeci de mii de titluri nu citeva cum sint mkv.


View Postandrei31, on Dec 27 2007, 17:37, said:

Are dreptate aici. Adica nu cred ca exista film doar in format hd. Si in plus, te poti folosi de MkvToolnix. Poti astfel sa-ti faci un mkv de doar 30 de sec sau orice durata, impartind unul mai mare.
Daca imi gasiti voi seria de documentare de la BBC "Planet Earth" in alt format decit .mkv - tot respectul.
(Nu toata lumea se uita doar la comedii si filme de actiune...)

#8
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Am mai incercat si River Past Video Cleaner Pro si n-am reusit sa obtin un avi corect. Ca si la MKV TO AVI, nu mi l-a putut citi nimeni. Rezolvarea a venit, ca si pentru Gandacu, de la Cucusoft. Are unele prostii (nu poti seta sa lucreze cu DivX 6.6 si lucreaza cu 3 Low Motion (uriasa prostie)! Nu ai fereastra de setari pentru codecul ales. Poti alege si bitrate-ul si marimea fisierului, dar el nu are un calculator care sa faca legatura dintre aceste marimi. Fiind vorba despre avi, putea sa aiba functia de splitter, la marimea media. Nu ai posibilitatea sa-l pui sa inchida calculatorul dupa terminare. Si e un soft de encodare, care lucreaza cu orele! E drept nu prea multe. Isi face treaba repede. Nici n-as fi auzit de el daca nu era Gandacu. O sa-l si citez aici: ”Puteam lua simplu filmul din nou in alt format dar ma (sic!) macinat prea mult ideea ca nu pot.” Asta, ca sa-i raspund lui FC72. Pe baza intrebarii lui, n-au avut treaba: Columb, Guttemberg, Diesel etc. Noi incercam sa putem ceea ce altii pot mai putin. Revenind, nu cred ca avem intotdeauna de unde lua filmul in alt format (o dovedeste si contributia lui isr2002). Eu n-am gasit 4 luni, 3 saptamani si 2 zile decat mkv. O sa spuneti ca nu stiu sa caut. Asta e, toti il premiau, il discutau etc, si eu nu-l gaseam nici mort. De ce l-a facut dobitocul mkv, nu-mi pot explica. Calitatea e o gogorita. Se vede stralucit, in comparatie cu originalul, pe sculele pe care le am (nu am plasma de 3 m diagonala) si pentru ochiul meu. Inca o data, multumiri!

#9
mondi

mondi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 17.10.2005
Pe asta l-ati incercat?

#10
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Amuzanta comparatia cu Diesel...
Formatul MKV HD este destinat snobilor cu plasme si LCD HD de peste 1 metru ca sa se bucure de rezolutia acestor displayuri iar sunetul DTS sau DD merge spre un receiver cu sistem de incinte.Nu sint destinate utilizatorilor de playere eboda cu sisteme genius sau jazz.
Pariez pe ce vrei ca orice conversie faci din MKV in  AVI SD se vede mai prost decit acelasi material DVD original.Asta binenteles daca ai si pe ce sa faci diferenta iar aici CRT de 72cm si un player  dvd de 100 euro nu au nimic de spus.
Orice exista in format HD, indiferent ca vorbim de HD-DVD , Blu-Ray sau compresii .mkv.ts.tp.wmv.avi, exista si sub forma DVD.MKV HD ca si alte forme de compresie SD sau HD provin din materiale originale ce exista de vinzare oficial.
Ps: filmul ala romanesc circula demult sub forma de imagine ISO a discului DVD original.

#11
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 06.09.2004
Problema cu .mkv pentru mine e rezolvata definitiv astfel: player este calculatorul - softul este VLC; cablu s-video spre tv-ul crt de 72cm  :)   Ca o paranteza: aveam pina acum o saptamina un cablu s-video obisnuit, ieftin; l-am inlocuit cu un Bandridge cu contacte aurite - diferenta enorma, am scapat de dungile de pe ecran, imaginea este perfecta.

#12
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Multumesc, mondi, AllToAvi e o bucurie intelectuala. Cel putin help-ul, e unic. N-am mai intalnit asa ceva. Tipul e de-a dreptul fantastic. Acum l-am pus la treaba si, din h264 face foarte incet (ne si anunta), asa ca nu stiu cum merge. Am totusi impresia ca e o capodopera din familia spirituala a lui DVD2SVCD, The Film Machine, DVD Shrink, DVD Rebuilder, DVD Decrypter. Chestii geniale. Il recomand spre cercetare geniilor video de pe aici. Poate ca ma impresioneaza pe mine aspectul asta de cockpit de F-18, sute de butoane si options, de aia as vrea sa-l luati la cercetat.

#13
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Revin, AllToAvi e meserias! Sigur nu e roman, pentru ca ce spune, aia face. Face encodul in 2 etape (ma refer la mkv to avi), cam vreo 4 ore pentru filmul de 1:48:49, de la H264 la DivX. Dar e sigur si se vede frumos.  Vreau sa-l linistesc pe FC72, nu ne apucam sa encodam ce gasim altfel, dar, la mare nevoie, trebuie sa ne descurcam.

#14
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu sint nelinistit , eu incercam sa  dau o solutie practica si eficienta, nu am inteles niciodata de ce trebuie sa ne scarpinam dupa ureche cu picioru cind putem folosi un deget.Binenteles ca se poate pune problema la modul chiar ne maninca ? cel putin pe mine nu ma maninca eu folosesc o solutie hardware numita TVIX ce poate reda aproape orice format A/V.Am precizat asta deoarece poate mai sint citiva care nu au timp si chef sa sa forjeze PC-urile pentru a vedea un film.
Pentru cine are timp berechet si nu vrea sa investeasca in alte echipamente, nu are decit sa experimenteze.

#15
blo

blo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 20.07.2004

View Postisr2002, on Dec 27 2007, 20:02, said:

Daca imi gasiti voi seria de documentare de la BBC "Planet Earth" in alt format decit .mkv - tot respectul.
(Nu toata lumea se uita doar la comedii si filme de actiune...)
sunt in format dvd, dar nu le-ai cautat bine. ;)

#16
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 06.09.2004

View Postblo, on Dec 30 2007, 13:25, said:

sunt in format dvd, dar nu le-ai cautat bine. ;)
Daca nu dai link e o afirmatie fara acoperire  ;)  Oi fi avut tu mai mult noroc.

#17
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Va semnalez si ghidul de aici
Ma gandesc ca, daca e recomandat de autorii matroska, or fi stiind ei ceva. Am gasit greu DVD Santa 4.0 si inca nu-l stapanesc, dar va puteti apuca voi.
La multi ani!
2008 sa va aduca numai bucurii!

#18
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Dupa tot periplul descris mai sus, DVD Santa mi-a rezolvat problema! Subliniez, insa, cu multe... restrictii. Adica: nu permite rezolutii mai mari de DVD (720X576/480) si nu permite mai multe audio tracks.  Aici, ne mai descurcam, pentru ca, de multe ori, nu ai decat trackul principal. Pentru fisierele HD TV, din pacate, nu ne e de folos. Toate astea sunt subliniate in linkul de mai sus, dar nu s-a mai revenit. Ori nu s-au inteles cu aia de la DVD Santa, ori, poate, versiuni mai noi stiu si de HD. Trebuie sa incercam versiuni >4, daca avem ocazia. Alt necaz (nu foarte mare) e ca din AAC a facut PCM) asa ca - pentru DVD - a mai trebuit sa prelucrez si sunetul cu BeSweet, la mp2. Pe scurt, solutia e cam cocosata, dar a facut video perfect, mai ales la calitate si corectitudinea resize.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate