Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

MKV convertire spre altceva

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
blo

blo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 20.07.2004
isr2002, nu pot sa dau link, dar exista pe tractoare romanesti ;) .
ageamiu, tocmai vroiam sa ma iau de tine ca m-am muncit ieri cu santa si nu a vrut sa converteasca niciun container mkv. imi da mesaj ca video si audio este necunoscut.:(
in concluzie este un soft ori prost ori la inceput. eu am convertit mkv in dvd cu alte softuri dar, ori e sunetul mai naspa, ori ai o imagine sacadata. am dorit sa unesc mai multe fisiere mkv, chiar cu mvk toolnik (sau cum ii zice) si tot un rahat; apar din cand in cand macroblocuri. se pare ca mai avem de asteptat in aparitia unui soft bun sa stapaneasca cum trebuie acest format mkv.:P

Edited by blo, 02 January 2008 - 12:59.


#20
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Ai citit ghidul de la link? Daca ai vreo bucatica de mkv sub 720X576 si un canal de sunet 2.0, poti face proba si ai sa vezi ce poate Santa. Eu am avut noroc sa am filmul in parametrii astia si a facut o minune (adica, dupa ochiul meu, nici o pierdere de calitate). Sigur, tu ai avut modernitati de astea HD TV si DVD Santa nu merge, cum am scris.

#21
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Iata si scula pentru orice spre mp4: Allok Video to MP4 Converter (acum v 4.7.1202 (destul de matur) de aici
A facut avi si cu DivX si cu XviD perfect si repede (cu XviD, pe ”superb” - calitate maxima, 45 fps, pe amarata mea de masina). Cam in 1/2 RT.
Softul face si conversii catre toate mobilele posibile (mp4) si toate conversiile de care eu nici n-am auzit.
Merita incercat, fara discutie!

#22
badbom

badbom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.01.2008
Legat de MKV as avea o intrebare:
Stie vreo consola(PS3,XBOX360,WII) sa playeze un asftel de fisier?

#23
feint

feint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2007

View Postmondi, on Dec 29 2007, 08:40, said:

Pe asta l-ati incercat?


Programelu asta face xvid din mkv, dar la audio nu stie decat mp3 cu maxim 192kbps. Din pacate.

#24
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

View Postbadbom, on Jan 4 2008, 12:49, said:

Legat de MKV as avea o intrebare:
Stie vreo consola(PS3,XBOX360,WII) sa playeze un asftel de fisier?

Nu ți-a răspuns nimeni, ceea ce îmi sugerează că nimeni nu redă mkv.

#25
madaboss

madaboss

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.10.2007
Fratilor, am Meciul Romania Franta din EURO 2008 in format HD, luat de pe TVR HD, un nou post de televiziune, si are marimea de 4.40 GB, fiind in format .mkv.
Cum il pot converti in avi fara sa-si piarda calitatea video in special, dar si cea audio, sa nu se auda prea infundat sau ca o voce din canal

#26
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006

View Postmadaboss, on Jun 11 2008, 19:12, said:

Fratilor, am Meciul Romania Franta din EURO 2008 in format HD, luat de pe TVR HD, un nou post de televiziune, si are marimea de 4.40 GB, fiind in format .mkv.
Cum il pot converti in avi fara sa-si piarda calitatea video in special, dar si cea audio, sa nu se auda prea infundat sau ca o voce din canal
Orice conversie(recodare) conduce la pierdere de calitate.
Daca vrei sa vezi meciul pe un DVD player stationar, foloseste CovertXtoDVD vers. 3 si pe un TV normal nu vei vedea diferenta!

#27
madaboss

madaboss

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.10.2007
bun si marimea?
va fi de 4.36 cat are un dvd5?

#28
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
DA.

#29
madaboss

madaboss

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.10.2007
Multumex Viceroy56 a mers chiar foarte bine.
Calitatea este putin slaba pe PC dar la televizor nu se observa nimic
Dar ca sa convertesc meciul din mkv in avi de 2 GB, sa zicem, ce trebuie sa folosesc, si se va pierde calitate mai rau decat daca il Convertesc in DVDR

Edited by madaboss, 12 June 2008 - 17:40.


#30
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
pe bune daca inteleg ce naiba castigi daca iei sursa hd si o convertesti in sd... nu e mai simplu sa te uiti direct la sd ?

#31
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006

View Postmadaboss, on Jun 12 2008, 18:39, said:

Dar ca sa convertesc meciul din mkv in avi de 2 GB, sa zicem, ce trebuie sa folosesc, si se va pierde calitate mai rau decat daca il Convertesc in DVDR
AI punctat singur! Nu merita conversie la XviD/DivX, pierzi prea mult timp si mai ales calitate.
Soft se gaseste, dar chiar nu merita.

@zuppy
Folosesc sursa HD pentru a face DVD SD pentru filme de colectie, unde versiunea SD este nesastifacatoare ca imagine si/sau  sunet.
Altfel, ai perfecta dreptate, pierdere de timp(bani) pentru ceva ce vezi o singura data.

#32
madaboss

madaboss

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.10.2007
Zuppy, ia tu meciul, de exemplu, TVRip fullscreen filmat cu TVtunner si meciu filmat de la o sursa DIGITALA in varianta HD(widescreen) si o sa vezi diferenta.
Eu il am in ambele feluri, si crede-ma ca la capitolul video, cel putin, nu se compara unul cu celalalt.
Si sunetul este mai clar si fara, paraituri, ca la TVRip.
HD-DVD convertit in DVD isi pastraza calitatea aproape intacta, la sunet si la video.
Daca, convertesti din HD in .avi nu stiu cum se pastraza calitatea, asta as vrea sa aflu

Edited by madaboss, 13 June 2008 - 14:28.


#33
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Care ar fi avantajul sa convertesti in avi? Diferenta de pret intre un CD si DVD blank este infima. In plus, compatibilitatea DVD este marele avantaj - poti sa rulezi pe orice standalone, indiferent daca 'stie' sau nu DivX/XviD!
Avi din DVD(SD sau HD) e ca mp3 din CD audio sau SACD- pierzi extraordinar de mult, chiar daca "la ochi" nu ti se pare.
Si ca sa faci din DVD de 4,3 GB un avi de 2 GB, numai de dragul de a pune 2 "filme" pe un DVD, chiar nu merita!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate