Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 

Ce faci cand treci pe langa o biserica?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
261 replies to this topic

#253
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postallyn1985, on 8th November 2009, 21:40, said:

lumea care?
Romanii sunt religiosi si cuviosi.
daca tu esti pagan, normal ca nu observi cozile de zile intregi la Sfanta Parascheva si zecile de mii de oameni stransi la Mitropolie. :rolleyes:

Cand ai fost ultima oara la Biserica, sa te impartasesti, sa pupi mana Parintelui si sa te spovedesti?
ai fi vazut Biserica plina :rolleyes:

Pai cum care lume nene? exact aia care acum (inca) umplu bisericile.
Se duc si se calca in picioare pentru niste fantasme, iar cand li se face rau apeleaza la medicii prezenti acolo. adica la oamenii de stiinta.
Eu, sincer sa fiu, nu as fi trimis niciodata nici un medic la nici o biserica. De ce? Pentru ca ei, religiosii, nu au nevoie, pe ei ii vindeca religia de toate alea. :) Observi ca spun religie, nu credinta. :P
Iti dai seama cum ar fi pentru voi ca acele mii (nu zeci de mii) de oameni sa se stranga nu pentru moaste ci pentru a va sparge capetele? :)
Acum ziceti voi ca-s multi, dar prosti. Atunci o sa zic eu: prosti, dar multi. :naughty: Iar scoala ii poate scapa de prostia pe care (INCA) le-o impuneti.
Profitati de saracia si de buna lor credinta pentru a va umple buzunarele. Iar cu banii astfel obtinuti faceti fapte "sfinte".

Daca tu intri des in biserica, zic sa faci treaba pana la capat. Sa pupi si poala popii. Am vazut ca se poarta. ;)

LE: Sunt curios cum va proceda cuviosul zexelica pus fata in fata cu vreo 2-300 de handralai curiosi sa afle de ce salariile lor de muncitori, profesori, cfr-isti etc. sunt reduse sau taiate de tot (somaj), in timp ce nimeni nu se atinge de subventiile nici unui cult religios.

Edited by CapitanuPICARD, 09 November 2009 - 11:01.


#254
vlahmacedoroman

vlahmacedoroman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.09.2008

View PostCapitanuPICARD, on 9th November 2009, 10:59, said:

Pai cum care lume nene? exact aia care acum (inca) umplu bisericile.
Se duc si se calca in picioare pentru niste fantasme, iar cand li se face rau apeleaza la medicii prezenti acolo. adica la oamenii de stiinta.
Eu, sincer sa fiu, nu as fi trimis niciodata nici un medic la nici o biserica. De ce? Pentru ca ei, religiosii, nu au nevoie, pe ei ii vindeca religia de toate alea. :) Observi ca spun religie, nu credinta. :P
Iti dai seama cum ar fi pentru voi ca acele mii (nu zeci de mii) de oameni sa se stranga nu pentru moaste ci pentru a va sparge capetele? :)
Acum ziceti voi ca-s multi, dar prosti. Atunci o sa zic eu: prosti, dar multi. :naughty: Iar scoala ii poate scapa de prostia pe care (INCA) le-o impuneti.
Profitati de saracia si de buna lor credinta pentru a va umple buzunarele. Iar cu banii astfel obtinuti faceti fapte "sfinte".

Daca tu intri des in biserica, zic sa faci treaba pana la capat. Sa pupi si poala popii. Am vazut ca se poarta. ;)

LE: Sunt curios cum va proceda cuviosul zexelica pus fata in fata cu vreo 2-300 de handralai curiosi sa afle de ce salariile lor de muncitori, profesori, cfr-isti etc. sunt reduse sau taiate de tot (somaj), in timp ce nimeni nu se atinge de subventiile nici unui cult religios.

sefu' Pigard domne' da religia in scoala este optionala,daca nu vrei nu o faci!!! te declari ateu frustrat (prietenii stiu de ce si tu mai ales)si gata dom'le!!!parintii semneaza o declaratie pentru odraslele lor sa nu cumva sa le bubuie capsoru'de la atata evangelie si voila!!!
asa ca mai bine varsa bull-shit-ul din tine altundeva!!!

#255
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
:)
ti-ar placea tie, puisor!
sa aiba taica popa reincarcat pe post de invatator, pe cine sa arate cu degetul.
nu nene, nu tine. cu o floare nu se face primavara.
e nevoie ca TOTI sa constientizeze ca voi le bagati manutele voastre strangatoare in buzunare.
ca sunt pensiile mici si se reduc salariile lor, in timp ce ale voastre n-au nici o treaba.
sa afle si ultimul plugar ce contradictii distrugatoare produce religia in creierele unor copii care traiesc in secolul 21.
recunosc, o sa mai dureze.
dar zau daca nu merita efortul! mai ales ca atunci cand multimea se va aduna nu sa pupe moastele ci sa va intrebe de sanatate, o sa am bilet in randul 1. :)

dar nene, eu iti multumesc. mi-ai dat o idee excelenta! nu vrei sa stii care! :naughty:

#256
to_the_touch

to_the_touch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 24.04.2009
spun in gind ceva de genul: „doamne lumineaza mintile noastre...”,”pazeste-ma doamne”etc.
daca am timp intru, sau doar admir putin arhitectura, fac niste poze, etc.

#257
vlahmacedoroman

vlahmacedoroman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.09.2008

View PostCapitanuPICARD, on 9th November 2009, 11:44, said:

:)
ti-ar placea tie, puisor!
sa aiba taica popa reincarcat pe post de invatator, pe cine sa arate cu degetul.
nu nene, nu tine. cu o floare nu se face primavara.
e nevoie ca TOTI sa constientizeze ca voi le bagati manutele voastre strangatoare in buzunare.lasa vrajeala oamenii sunt religiosi sau nu dupa vointa si libertatea lor!NIMENI NU-I OBLIGA SA DEVINA RELIGIOSI CUM NICI(INCA)NIMENI NU-I OBLIGA SA DEVINA ATEI!!!
ca sunt pensiile mici si se reduc salariile lor, in timp ce ale voastre n-au nici o treaba.no'aia te roade pe tine?vezi ca,cainele(cacofonie intentionata)moare de drum lung si prostu de grija altuia!!!
sa afle si ultimul plugar ce contradictii distrugatoare produce religia in creierele unor copii care traiesc in secolul 21.
recunosc, o sa mai dureze.ca de exemplu ??
dar zau daca nu merita efortul! mai ales ca atunci cand multimea se va aduna nu sa pupe moastele ci sa va intrebe de sanatate, o sa am bilet in randul 1. :)

dar nene, eu iti multumesc. mi-ai dat o idee excelenta! nu vrei sa stii care! :naughty: daca vrei mai am si altele dar crede-ma nu vrei sa stii care!!!1 :lol:

prietene tin sa te anunt ca habar nu ai cat este un salariu de popa!!!!!
eu stiu ca ateii sunt oameni (i)rationali!!tu cum crezi ca esti?nu doresc sa te jignesc deloc sunt un pacifist,dar de ce nu te interesezi cat este oare un salariu de popa si apoi amestecat cu putin bull-shit gen Picard,ne zici si noua ??? !!!ha?te bagi?
bun....
pai afla ca salariile sunt peIII categorii adica parohie de gradul I II si III,la categoria I cu familii mai multe ai cel mai mic salariu adica cam 800 lei,apoi 10 mil si 12 la cat III considerata parohie defavorizata(saraca cu oameni nevoiasi) cu mai putin de 50 familii!
pana aici ai inteles...sper....mai departe....
insa fiecare preot are obligatia sa vanda cloportajul episopiei(obiecte,iconite,carti etc)asa ca de multe ori majoritatea cazurilor nu le vinde nici un sfert si ii se opreste salariul,asa ca multe luni nici nu ridica salariul dar nici nu vinde cloportajul!
cei pe care ii acuzi tu de salarii monstruoase sunt cei cativa "grei"care se tin tare prin orase(bucuresti,ploiesti...) si sunt doar 5%
restul 95% sunt cu un salariu mic acum mai nou se poarta al doilea job pentru preoti!
eu propun sa-ti versi frustrarea pe politicieni si functionari din guvern care intr-adevar au salarii de 5 mii euro nu de popime cu salarii de 200 euro!!!
te rog eu nu mai sustine ineptii si aberatii nu de alta dar produci sila si dispret ...asta asa ca un sfat ...tovarasesc :P

#258
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postvlahmacedoroman, on 9th November 2009, 15:34, said:

prietene tin sa te anunt ca habar nu ai cat este un salariu de popa!!!!!
eu stiu ca ateii sunt oameni (i)rationali!!tu cum crezi ca esti?nu doresc sa te jignesc deloc sunt un pacifist,dar de ce nu te interesezi cat este oare un salariu de popa si apoi amestecat cu putin bull-shit gen Picard,ne zici si noua ??? !!!ha?te bagi?
bun....
pai afla ca salariile sunt peIII categorii adica parohie de gradul I II si III,la categoria I cu familii mai multe ai cel mai mic salariu adica cam 800 lei,apoi 10 mil si 12 la cat III considerata parohie defavorizata(saraca cu oameni nevoiasi) cu mai putin de 50 familii!
pana aici ai inteles...sper....mai departe....
insa fiecare preot are obligatia sa vanda cloportajul episopiei(obiecte,iconite,carti etc)asa ca de multe ori majoritatea cazurilor nu le vinde nici un sfert si ii se opreste salariul,asa ca multe luni nici nu ridica salariul dar nici nu vinde cloportajul!
cei pe care ii acuzi tu de salarii monstruoase sunt cei cativa "grei"care se tin tare prin orase(bucuresti,ploiesti...) si sunt doar 5%
restul 95% sunt cu un salariu mic acum mai nou se poarta al doilea job pentru preoti!
eu propun sa-ti versi frustrarea pe politicieni si functionari din guvern care intr-adevar au salarii de 5 mii euro nu de popime cu salarii de 200 euro!!!
te rog eu nu mai sustine ineptii si aberatii nu de alta dar produci sila si dispret ...asta asa ca un sfat ...tovarasesc :P

Banii pleaca de la bugetul de stat sustinut de producatori si catre preotii tuturor cultelor religioase recunoscute in Romania. Un budist este obligat sa sustina salarizarea unui preot musulman sau a unuia crestin? Ori un crestin ortodox este obligat sa sustina salarizarea unui preot catolic? Un ateu sau liber-cugetator este obigat sa-i sustina pe toti din munca sa?
De ce? Pentru ca preotii de orice orientare s-au invatat sa traiasca din munca altora? E grea munca?
De AICI puteti vedea care sunt salariile popilor si cati popi din fiecare categorie sustinem noi, producatorii, din banii nostri.

Dupa cum vezi, voinicule, eu nu sustin aberatii ci, spre deosebire de tine, cunosc cate ceva din legea de salarizare a popilor.
Asa ca, voinicule, ma doare-n sapca de sila si dispretul tau. :)

LE: Oamenii devin religiosi datorita educatiei pe care o primesc inca din copilarie. Voi stiti asta foarte bine si de aceea v-ati infipt urgent tentaculele in invatamant. ;) Ati prins ocazia optima pentru a va asigura viitoare cohorte de platitori pentru buzunarasele voastre incapatoare. Se cam strica sandramaua nene. Ma doare in cot cati imbratiseaza o anumita religie. Sa fie sanatosi! Dar sa o faca pe banii lor nu pe bani de la buget!

Edited by CapitanuPICARD, 09 November 2009 - 19:50.


#259
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostCapitanuPICARD, on 9th November 2009, 10:59, said:

LE: Sunt curios cum va proceda cuviosul zexelica pus fata in fata cu vreo 2-300 de handralai curiosi sa afle de ce salariile lor de muncitori, profesori, cfr-isti etc. sunt reduse sau taiate de tot (somaj), in timp ce nimeni nu se atinge de subventiile nici unui cult religios.
Moa? Daca as fi amenintat, as da in ei pana as cadea. Macar mor barbat, nu las.
Insa, nu ar da in mine pt ca si eu as fi de acord cu ei. La gunoi cu toate bisericile si cultele. Propovaduiesc o doctrina gresita.

#260
vlahmacedoroman

vlahmacedoroman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.09.2008

View PostCapitanuPICARD, on 9th November 2009, 19:47, said:

Banii pleaca de la bugetul de stat sustinut de producatori si catre preotii tuturor cultelor religioase recunoscute in Romania. Un budist este obligat sa sustina salarizarea unui preot musulman sau a unuia crestin? Ori un crestin ortodox este obligat sa sustina salarizarea unui preot catolic? Un ateu sau liber-cugetator este obigat sa-i sustina pe toti din munca sa?
De ce? Pentru ca preotii de orice orientare s-au invatat sa traiasca din munca altora? E grea munca?
De AICI puteti vedea care sunt salariile popilor si cati popi din fiecare categorie sustinem noi, producatorii, din banii nostri.

Dupa cum vezi, voinicule, eu nu sustin aberatii ci, spre deosebire de tine, cunosc cate ceva din legea de salarizare a popilor.
Asa ca, voinicule, ma doare-n sapca de sila si dispretul tau. :)

LE: Oamenii devin religiosi datorita educatiei pe care o primesc inca din copilarie.corect!!!este vorba de cei 7 ani de acasa!!!imi educ copilul cum doresc eu fara sa incalc libertatea lui! Voi stiti asta foarte bine si de aceea v-ati infipt urgent tentaculele in invatamant.repet pentru capsoru tau de lemn ca nu este obligatoriul invatamantul religios! ;) Ati prins ocazia optima pentru a va asigura viitoare cohorte de platitori pentru buzunarasele voastre incapatoare. Se cam strica sandramaua nene. Ma doare in cot cati imbratiseaza o anumita religie. Sa fie sanatosi! Dar sa o faca pe banii lor nu pe bani de la buget!


draga "tovarese" picard credeam ca esti un om rau intentionat cu frustrari si ignorant ,no acum sunt sigur!!!!! :lol:
in care lege din romanica ai vazut tu ca se opresc taxe pentru culte???ha?vii cu legea si apoi vorbim???
nu este frumos sa minti ca mazeta!!!!
dupa cum bine stii sa pus problema opririi acestor salarii,ok f bine sa zis de BOR!dar retrocedati-ne toate averile secularizate de Cuza la 1864 si no problem!si cam 40%din pamanturile tarii erau ale BOR,cu titlu de proprietate(HRISOV)de la domnitorii romani!
insa au sarit si celelalte culte si atuncii domnii parlamentari si guvernanti au tacut toti!
si ca sa vada toata lumea salariile preotilor:

10.Preot, diacon, pastor, vestitor, imam, rabin, cantor, oficiant de cult :
cu studii superioare :  
- gradul I  -3018 posturi                                                               843 RON    
- gradul II -3238 posturi                                                               710 RON      
- definitiv -2440 posturi                                                                663 RON      
- debutant-2361 posturi                                                               634 RON
cu studii medii :
- gradul I -663 posturi                                                                    618 RON    
- gradul II-783 posturi                                                                    615 RON      
- definitiv- 1690 posturi                                                                  612 RON      
- debutant-1144 posturi                                                                 586 RON  

tot 8mil am zis si eu, apoi salariul mai creste cu 2 mil in functie de gradul parohiei(numar de famili)cu cat numarul de familii este mai mic cu atat salariul creste dar nu mai mult de 12 mil!!!


#261
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Nene, matale reusesti sa te faultezi mai bine decat te-as faulta eu. :)
Pai in legea aia mai sunt si alte categorii de popi.
Cine e curios, se uita si vede salarii de 60, 70 si 80 de milioane. Si sunt cam 100 de popi care papa banetul asta de la buget. :)
Faza e alta. :naughty:
3018 x 843 = 2.544.174
3238 x 710 = 2.298.980
Adica 4.843.154 lei noi.
Adica mai mult de 1.100.000 euro / lunar dati de la buget pentru salariile a doar doua dintre cagoriile enumerate chiar de tine. :rolleyes:
Cine mine nene?

Iar in ceea ce priveste secularizarea, eu v-as da pamanturile pe care le aveati aici pe vremea lui Burebista.
Daca nu va convine, mergeti voi in desertul ala din Israel si vedeti cum va descurcati acolo, pentru ca religia lor o promovati. :)

LE:
Cu banii astia s-ar putea plati pensii de 250 de euro (aproximativ 1.000 de lei) pentru aproxiamtiv 37.000 de pensionari. Eu prefer sa dau aceste pensii pentru 37.000 de pensionari decat sa dau salarii la 6.000 si ceva de preoti. Ce zici nene, o mai fi cineva de acord cu mine? :naughty:
Evident ca in afara de salariile popilor intra in discutie si salariile unor directori platiti de la buget (cum este baiatul ala de la banca de import-export).
Cu pensiile astea as "degaja" putin bugetul de sanatate, ocazie cu care as mai imbunatati cat de cat veniturile si conditiile de lucru ale medicilor.

Si cum spuneam, crezi ca sunt multi care gandesc ca mine?

Am gresit cu un ordin de marime si, prin asta, am denaturat realitatea.
Nu sunt 37.000 ci 3.700.
In rest imi mentin parerile 100%.
Rog un moderator sa uneasca cele doua posturi.
Multumesc.

Edited by eu_unul, 10 November 2009 - 11:47.


#262
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008
suma totala este 12533062 ron sau 2.916.836,25 EURO / luna

are cineva idei ce sar putea face cu acesti bani ?

am eu cateva

800m de autostrada

medicamente pentru un spital judetean pentru cateva luni

un spital / luna construit

va astept cu idei

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate