Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Aparat de gatit cu aburi-cum alegem?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
AdelaTm

AdelaTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 27.08.2007
Vreau sa cumpar un aparat de gatit cu aburi.Dar sunt destul de multe pe piata si as vrea sa stiu cum sa fac alegerea potrivita.In primul rand firma:Steam Gourmet(topshop),Moulinex,Tefal,Braun,Kenwood etc.poate mai stiti voi.Vreau sa consume putin,sa pot gati odata pentru 4 persoane chiar 5 (poate si pentru mai putine 2-3 daca consuma putin pentru ca imi doresc sa-l folosesc zilnic),sa fie si buna mancarea,ma gandesc ca daca nu se foloseste ulei sa pot pune macar contimente,retete mai caut.Vreau sa inlocuiesc mancarea gatita traditional si il achizitionez si pentru ca nu treb sa stai langa manacare,plus ca e mai sanatoasa sper si mai gustoasa. Eventual magazine de unde il pot achizitiona,sunt din Timisoara.
Am vazut cu diferite puteri,preturi,cu 2 sau 3 compartimente.Voi ce ziceti?Atept un raspuns cat mai repede (eventual de la cine are acest aparat).Mersi.

#2
AdelaTm

AdelaTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 27.08.2007
DORESC SA PRECIZEZ CA SUMA MAXIMA AR FI 200 LEI PENTRU ACHIZITIONAREA UNUI STEAMER.

#3
AdelaTm

AdelaTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 27.08.2007
CHIAR NIMENI NU MA POATE AJUTA CU UN SFAT?

#4
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Pentru 4-5 persoane n-ai nicio șansă, părerea mea.  Unul micuț cu 3 compartimente ajunge pentru o cină de două persoane, sau cam pe-acolo, hai, fie 3.

A doua chestie, vrei să nu stai lîngă el.  Se recomandă să nu-l lași nesupravegheat.  Ideea e că jos are un vas cu apă și o rezistență care se încinge și fierbe apa aia; dacă rămîne fără apă efectele pot fi în cel mai bun caz neplăcute.  Iar motivele pentru care poate rămîne fără apă sînt multe, te-ai grăbit și ai pus prea puțină sau alteori nu reușește s-o fiarbă și bolborosește rapid jumate pe-afară, nu m-am prins în ce condiții face asta, apoi reușește să termine ce-a mai rămas prea repede, sau se îneacă și nu mai gătește deloc.  Dacă apa scade sub minim tre' să fii prin zonă să adaugi, iar dacă se umple vasul ăla de scurgere habar n-am ce poți să-i faci, și nici în manual nu scrie.

Din păcate nu-ți pot spune mai multe pentru că n-am experiență, am încercat de cîteva ori un model prost și am renunțat.  Mîncarea pe care o scotea cînd mergea era totuși foarte bună, așa că dacă are cineva experiențe plăcute cu așa ceva aș fi și eu curios cu ce model.

#5
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Am vazut dinalea electrice ...nu stiu cum sunt ....si o poza cu 3 oale steamer, care se pune pe foc ....Sunt asa ceva prin Romanica asta? Prin supermarketuri n-am vazut ....

#6
AdelaTm

AdelaTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 27.08.2007
MAi stii marca pe care ai facut experientele astea?

#7
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
am Cookworks, marca englezeasca cu 3 etaje si merge f. bine.
nu ne facem problema ca se termina apa... nu se termina la o singura preparare... asa ca nu trebuie sa-l supraveghem.
se poate gati mancare si pentru 4-5 persoane... daca faci faci vegetale in 2 etaje... orez in ultimul si carnea o pregatesti in tigaie.
nu stiu care-s mai bune , poate gasesti un Phillips.

#8
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007
Ati incercat ZEPTER?

#9
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Eu am Steam Gourmet de la Craciun. Nu consuma mult, gateste repede si e si ieftin, are 3 oale mari. eu, pt 2 pers gatesc intr-o sg oala deci, fa calculul. Sa-ti mai zic ca a costat 130 de lei? :lol:  Alea de firma ofera mai multe, nu zic, dar eu nu am vrut sa cheltuiesc mult si sunt foarte multumit. Oricum, recomand aparatul in sine, gatesti sanatos.

#10
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007
Eu am luat la 40$. un grand gourmet , e foarte bun si mancarea iese foarteeee buna. Nu e ca la cele fierte.
Deci pentru peste , fructe de mare, ciuperci sunt cea mai multumita de acest aparat.
Am incercat orice:cuptor, gratar , prajit.....
Nu-ti trebuiesc retete speciale, pui acolo ce ai in camara, frigider, si dupa in functie de ce ai si ce vrei,  condimentezi.
Daca vrei sa ti regim doar un pic de sare, piper, si diferite verdeturi. daca nu esti la regim diferite sosuri.
De ex:Salata boeuf iese f buna, lasi legumele la aparat si dupa pui maioneza si condimete.
Iese mai repede ca la cuptor si mai gustos ca cele fierte.
Si in plus cica isi pastreaza vitaminele mai mult ca la cele gatite in diferite feluri.
Nu fac reclama ca le vand(nu vand), doar ca mia placut si sunt multumita de aparat.

#11
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
exista un model TEFAL care are o functie numita vitamin+ care se zice ca pastreaza cu 50% mai multe vitamine in mancare. Am acest model si sunt foarte multumit de el, dar nu gasesc niste retete pentru el, ca deja ne-am saturat de 5-6 feluri pe care le stim, iar oferta pe internet este foarte saraca si experimentata deja. Putem face un schimb de retete din cele primite odata cu aparatele?

#12
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
I-am luat maica-mii un steamer blue- nu-stiu-cum cu doua nivele la 50RON din carrefour. E foarte incantata, ca-i obsedata cu eurile si mancarea naturala.

Acasa mai folosesc niste "flori" de metal cromat ca o sita care-s pentru oala.. se pune in oala normala de 3-5l  apa cca 1-2cm pe fund, se pune "floarea" in oala si pe ea ce vrei sa gatesti... Oala pe aragaz desigur.  Se gasesc la ikea cu 15ron bucata.

#13
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
gasesti si aici un articol interesant

#14
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009
Mah, te pomeni ca voi, cand trageti cate un pirt, miroase a parfum!

#15
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
tentante la gatirea cu aburi mi se par aceste cuptoare cu aburi. Doar ca ....stiti voi melodia aia cu "money, money"?  :D

#16
ctin64

ctin64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.11.2009

 AdelaTm, on 21st December 2007, 08:21, said:

Vreau sa cumpar un aparat de gatit cu aburi.

Parerea mea este ca cel mai bun este Couscoussier-ul. Este MULT mai economic , apa fiind fiarta la aragaz. Sunt site-uri franceze care prezinta acest tip cu f multe modele.
Sunt f multumit de acest vas. Nu trebuie neaparat sa se faca mancarea in intregime in acest vas! Se pot face combinatii intre produse fierte in abur cu altele pregatite altcum.

#17
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008

 snipest, on 5th February 2008, 18:33, said:

Eu am Steam Gourmet de la Craciun..
Oricum, recomand aparatul in sine, gatesti sanatos.
Am inteles ca e nesanatos sa gatesti in vase de "plastic" , de aceea am renuntat la oala electrica de fiert apa si ma uit stramb si la tigaile mele de teflon.
Steamerul e mai breaz?

#18
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Am un steamer Tefal de mai bine de un an. sunt foarte multumit de el atat eu cat si sotia mea.
http://forum.softped...tml#add-comment
Acum doresc sa achizitionez ceva asemanator, dar pentru aragaz. Adica sursa de caldura sa fie gazul si nu o rezistenta electrica. Doresc acest lucru pentru ca posed o rulota si este destul de greu sa transport si sa gatesc la rulota cu steamerul casnic Tefal. Ca sa nu mai vorbim de eventualele mirosuri inevitabile gatitului care s-ar propaga si imbiba intr-un aer inchis cum ste o rulota.
Si acum vin intrebarile:
Stie cineva de unde se poate achizitona asa ceva?
Exista asa ceva?
Ar fi ceva couscoussiera care ar corespunde cerintelor sa aiba mai multe etaje si compartimente si sa se foloseasca pe foc de aragaz?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate