Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Legea fumatului

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
egrimisu

egrimisu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.01.2005
Salut,

       Am o problema, as fi tare bucuros daca cineva m-ar putea ajuta si lamuri in legatura cu spatiile pentru nefumatori.
       Intr-o cafenea unde spatiul este aerisit(geamuri deschise) si exista sistem de ventilatie(aerul poluat este in permanenta scos afara din habitaclu, iar acest aer este dezlocuit de aerul de afara care intra pe geam), trebuie inchis spatiul pentru nefumatori sau doar delimitat prin afise in aceste conditii. Legea este foarte neclara aparand doar ca spatiile pentru nefumatori trebuie sa fie aerisite si delimitate iar cele unde se fumeaza sa fie ventilate. Agentii OPC si SANIPID considera ca spatiile pentru nefumatori trebuie sa fie inchise ERMETIC :).

     Daca cineva stie mai multe as fi foarte recunoscator daca mi-ar spune si mie.

     Mersi mult

#2
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
daca esti din Bucuresti. mergi pana la magazinul Unirea, la etajul 3, si ai sa vezi ca acolo spatiul pentru nefumatori e delimitat doar de un afis si este amplasat in mijlocul etajului aproximativ...

#3
egrimisu

egrimisu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.01.2005
Idea e ca cei care vin in control, vin cu legea scrisa pe foaie si o interpreteaza cum vor ei si nu accepta comparatii dintre alte localuri cum ar fi cel din mall.

#4
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
Stiu un club in orasul meu, unde au scris domnii patroni frumos la intrare "Local pentru fumatori" si cu asta nu mai au ce sa le faca. Daca esti nefumator, e decizia ta daca intri sau nu in acel loc.
Localul functioneaza bine mersi si la nici un control nu a comentat nimeni. :)

Edited by cyberDJ, 24 December 2007 - 17:04.


#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostcyberDJ, on Dec 24 2007, 17:00, said:

Stiu un club in orasul meu, unde au scris domnii patroni frumos la intrare "Local pentru fumatori" si cu asta nu mai au ce sa le faca. Daca esti nefumator, e decizia ta daca intri sau nu in acel loc.
Localul functioneaza bine mersi si la nici un control nu a comentat nimeni. :)

asta se cheama SPAGA si nu are a face cu intrebarea...

#6
nyd

nyd

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 25.03.2007
Legea e foarte neclara intr-adevar. Si intr-un stat democratic e normal ca poporul sa inteleaga legea cum ii e mai bine, la urma urmei el e cel care detine puterea. Asta nu inseamna ca sustin fumatorii si lipsa spatiilor pentru nefumatori. Legea e proasta si ar trebui schimbata.
In Bucuresti poate se gasesc vreo cateva locuri unde nu se fumeaza, fie ele departe, dar in Galati exista doar 2 locuri unde nu se fumeaza unul e mac-ul, unde miroase ingrozitor(de la peste 10 metri, stiu ca in bucuresti nu e asa), si pe deasupra nici macar nu e in centru ci destul de aproape de marginea orasului. Iar celalalt e un restaurant unde e cam scump sa mananci frecvent, plus ca nu e deloc stilul unde poti sta cu prietenii sa vorbesti si sa razi despre ceva.

#7
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
sunt curios, exista si o lege a fumatului public - in statii de autobuz, pe scara blocului ?

sau deschid geamul dimineata, si intra fumul celui de jos :(

urasc fumul de tigara, pur si simplu nu inteleg acesti oameni. Poti fuma oriunde in alta parte, insa nu in public. Daca s-ar pune toti viciatii sa isi arate muschii viciului in public am fi egali cu animalele. Fumatorule, iti plac aurolacii ? na, nici mie nu-mi place faptul ca trebuie sa iti suport fumul.

#8
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Post***MIHAI***, on Jan 30 2008, 17:33, said:

sunt curios, exista si o lege a fumatului public - in statii de autobuz, pe scara blocului ?

sau deschid geamul dimineata, si intra fumul celui de jos :(

urasc fumul de tigara, pur si simplu nu inteleg acesti oameni. Poti fuma oriunde in alta parte, insa nu in public. Daca s-ar pune toti viciatii sa isi arate muschii viciului in public am fi egali cu animalele. Fumatorule, iti plac aurolacii ? na, nici mie nu-mi place faptul ca trebuie sa iti suport fumul.

Alo, Vadimee, tu esti?
Vezi ca aici e arie juridica, nu Poiana sa-ti versi tu Oful

#9
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postsnipest, on Jan 31 2008, 11:36, said:

Alo, Vadimee, tu esti?
Vezi ca aici e arie juridica, nu Poiana sa-ti versi tu Oful
intrebarea:

"sunt curios, exista si o lege a fumatului public - in statii de autobuz, pe scara blocului ?"

suna a altceva decat arie juridica - subarie dezbateri legislative ?

so, give me a break pnk.

LE: vrei sa-ti citesc pe litere ? ar trebui sa se adopte o lege care sa va faca pe toti fumatorii sa va fumegati doar voi, nu si restul lumii. As spune ceva de genu, o arie doar pentru voi, doar va permiteti nu ?

Edited by ***MIHAI***, 31 January 2008 - 11:54.


#10
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Nu am pretentii de jurist da' din punctul meu de vedere legea e clara.

Art. 3. - (1) Se interzice fumatul în spațiile publice închise.
(2) Fumatul este permis în spații special amenajate pentru fumat, cu respectarea următoarelor condiții obligatorii:
a) să fie construite astfel încât să deservească doar fumatul și să nu permită pătrunderea aerului viciat în spațiile publice închise;
b) să fie ventilate corespunzător, astfel încât nivelul noxelor să fie sub nivelurile maxime admise.
(3) De la prevederile alin. (1) fac excepție barurile, restaurantele, discotecile și alte spații publice cu destinație similară, dacă îndeplinesc condițiile alin. (2) lit. b).
(4) Prevederile alin. (2) nu se aplică barurilor, restaurantelor, discotecilor și altor spații publice cu destinație similară, al căror proprietar sau manager stabilește și afișează avertismentul: ?În această unitate fumatul este interzis.?

Eu inteleg de aici urmatoarele:
- in localuri trebuie amenajate spatii inchise pentru fumat si nu invers.
- nu este legal sa afisezi "local pentru fumatori". Asta e chiar de bun simt, este discriminare pe fata.
- poti sa fumezi in statia de autobuz linistit.

Daca cineva intelege altceva...

Edited by Aries(ro), 31 January 2008 - 11:58.


#11
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostAries(ro), on Jan 31 2008, 11:56, said:

Nu am pretentii de jurist da' din punctul meu de vedere legea e clara.

Art. 3. - (1) Se interzice fumatul în spațiile publice închise.
(2) Fumatul este permis în spații special amenajate pentru fumat, cu respectarea următoarelor condiții obligatorii:
a) să fie construite astfel încât să deservească doar fumatul și să nu permită pătrunderea aerului viciat în spațiile publice închise;
B) să fie ventilate corespunzător, astfel încât nivelul noxelor să fie sub nivelurile maxime admise.
(3) De la prevederile alin. (1) fac excepție barurile, restaurantele, discotecile și alte spații publice cu destinație similară, dacă îndeplinesc condițiile alin. (2) lit. B).
(4) Prevederile alin. (2) nu se aplică barurilor, restaurantelor, discotecilor și altor spații publice cu destinație similară, al căror proprietar sau manager stabilește și afișează avertismentul: ?În această unitate fumatul este interzis.?

Eu inteleg de aici urmatoarele:
- in localuri trebuie amenajate spatii inchise pentru fumat si nu invers.
- nu este legal sa afisezi "local pentru fumatori". Asta e chiar de bun simt, este discriminare pe fata.
- poti sa fumezi in statia de autobuz linistit.

Daca cineva intelege altceva...

Intr-adevar, nu e voie sa afiseszi "local pt fumatori"
In schimb, mi se pare aberant sa crezi ca in asemenea localuir nu esti primit daca nu fumezi. estrio liber sa intri. Sunt multi nefuumatori care n-au treab cu fumul de tigara. eu, am multi prieteni nefumatori care merg cu mine in localuri uinde abia respiri si nu comenteaza.

#12
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Post***MIHAI***, on Jan 31 2008, 11:51, said:

intrebarea:

"sunt curios, exista si o lege a fumatului public - in statii de autobuz, pe scara blocului ?"

suna a altceva decat arie juridica - subarie dezbateri legislative ?

so, give me a break pnk.

LE: vrei sa-ti citesc pe litere ? ar trebui sa se adopte o lege care sa va faca pe toti fumatorii sa va fumegati doar voi, nu si restul lumii. As spune ceva de genu, o arie doar pentru voi, doar va permiteti nu ?

Dar am si eu o intrebare!

In mare pot sa fumez? Sau pot doar daca stau cu capul la suprafata sa nu contaminez apa in care te pishi tu?

#13
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View Post***MIHAI***, on Jan 31 2008, 11:51, said:

intrebarea:

"sunt curios, exista si o lege a fumatului public - in statii de autobuz, pe scara blocului ?"

suna a altceva decat arie juridica - subarie dezbateri legislative ?

so, give me a break pnk.

LE: vrei sa-ti citesc pe litere ? ar trebui sa se adopte o lege care sa va faca pe toti fumatorii sa va fumegati doar voi, nu si restul lumii. As spune ceva de genu, o arie doar pentru voi, doar va permiteti nu ?

Stai linistit, majoritatea primesc "nota de plata" ani mai tarziu... normal ca toti murim mai devreme sau mai tarziu, insa unii au multi ani de chinuri inainte de final :)

#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Post***MIHAI***, on Jan 31 2008, 11:51, said:

intrebarea:

"sunt curios, exista si o lege a fumatului public - in statii de autobuz, pe scara blocului ?"

suna a altceva decat arie juridica - subarie dezbateri legislative ?

so, give me a break pnk.

LE: vrei sa-ti citesc pe litere ? ar trebui sa se adopte o lege care sa va faca pe toti fumatorii sa va fumegati doar voi, nu si restul lumii. As spune ceva de genu, o arie doar pentru voi, doar va permiteti nu ?

stai linistit ca si eu simt la fel. de fiecare data cind vad cite un crestin ca incepe sa polueze conversatia cu dzeu si alti sfinti, imi vine sa-i infing un cutit in cap. ar trebui o lege care sa ii opreasca sa mai prosteasca lumea in locuri publice

View PostAries(ro), on Jan 31 2008, 11:56, said:

in localuri trebuie amenajate spatii inchise pentru fumat si nu invers.
- nu este legal sa afisezi "local pentru fumatori". Asta e chiar de bun simt, este discriminare pe fata.

mai degraba, corect ar fi "in acest local se fumeaza". e dreptul meu ca patron sa permit ce am chef la mine in casa. daca ar fi barul statului ar putea sa-si puna ce interdictii au chef. atita timp cit fumatul nu este interzis prin lege, la mine in bar poate sa fumeze cine vrea. sau sa nu fumeze. ma doare fix in cur atita timp cit fac consumatie. mi-ar place sa am bar, cred ca daca ar comenta unu ca se fumeaza l-as scoate in palme. mi-as pune usi batante ca sa sara mai usor prin ele :lol:

evident ca nu-s de acord cu incaperile in care e fum de nu te mai vezi om cu persoana sau incaperile in care pute a tutun statut, adica exact cum sint in acest moment celebrele locuri pentru fumat, in care se inghesuie 10 disperati pe metru patrat. daca eu ca fumator, pot sa nu intru in asemenea bodegi, nu inteleg de ce vor nefumatorii sa se dea o lege ca sa-si oblige pe aia sa-si schimbe bodega? exista o forta ascunsa care-i face pe nefumatori sa doreasca sa intre tocmai in barurile in care e fumul mai mare? cine dracu ii pune? de ce au prieteni fumatori, daca urasc fumatul si pe fumatori in asemenea hal? gizas :wacko:

#15
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostMosotti, on Jan 31 2008, 13:29, said:

stai linistit ca si eu simt la fel. de fiecare data cind vad cite un crestin ca incepe sa polueze conversatia cu dzeu si alti sfinti, imi vine sa-i infing un cutit in cap. ar trebui o lege care sa ii opreasca sa mai prosteasca lumea in locuri publice



mai degraba, corect ar fi "in acest local se fumeaza". e dreptul meu ca patron sa permit ce am chef la mine in casa. daca ar fi barul statului ar putea sa-si puna ce interdictii au chef. atita timp cit fumatul nu este interzis prin lege, la mine in bar poate sa fumeze cine vrea. sau sa nu fumeze. ma doare fix in cur atita timp cit fac consumatie. mi-ar place sa am bar, cred ca daca ar comenta unu ca se fumeaza l-as scoate in palme. mi-as pune usi batante ca sa sara mai usor prin ele :lol:

evident ca nu-s de acord cu incaperile in care e fum de nu te mai vezi om cu persoana sau incaperile in care pute a tutun statut, adica exact cum sint in acest moment celebrele locuri pentru fumat, in care se inghesuie 10 disperati pe metru patrat. daca eu ca fumator, pot sa nu intru in asemenea bodegi, nu inteleg de ce vor nefumatorii sa se dea o lege ca sa-si oblige pe aia sa-si schimbe bodega? exista o forta ascunsa care-i face pe nefumatori sa doreasca sa intre tocmai in barurile in care e fumul mai mare? cine dracu ii pune? de ce au prieteni fumatori, daca urasc fumatul si pe fumatori in asemenea hal? gizas :wacko:

Na ca sunt si io de acord. Interesanta expunere a problemei. Stati dreq la voi acasa. Ce, zice cineva ca n-are voie manelistu' in bar de rockeri? daca vrea, intra, daca nu, nu si cu asta basta.

#16
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMosotti, on Jan 31 2008, 13:29, said:

stai linistit ca si eu simt la fel. de fiecare data cind vad cite un crestin ca incepe sa polueze conversatia cu dzeu si alti sfinti, imi vine sa-i infing un cutit in cap. ar trebui o lege care sa ii opreasca sa mai prosteasca lumea in locuri publice
la orice reply al meu tu infigi cutitul

daca gradul de poluare indicat de tine ar fi macar pe masura celui nedorit mie, atunci toti crestinii ar fi fumat astazi ;)

afla ca exista o lege a cultelor care le interzice sa faca multe lucruri
referitor la fumat, de acord cu legea. nu pot sa-i bag intr-o casa pe toti fumatorii pt ca asta ar insemna sa arunci toate masinile, fabricile, toate daunatoare stratului de ozon, corpului uman, insa mi-ar fi placut sa traiesc mai devreme tocmai pentru a nu vedea prozelitismul ateilor de pe SP si a nu inhala mizeriile nicotinei. Fumatul e un viciu. Drogul e un viciu. Si la fel cum tie nu-ti place sa stai in preajma unui aurolac in statia de autobuz, nici mie nu-mi place sa iti inhalez expiratiile fumegate. Asta n-ar fi nimic daca s-ar pune si betivii (alti viciati) sa faca la fel ca voi, sa se arate in public cat sunt ei de plini de viciu si de eul lor.

De aceea taxa pe viciu ar trebui inzecita, mai ales la carpati si bucegi (cele mai nasoale)

View Postsnipest, on Jan 31 2008, 12:29, said:

Dar am si eu o intrebare!
In mare pot sa fumez? Sau pot doar daca stau cu capul la suprafata sa nu contaminez apa in care te pishi tu?
poti face ce doresti tu cu viata si tot ce e al tau, insa nu strica ceea ce e sharuit. La fel de bine pot sa-mi dau foc casei si sa va ard locuintele vecine si sa spun: "pai am si eu o intrebare ;) In mare pot sa-mi dau foc ? adica n-am voie sa imi dau foc casei ? sau ce ?"

Daca doresti sa stii cum sa traiesti intr-o societate ia cartea bunele maniere, vei vedea ca nu se expira fumul de tigara in nasul celuilalt, insa presupun ca nici asta nu te-au invatat parintii.

Edited by ***MIHAI***, 31 January 2008 - 14:45.


#17
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Daca iti faci un bar legea e clara... Daca ai loc de fumat amenajat e ok, daca nu ai => nu se fumeaza.
Pina una alta, oferi un serviciu si esti supus unor reguli. Nu iti convine, nu il faci pentru public, nu vad alta varianta.

#18
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
In barul meu nu voi discrimina, voi intelege si voi incerca sa-i ajut pe cei slabi :argue:

Asa ca, fumatorii vor primi Orbit gratis!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate