Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 

Vulcanii noroiosi

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#1
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
salut
tot ce stiu e ca sunt prin vrancea pe undeva
ati fost? cum sunt, merita vazuti?
ce posib. de cazare sunt prin zona?

#2
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Try Buzau!

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,702
  • Înscris: 26.11.2001
Parerea proprie.. NU merita...

Niste noroi care face bolboci.

Un peisaj sterp si straniu.
Mergi pana acolo de ti se uraste.
Am fost prin clasa a VIII-a intr-o excursie acolo...

#4
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
La ce a zis Courage pot sa adaug ca era sa nu mai ies din ei :P
O luasem pe un drum aiurea si am intrat in noroi pana la glezne...aproximativ. Ajunsesem sa imi ridic picioarele cu mainile pentru a ma misca :lol: Am fost mai multi "destepti" da nici nu mai vroia soferul sa ne ia in autocar :D

#5
Broly

Broly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.06.2004
De ce sa nu merite?
Eu nu am fost pe acolo, dar sper sa ajung cat de curand. Si cu siguranta o sa fie interesant.
Din Buzau se ajunge acolo.

#6
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
aham, ok, multam pt sfaturi, da io tot as vrea sa ii vad. mai este ceva interesant de vazut perin zona???

#7
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Google rulz: http://www.ici.ro/ro...c_noroiosi.html

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu se merita sa te duci . E interesant fenomenul , dar trebuie sa ai cel putin o mashina de teren ca sa ajungi acolo , pentru ca drumul asfaltat nu prea mai exista .  
    Cand ajungi acolo , o sa gasesti vulcanii + cutii de bere , pantofi , hartii gunoaie de o sa-ti piara cheful , si o sa te enervezi la culme .  In plus pe margine , tot turistu a marcat locu'  cu picioru' ca sa vada cum se scurge noroiu la vale  .
    Nici de gasit locu' cu pricina nu e chiar asa de simplu' .  Este in apropiere o baraca pe care scrie cu vopsea : "vulcani ->".

#9
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
da, stai acasa si uita-te la teve...

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

Quote

aham, ok, multam pt sfaturi, da io tot as vrea sa ii vad. mai este ceva interesant de vazut perin zona???

  Mda . Chiar dincolo de drum este o statie de depozitare a petrolului unsuroasa, puturoasa  si urata . Mie mi-a ramas draga , pentru ca tot vanzolind de colo colo pe drum vara , am ramas fara apa , asa ca am apelat la bunavointa unui paznic de acolo .  
   Aaaa ... pe tot parcursul drumului o sa vezi toate resturile din industria petrolului .... Fiare vechi , schele , pompe , macarale , buldozere , tractoare etc etc aruncate acolo , ruginite , murdare si scarboase .  Toata zona are un aspect selenar din pricina poluarii . Singurele plante care cresc pe acolo sunt ciurlinii si gramezile de gunoi menajer , care D-zeu stie de unde apar .

#11
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
singurele plante care cresc acolo sun ocotite de lege (cresc doar in 2 locuri pe glob - acolo si undeva in Rusia - garduralnita parca se numeste)
de fapt toata zona e rezervatie naturala

(doar ca sunt prea multi timpiti in tara asta care umbla liberi... si in loc sa privesca, arunca cu gunoaie...  ce o fi in casa lor?)

in zona mai ai muzeul pietrei de la Ciolanu, unde e si o minastire destul de cunoscuta, colectia de Chihlimbar de la Colti, Focul Viu de la Lopatari, Pestera de sare de la Melenic (cea mai lunga pestera in sare din lume), mina de petrol de la Monteoru, Palatul Episcopal Buzau,Pestera de la Boziru, ... destule altele

http://www.buzau.com/judet.htm
:cya:

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
O fi acolo rezervatie si plante ocrotite de lege , dar de ocrotit nu le ocroteste nimeni .  Eu am vazut in cel mai mare vulcan de acolo urmatoarele : 1 bucata papuc , 2 cutii de bere (nu spun marca ), servetele de hartie si o punga de plastic .

#13
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
bai fratilor, va muyltumesc pt raspunsuri...
intre timp am decis sa fac o calatorie in valcea, siu am luat la rand caciulata, calimanesti, olanesti, ba am fost si pe la manastirea stanisoara si la cabana cozia, la manastirea dintr-un lemn, si a fost super... bine ca nu am fost sa vad vulcanii :D.

#14
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
in zona Calimanesti-Caciulata am fost si eu. e o zona misto misto. puteai sa mai vezi M-rea Cozia si este si o cetate romana pe acolo(ruine bineinteles).
La M-rea Cozia-aveai posibilitatea de a vizita si muzeul manastirii.
statiunile calimanesti-caciulata sunt atractii turistice din doua motive:
1. statiuni de munte
2. ape termale (presupun ca ai reusit sa faci si tu o baie in ape termale)

p.s pe viitor ATENTIE! prin zona aia sunt fff multe vipere. cand am fost era o criza in statiune din cauza ca si pe aleele parcului misunau reptilele

#15
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Pe soseaua Buzau-Brasov, ajungi in localitatea Berca, si faci dreapta acolo.
Pana la vulcani (sunt cativa Km buni) ajungi pe o sosea pietruita, destul de nasoala, intr-un peisaj pustiu si batut de soare, atentie sa nu te ratacesti (sunt cateva "intersectii") - dar poate ai noroc si intalnesti vreun cioban/vacar sa-ti arate drumul corect.
Ajuns acolo, chiar ai ce vedea! Ultima data am fost in 2001. Merita sa te duci!

#16
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003

Quote

Originally posted by Africanul
Pe soseaua Buzau-Brasov, ajungi in localitatea Berca, si faci dreapta acolo.
Pana la vulcani (sunt cativa Km buni) ajungi pe o sosea pietruita, destul de nasoala, intr-un peisaj pustiu si batut de soare, atentie sa nu te ratacesti (sunt cateva "intersectii") - dar poate ai noroc si intalnesti vreun cioban/vacar sa-ti arate drumul corect.
Ajuns acolo, chiar ai ce vedea! Ultima data am fost in 2001. Merita sa te duci!


nu ai citit to threadu? omul nu mai vrea sa mearga acolo.a fost deja in concediu din cate am inteles eu.

#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Aham si din 2001 pana acum , din drumul ala pietruit , nu a mai ramas nimic . Ai ocazia sa ramai acolo .

#18
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
si o imagine cu vulcani noroiosi iar in spate se vede drumul

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate