Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mașina noua cu cheder zgaria...

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

PIONEER DV-600AV si DV-610AV

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
174 răspunsuri în acest subiect

#1
danel_danel

danel_danel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 05.02.2007
As vrea sa cumpar un dvd player PIONEER DV-600AV, specificatiile lui sunt impresionante (DVDA, SACD).
M-ar interesa parerea posesorilor despre acest player, daca au incercat cu mp3 VBR, daca poate fi facut free zone usor si daca se descurca bine cu subtitrarile.
Ma intereseaza cam 75% pentru audio si 25% pentru video, il voi conecta la un amplificator stereo.

#2
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.031
  • Înscris: 09.05.2006
Nu sunt posesor, cunosc modelul. 600AV sunt zone free cele care se vand in Ro (600lei), sunt absolut sigur ca nu are probleme cu VBR MP3 (nici modele mai ieftine nu au). Nu stiu ce sa spun despre subtitrari DIVX (ca nu ma uit la DIVX).

E ciudat sa-l legi la amplificator stereo daca te intereseaza DVD-A sau SACD (adica audio multicanal in genere), mai ales ca playerul asta are decodarea interna si conexiuni 5.1 analogice.

Editat de clausio, 18 decembrie 2007 - 14:24.


#3
danel_danel

danel_danel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 05.02.2007
Despre MP3 VBR, in manual spune ca nu suporta dar am citit pe internet un review in care spunea ca suporta MP3 VBR si se amuza de faptul ca in manual scrie ca nu suporta.

Nu prea stiu cum e cu DVDA si SACD, dar din cate am aflat cel putin pentru DVDA poti alege sa asculti pe 2 canale. Am un singur DVDA pe care l-am ascultat si vizionat pe PC (are si video pe el) si am putut sa aleg din meniul dvd-ului optiunea ca soundul sa fie stereo.

#4
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 20.09.2007
Si pe mine m-ar interesa un DV-600. Pare ca are cam tot ce mi-ar trebui, si HDMI (pentru plasma Panasonic), si upscaling la 1080p, si iesire audio digitala optic, pe care o pot folosi pentru a-l lega la un Home Theatre Samsung, model mai vechi care m-a cam lasat la capitolul video, dar merge excelent pe audio. Nu prea am vazut pana acum opinii ale celor care il si folosesc. Ar mai fi o varianta cu Philips dvd5980 (dar nu are iesirea optica audio care imi trebuie). Ce spuneti?

#5
mokanel65

mokanel65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 99
  • Înscris: 07.02.2007
salut
sunt si eu in aceeasi dilema, am citit despre amandoua, le-am pipait pe amndoua prin magazine...e vorba si despre diferenta semnificativa de bani, pionerr in jur de 600 ron, philips-ul in jur de 320-350.
am vazut insa la lucru un pionerr dv 600, pe un lcd sharp hd-ready, si m-a impresionat. daca mai pun la socoteala constructia si aspectul general, tot pe pioneer as merge.

#6
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 20.09.2007
Nu stiu une le-ai "pipait", ca nu prea le-am vazut prin magazine. Pe unde s-or gasi?
Parca as merge si eu pe Pioneer DV-600. Stie cineva cum functioneaza cuplat la o plasma Panasonic 42pv70, se simte o diferenta fata de o imagine redata de un dvd player clasic, fara upscaling? (nu prea ma intereseaza divixurile, am deocamdata o gramada de DVD-uri)

#7
mokanel65

mokanel65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 99
  • Înscris: 07.02.2007

View Postgriegut, on Dec 19 2007, 14:21, said:

Nu stiu une le-ai "pipait", ca nu prea le-am vazut prin magazine. Pe unde s-or gasi?
Parca as merge si eu pe Pioneer DV-600. Stie cineva cum functioneaza cuplat la o plasma Panasonic 42pv70, se simte o diferenta fata de o imagine redata de un dvd player clasic, fara upscaling? (nu prea ma intereseaza divixurile, am deocamdata o gramada de DVD-uri)
media galaxy unirii, aseara, erau ambele modele

#8
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 20.09.2007
Mersi! Sa le "pipai" si eu.

#9
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 20.09.2007
In cele din urma m-am hotarat la DV600 si l-am si cumparat. Merge super. Nu l-am testat cu Divixuri, ci numai cu DVD-uri si se comporta excelent. Imaginea prin HDMI cu upscaling la 720p, 1080i si 1080p e foarte buna (mi-e greu insa sa fac diferenta intre ele, poate doar aparatele de masura sa fie in stare sa spuna care e mai buna). Sigur, depinde si de calitatea inregistrarii. Sunetul prin iesirea digitala 5.1 optica e curat. Mai studiez inca la manual sa vad ce chichite mai ascunde...

#10
zoli10

zoli10

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 07.08.2007
DVD Player cu HDMI Philips DVP5980
L-ai testat in magazin?

PIONEER DV-600AV - duce sau nu divx si subtitrarea la divx?

#11
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 20.09.2007
Dv-600 duce Divixuri, iar subtitrarea este acceptabila. Stiu de la altii care si-au luat, eu nu l-am testat inca.
In privinta Philips 5980 vezi ca exista subiect tratat special pe acest site.

#12
mihaich

mihaich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 150
  • Înscris: 15.06.2005
Cateva poze cu subtitrarea si pe DivXuri se poate de la cei care si-au luat? Mersi.

#13
stvluc

stvluc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 81
  • Înscris: 29.10.2006
pentru posesorii de Pioneer DV 600:

Legat de firmware care imbunatateste subtitrarile, eu am gasit asta:
http://www.pioneerfa...glish/dv600.php

click pe "Firmwares"
si in tabelul galben, in dreptul "H?kan" click pe : "V1.1"

Aici gasiti cateva detalii despre cum se face update-ul:
http://www.pioneerfa.../burn_guide.php

Stie cineva unde se mai gaseste acum DV 600 (negru) region free?

Eu am testat un DV400 cu Matrix prin HDMI Profigold pe PV70 si la 1080i mergea mai bine decat in 720p sau 1080p.

Daca aveti careva plasma Panasonic PV70 conectata cu DV600 prin HDMI sau daca a mai testat cineva combinatia, au fost diferente notabile in 1080i fata de 720p? .

Editat de stvluc, 11 ianuarie 2008 - 01:01.


#14
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.318
  • Înscris: 24.10.2006
Discutii, eventual firmware, puteti gasi si la http://pioneerdivx.net/.

rsumy

Editat de rsumy, 11 ianuarie 2008 - 01:44.


#15
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 20.09.2007

View Poststvluc, on Jan 11 2008, 00:44, said:

Eu am testat un DV400 cu Matrix prin HDMI Profigold pe PV70 si la 1080i mergea mai bine decat in 720p sau 1080p.

Daca aveti careva plasma Panasonic PV70 conectata cu DV600 prin HDMI sau daca a mai testat cineva combinatia, au fost diferente notabile in 1080i fata de 720p? .

Eu am DV600 legat prin HDMI Profigold la 42pv70 si acum cateva zile l-am tot frecat cu Matrix Revolutions in toate combinatiile: 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p. Nu am reusit sa vad diferente, dar am zis sa dau un plus pentru 720p. Imaginea este foarte buna, desi nu pot sa spun daca upscalarea are vreun efect "magic". Ii cred pe cei care spun ca e mai buna upscalarea facuta de plasma cu panou G10.
In privinta firmware, ma mai gandesc. Nu am deocamdata Divixuri, folosesc numai dvduri.

#16
mokanel65

mokanel65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 99
  • Înscris: 07.02.2007
dv-400 se gaseste pe stoc la dvdplanet.ro ...600, apare cu rezervare...mai stati putin, trebuie sa se reinnoiasca stocurile.
se mai poate comanda online la mediagalaxy, dar dureaza putin pana se aduce (apropo, m-a mirat promptitudinea de mediagalxy online, cel putin pe informare sunt ok).
exista si reprezentanta pioneer, undeva pe calea grivitei, se pooate intreba si acolo.

#17
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 20.09.2007
L-am testat si cu divix si subtitrarea e cam mica, dar vizionarea pe plasma 42pv70 e acceptabila. Sa vad cum e cum firmware-le recomandate pe aici. Inteleg ca de fapt nimeni nu le-a aplicat?

#18
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.738
  • Înscris: 20.04.2005
Minusuri:
-Zgomot în funcționare.
-Grafica œDisc Navigatorœ-ului sărăcăcioasă.
-O privire de aproape dezvăluie o construcție un pic neîngrijită și puțin solidă.

Plusuri:
+

View Postdanel_danel, on Dec 17 2007, 12:58, said:

...specificatiile lui sunt impresionante (DVDA, SACD).
+Preț excelent. Rezultă un raport preț/dotări, specificații excelent.

Concluzie:
+Un DVD player aproape complet la un preț minim
-Pretențioșii pot să ia în considerare variante mai scumpe.

Fișiere atașate


Editat de eddingro, 29 februarie 2008 - 13:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate