Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 

Ce parere aveti despre masivul Hummer?

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#55
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postbogdan2007, on Dec 18 2007, 12:40, said:

@gtk : uite, acum cateva zile un coleg de forum spunea ca i s-a luat de tot felul de opinii, pareri si alte presupusuri in necunostinta de cauza.Dar spuse cu caracter de cunoscator.
tu trebuie sa inveti limba romana mai intai si mai apoi sa comentezi... ca sa nu mai zic de evaluarea cunostintelor altora, de catre cineva care e paralel de domeniu...

View Postbogdan2007, on Dec 18 2007, 12:40, said:

3. Ptr. buna ta informare, data scrisa pe masina ERA data viitoarei ei revizii, asa cum am mai spus, sau mai precis, urmatoarea data cand i se va fi deschis capota masinii.Am si intrebat mecanicii americani, rest assured.
avand in vedere cata romana stii, nici nu m-as mira sa nu fii inteles nimic in engleza... dar mai exista si posibilitatea ca tu sa fi inventat tot, ba e chiar foarte probabil... nu stiu daca realizezi aberatia cu "7 ani pana la umatorea revizie"... chestia asta poate fi crezuta doar de un pusti foarte naiv....

View Postliwiu11evo, on Dec 18 2007, 15:03, said:

varianta armatei se numeste HUMVEE, nu Hummer, si are in comun cu un H1 doar forma caroseriei.

View Postbadboyallyn, on Dec 19 2007, 20:43, said:

chestie cam prea exagerata un suv inspirat dintr-o masina militara..ce ar fi sa semene airbus sau beoing cu mig 21 lancer :mellow:
H1 e aproape identic cu varianta militara humvee...

#56
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007
@gtk..stiu ca sunt aproape la fel...ma refeream mai mult la h2 si h3..

#57
liwiu11evo

liwiu11evo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.12.2007

View Postgtk, on Dec 20 2007, 10:58, said:

H1 e aproape identic cu varianta militara humvee...


aproape identic zici... am auzit povesti despre humvee-uri sub care au explodat grenade. ai avea curaj sa stai intr-un h1 care ar trece pe sub o grenada?

cum am mai spus, H1 are in comun cu HUMVEE doar forma caroseriei.

daca vrei sa ma contrazici, te rog adu si niste argumente

#58
dj_luchian

dj_luchian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 10.12.2007
in plus humvee-ul are un consum de 100% (am vazut pe discovery) si e facuta in special pt aplicatii militare

#59
dj_luchian

dj_luchian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 10.12.2007
si ca sa se lamureasca lumea uita-ti aici detalii despre humvee :humvee
si depre h1:humer h1

Edited by dj_luchian, 20 December 2007 - 13:15.


#60
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006

View Postdj_luchian, on Dec 20 2007, 13:12, said:

in plus humvee-ul are un consum de 100% (am vazut pe discovery) si e facuta in special pt aplicatii militare
deci daca iti cumperi e doar un moft

#61
T.rac3Er

T.rac3Er

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 08.12.2006
daca varianta militara nu era buna sigur nu ar fi fost asa de raspandita. dar totusi se pare ca modelul conceput in anii '70 (humvee) a tinut si razboaiele din irak ('00) in spate...deja exista un inlocuitor (ori a fost deja construit, ori sunt in etapele finale) pt conceptul High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle
pt lucruri specializate exista utilaje mai bune, dar pt unul bun la toate humvee a oferit destul...
humvee2 este o idee mai mare din cate arata schitele eliberate cater presa. dar care poate fi doar praf in ochi...
humvee va ramane destul de mult in uzul us army, precum si jeepul de la ww2

#62
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postliwiu11evo, on Dec 20 2007, 12:45, said:

aproape identic zici... am auzit povesti despre humvee-uri sub care au explodat grenade. ai avea curaj sa stai intr-un h1 care ar trece pe sub o grenada?

cum am mai spus, H1 are in comun cu HUMVEE doar forma caroseriei.

daca vrei sa ma contrazici, te rog adu si niste argumente
blindajul nu are absolut nici o legatura cu discutia de fata... si varianta civila se poate blinda...

tu ai spus, dar spui numai prostii si nici macar nu te obosesti sa cauti informatii din surese credibile... daca "11" din nickname e varsta, e de inteles... :D

de pe pagina FAQ a producatorului:

What's the difference between a HUMMER® and a Humvee®?
The Humvee is the military vehicle. The Hummer (H1) is the civilian version based onthe Humvee. It is much the same as a Humvee, but “civilianized.” Since it contains basically the same powertrain and other components found in the Humvee, the HUMMER remains in a category by itself. It is a Class III truck, not an SUV. For exact comparison of the military Humvee and the civilian HUMMER H1, see comparison chart. Also for further information, check out the HUMMER and Humvee for detailed information about the vehicles.

Where are HUMMERs made?
The HUMMER H1 is manufactured in the same facility as the HMMWV. It starts on the same line and eventually moves to another building to be finished off with civilian safety features and “creature comforts.”

http://www.amgeneral...porate_faqs.php


Differences are mostly skin deep*; Military Humvee and cousin H1 vary in trim, electronics
Automotive News,  March, 2003  

Byline: Richard Truett

Parked side by side, a military HUMVEE and its civilian cousin, the Hummer H1, look radically different.

But take them both out for test rides, and many of the differences disappear faster than a mirage in the Iraqi desert.

Under the skin, the vehicles are nearly indistinguishable. They use the same rugged chassis, powertrain, suspension and brakes, which enable the H1 to meet military specifications for fording streams and climbing steep grades.

The real difference between the military models and civilian models comes down to trim and electronics.
http://findarticles....303/ai_n7629388
*skin deep = superficial(e)

#63
bogdan2007

bogdan2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 11.01.2007

View Postgtk, on Dec 20 2007, 06:58, said:

tu trebuie sa inveti limba romana mai intai si mai apoi sa comentezi... ca sa nu mai zic de evaluarea cunostintelor altora, de catre cineva care e paralel de domeniu...


avand in vedere cata romana stii, nici nu m-as mira sa nu fii inteles nimic in engleza... dar mai exista si posibilitatea ca tu sa fi inventat tot, ba e chiar foarte probabil... nu stiu daca realizezi aberatia cu "7 ani pana la umatorea revizie"... chestia asta poate fi crezuta doar de un pusti foarte naiv....

Ia spune , tu, mai desteptu' pamantului, care este greseala in cazul mentionat de tine, nu de alta, dar sa mai luminezi si pe altii.
Cred ca ar trebui sa incepi sa te insulti cu prietenii tai, nu cu mine.Nu cred ca esti tu smecherul care poate aprecia nivelul de pregatire al cuiva dintr-o inventata problema de romana, sa-mi apreciezi tu cunostintele de engleza si sa incepi cu rahaturi de genul: ai inventat , ma, tu, tot si crezi ca noi suntem prosti sa te credem.
Asa cum am mai spus si mie mi s-a luat de tot felul de "destepti" din fundul pamantului care se dau mari cunoscatori, in asa fel incat restul plebei sunt doar niste necuvantatoare, care nu putem avea pretentia de a ne erija in cunoscatori, nici macar in chestiuni vazute, traite, discutate etc, DOAR ptr. ca altii stiu ei mai bine.

Edited by bogdan2007, 20 December 2007 - 15:38.


#64
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postbogdan2007, on Dec 20 2007, 15:33, said:

Ia spune , tu, mai desteptu' pamantului, care este greseala in cazul mentionat de tine, nu de alta, dar sa mai luminezi si pe altii.
Cred ca ar trebui sa incepi sa te insulti cu prietenii tai, nu cu mine.Nu cred ca esti tu smecherul care poate aprecia nivelul de pregatire al cuiva dintr-o inventata problema de romana, sa-mi apreciezi tu cunostintele de engleza si sa incepi cu rahaturi de genul: ai inventat , ma, tu, tot si crezi ca noi suntem prosti sa te credem.
Asa cum am mai spus si mie mi s-a luat de tot felul de "destepti" din fundul pamantului care se dau mari cunoscatori, in asa fel incat restul plebei sunt doar niste necuvantatoare, care nu putem avea pretentia de a ne erija in cunoscatori, nici macar in chestiuni vazute, traite, discutate etc, DOAR ptr. ca altii stiu ei mai bine.
1. "i/mi s-a luat de" - nu e exprimare corecta in limba romana ... poti verifica in dex...

2. ete ca nu te poti arija in mare cunoscator "nici macar in chestiuni vazute, traite, bla bla..."... de ce? pt. ca insisti cu incapatanare pe niste lucuri absurde!
prima chestie pe care ai fi trebuit sa o "mirosi" e faptul ca la nici o masina revizia nu se face (numai) in functie de timp, ci in primul rand in functie de distanta parcursa... se vede clar ca nu ai nici cele mai de baza cunostinte auto...

iata un "maintenance schedule" pt. H1(la varianta militara regulile sunt si mai stricte):
http://www.rampchevr...nceschedule.pdf
3. ar trebui "sa ti se ia" de tine! :naughty:

Edited by gtk, 20 December 2007 - 16:42.


#65
bogdan2007

bogdan2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 11.01.2007
Auzi bai academicianul lui peste, ia mai du-te maaaa......
Argoul este la fel de bine acceptat peste tot, dar pentru cine cauta orice rahat ptr. a se lega de cineva si un punct poate fi pus gresit.Esti mai mult decat deplasat, iar prin indarjirea ta sa dai in mine cu orice pret, precum si in altii, dovedeste cam ce si cat vrei tu sa compensezi.
Eu am spus ce am vazut ,ce am discutatcu niste oameni muult mai cunoscatori in acest domeniu decat tine.Foarte interesant este ca tu crezi ca eu am ceva de castigat sau ca asta e telul meu in viata sa vorbesc tampenii pe forumuri sau sa ma justific in fata ta, o, Preamarite.
Mi s-a luat de neCUNOSCATORI ca tine!

#66
liwiu11evo

liwiu11evo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.12.2007

View Postel_bandito, on Dec 20 2007, 13:31, said:

deci daca iti cumperi e doar un moft

nici nu iti poti cumpara asa ceva

#67
liwiu11evo

liwiu11evo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.12.2007

View Postgtk, on Dec 20 2007, 14:30, said:

blindajul nu are absolut nici o legatura cu discutia de fata... si varianta civila se poate blinda...

tu ai spus, dar spui numai prostii si nici macar nu te obosesti sa cauti informatii din surese credibile... daca "11" din nickname e varsta, e de inteles... :D

ai auzit de 11 RUN? atunci nu te mai lega de 11 din nickul meu :glare: eu nu m-am luat de nickul tau asa ca te rgo sa nu o faci nici tu! :cursing:

mi se pare absolut o mare prostie sa compari un vehicul al armatei, care a participat in n razboaie, si are o istorie in spate si atatia ani, cu un "varianta civila" a acestuia, care e un mare rahat. H1 e modelul de masina tipica pentru americani: mare, puternica, dar cu goluri mari in alte privinte.
cand le-am comparat nu m-am referit numai la blindaj, ci si la sitemul de tractiune, la motor si transmisie, sasiu(zice nenea ala de pe site ca la inceput se folosesc aceleasi componente, dar... cunoastem si noi  :lol: ) si electronica. dar astea sunt componentele principale ale unei masini.
si ce spune el ca sunt "similare" este pur si simplu o strategie de piata. si-a luat si arnold, maaaama, e chiar adevarat. si se spunea ca e "cel mai tare jeep". insa nu marimea conteaza;)

#68
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postliwiu11evo, on Dec 20 2007, 20:09, said:

ai auzit de 11 RUN? atunci nu te mai lega de 11 din nickul meu :glare: eu nu m-am luat de nickul tau asa ca te rgo sa nu o faci nici tu! :cursing:

mi se pare absolut o mare prostie sa compari un vehicul al armatei, care a participat in n razboaie, si are o istorie in spate si atatia ani, cu un "varianta civila" a acestuia, care e un mare rahat. H1 e modelul de masina tipica pentru americani: mare, puternica, dar cu goluri mari in alte privinte.
cand le-am comparat nu m-am referit numai la blindaj, ci si la sitemul de tractiune, la motor si transmisie, sasiu(zice nenea ala de pe site ca la inceput se folosesc aceleasi componente, dar... cunoastem si noi  :lol: ) si electronica. dar astea sunt componentele principale ale unei masini.
si ce spune el ca sunt "similare" este pur si simplu o strategie de piata. si-a luat si arnold, maaaama, e chiar adevarat. si se spunea ca e "cel mai tare jeep". insa nu marimea conteaza;)
pustiulica, masina e exact aceeasi! doar ca nu trebuie sa fi doar pusti ci si nitel retard sa crezi ca humvee-ul e o cu totul alta masina!
intra pe forumurile posesorilor de Hummer si spune-le chestia asta, sa vezi cum te faci de toata cacaoa...

#69
liwiu11evo

liwiu11evo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.12.2007

View Postgtk, on Dec 20 2007, 20:34, said:

pustiulica, masina e exact aceeasi! doar ca nu trebuie sa fi doar pusti ci si nitel retard sa crezi ca humvee-ul e o cu totul alta masina!
intra pe forumurile posesorilor de Hummer si spune-le chestia asta, sa vezi cum te faci de toata cacaoa...

pustiulica ii zici cui vrei tu da? nu mie! de cacao te-ai facut tu aici, cel putin in fata mea! si da, imi sustin ideea ca H1 e DIFERIT de Humvee, MULT MAI DIFERIT decat se spune.
da-mi si mie o definitie a cuvantului "retard" in viziunea ta, adica a unuia care nu e retard(banuiesc) si isi permite sa-i jigneasca pe altii

Edited by liwiu11evo, 20 December 2007 - 21:21.


#70
dj_luchian

dj_luchian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 10.12.2007

View Postliwiu11evo, on Dec 20 2007, 19:52, said:

nici nu iti poti cumpara asa ceva
daca ai destul bani si esti baiat destept poti dar nu se merita pt consum (are consumul special pt bugetul armatei americane)

#71
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006
ceva ¨rivali¨ la H1
uro vamtac f. asemanator dar la jumatate de pret. 74000?(spaniol)http://urovesa.com/e...mtac.php?tipo=1
gaz ¨tigru¨ (rusesc)http://www.motorpasi...-hummer-h2-ruso
.. si exemple se mai gasesc chinezesti -http://www.motorpasion.com/2006/05/03-los-hummer-chinos ;
TIUNA, etc
.. a si sa nu uit: o demonstratie Audi 80 vs. h1. nu stiu cat de reala e dar..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R6ecBUjlx5A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by freightliner, 26 December 2007 - 03:59.


#72
alien2007

alien2007

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 126
  • Înscris: 02.12.2007

View Postliwiu11evo, on Dec 20 2007, 21:07, said:

pustiulica ii zici cui vrei tu da? nu mie! de cacao te-ai facut tu aici, cel putin in fata mea! si da, imi sustin ideea ca H1 e DIFERIT de Humvee, MULT MAI DIFERIT decat se spune.
da-mi si mie o definitie a cuvantului "retard" in viziunea ta, adica a unuia care nu e retard(banuiesc) si isi permite sa-i jigneasca pe altii

Ai dreptate aici.Nu e chiar la fel, dar nici foarte diferita nu e.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate