Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Cafeaua preferata

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
showofdark

showofdark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.03.2006
cafeaua dulce cu mult lapte, eventual si frisca.
sunt un impatimit al cafelei.

#20
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003

 showofdark, on Dec 26 2007, 11:31, said:

cafeaua dulce cu mult lapte, eventual si frisca.
sunt un impatimit al cafelei.

Sigur nu al ciocolatei calde? Sau al ceaiului? :)

#21
showofdark

showofdark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.03.2006

 Piorel, on Dec 26 2007, 11:43, said:

Sigur nu al ciocolatei calde? Sau al ceaiului? :)

isi au si alea locul uneori.  :lol:

#22
hal1

hal1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.09.2006
Cafeaua imi place in general,in special cea facuta acasa pe aparatul "PICCO"(face doar pt doua persoane).Iese o cafea tare,cu caimac mult si o beau adugind frisca lichida care o face cremoasa,a da...no sugar! Cafeaua o cumpar boabe si o macin chiar inainte de a o pregati astfel are o aroma extraordinara chiar daca este un sortiment mai ieftin,Brasiliero.Nu refuz nici Lavazza cind gasesc la pret bun.... ;)

#23
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006

 Nefersetty, on Dec 23 2007, 05:57, said:

Cafea de la Tim Hortons. Addictive...

Addictive my a$$ :D. Ma rog, pentru o cafea canadiana este intr-adevar foarte buna, dar nu se compara cu cea italiana. Been there, done that.

Ontopic: Beau espresso, neagra (fara zahar, fara lapte, fara...nimic). In general, acasa imi fac Lavazza D'Oro intr-o cana de-aia expresor care se pune pe aragaz.
In localuri dotate cu masini de facut espresso, din alea profi, prefer Illy sau Segafredo.
Dar, sa zicem ca, 90% beau Lavazza D'Oro. Cam de la a 5-a in sus pe zi, incep totusi sa mai adaug lapte.

#24
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 richelieu, on Dec 27 2007, 16:25, said:

Addictive my a$$ :D. Ma rog, pentru o cafea canadiana este intr-adevar foarte buna, dar nu se compara cu cea italiana. Been there, done that.

Ontopic: Beau espresso, neagra (fara zahar, fara lapte, fara...nimic). In general, acasa imi fac Lavazza D'Oro intr-o cana de-aia expresor care se pune pe aragaz.
In localuri dotate cu masini de facut espresso, din alea profi, prefer Illy sau Segafredo.
Dar, sa zicem ca, 90% beau Lavazza D'Oro. Cam de la a 5-a in sus pe zi, incep totusi sa mai adaug lapte.
:surprise: Doamne maica Domnului! 5 cafele espresso pe zi?  :nonobad: Cum stai cu inima fratioare? Treaba ta, fa ce vrei, e sanatatea ta in joc, numai gandeste-te daca vrei sa apuci 70 de ani sa-ti plimbi nepoteii prin parc.  :mellow:
Eu beau doar o cafea pe zi (3 in 1), si atat, n-am de gand sa-mi distrug sanatatea! Poate ai citit si tu ca de la 4 cesti in sus apare intoxicatia cu cafea, foarte periculoasa pentru organism. Nu te-ai intrebat niciodata de ce cafeaua espresso se serveste intotdeauna doar jumatate de ceasca/pahar de unica folosinta? Pentru ca e tare, de-aia!  <_<
Crezi ca daca intru intr-un bar si cer o cafea ma pun sa-l intreb pe ala din ce aparat e facuta, megafredo nu stiu cum, sau ce marca de cafea e? :w00t: Putin imi pasa, tot cafea e, ca doar nu pune la espressor cafea moka sau nova brasilia, ci tot lavazza sau altele speciale pentru espressor, nu?

#25
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

 duculeana, on Dec 27 2007, 16:49, said:

Putin imi pasa, tot cafea e, ca doar nu pune la espressor cafea moka sau nova brasilia, ci tot lavazza sau altele speciale pentru espressor, nu?
Have some nechezol.

#26
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006

 duculeana, on Dec 27 2007, 16:49, said:

:surprise: Doamne maica Domnului! 5 cafele espresso pe zi?  :nonobad: Cum stai cu inima fratioare? Treaba ta, fa ce vrei, e sanatatea ta in joc, numai gandeste-te daca vrei sa apuci 70 de ani sa-ti plimbi nepoteii prin parc.  :mellow:
Eu beau doar o cafea pe zi (3 in 1), si atat, n-am de gand sa-mi distrug sanatatea! Poate ai citit si tu ca de la 4 cesti in sus apare intoxicatia cu cafea, foarte periculoasa pentru organism. Nu te-ai intrebat niciodata de ce cafeaua espresso se serveste intotdeauna doar jumatate de ceasca/pahar de unica folosinta? Pentru ca e tare, de-aia!  <_<
Crezi ca daca intru intr-un bar si cer o cafea ma pun sa-l intreb pe ala din ce aparat e facuta, megafredo nu stiu cum, sau ce marca de cafea e? :w00t: Putin imi pasa, tot cafea e, ca doar nu pune la espressor cafea moka sau nova brasilia, ci tot lavazza sau altele speciale pentru espressor, nu?

De vreo 10 ani beau cafeaua asa....si da, cu inima stau foarte bine deocamdata. :)
Si nu, nu tin neaparat sa apuc 70 de ani si sa-mi plimb nepoteii prin parc.
Si da, intreb din ce fac cafeaua, daca nu vad inainte cesti de cafea pe mese, pentru ca, la un local care se respecta, cestile sunt inscriptionate cu marca de cafea folosita. Si nu-mi place orice cafea pentru espressor....asa ca, intreb ce cafea folosesc.

#27
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 duculeana, on Dec 27 2007, 16:49, said:

:surprise: Doamne maica Domnului! 5 cafele espresso pe zi?  :nonobad: Cum stai cu inima fratioare? Treaba ta, fa ce vrei, e sanatatea ta in joc, numai gandeste-te daca vrei sa apuci 70 de ani sa-ti plimbi nepoteii prin parc.  :mellow:
Eu beau doar o cafea pe zi (3 in 1), si atat, n-am de gand sa-mi distrug sanatatea! Poate ai citit si tu ca de la 4 cesti in sus apare intoxicatia cu cafea, foarte periculoasa pentru organism. Nu te-ai intrebat niciodata de ce cafeaua espresso se serveste intotdeauna doar jumatate de ceasca/pahar de unica folosinta? Pentru ca e tare, de-aia!  <_<
Crezi ca daca intru intr-un bar si cer o cafea ma pun sa-l intreb pe ala din ce aparat e facuta, megafredo nu stiu cum, sau ce marca de cafea e? :w00t: Putin imi pasa, tot cafea e, ca doar nu pune la espressor cafea moka sau nova brasilia, ci tot lavazza sau altele speciale pentru espressor, nu?

pai si atunci de ce dracu mai ai la semnatura "coffee addict"? pentru tine a bea un 3in1/zi inseamna addict? :rolleyes:

#28
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Ca si o completare la ce-a scris kappa_man84, addicted = dependent (nu de alta kappa, dar sunt convins ca habar nu avea duculeana :lol: i-a placut doar cum arata mini bannerul ala)

#29
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
Espresso, sa fie mai dulce si cu lapte

#30
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
De ceva vreme am inceput si eu sa incerc mai multe feluri de cafea, dar din pacate numai la ibric le faceam. Acuma astept un espressor si atunci as putea sa va zic care este preferata mea.
Din ce am facut pe ibric, pana acum mi-a placut cel mai mult Maxwell House Colombian Supreme .. acuma 10 min am baut-o si e perfecta ! Sunt foarte curios cum iese la espressor.

Totusi, as avea o intrebare pentru cunoscatori. Pe cutia de Maxwell House scrie asa ceva:

Quote

To brew delicious MAXWELL HOUSE Coffee, we recommend using the chart below and fresh, cold water. Add more or less coffee to suit your taste, as the right proportions make your perfect cup of coffee. Use 6 fl.oz (3/4 Cup) cold water for each serving.
Ce nu inteleg eu este: cafeaua se face cu apa rece, proaspata .. sau se foloseste apa rece, proaspata pentru fiert ?

Ah, facuta in ibric am mai baut Jacobs (nu e buna), Lavazza si mai tarziu voi incerca Davidoff.

Daca poate cineva sa-mi raspunda la intrebarea de mai sus, raman dator !

Edited by manchimen, 31 December 2007 - 15:01.


#31
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 10.08.2007
Ciocolata calda lafesta :P

#32
mara76

mara76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.01.2008

 abancor, on Dec 17 2007, 14:34, said:

Acum citiva ani nu se gasea la noi Dalmayr prodomo, trebuia mereu sa rog pe careva care mergea in Germania ca aduca. Aia mi se pare o cafea misto! Si acu se gaseste si la noi.

Eu sunt asa de satula de Jacobs verde, dar n-am gasit altceva care sa aiba un pret decent si calitate asemenea. Vazusem Dalmayr in Kaufland, dar m-am temut sa risc. Poti sa-mi zici cum este, comparativ cu Jacobs verde? Multam!

PS: eu beau cafeaua cu lapte si atat.  :D

#33
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Habar n-am cum e Jacobs. Io zic sa "risti" Dallmayr, nu e asa scump sa fie un capat de tara.

#34
mara76

mara76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.01.2008

 abancor, on Jan 7 2008, 18:02, said:

Habar n-am cum e Jacobs. Io zic sa "risti" Dallmayr, nu e asa scump sa fie un capat de tara.

:lol: Corect! Multam, o sa iau data viitoare.

#35
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
pana acum cativa ani era o cafenea turceasca in constanta...undeva in centru.
facea nenea ala cafea la nisip.
habar nu am ce marca de cafea folosea, da' era cea mai buna cafea pe care am baut-o.

in rest...beau orice fel de cafea, nu sunt addicted, beau doar ca-mi place gustul de cafea. de obicei amara sau cu f f putin zahar si fara lapte sau alte minuni. decat sa beau cafea dulce mai bine beau ceai. cel mai mult imi place cafeaua esspreso, apoi la ibirc si in ultima instanta la filtru.

#36
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Tchibo albastru facut la expresor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate