Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Altex Web Shop

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004

View Postsaxx, on Dec 12 2007, 19:07, said:

Tu mai faci o greseala capitala. Nu cunosti/intelegi femeile.  :naughty:

Nu stiu ce legatura are cu femeile. Oricum discutia a luat-o intr-o directie gresita. Ideea discutiei era, nu culoarea, ci faptul ca Altex incearca sa vopseasca un produs pentru a scapa de el. Eu ca si cumparator am dreptul sa obtin ceea ce am comandat, ca doar eu dau banii. Am incercat sa avertizez eventualii cumparatori sa fie atenti la ceea ce comanda.

Partea buna este ca neregula a fost rezolvata pe cale amiabila, deci pana la urma nimeni nu a avut de suferit.

#20
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu e nici aia partea proasta. ca daca-l vopseau, nu mai observai tu ca e alba si n-o mai returnai !

#21
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
Cei de la Altex s-au sesizat pana la urma si au scos de pe site produsul respectiv

#22
iulic

iulic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 18.08.2005
Desi ma enerveaza cei care pun culoarea pe primul loc la achizitia unui produs, in situatia prezentata de stupidcow tind sa-i dau dreptate. Ideal este ca la achizitia unui produs intr-o casa sa tii cont si de asortarea/armonizarea lui cu restul camerei, chiar daca este vorba de o simpla cafetiera. Daca in bucataria mea am aparate din inox sau cromate este normal sa-mi iau, de exemplu, o cafetiera cromata. Daca am cuptor cu microunde negru, poate vreau ca langa el sa asez o cafetiera neagra - ce este asa de greu de inteles? Armonia dintr-o locuinta tine si de cromatica.

De asemenea, sustin pe cei care considera ca un produs pe care il cumpara trebuie sa corespunda inclusiv cromatic. Trebuie sa trecem de acest "merge si-asa" romanesc. Clientul a cerut ceva si asteapta sa primeasca EXACT ce a cerut, nu este deloc absurd.

#23
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
iulic mi se pare f corect ce zici tu acolo numai ca se pare ca spare-me e unul dintre acei romani care se multumeste cu orice.  ok inteleg la masina conteaza culoare, la cafetiera nu. Cum ar fi spare-me sa comanzi ciorapi albi pt un costum alb si sa ti se aduca ciorapi negri. E vreo diferenta? Pana la urma utilitatea e aceasi nu? Sa imi trimiti o poza cand o sa te imbraci asa. Atunci o sa imi cumpar si eu carcasa la PC alba.  :naughty:

#24
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
sunt perfect de acord cu tine. dar ideea de baza e ca un tablou ti-l cumperi din ratiuni cromatice si estetice, iar o cafetiera, in cazul asta, ti-o cumperi din ratiuni functionale.
respecific pentru a n'spea oara: daca era vorba de combinatii cromatice mai bizare, intelegeam. ori aici nu e vorba de nici de crom, nici de mov, etc, ci de ALB si NEGRU. Cat de greu e de inteles treaba asta pentru fiecare individ nou care adauga un post aici

Vezi tu vreun crom pe undeva ?!

iar eSkybax e alt bagator in seama care confunda iesitul IN PUBLIC. UNDE ESTETICA, CONTEAZA, cu un obiect functional, de bucatarie...

ce sa-i faci, asa-i cand vrei sa faci pe bengosul si plimbi banii si nervii si tot fara cafea ramai.

esential e insa, ce poti avea in cap in loc de creier, incat sa confunzi niste obiecte sau lucruri utilizate in public, cu un obiect de uz casnic, de bucatarie...

e ca si cum ti-ai compara culoarea de la WC cu culoarea de la cravata...

daca atat va duce capul....aia e

Edited by spare-me, 13 December 2007 - 12:38.


#25
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Nenea spare-me in primul rand cel mult as putea sa fiu bagatoare in seama...dar asta conteaza prea putin. In al doilea rand nu ne-am  tras de sireturi cand era mici si nici nu ne-am jucat impreuna in nisip sa imi vorbesti asa. Ai putea sa ai un limbaj decent. Eu nu ti-am adus injurii INCA.
Si ca o chestie de cultura pt cei care tine care au bucataria baricadata de nu se vede nimic inauntru sau la care nu vin musafiri sa stii ca mai exista oameni care au case unde chiar si banala cafetiera se vede si are sau nu efectul preconizat intr-un anasamblu. Dar se pare ca lumea isi bate gura degeaba cu tine ca esti atat de incapatanat inca nimic nu iti va schimba parerea si nu vad sensul sa ma obosesc cu tine.  :nonobad:

#26
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006

View Postspare-me, on Dec 13 2007, 12:36, said:

respecific pentru a n'spea oara: daca era vorba de combinatii cromatice mai bizare, intelegeam. ori aici nu e vorba de nici de crom, nici de mov, etc, ci de ALB si NEGRU.


Asemanarea dintre alb si negru este aceeasi cu asemnarea dintre stanga si dreapta, sus si jos, trist si vesel, curat si murdar, alfa si omega, totul si nimic, etc. etc.
Pe moment inca ma mai mir de ce nu s-a impamantenit expresia: Ba, ori e mov ori e cromata!
:peacefingers:

#27
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Ma declar cu mindrie un dobitoc care a tinut neaparat sa aiba o cafetiera de culoare neagra. Pentru ca da, pentru mine conteaza nu numai sa beau cafeaua ci sa si fiu satisfacut vizual de ce vad in bucataria mea. Va multumesc pentru atentie.

#28
Modelator

Modelator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.06.2007

View Postspare-me, on Dec 12 2007, 15:45, said:

poate pentru ca este absolut penibil sa returnezi produsul doar pentru ca plasticul din afara era alb si nu negru...
Adica daca eu vreau un cuptor cu microunde sa fie colorat in verde cu buline roz si curierul imi aduce mov cu buline albe eu trebuie sa tac? Eu cumpar ce vreau eu, nu ce vrea vanzatorul.

Greuceanu vezi in ce conditii se aplica legea cu "returnarea produsului in 10 zile fara niciun motiv".

#29
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ma ok, fie ca voi, dar la mine musafirii nu intra in bucatarie, si de obicei musafirii mei nu au o problema daca am cafetiera alba sau neagra.

repet, mai ales pentru eskybax sau cumm ii zice, e o diferenta intre cum iesi in public (imbracat, masina, accesorii, etc) si ce culoare are un obiect electrocasnic functional.
daca televizorul sau alte asemenea le mai imprastii prin casa, si mai conteaza, cafetiera sta pe o masa in hol, sau bucatarie, si fie ca e alba, fie ca e neagra, tot non-culoare e si se integreaza la fel in acelasi decor.

auzi "bucatarie baricadata, unde nu se vede inauntru si nu vin musafiri"
bwahahahahahahahahahaha

ei bine, nu. bucataria mea nu e baricadata, dar nu e deschisa larg pentru tot cartierul, si nu vin musafiri in ea !

bwahahahah

#30
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006

View Postspare-me, on Dec 13 2007, 13:42, said:

ei bine, nu. bucataria mea nu e baricadata, dar nu e deschisa larg pentru tot cartierul, si nu vin musafiri in ea !

bwahahahah

Cred ca stiu de ce!!  :notangel:
Ei, altcineva ?! :rolleyes:

#31
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si eu cred ca stiu de ce primesc unii musafiri in bucatarie....daca n-au living...saracii

ma rog, gata, ati castigat...sunteti prea multi si nu mai fac fata...

doamne cat am putut sa rad pe topicul asta....:rofl:

#32
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
am citit si eu acum topicul asta, si , vorba lui Badea "traim in Ro....."
e de la sine inteles si la mintea cocosului, ca daca cineva, comanda un produs oarecare, de o anumita culoare, si-i vine produsul cu alta culoare, sa fie indreptatit sa-l returneze.
dar nu toti inteleg asta, bine macar ca in cele din urma izbucnesc in ras
dar....acum vad, dupa el nu mai rade nimeni? e singurul?

#33
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

View Postspare-me, on Dec 12 2007, 15:45, said:

poate pentru ca este absolut penibil sa returnezi produsul doar pentru ca plasticul din afara era alb si nu negru...

to vroiai sa faci cafea sau sa vezi cum reflecta lumina ?!

deci nu vroiai sa faci cafea la un alba ci doar la una neagra, care avea gustul mai bun...

penibil...

hai ca aia cu tocatorul o mai inteleg, lipsa documentatiei, ambalaj bulit, dar pe ala nu l-ai returnat, ci l-ai schimbat...

iar cafeaua, ciu-ciu....nu mai bei cafea, "ca ca"fetiera era alba si nu neagra...vax :death:

Nu e deloc PENIBIL - sunt banii tai si cumperi CE VREI cu ei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate