Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

ideall.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
supaplic

supaplic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.06.2013
NU CUMPARATI DE PE "IDEAL".RO ! Sunt niste hoti ! Am comandat un produs, nu am fost multumit de el deoarece a fost un semi-rebut si poate chiar resigilat si trimis mie, am cerut sa mi se returneze produsul si se fac ca ploua,la ei doar prin "email" se poate discuta,nu au un nr de telefon sau ceva,cred ca le este frica sa vorbeasca la telefon, imi toaca din timpul meu aiurea in speranta ca renunt sa cer returul,dar prin email am sa le fac frumos o reclamatie cu forward la ANPC si ma voi si judeca cu ei doar ca sa ma distrez pe seama lor.

Sunt niste tzapari ,trimit un produs defect si au pretentia sa le platesca clientul reparatile !!!


Produsele achizitionate la distanta se pot returna conform O.U.G. 34/2014. Consumatorul are dreptul sa notifice in scris comerciantul ca renunta la cumparare, fara penalitati si fara invocarea unui motiv, in termen de 14 zile de la primirea produsului sau, in cazul prestarilor de servicii, de la incheierea contractului. Returnarea produselor se va face pe cheltuiala clientului, in termen de 14 zile de la denuntarea contractului.

#56
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

 supaplic, on 15 octombrie 2018 - 12:06, said:

NU CUMPARATI DE PE "IDEAL".RO ! Sunt niste hoti ! Am comandat un produs, nu am fost multumit de el deoarece a fost un semi-rebut si poate chiar resigilat si trimis mie, am cerut sa mi se returneze produsul si se fac ca ploua,la ei doar prin "email" se poate discuta,nu au un nr de telefon sau ceva,cred ca le este frica sa vorbeasca la telefon, imi toaca din timpul meu aiurea in speranta ca renunt sa cer returul,dar prin email am sa le fac frumos o reclamatie cu forward la ANPC si ma voi si judeca cu ei doar ca sa ma distrez pe seama lor.

Sunt niste tzapari ,trimit un produs defect si au pretentia sa le platesca clientul reparatile !!!


Produsele achizitionate la distanta se pot returna conform O.U.G. 34/2014. Consumatorul are dreptul sa notifice in scris comerciantul ca renunta la cumparare, fara penalitati si fara invocarea unui motiv, in termen de 14 zile de la primirea produsului sau, in cazul prestarilor de servicii, de la incheierea contractului. Returnarea produselor se va face pe cheltuiala clientului, in termen de 14 zile de la denuntarea contractului.
Cum adica sa ti se "returneze produsul"?...
Conditiile de retur sunt clare. Tu trebuie sa-i notifici si sa trimiti produsul inapoi dupa cum este specificat pe site. Daca ai receptionat produsul si nu l-ai verificat sau ai facut modificari neautorizate asupra lui - ai o problema.
De asemenea, oamenii reali dau niste exemple clare cu ceea ce li s-a intamplat. Tu vorbesti despre un "produs", ca "produsul" una, ca "produsul" alta...
Conditiile returului sunt clare. Daca tu nu te mai incadrezi in ele din cauza neglijentei tale - atunci ai tu o problema, nu comerciantul.

#57
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Eu o singura comanda am pana acum si sant super multumit. Am cumparat o masina de spalat si am platit cu cardul dar in prealabil i-am sunat sa fiu sigur ca au masina. Comanda am dat-o pe la ora 12 si seara aveam masina acasa.

#58
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 22.05.2011
Si eu am luat de la ei vara asta  pachet - frigider, cuptor si masina de spalat - totul OK, discutie telefon inainte ca masina am luat-o redusa bine(avea o zgarietura pe tabla in lateral),  mi-a fost teama putin dar la final f multumit.

#59
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Am vurt sa cumpar ceva de la ei, plata cu cardul dar dupa ce am vazut ca nu raspunde nimeni la telefon am renuntat.
Mai e cineva la firma asta ?

#60
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Evita ideall pentru a evita și durerile de cap. Din start dacă nu îți răspunde nimeni la telefon, primul semn de "seriozitate". Am încercat și eu sa comand la ei o mașină de spălat vase, cea mai proastă experiență avuta vreodată. Nu aveau nici măcar un produs pe stoc și nimic măcar la furnizor. Nu se obosesc sa sune sa îți spuna lucrul acesta. Stai și aștepți degeaba. Dacă ai o problema cum crezi ca o vei rezolva dacă nu dai de ei la telefon?

#61
kondordv

kondordv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.08.2007

 PPPPP, on 06 septembrie 2018 - 10:38, said:

Ideall.ro = teapa ordinara.

https://www.ideall.r...source=price-ro

Disponibil: Livrare in 1-5 zile

Comandat-Platit

Comanda dumneavoastra contine produse care nu mai sunt disponibile.
Ne cerem scuze, comanda nu poate fi livrata si va fi anulata automat.

Produsul disponibil pe site, dupa anularea comenzii, si pentru alti pesti.

Banii se vor restitui... Cand? Candva, ca nu raspunde nimeni la telefon.

Faci economie si nu cumperi de la cartelul consacrat (emag/altex/flanco...) ajungi la tepari ca ideall.ro Posted Image

Tu scriai asta prin 2018, eu de curand am facut o comanda cu plata in avans cu cardul. Timp de 3 zile liniste, la telefon vorba ta, sun, ma tine robotul 12 minute in telefon sa-mi pastrez prioritatea si apoi imi inchide zicand sa revin mai tarziu ca sunt toti angajatii ocupati. Abia urmatorea zi, a 3-a de la comanda am prins legatura cu ei, cica sunt foarte ocupati ca si cum toata tara cumpara numai de la ei, pana si in China se misca mai repede de unde cumpara toata lumea. Mi-a confirmat telefonic ca produsul e pe stoc dar sa stau linistit ca au acel interval de 1-5 zile pentru livrare si ca va veni. Acum astept, par dubiosi sa vedem ce iasa.

Totusi nu inteleg o chestie, cum poti sa cumperi un produs pe care sa-l platesti in avans de pe site, unde scrie disponibil pe stoc, si apoi sa ai mesajul ca se verifica stocul si s-ar putea sa ai surpriza sa nu fie produsul pe stoc??? Isi permit ei oare din cauza ca suntem noi clientii disperati dupa o reducere, sa tina banii blocati la atatia oameni cu minciuni??

Edited by kondordv, 07 July 2021 - 12:46.


#62
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Am gasit pe ideall. Ro , o masina de spalat vase care, culmea, doar pe ideall acest model,  are o reducere foarte mare, adica de la 3100 la 2000 de ron, adica 1100 ron, mi se pare nesperat de mare aceasta reducere, dar in acelasi timp si dubioasa….

Am zis…tot i i trebuie masina de spalat vase iar modelul respectiv e ceea ce trebuie…zic…ma risc si o comand. Am platit o cu un car Revolut cu livrare 18 ron. Comanda am lansat o ieri seara, mi a aparut comanda in contul meu, dar spune ca nu e confirmata.

Astazi la pranz, mi a sunat telefonul si din oarecare motive nu am putut raspunde. Am sunat la acel numar indarat si…surprize…bine ai venit la ideallo. Numai ca nu raspunde nimeni, dupa 5 minute de astepre, apelul se inchide. Am incercat de 3 ori la ore diferite si aceeasi situatie.

Acum ma uit in cont, comanda are acelasi status, platita cu card, dar neconfirmata, dar nic anulata. Nici pe email nu am primit nimic, anulata sau confirmata. Ma uit in Revolut, banii sunt inca ne-preluati, zice ca daca in termen de 7 zile, nu sunt revedicati de magazin, banii se vor intoarce in cont.

Ce sa cred? Mi-o vor livra sau nu? Comada nu a fost anulata dar nici confirmata, daca era ceva de ne;ivrat, putea sa dea un email si sa zica ca nu o au pe stoc, nu era neapart nevoie de telefon.

Edited by cuculea, 31 August 2021 - 19:16.


#63
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006

View Postkondordv, on 07 iulie 2021 - 12:43, said:

Tu scriai asta prin 2018, eu de curand am facut o comanda cu plata in avans cu cardul. Timp de 3 zile liniste, la telefon vorba ta, sun, ma tine robotul 12 minute in telefon sa-mi pastrez prioritatea si apoi imi inchide zicand sa revin mai tarziu ca sunt toti angajatii ocupati. Abia urmatorea zi, a 3-a de la comanda am prins legatura cu ei, cica sunt foarte ocupati ca si cum toata tara cumpara numai de la ei, pana si in China se misca mai repede de unde cumpara toata lumea. Mi-a confirmat telefonic ca produsul e pe stoc dar sa stau linistit ca au acel interval de 1-5 zile pentru livrare si ca va veni. Acum astept, par dubiosi sa vedem ce iasa.

Totusi nu inteleg o chestie, cum poti sa cumperi un produs pe care sa-l platesti in avans de pe site, unde scrie disponibil pe stoc, si apoi sa ai mesajul ca se verifica stocul si s-ar putea sa ai surpriza sa nu fie produsul pe stoc??? Isi permit ei oare din cauza ca suntem noi clientii disperati dupa o reducere, sa tina banii blocati la atatia oameni cu minciuni??
pai nu ajung banii la magazin, sunt la banca/ procesator. Procesatorul de plati nu trimite atat de usor banii spre magazine. ;)

#64
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Update…au raspuns in sfarsit la telefon, am sunat exact la 9.00 cand au inceput programul. Mi-au confirmat ca produsul se va livra vineri prin curierul propriu ideall

Sper sa nu fie vrajeala, ce am citit despre ei, multi psun ca li s a confirmat livrarea si de fapt nu a venit in ziua respectiva. Sa vedem in cazul meu ce se va intampla.

Oricum, inca sunt mega-uimit de ce reducere au putut sa aibe la msv asta, nu ma asteptam totusi sa imi confirme livrarea, ma asteptam sa imi zica ca nu o au pe stoc.

Edited by cuculea, 01 September 2021 - 08:13.


#65
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Astazi , cei de la Ideall , mi au livrat masina de spalat vase , exact modelul pe care l am comandat. Au venit doi baieti  si mi au urcat o pana in casa.

Comandata data duminca seara, marti dimmineta m au sunat (ma rog, i am sunat eu indarat ca nu am apucat sa raspund la apelul or) si mi au confirmat livrarea pentru astazi (vineri). Astazi de dimineta am primit mail de confirmare ca va fi livrata, la ora 10.30 au fost in parcare la mine.

Am desfacut si ambalajul masini iin ideea in care sa o verific, totul a fost ok, fara lovituri, fara defecte

Prima comanda a mea pe Ideall.ro, momentan multumit de experienta , si mai multumit de pret, inca nu imi vine sa cred ca au avut redeucere de 1000 de ron, mi se pare enorma, ma asteptam sa faca ceva rahaturi , din cele citite pe net despre ei, dar ...sincer, am fost surprins de livrare.

#66
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am facut mai multe comenzi la ideall in decursul anilor si a fost ok cu exceptia faptului ca nu-si actualizeaza stocul pe site. Am comandat o chestie si m-au sunat ca nu il mai au in stoc dar fiindca le stiu meteahna, nu fac plati in avans ci doar numerar la curier.

#67
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 Freddy12, on 03 septembrie 2021 - 12:29, said:

Eu am facut mai multe comenzi la ideall in decursul anilor si a fost ok cu exceptia faptului ca nu-si actualizeaza stocul pe site. Am comandat o chestie si m-au sunat ca nu il mai au in stoc dar fiindca le stiu meteahna, nu fac plati in avans ci doar numerar la curier.
Sa fim seriosi, daca cumperi o masina de spalat sau n frigider in valore mai mare, de 2000-3000 de ron...eu sincer nu as face plata la curieri...cine naiba sta sa scoata de la bancomat banii si sa ii numere lu curieru in fata...la sume mici da, de acord , dar sume mari...nu as face plata la curier.

Edited by cuculea, 03 September 2021 - 12:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate