Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

ideall.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
Si eu am luat cateva produse de la ei, fara probleme. Poate s-au facut mai seriosi in ultima perioada.

#20
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Legat de certificatele de garantie, pe baza facturii de achizitie si a certificatului, garantia se acorda de producatorul acelui produs.
Exp, daca cumparati unu tv Samsung, nu ideall e cel ce se va opcupa de garantie, ci service-urile autorizate de Samsung.

Posibil totusi sa aiba manipulanti mai buni, pana la urma problemele de integritate acolo apar.

Dar repet, can d primit coletul, daca ceva nu e in ordine il puteti refuza si cere banii inapoi.
Aveti acest drept legal.

#21
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006

 muraru_dan, on 25 iunie 2016 - 10:15, said:

Dar repet, cand ai primit coletul, daca ceva nu e in ordine il puteti refuza si cere banii inapoi.
Aveti acest drept legal.
M-am riscat si eu cu o comanda, dupa ce am citit tone de comentarii negative, aici si aiurea...
Solutia e simpla: faci comanda cu plata in numerar/la curier/ramburs. Nu platesti cu cardul.

Daca ai anumite ,,retineri" fata de un comerciant, vorbesc in general, nu neaparat de ideall.ro, nu scoti un leu din buzunar pana nu vezi produsul la usa ta, conform cu specificatiile, intact etc.
Nu ma intereseaza daca ideall.ro are sediul intr-o coliba din mijlocul Baraganului. Si nu ma intereseaza daca le face placere sa transporte gratuit o combina frigorifica de +60Kg, tur-retur la peste 500 Km. de Bucuresti. Carca lor.

Pe mine ma intereseaza sa vad ce primesc in fata portii si daca sunt multumit, dau banul, daca nu... retur. Posted Image

Edited by whoswho69, 12 October 2016 - 22:49.


#22
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006
Am facut-o si p-asta, s-a rezolvat, nu se poate!
M-a sunat o doamna, care mi-a spus ca ei vor vana ursul cam pe luni-marti asa si-mi vor vinde mie blana la sfarsitul saptamanii viitoare.
In conditiile in care produsul comandat de mine figureaza in continuare ca ,,Disponibil: Livrare in 1-5 zile"

D-aia va ziceam: nu platiti cu cardul pe siturile mai putin serioase, ca sa nu le zic altfel. Adios ideall.ro.

Edited by whoswho69, 13 October 2016 - 17:51.


#23
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Ei se bazeaza pe achizitii de pe alte piete precum cele din vest unde discounturile sunt cu totul altele iar preturile sunt mai mici decat in magazinele noastre. De aceea termenii de livrare nu pot fi intotdeauna cei afisati. Insa atat timp cat vanati pretul cel mai mic, unde ideall in timpul cand mi-am cautat electorcasnice excela, atunci nu platiti cu cardul ci optati pt plata ramburs.
Magazin perfect nu exista, iar pbme au avut si mai marii retaileri.

#24
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006
Ai si tu dreptate intr-un fel, dar:
1. Eu comandasem un Beko, care in nici un caz nu se aduce din occident;
2. Daca termenii de livrare afisati nu pot fi respectati, mai bine nu-i afisezi;
3. Da, 1-5 zile pentru ce ai pe stoc, dar cum poti sa afisezi pe site ,,livrare in 1-5 zile", cand tu nu ai produsul pe stoc, in propriul depozit? E imposibil sa respecti termenul, mai corect ar fi ,,in stoc furnizor". Daca furnizorul e in Japonia sau SUA si dureaza 15 zile... asta e, dar macar o invaluiesti putin Posted Image
4. Pentru nu stiu ce electrocasnic, tv, telefon etc, poate merita sa astepti undeva la 7-10-15 zile daca are un pret bun, dar crede-ma, cand iti pica frigiderul sau masina de spalat nu prea iti arde sa astepti 10 zile, chiar si 3 zile e mult.

Una peste alta, am comandat joi seara acelasi produs la un pret cu 15 lei mai mare, vineri a plecat din Bistrita, azi a ajuns in Constanta (812250292). Alta treaba, nu?

Edited by whoswho69, 15 October 2016 - 18:15.


#25
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Cu mine au fost ok, am comandat de la ei acum aprox o luna un aparat de maruntit beko, l-am primit la timp, nu am plingeri. Presupun ca depinde si de noroc, si de cit de uzual este aparatul.

#26
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Pe 10.10 am comandat de la ei doua produse. Am vorbit si la telefon cu ei, mi s-a comunicat ca un produs il vor pune in aceeasi zi la curier si imi va ajunge la Iasi a doua zi insa pentru al doilea produs va trebui sa astept probabil vreo doua-trei zile, caci este in stoc furnizor. Primul a fost livrat exact a doua zi dimineata iar al doilea ieri (15.10). Ma declar multumita si de comunicarea cu ei, si de livrare (inclusiv de timpul livrarii celui de-al doilea produs); singurele temeri ale mele au fost sa nu carecumva sa-mi vina ceva zgariat sau lovit de curieri si apoi sa pierd alti timpi ca sa mi se livreze altceva dar se pare ca de data asta am fost norocoasa si totul a fost impecabil.

Attached Files


Edited by Ana0181, 15 October 2016 - 23:28.


#27
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Am comandat și eu o mașină de spălat de Black friday la prețul de 1300 RON redusa de la 2200,menționez ca la EMAG aceeași mașină era 2050 RON,și după ce am citit despre ideal am stat în stres,ba ca vine lovita,ba ca nu funcționează,dar a venit impecabila,au carat-o pana în casa,pot sa zic ca ma declar foarte mulțumit am făcut o mare economie cu ei.

#28
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Stai linistit ca si cei de la emag au lucruri lovite, doar ca le vand ca resigilate. Bine, a nu se intelege ca toate resigilatele sunt lovite, insa o vina in aceste cazuri o au si transportatorii, nui vina magazinului in sine. A fost recent un reportaj pe protv despre "seriozitatea" firmelor de transport si pagubele ce le cauzeaza.

#29
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
A mai comandat cineva de pe ideall.ro in ultimele zile ?

#30
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Eu am comandat pe 18 noiembrie ultima data,am primit în 4 zile pachetul

#31
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 Marius19891989, on 05 decembrie 2016 - 11:29, said:

Eu am comandat pe 18 noiembrie ultima data,am primit în 4 zile pachetul

Ce produs ai comandat ?
Eu ma gandesc sa command: https://www.ideall.r...23-FW-O3--35438

#32
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
https://www.ideall.r...-29-EU-B--31171 am luat mașină asta de spălat,atunci 2050 la eMAG și acum 1600 la eMAG deci am făcut o afacere buna,și a venit noua,sigilata neatinsa,și eu am stat în stres după ce am citit pe internet dar chiar am fost mulțumit,frumos frigiderul,eu am luat tot atunci de la eMAG și îmi cam pare rău pt ca nu am prins mare reducere,îmi place asta al tau e frumos dar compara preturile pe alte site-uri sa fii sigur ca e o reducere bună.succes.

#33
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Am comandat de la ideall.ro combina frigorifica Hotpoint Ariston ENBYH 19323 FW O3, No Frost, Active Oxygen Luni seara si mi-a ajuns ieri, Joi.
De mentionat ca m-a costat 1800 lei (daca platesti cu card ing iti vireaza 100 lei inapoi pe card) fata de alte magazine unde costa de exemplu: flanco-3.000 lei sau altex-3.000 lei.
Combina a ajuns fara absolut nici o urma/zgarietura/lovitura si functioneaza perfect de ieri :)
PS: mi-am extins pe site garantia Hotpoint la 5 ani

In concluzie: recomand ideall.ro

#34
floriflorina

floriflorina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.12.2016
Eu am cumpărat o combina frigorifica Hotpoint Ariston ENBYH 19323 FW O3, No Frost, Active Oxygen
Mi-a fost adusa la începutul lunii decembrie 2016.
Cei care mi-au adus -o m-au sfătuit ca ar fi bine sa o pun în funcțiune a doua zi.
A doua zi când i-am scos scotch-ul care era lipit la sertare, am constatat ca aveau sisteme de prindere al fetei sertarele sparte sau cu defecte.
Dupa lungi discutii avute cu ei,nenumărate email-uri,poze trimise, Nu au vrut sa îmi schimbe sertarele, pe motiv ca este "Defect de natura estetica (!!!????)

Pentru Returnarea produselor, transportul  NU  este asigurat de ei.
Deci, dacă vrei sa returnezi un produs în termenul legal de 14 zile, trebuie sa vezi cum faci sa ajungă produsul înapoi la ei în depozit (!!!)
Răspund foarte greu la telefon, iar la email -uri răspund repede doar la cele referitoare la comanda.Dacă le transmiți email cu vreo problema constatata, te plimba.... trebuie sa ai timp și sa stai bine cu nervii 😊

Părerea mea este ca dacă doriți sa achiziționați de la ideall.ro, sa luați DOAR produse ce se pot verifica ( din toate punctele de vedere) la livrare.
Pentru produsele la care nu poți verifica ,la momentul cand va sunt livrate, starea lor de functionare IDEAL AR FI SA NU ACHIZIȚIONAȚI DE LA Ideall.ro


#35
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 floriflorina, on 18 decembrie 2016 - 06:28, said:

A doua zi când i-am scos scotch-ul care era lipit la sertare, am constatat ca aveau sisteme de prindere al fetei sertarele sparte sau cu defecte.
Dupa lungi discutii avute cu ei,nenumărate email-uri,poze trimise, Nu au vrut sa îmi schimbe sertarele, pe motiv ca este "Defect de natura estetica (!!!????)
Eu zic ca minti.
Baietii care mi-au carat combina in casa, chiar m-au rugat sa verific tot ce se poate verifica si au stat mai bine de 20-30 min langa mine.
E problema ta ca nu ai verificat produsul , sau mai simpu - cred ca esti troll :)

#36
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
In caz de returnare de produse, transportul cade in sarcina cumparatorului. Asa e peste tot,

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate