Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

alimentare cuptor electric

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Plita este asta : http://www.electrofu...lux/ehf6346xok/

In poza atasata in postul anterior  scrie maximum 3680W : 3 x1.5 mm

Sigur trebuie 3x2.5 ? Asta ar fi pt cazul in care folosesc cuptorul si ochiul cel mai mic de la plita. Nu ?

Edited by bibi, 03 December 2013 - 11:36.


#20
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Daca vrei siguranta ,vezi sa fie circuit de 2,5 protejat de sig de 16A,pt plita trage alt circuit

#21
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Multumesc pentru informatii.
Au fost de ajutor.

#22
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Salut,

Revin cu o intrebarare.
Cred ca am uitat sa va zic ca e vorba de apartament cu doua camere.


In tabloul de sigurante este o singura siguranta de 20 (Legrand). Restul sunt de 16. Din teste m-am prins ca alea de 16 sunt pt lumini si aia de 20 e pt prize .
Asta inseamna ca tot ce este in priza trece prin siguranta aia.

220 V / 20 A = 11 KW

In prize am asa :
Cuptorul , care o sa fie bagat in priza trasa direct din tablou (3x2.5)  si consuma cand merge la maxim 3.7 KW. Priza este deja trasa.
Frigiderul , in specificatii zice ca consuma 300 KW pe an deci as extrapola si as zice ca consumul din priza este mic la momentul x.
Televizor , hota , calculator, masina de spalat, mixer, masina de spalat rufe, masina de spalat vase. Toate electrocasnicele din casa au clasa A+, adica consum mic de curent.
Iarna mai am in prize (camere diferite) cate un calorifer electric. Consumul lor instant este la 1-1.2 KW.

Luand in considerare ca ar merge toate astea in acelasi timp nu vad sa ajunga la 11 KW instant deci siguranta ar trebui sa faca fata.

E corect cum gandesc?


PS: Incerc sa imi dau seama daca chiar trebuie siguranta separata pt cuptor. Asta ar insemna pe langa banii pentru electrician si bani de siguranta (aici nu vreau sa ma uit la bani) si de tablou. Tabloul este mic si nu mai incape inca o siguranta.
In tablou mai este o siguranta de 30 . Am pus-o special ca protectie pt copii. Nu mai stiu cum se numeste , dar daca bagi degetele in priza sare instant.

Edited by bibi, 06 December 2013 - 09:27.


#23
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 bibi, on 06 decembrie 2013 - 09:19, said:

220 V / 20 A = 11 KW
Bibi  formula este P=UxIxcos fi=230x20=4,6kw in cel mai bun caz,iar ,sa nu mai zic ca punerea unui disj de20 A pe un circuit 2,5 nu este corecta,deci lasa-ti electricianul sa-ti dimensioneze circuitele.

 bibi, on 06 decembrie 2013 - 09:19, said:

E corect cum gandesc?
Nu.

 bibi, on 06 decembrie 2013 - 09:19, said:

PS: Incerc sa imi dau seama daca chiar trebuie siguranta separata pt cuptor.
Trebuie siguranta si circuit separat.

#24
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Gata.Am inteles.Sun electricianul. :)
Multumesc.

#25
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Am vorbit cu electricianul . Se rezolva Posted Image
Multumesc inca odata.

Dar, nu mai inteleg nimic din informatiile astea:
http://www.electrolu...oare/EOB3450AOX
Aici in pagina scrie : Putere maxima - electric (W) 2780


Iar in manualul lui scrie :
13.3 Cablu
Tipurile de cabluri adecvate pentru instalare sau
înlocuire: H07 RN-F, H05 RN-F, H05 RRF, H05
VV-F, H05 V2V2-F (T90), H05 BB-F.
Pentru secţiunea cablului consultaţi puterea totală
consumată (de pe plăcuţa cu date tehnice) şi
tabelul:
Putere totală absorbită
Secţiunea cablului
maxim 1380 W 3 x 0,75 mm²
maxim 2300 W 3 x 1 mm²
maxim 3680 W 3 x 1,5 mm²
Cablul de masă (cablul verde/galben) va fi cu 2
cm mai lung decât cele de fază şi de nul (cablurile
albastru şi maro).


Stie cineva  care informatie e buna?
Ma gandesc ca ce scrie in manual , de fapt nu e consumul aragazului ci un tabel in care iti zice ce tip de cablu sa cumpar.

Edited by bibi, 06 December 2013 - 17:16.


#26
Kno1live

Kno1live

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.06.2006
Buna,
Revin si eu cu o intrebare. Am achizitionat pentru bucatarie acum 2 luni o plita cu inductie http://www.emag.ro/p...k/pd/ETV7KBBBM/ la care mi sa tras un circuit separat de la contor pe fir de 3x1,5 . Firele care vin de la tablou au fost conectate direct la plita (nu este montata priza). Astazi am achizitionat si un cuptor electric http://www.electrolu...ice/EOB3450AOX/ Intrebarea este cum conectez acum si cuptorul? Trebuie un alt circuit separat de la contor sau se poate monta o priza in care sa introduc cei 2 mari consumatori ?
Multumesc

#27
Kno1live

Kno1live

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.06.2006
Vin cu o scurta rectificare. Circuitul separat de la contor a fost facut pe cablu litat cu sectiunea de 4 mm nu de 1,5

#28
ulisica

ulisica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.02.2007
Salutare,

Mi-am achizitionat de curand un cuptor electric, ce in specificatiile tehnnice scrie ca consuma 0,9kw/h.
Este necesar un circuit separat de alimentare.Un cablu de 3x4 mm + siguranta de 20A bipolara Scheidér este OK?

#29
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Verifica puterea inca o data in cartea tehnica .  Consumul e alt parametru .
Pentru puterea de 0,9 kW ( fara h-ul din coada )  poti folosi multe sectiuni . As merge pe 2,5 mmp. Daca e sigur puterea de 900 W ( curent de cca. 4 A )  poti folosi circuitul comun de prize fara a fi nevoie de circuit separat.

#30
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Salut ggelu!
De la ce putere ar fi nevoie de circuit separat pentru un cuptor electric? Mai exact am un cuptor de putere maxima 3.3 kW si am un circuit de 2.5 mmp care are 2 prize, protejat de o siguranta de 16A. La o priza e conectat un stabilizator(iar la acesta e conectata centrala pe gaze) si mai am o priza libera la care ar trebui sa conectez cuptorul electric si hota. Din calcule sunt la limita. Ar trebui totusi sa incerc sa trag fire de 4 mmp pentru cuptor? Nu stiu cat de usor mi-ar fi sa fac asta... Sau sa inlocuiesc firele de la circuitul existent cu unele de 4 mmp? Instalatia electrica este noua numai ca am cumparat apartamentul dupa ce aceasta era gata si nu am mai putut sa fac modificari asupra ei.
Multumesc.

#31
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Nu spui ce putere are stabilizatorul dar zici ca esti pe limita celor 16 A .  Conductorul de 2,5 duce  curentul de 16 A - adica cel al sigurantei. Daca poti schimba conductoarele la 4 schimba si siguranta . Dar aici trebuie sa verifici si tabloul si sigurantele din amonte.
Ca solutie alternativa - incearca separarea celori doi consumatori : un circuit separat de minim 2,5 mmp pentru cuptor si sa ramana stabilizatorul pe circuitul actual.  Circuitul cuptorului poti sa il faci aparent ( mascat prin spatele mobilei  ) dar neaparat sa ai o plecare prin siguranta de 16 A.
Dar sincer :  pentru a declansa siguranta ar trebui sa fie si cuptorul pe consumul maxim si sa mearga si centrala la maximum ( pompele si ventilatorul ) si asta pe un timp .  Asteapta si daca se intampla sa  sara siguranta atunci poti lua masurile de mai sus.

#32
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Ok. Multumesc de raspuns. Deocamdata nu am terminat de amenajat bucataria si nu am putut testa nimic. O sa revin dupa ce ma mut si le pot folosi in paralel.

#33
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Salut. Sper ca mai este cineva pe aici. Am cumparat recent un apartament care avea instalatia electrica facuta deja(noua) cu fire de cupru de 2,5 mm. Problema ar fi urmatoarea...in tablou am sigurante separate pentru fiecare camera, doar ca cele pentru prize sunt de 25A. Ce ziceti sa le las asa sau sa pun de 20A? Sunt prea mari 25 pentru fire de 2,5? Multumesc...oricum la astea toate am pus una tot de 25 ca si GENERAL.

Iar pe becuri am de 16A

Iar cele 16 de la prize am una pe hota si una intr.un dormitor mic.

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Attached Files


Edited by eu_markhu, 05 March 2016 - 22:44.


#34
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
10 A pentru lumina si 16 A pentru prize.

#35
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007
Salut , va rog  sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoarea problema :

Am tras acum 7-8 ani un cablu din panoul din casa de 1.5mm cu 3 fire cred ca se numeste trifazic din cupru si e "litat"  in bucataire . In bucatiarie s-au tras 3 prize duble pe cablul asta la care folosesc hota , un tv , blender, toaster , cuptor cu microunde.
Am luat cuptorul asta:
http://www.emag.ro/c...x/pd/EDKSTBBBM/
Putere 2800w.In panou vad ca mi-a pus o siguranta Schenier C32A pe circuitul asta.

Imi duce cuptorul acest circuit ? Risc sa il ard ? Cum pot testa daca il duce fara riscuri ? Din ce am citit aici se recomanda siguranta de 16A cea pe care o am eu vad ca e dublu. Dispun si de un dispozitiv cui care pot verifica consumul exact la priza.

Multumesc.

#36
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 21.01.2013
cine ti-a pus siguranta aia de 32A pe un cablu de 1,5mm e criminal. pana acum ai avut noroc.
un circuit de 1,5 mm se protejeaza cu o siguranta de 10A. daca vrei sa fii in siguranta.
nici o sansa sa folosesti acel cuptor pe acest circuit de 1,5 mm.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate