Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

PSA

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
dan.p

dan.p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 09.01.2006
Tatal meu a fost diagnosticat cu adenom de prostata. I s-a facut testul PSA si a iesit 1,9μg/ml, test ELISA, ca un prim test pentru depistarea unui nedorit cancer. Inteleg ca aceasta valoare este normala. Intrebarile mele sunt: mai e nevoie de teste suplimentare ? Acest test este relevant doar pentru cancerul de prostata sau si pentru alte tipuri ? Multumesc mult pentru raspunsuri competente.

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
PSA = prostate-specific antigen

deci nu are legatura cu alte localizari. asa cum am mai spus, aceste antigene nu reprezinta teste infailibile, ele neavand niciodata sensibilitate si specificitate de 100%. uneori, mai importanta decat valoarea de baza este evolutia lor in timp.

deocamdata tatal tau nu are nevoie de investigatii suplimentare, insa presupun ca va ramane in supravegherea unui urolog care il va examina periodic si va cere si repetarea PSA-ului dupa un timp.

multa sanatate!

#3
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 mianna, on Dec 6 2007, 07:38, said:

PSA = prostate-specific antigen

deci nu are legatura cu alte localizari. asa cum am mai spus, aceste antigene nu reprezinta teste infailibile, ele neavand niciodata sensibilitate si specificitate de 100%. uneori, mai importanta decat valoarea de baza este evolutia lor in timp.
Adenomul in sine este benign insa...poate maligniza.
Din pacate cel mai specific test pentru depistarea unui adenocarcinom in situ (tendinta de malignizare in stadiile precoce ale adenomului prostatic) este biopsia cu examenul anatomopatologic (pentru anatomopatologi adenocarcinomul de prostata este de fapt un adenoleiofibrosarcom). Acestia dau verdictul dupa un scor Gleason unde gradul I e cel mai optimist(vindecabil) iar gradul V (cel mai grav)e ceea ce a avut cel mai probabil Florian Pitis(metastaze osoase si pulmonare).
E necesara intr-adevar supravegherea in continuare a evolutiei adenomului prin teste de rutina.

#4
dan.p

dan.p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 09.01.2006
Multumiri maxime !

#5
bnt-Ashoka

bnt-Ashoka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.12.2007

 dan.p, on Dec 5 2007, 23:12, said:

Tatal meu a fost diagnosticat cu adenom de prostata. I s-a facut testul PSA si a iesit 1,9μg/ml, test ELISA, ca un prim test pentru depistarea unui nedorit cancer. Inteleg ca aceasta valoare este normala. Intrebarile mele sunt: mai e nevoie de teste suplimentare ? Acest test este relevant doar pentru cancerul de prostata sau si pentru alte tipuri ? Multumesc mult pentru raspunsuri competente.


Se poate face si un tuseu rectal pentru mai multe informatii.

#6
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 bnt-Ashoka, on Dec 12 2007, 20:46, said:

Se poate face si un tuseu rectal pentru mai multe informatii.
:P  Normal ca se poate face un tuseu rectal. Face parte in metodele de evaluare neinvazive a prostatei pentru a vedea evolutia acesteia. In cazul in care ar suferi intre timp modificari de forma si consistenta ar da de banuit si  s-ar trece la evaluari mai precise(de cele mai multe ori invazive). PSA-ul nu este foarte precis nici el. Intra in categoria evaluarilor de rutina.
Din ce-mi aduc aminte de tehnica tuseului prostatic caracteristicile sunt astea:
1. Adenom de prostata:
-prostata marita
-consistenta omogena:ferm-elastica=>poate sa fie neomogena daca se asociaza cu prostatita(aici apar problemele e certitudine)
-bine delimitata(santuri laterale pastrate)
-nedureroasa

2.Cancer de prostata:
-prostata +/- marita
-consistenta neomogena=> nodul dur
-delimitare proasta=>extindere difuza
-nedureroasa(de obicei)

Ce am scris aici sunt reuli generale pe care trebuie sa le stie orice medic pt a face cat de cat o evaluare prin tuseu rectal a prostatei :)

Edited by tzotzolyno, 12 December 2007 - 22:13.


#7
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
am 45 de ani, am facut un test psa total si mi-a iesit 6,2. biologul de la laborator mi-a spus ca nu e cazul sa fac si psa free (trebuia sa fac doar daca aloarea ar fi fost peste 7), insa ca e bine sa merg la un urolog cu rezultatul si sa ma consulte.
abia dupa aia m-am mai uitat pe net si am vazut ca 6,2 nu e un indice totusi prea bun - era mai bine daca ar fi fost 2,6.
inteleg ca testul nu e foarte sigur si/sau ca ar trebui repetat. ar trebui sa ma intorc la laborator si sa le zic sa-mi faca si psa free ca sa poata fi comparate cele 2 valori?
ma voi duce oricum la urolog maine, dar intreb pe altii care stiu mai bine, valoarea asta de 6,2 ar trebui sa ma alarmeze?

#8
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005
Nu un test specific pentru cancerul de prostata. Valori ridicate pot aparea si in hipertrofia benigna de prostata (sau adenomul de prostata), prostatite, uretrite, iradiere, etc. Raportul dintre PSA liber si PSA total poate face diferentierea intre hipertrofia benigna de prostata si cancerul prostatic. Oricum medicul urolog iti va face un tuseu rectal si daca e pozitiv urmeaza o biopsie de prostata pentru confirmare. In zona asta 2-10 ng/ml apar rezultate fals negative, dar si fals pozitive. Daca nu e dificil pentru tine, poti merge pana la laborator sa faca si analiza PSA free, pentru ca urologul sa aiba mai multe date. Bafta si sa fie bine.

#9
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
multumesc.
am sunat la laborator si le-am spus sa-mi faca si psa free (ma mai costa inca 35 lei) - ma voi duce in dimineata asta sa platesc, e aproape de mine. insa rezultatul peste cateva zile, probabil vineri.
eu am avut probleme cu prostata (probabil prostatita) inca de acum vro 10 ani, timp de cativa ani (ceva dureri in zona si usturimi la urinare). am fost la cativa urologi si in urma tuseului rectal prostata iesea ok, imi dadeau sa iau un antibiotic si cam asta era tot.
am tot luat antibiotice cativa ani (vreo 5-7), in special ciprinol, dar si altele - in secretia prostatica si chiar si in sperma (dar uneori si in secretii nazale sau oculare) imi iesea mereu infectie cu stafilococ auriu; de obiei faceam antibiograma si luam 1-2 sapt antibioticul la care germenele iesea sensibil; dupa aia juma de luna/o luna nu mai aveam usturi, insa apoi reapareau; asta a durat, cum am spus, 5-7 ani. apoi usturimile au cam incetat si nici local nu m-a mai durut.
apoi incepand de acum vreo 10 zile, dureri locale, dupa ce am baut un bors cam acru. am inceput sa iau pepon, fara nici un efect. asta m-a convins sa ma duc sa fac testul psa.
ma voi duce maine la urolog - azi abia dupamasa pot lua trimiterea de la medicu de familie.
m-a pus cumva pe ganduri si faptul ca eu nu urinez des si mai ales nu ma scol deloc noaptea sa urinez. or, stiam ca urinatu frecent, in special noaptea, e un simptom specific adenomului. daca nu e adenom, atunci......ce poate fi? :(

Edited by alecsus27, 29 September 2009 - 08:45.


#10
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005
Parerea mea e sa nu-ti mai faci probleme. Oricum doar pe baza unor usturimi noi nu putem emite un diagnostic. Nici nu s-ar putea aici pe forum. Medicul are toate instrumentele la dispozitie si iti poate pune un diagnostic. Mergi cu incredere la el. Tuseu rectal, ecografie si/sau biopsie de prostata si vei afla ce e pana la urma.

#11
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
am facut si psa free si mi-a iesit 0,38 mg/dl.
comparat cu rezultatul a psa total (6,2 unit/ml) chimista de acolo mi-a zis ca e ok, dar sa merg totusi la urolog.
maine iau si rezultatul de la spermocultura si merg la urolog.
dar pana atunci, <bogdan78> imi poti spune, raportul la cele 2 psa e bun? am cautat pe net dar n-am gasit nimic relevant.
mentionez ca pt cele 2 teste psa am dat sange la perioade diferite, la distanta de 4 zile intre cele 2 recoltari. intre timp nu am luat antibiotice, doar cate 4 pastile de septilin (himalaya)/zi, de cateva zile.
p.s. <bogdan78>: usturimi am avut in acea perioada, acum vreo 7-10 ani, usturimi pe uretra, la urinare. insa acum nu ma ustura (de cativa ani nu mai am usturimi la urinat) ci este o durere locala, in zona prostatei.

Edited by alecsus27, 06 October 2009 - 13:31.


#12
Volvo_Freak

Volvo_Freak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 14.10.2005

 alecsus27, on 6th October 2009, 14:29, said:

am facut si psa free si mi-a iesit 0,38 mg/dl.
comparat cu rezultatul a psa total (6,2 unit/ml) chimista de acolo mi-a zis ca e ok, dar sa merg totusi la urolog.
maine iau si rezultatul de la spermocultura si merg la urolog.
dar pana atunci, <bogdan78> imi poti spune, raportul la cele 2 psa e bun? am cautat pe net dar n-am gasit nimic relevant.
mentionez ca pt cele 2 teste psa am dat sange la perioade diferite, la distanta de 4 zile intre cele 2 recoltari. intre timp nu am luat antibiotice, doar cate 4 pastile de septilin (himalaya)/zi, de cateva zile.
p.s. <bogdan78>: usturimi am avut in acea perioada, acum vreo 7-10 ani, usturimi pe uretra, la urinare. insa acum nu ma ustura (de cativa ani nu mai am usturimi la urinat) ci este o durere locala, in zona prostatei.


Daca free PSA este mai mult de 25% din PSA total atunci ar fi cazul sa-ti faci probleme, dar la tine acest raport este mult sub aceasta valoare.
Sanatate multa.

#13
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005

 alecsus27, on 6th October 2009, 14:29, said:

am facut si psa free si mi-a iesit 0,38 mg/dl.
comparat cu rezultatul a psa total (6,2 unit/ml) chimista de acolo mi-a zis ca e ok, dar sa merg totusi la urolog.
maine iau si rezultatul de la spermocultura si merg la urolog.
dar pana atunci, <bogdan78> imi poti spune, raportul la cele 2 psa e bun? am cautat pe net dar n-am gasit nimic relevant.
mentionez ca pt cele 2 teste psa am dat sange la perioade diferite, la distanta de 4 zile intre cele 2 recoltari. intre timp nu am luat antibiotice, doar cate 4 pastile de septilin (himalaya)/zi, de cateva zile.
p.s. <bogdan78>: usturimi am avut in acea perioada, acum vreo 7-10 ani, usturimi pe uretra, la urinare. insa acum nu ma ustura (de cativa ani nu mai am usturimi la urinat) ci este o durere locala, in zona prostatei.

Aces rezultat nu se interpreteaza de unul singur. Se mai adauga si alte investigatii pentru ca medicul sa-ti poata pune un diagnostic.

#14
dradis

dradis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 27.08.2009

 alecsus27, on 29th September 2009, 08:44, said:

eu am avut probleme cu prostata (probabil prostatita) inca de acum vro 10 ani, timp de cativa ani (ceva dureri in zona si usturimi la urinare). am fost la cativa urologi si in urma tuseului rectal prostata iesea ok, imi dadeau sa iau un antibiotic si cam asta era tot.
am tot luat antibiotice cativa ani (vreo 5-7), in special ciprinol, dar si altele - in secretia prostatica si chiar si in sperma (dar uneori si in secretii nazale sau oculare) imi iesea mereu infectie cu stafilococ auriu; de obiei faceam antibiograma si luam 1-2 sapt antibioticul la care germenele iesea sensibil; dupa aia juma de luna/o luna nu mai aveam usturi, insa apoi reapareau; asta a durat, cum am spus, 5-7 ani. apoi usturimile au cam incetat si nici local nu m-a mai durut.
. daca nu e adenom, atunci......ce poate fi? :(
Eu urinam forte des ziua, nu si noaptea, de 2,3-4 ani nu mai stiu de cand. Pana la urma m-am dus la un urolog(unicul din zona) mi-a facut tuseu rectal, si ecografie. Dimensiune prostatei e normala, la ecografisti diferiti acelasi rezultat, doar niste microcalculi prin rinichi si vezica mi-au gasit. In secretia prostatica mi-a iesit stafilococ auriu sensibil la Augumentin(oare?) , urocultura sterila, spermocultura sterila. Mi-a prescris o gramada de antibiotice gen zanocin, ciprobay, augumentin  plus medicamente gen omnic si alfuran. Ideea e ca n-am simtit nici o imbunatatire semnificativa ba mai mult dupa ultima schema de tratament e mai rau urinez extrem de des si mi-au aparut si o oarecare usturime si ma trezesc noaptea sa urinez, inainte de antibioterapie urinam doar o singura data pe noapte. E posibil sa ai prostatita cu o prostata de dimensiuni normale? Ma gandesc ca poate diagnosticul fie e gresit fie e incomplet. ma gandesc sa ma duc intr-un loc unde se poate face si cistoscopie si alte investigatii. Doctorita de familie mi-a interzis sa mai iau antibiotice ca sa nu capat rezistenta, eu avand si o afectiune digestiva destul de serioasa. Nici nu mai stiu ce sa fac! Stafilococ in urocultura n-am avut niciodata, doar de vreo doua ori mi-a iesit ecoli la un singur laborator si mi-au zis ca e sensibil la ciprinol am lau si degeaba!

#15
era cars

era cars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2007
TATALUI MEU IA IESIT UN PSA 9,46 IAR PSA FREE 0.01....ARE CINEVA IDEE CUM POATE FI INTERPRETATA,PINA AJUNGE LA UROLOG DIN NOU ..PESTE 2 SAPT..SI ARE EMOTII MARI?
MULTAM

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate