Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Integrare drivere SATA cu nLite in XP (instalare Windows XP pe hard SATA)

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#127
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007

View Postxxvirusxx, on 9th February 2010, 18:08, said:

remier

Dezarhiveaza, apoi copie fisierul iastor.sys in windows\system32\drivers apoi rulezi ahci.reg. Dai restart, intri in bios si treci hardul pe SATA.

Imi spui daca iti merge :D

Am facut procedura de mai sus si tot nu merge....cand activez in bios AHCI, nu mai poate buta si se tot restarteaza...

#128
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007
Am facut procedura de mai sus si tot nu merge....cand activez in bios AHCI, nu mai poate buta si se tot restarteaza...
Atasez un fisier cu sistem info old(inainte de reinstalare) si un fisier cu sistem unfo new (facut azi dupa toate procedurile recomandate )

http://www.toofiles....161639_elr.html

http://www.toofiles....122047_elr.html

....daca nu se pot vedea, da-mi te rog o adresa de mail la care sa le trimit din nou

Edited by remier, 10 February 2010 - 12:55.


#129
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
remier -  A rezolvat

Problema a intampinat-o la acest model de laptop Fujitsu Siemens LIFE BOOK E 8310 controller SATA Intel 82801HEM/HBM (ICH8)

Aceasta este o metoda de activare SATA dupa ce a fost instalat Win cu hardul trecut pe IDE.
Din arhiva se copie doar iastor.sys in windows/system32/drivers iar ahci.reg se executa, ca informatia sa ajunga in registry. Se da restart la PC/Laptop si se trece din IDE in SATA (valabil pentru cele care au in Bios asa ceva, pentru cele care nu au este necesara integrarea driverelor SATA in kitul Windows.)

Sper ca am explicat pe inteles :D

PS: Ce am facut eu este valabil doar pentru cele care au controllerul Intel 82801HEM/HBM

Attached Files


Edited by xxvirusxx, 10 February 2010 - 15:25.


#130
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007

View Postxxvirusxx, on 10th February 2010, 15:11, said:

remier -  A rezolvat

am reusit doar cu ajutorul online al lui xxvirusxx   :yes:

MULTUMIRI PUBLICE SI FELICITARI !
E CEL MAI TARE !     :thumbup:

#131
tonyy16

tonyy16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.04.2010
ma frate am facut pana la pasu apasati pe Insert si alegeti Single Driver apoi dati pe Browse si alegeti fisierul IAAHCI.INF, vedeti ca driverele trebuie sa fie asa: ce este iaahci asta ? de unde il iau ca nam inteles

#132
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
E laptop? Daca da ce model?
E desktop? Daca da ce placa de baza are?

#133
LuCHo05

LuCHo05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.02.2010
@xxvirusxx am si eu o placa de baza msi 7267 are chipset intel,de unde iau driverele sata??ms

#134
LuCHo05

LuCHo05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.02.2010
salutare tuturor,am o mica problema,am urmat cu strictete acest tutorial de pe prima pagina,am integrat driverele gasite pe cd-l placii de baza si am facut imaginea bootabila...toate bune si frumoase pana cand sa pun imaginea pe cd,am incercat pe vreo 3 cd si nu a mers(noroc ca mi-am luat unul rw),imi da urmatoarea eroare,am incercat si cu ultra iso si la fel imi da eroare:

Attached Files



#135
clauss_09

clauss_09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.05.2010
buna
am si io o problema am un hp dv7 3125el ....lam cumparat de vreo saptamana .. cu windows 7 instalat dar nu imi place cum merge deloc.....si as vrea sa instalez xp ...cine ma poate ajuta sa fac un dc cu windows cu driver sata...
vreau sa mentionez ca am incercat sa instalez xp si  merge pana la un momendat si imi da o eroare pe tot ecranu albastra imi scrie tot felu de treburi pe acolo si se restarteaza
nu le prea am cu calculatoarele deci am nevoie de o mana de ajutor ...
care ma poate ajuta ...pe id clauss_09...sau pe forum...va rog mult de tot ca am mare nevoie de el .:)..

#136
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Recomandarea mea e sa lasi W7, ai licenta la el deci o sa beneficiezi de update-uri si se misca la fel de bine, uneori chiar si mai bine ca xp.

#137
clauss_09

clauss_09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.05.2010
da dar faza e ca imi merge greu .....am 4 gb ram 1tb hdd e ceva de calcu asta si se misca incet.....si stiu sa lucrez mai bine pe xp......am niste mape si harti care nu imi merg pe win 7 si multe altele:)

Edited by Ravy, 16 June 2010 - 14:03.


#138
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
La 4 G RAM iti trebuie sistem pe 64 biti ca sa beneficiezi de toata memoria...ori XP x64 nu e o varianta prea "fericita".

Eu zic sa postezi deocamdata pe aria Win 7 cu ce probleme ai si ce programe nu merg, poate gasim solutii.
De exemplu, pentru inceput, vezi cu CCleaner ce procese se incarca la start-up si pune o lista/poza.

Iar cu sistemul nou te inveti.

Daca nu si nu, poti sa bagi XP dar in afara de integrare drivere SATA o sa mai ai de furca si cu gasit restul de drivere...etc.

Edited by ear1976, 15 June 2010 - 21:01.


#139
clauss_09

clauss_09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.05.2010
si CCleaner ala unde il gasesc ?...
nush ..ce sa zic ..am avut un laptop mai vechi si mergea de rupea pamantul are fratele meu tot asa un laptot hp  versiune mai veche si  avea vista pe el  merge tot asa greu incarcat cu tot felu de programe din fabrica si am bagat xp si merge foarte bine
dak sti ceva smecheri sau ceva treburi setari sau stiu io orice alceva sa fac sa mearga mai bine ..spune-mi si mie ..
sau dak nu deranjez lasa-mi un id de mes sa mai vb ..dak nu e deranjul prea mare:)
mersi mult pt tot orcum

Edited by Ravy, 16 June 2010 - 14:03.


#140
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
http://www.piriform.com/ccleaner

Nu e nevoie de PM, deschide topic pe aria de Windows 7 si te ajutam acolo, ii dam noi de cap.

#141
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
Salut. Am integrat driverele SATA intr-un kit de xp, totul merge perfect, in schimb, la instalare, am vazut ca a disparut optiunea "Windows repair". Nu mai am optiunea de a apasa R pt a repara windowsul. Se poate rezolva intr-un fel ?

#142
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
nlite are integrat in el soft de scriere cd-uri/dvd-uri ; deci poti da burn la iso direct din nlite

View PostLuCHo05, on 14th June 2010, 14:33, said:

salutare tuturor,am o mica problema,am urmat cu strictete acest tutorial de pe prima pagina,am integrat driverele gasite pe cd-l placii de baza si am facut imaginea bootabila...toate bune si frumoase pana cand sa pun imaginea pe cd,am incercat pe vreo 3 cd si nu a mers(noroc ca mi-am luat unul rw),imi da urmatoarea eroare,am incercat si cu ultra iso si la fel imi da eroare:


#143
hautav

hautav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 23.10.2003
Care sunt driverele sata necesare pentru a le integra in cd-ul de windows? Vreau sa folosesc cd-ul pentru a instala pe mai multe calculatoare care au placi de baza diferite (cu chipset-uri diferite)

#144
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Salutare. Am facut multe cd-uri dupa primul post de pe topic si acum am dat de nasu, nu gasesc driveru necesar ptr un laptop, producatoru nu ofera pe site si am incercat sa scot de pe al meu (fiind aceeasi marca dar alt model) cu my driver ca pe urma sa il folosesc la laptopu respectiv dar dupa incarcarea fisierului inf. in enlite nu apare meniul din poza ci dau next si imi apare intrebarea "Do you want to start the process?" are ceva ? o fac asa ?
mentionez ca fisieru rezultat in urma salvarii cu my driver are numele de oem2.inf

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate