Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Buggy home-made

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Alhmatizar

Alhmatizar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 26.04.2007
Acuma cateva zile am gasit un Go-Kart fata motor (cu pedale) la un prieten in curte ... ne-am plimbat cu el, mi-a placut si m-am gandit sa imi fac doua Go-Karturi cu motor. Bineinteles ... construirea lui nu-i cea mai mare problema ... am nevoie de un plan, de o schita dupa care sa imi pun in aplicare planul. Ma poate ajuta cineva cu schitza propriuzisa??? Va rog mult daca stiti un site sau aveti acasa asa ceva sa ma ajutati. Pentru cine nu stie cum arata un Go-Kart ... sincer nici eu nu stiu exact daca asa ii zice arata asa: Attached File  sahara_gokart.jpg   67.89K   516 downloads

P.S. Daca nu am postat unde trebuie rog administratorii sa ma redirectioneze. Multumesc anticipat.

Later edit: Vreau sa fie cu un loc nu cu doua ca in poza dar e ok si cu doua dak aveti sau gasiti :P

Edited by Alhmatizar, 02 December 2007 - 13:42.


#2
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

View PostAlhmatizar, on Dec 2 2007, 13:24, said:

Acuma cateva zile am gasit un Go-Kart fata motor (cu pedale) la un prieten in curte ... ne-am plimbat cu el, mi-a placut si m-am gandit sa imi fac doua Go-Karturi cu motor. Bineinteles ... construirea lui nu-i cea mai mare problema ... am nevoie de un plan, de o schita dupa care sa imi pun in aplicare planul. Ma poate ajuta cineva cu schitza propriuzisa??? Va rog mult daca stiti un site sau aveti acasa asa ceva sa ma ajutati. Pentru cine nu stie cum arata un Go-Kart ... sincer nici eu nu stiu exact daca asa ii zice arata asa: Attachment sahara_gokart.jpg

P.S. Daca nu am postat unde trebuie rog administratorii sa ma redirectioneze. Multumesc anticipat.

Later edit: Vreau sa fie cu un loc nu cu doua ca in poza dar e ok si cu doua dak aveti sau gasiti :P
Sa stii ca si eu am avut aceasta idee in urma cu cativa ani. Insa a ramas, din pacate, doar la stadiul de idee. Eu ma gandeam sa foloesc motorul si transimisia de la un scooter. Pur si simplu 4 roti sunt mai bune decat 2 ;) Eu ma gandeam laasa ceva sau daca vrei ceva mai puternic poti incerca asta.
P.S. Poza pe care ai atasat-o reprezinta un buggy.

Edited by ciutacu, 03 December 2007 - 14:09.


#3
Alhmatizar

Alhmatizar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 26.04.2007
Pai da ... eu la buggy ma referam numa ca am vazut ca alti le mai zice si go-kart :P ... un kart asemanator ca si in pozele tale are un bun prieten de-al meu si nu merita in Romania ... numa pe piste special amenajate. Intradevar la distanta pe care o are de la pamant la 100 km/h zici ca zbori :P ... oricum am gasit ceva ... un site care zic eu e destul de bun si m-a ajutat sa ma orientez putin ... si sper ca o sa-l pun in aplicare cat de curand: Click ... daca mai are cineva idei sau sugesti va rog sa le postati ... dak aveti timp :P

#4
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

View PostAlhmatizar, on Dec 3 2007, 15:50, said:

Pai da ... eu la buggy ma referam numa ca am vazut ca alti le mai zice si go-kart :P ... un kart asemanator ca si in pozele tale are un bun prieten de-al meu si nu merita in Romania ... numa pe piste special amenajate. Intradevar la distanta pe care o are de la pamant la 100 km/h zici ca zbori :P ... oricum am gasit ceva ... un site care zic eu e destul de bun si m-a ajutat sa ma orientez putin ... si sper ca o sa-l pun in aplicare cat de curand: Click ... daca mai are cineva idei sau sugesti va rog sa le postati ... dak aveti timp :P
Aia care le zic asa nu stiu despre ce vorbesc !  -_- Ce e pe site-ul ala imi pare prea mare si prea greu pentru un kart: numai partea din fata cantareste 20 kg :lol:. Fa diferenta dintre kart si buggy !

Edited by ciutacu, 03 December 2007 - 16:02.


#5
Alhmatizar

Alhmatizar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 26.04.2007
Da ... eu la buggy ma refeream ... sau cum ii ziceam eu "kart de teren accidentat" :P si de greutate ... pai o fi greu da nu cred ca poate fi facut mai usor numa cu aliaje si nu m-as compica ... nu cred ca va fi o problema greutatea ... pun un motor mai mare si cred ca e ok :-s cred ... astept sfaturi

#6
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

View PostAlhmatizar, on Dec 3 2007, 16:27, said:

Da ... eu la buggy ma refeream ... sau cum ii ziceam eu "kart de teren accidentat" :P si de greutate ... pai o fi greu da nu cred ca poate fi facut mai usor numa cu aliaje si nu m-as compica ... nu cred ca va fi o problema greutatea ... pun un motor mai mare si cred ca e ok :-s cred ... astept sfaturi
Mai intai decide-te: ce vrei sa construiesti ? Buggy sau kart ?

#7
Alhmatizar

Alhmatizar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 26.04.2007

Quote

Da ... eu la buggy ma refeream
:-s

#8
just_a_mapetz

just_a_mapetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.12.2006
sal buggy din asta?

Attached Files



#9
Alhmatizar

Alhmatizar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 26.04.2007
:D ... dap dinasta ... am de gand cand inceteaza ploile si vremea urata (primavara, vara) sa imi construiesc unul ... problema cea mai mare este motorul :-s dar nu am nici o schita prea buna asa ca, caut in continuare :) (scuzati cacofonia) daca ai ceva schita buna sau un site bun poate poti sa ma ajuti :D multumesc anticipat ... :)

Edited by Alhmatizar, 09 January 2008 - 17:32.


#10
just_a_mapetz

just_a_mapetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.12.2006

View PostAlhmatizar, on Jan 9 2008, 18:29, said:

:D ... dap dinasta ... am de gand cand inceteaza ploile si vremea urata (primavara, vara) sa imi construiesc unul ... problema cea mai mare este motorul :-s dar nu am nici o schita prea buna asa ca, caut in continuare :) (scuzati cacofonia) daca ai ceva schita buna sau un site bun poate poti sa ma ajuti :D multumesc anticipat ... :)


poi schita nu am dar am eu personal am avut unul aproape ca si cel din poza era facut dintr-o Dacia 1100 ( ca si cel din poza).
poti si tu sa iti faci unul dintr-o 1100; are motor, cutie de viteze, tractiune spate (adica totul pe spate)

#11
Alhmatizar

Alhmatizar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 26.04.2007
dintr-o 1100? :P suna urat dar nu stiu dak se mai gaseste asa ceva cu motorul ingrijit cat de cat :P eu asi vrea sa il fac din bare de otel sau ceva dur-aluminiu ... iar un motor mai usor ca la 1100, mai mic, .... vreoia un amic sa imi vanda un motor de 250 cu racire de apa la 250 euro negociabil :P ... ideal ar fi sa il fac eu din bare ... e simplu, e eficient si il fac cum vreau eu :) ... asa din dacie nu stiu daca m-as pricepe sa il fac bine bine :-s ii mai migalos ... eu am gasit ceva schite in care explica de la inceput pana la sfarsit tot ... http://www.sadik.net/gokart/

#12
Alhmatizar

Alhmatizar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 26.04.2007
si nici nu cred ca as putea face rost de o 1100 :P

#13
just_a_mapetz

just_a_mapetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.12.2006

View PostAlhmatizar, on Jan 9 2008, 19:30, said:

si nici nu cred ca as putea face rost de o 1100 :P

1100 gasesti dar putin mai greu, eu am pierdut cu 2 zile inainte de craciun una fara numere cu 380 RON :(( inca mai caut 1100, cat despre construire ii foarte simplu iti trebuie un flex, un aparat de sudura si un CIOCAN :D :lol:

#14
Alhmatizar

Alhmatizar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 26.04.2007
:lol:  da pai foarte greu nu o fi, dar motorul cum e??? :-s
P.S. Adevarul e ca e cam lunga Dacia pt un buggy :-s poate mi-se pare dar nah ... nu stiu ce sa zic ... experienta nu prea am deci ... tu trebuie sa sti mai bine :P ... si mai e o "problema" eu stau la bloc si buggyurile (vreau sa fac 2 am uitat sa zic) o sa le tin la un prietenul meu cel mai bun ... (de asta fac 2 .... una pt el si una pt mine) si trebuie sa le bagam in curte ... curtea nu e asa mare deci vreau buggyuri mai mici :lol: ceva de genul din poza din primul meu post :)
Dar mie mi-ar conveni sa dau 300 euro pe dacie si daca e si putina munca ... pare mai avantajos :P

Edited by Alhmatizar, 09 January 2008 - 18:57.


#15
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
din skoda 120 cred ca poti face ceva mai calumea.
daca sapi bine poti gasi multe proiecte.
poti sa incepe cu niste cautari google "skoda buggy" "buggy blueprint" "buggy plans"

de ex http://images.google...83utare Imagini

LE: "buggy chassis"

Edited by undercoverbrother, 17 January 2008 - 14:17.


#16
Alhmatizar

Alhmatizar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 26.04.2007
Da intradevar arata bine ... dar bugetul asta de elev ma omoara :)) poate ma apuc si fac site-uri pentru o firma si cand o sa am bani sigur imi construiesc un buggy ... cum am zis si mai sus ... vred ca din tevi e cel mai rentabil pt. mine ... am scule si timp ... iar sper ca de motoare va face rost un amic :P

#17
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006
Lol
Pai frate mergi la programu rabla cu 4 milioane si le ceri la baieti de acolo 1 bucata motor ,cutie viteze,4 telescoape etc... undeva la 3 milioane costuri sau poti sa ii zici sa iti dea jumate de dacie adica partea din fata cu motor roti suspensi cutie volan tot ce trebuie si intr-o saptamana e gata ... eu daca as avea loc si unelte as face intro saptamana ceva

#18
italianu17

italianu17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.07.2009
Sal...am si io o rugaminte
As vrea sa construiesc un buggy adica sa modific o masina
am un Mercedes cobra din 77 D240 si decat sa il dau la fieru vechi mam gandit sa fac ceva da nu stiu ce dativa cu parerea
prima data mam gandit sa il fac decapotabil da inca nu mam  gandit sigur
dativa si voi cu parereaca vara asta nam ce lucra
ii mercedes cobra D240 motor de 2400 diseal cu tractiune spate vam last si o poza cu un exemplu de masina

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate