Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 

Identificare RAR

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,106
  • Înscris: 24.02.2006
liviu_np, orice masina noua are o perioada de rodaj, recomandata de producator.
e adevarat, rodajul asta nu mai e ca pe vremuri, intrucat motoarele sunt deja pregatite in fabrica (nu neaparat mecanic, se poate face si chimic). dar totusi toti producatorii iti recomanda ca in primii 1000-3000km sa mergi mai linistit. si din cauza asta nici eu n-as vrea sa vina cineva si sa mi-o tureze pana in zona rosie, daca ar fi noua.


cat despre turarea pana la 6000 rpm, din ce stiu eu la ITP sunt turate asa numai dieselurile, care de obicei au limitarea pe la 4500-4800.

#20
djidji_thebest

djidji_thebest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 29.12.2006

 danono, on Jan 10 2008, 22:01, said:

Teoretic merge si fara stat la coada in mod oficial: intri pe pagina RARom.ro si faci frumos o programare online. Acolo se specifica ora si data in care trebuie sa te prezinti. Am facut asa de vreo 3 ori si am terminat in mai putin de 30 minute cu toata treaba. Inainte se statea ore intregi la rand ca sa intri in hala cu masina.
Taxa e aceeasi de 80 ron si la TG.MS

Nu se poate face programarea decat in Bucuresti asa?

#21
tudor4ever2

tudor4ever2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.05.2009
am cumparat un ATV d 125 cc
mi`au zis d la magazin k nu poate fi inmatriculat
ce trebuie sa fac pt al inmatricula?

#22
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Mergi fain-frumos la primarie cu factura atv-ului si il inmatriculezi acolo - o sa primesti un numar galben. Nu ai voie sa mergi cu el pe drumurile nationale si pe cele europene + autostrazi. ;)

#23
ioannes

ioannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.01.2009

 flyproject, on 30th November 2007, 16:52, said:

Salut,
Am cumparat o masina si ca sa o inmatriculez trebuie sa fac identificarea la RAR. Problema este ca am parbrizul fisurat si ma intreb daca nu cumva o sa am probleme la RAR. Repet, la RAR vreau sa fac identificarea in vederea inmatricularii. Ce ziceti? Se poate intampla sa-mi dea revenire? A mai fost cineva in situatia mea?
Multumesc pentru raspunsuri.
De unde esti?Daca esti din CT e 200 de mii spaga ptr parbriz fisurat.TOATA LUMEA O STIE :D:)) e cea mai comuna;bafta

#24
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Salut

Am (sau mai bine zis am avut) masina luata in leasing pe persoana fizica prin Porsche Leasing pe care l-am lichidat acum ( cu 3 ani inainte de finalizare). Am asteptat o gramada dupa cei de la PL, azi mi-au oprit intr-un final talonul si mi-au dat o copie pentru o zi, urmand ca ei sa "faca actele" si maine sa ma duc sa-mi dea inapoi talonul ca sa ma duc la RAR pentru identificare. Dureaza mult programarea la identificare (intre momentul in care te programezi si cel in care se face identificarea propriu-zisa)? Dupa ce fac asta ce trebuie sa fac ( habar nu am si aia de la PL sunt foarte "secretosi"), sa ma duc la politie sa imi dea un nou talon? Asta dureaza mult? As avea nevoie sa termin cu toata chestia in 2 saptamani, e vreo speranta?
Multam anticipat

#25
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
In momentul in care ai actele mai mult de maxim 3 zile (cu tot cu programare) nu ar trebuii sa-ti ia . Astazi daca intri pe site-ul rarom , prima pozitie libera este luni 16 august ceea ce inseamna ca luni dimineata daca ai toate actele si timp liber masina  va fi inmatriculata pe numele / firma ta

Dupa ce faci indentificarea te duci cu toate actele necesare inmatricularii ,la politie / birou inmatriculari.

Acte necesare


Acte necesare2


p.s. ahh.....nu stiu cum este in bucuresti dar in bz iti dau in 2h numerele permanente si o autorizatie provizorie care tine loc de certificat. In 3-4 zile vine prin prioripost si certificatul care este tiparit la bucuresti ....

Edited by cosmin_miu, 13 August 2010 - 00:23.


#26
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Multumesc pentru info, sper sa imi dea meschinii aia nenorociti de la PL actele alea odata ca desi le-am platit facturile de 1 saptamana si ceva tot stau si astept dupa ei pentru cate un motiv idiot... M-a mirat ca au zis ca intr-o zi sunt gata, dar daca asa au zis, sper ca asa sa fie.

#27
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

 cosmin_miu, on 13th August 2010, 01:12, said:

In momentul in care ai actele mai mult de maxim 3 zile (cu tot cu programare) nu ar trebuii sa-ti ia . Astazi daca intri pe site-ul rarom , prima pozitie libera este luni 16 august ceea ce inseamna ca luni dimineata daca ai toate actele si timp liber masina  va fi inmatriculata pe numele / firma ta

Dupa ce faci indentificarea te duci cu toate actele necesare inmatricularii ,la politie / birou inmatriculari.

Acte necesare


Acte necesare2


p.s. ahh.....nu stiu cum este in bucuresti dar in bz iti dau in 2h numerele permanente si o autorizatie provizorie care tine loc de certificat. In 3-4 zile vine prin prioripost si certificatul care este tiparit la bucuresti ....
    In 3 ore pleci si cu numere si cu certificatul de inmatriculare.

#28
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Am revenit sa spun cum a mers; masina era in leasing si la utilizator in talon era trecut tatal meu; ca sa "scurtcircuitam" etapa cu mersul la RAR pt identificare a inmatriculat masina pe numele lui ( din ce am inteles de la PL, ca sa fac eu asta ar fi trebuit sa facem si identificarea), si totul a durat fix 1 zi.
"Problema" a fost cu cei de la leasing, tot spuneau ca nu sunt gata actele, telefonic nici vorba sa dea vreo informatie, asa ca s-a dus peste ei si a insistat sa i se dea actele, motivand ca daca i-au spus initial ca " maine: inseamna ca sunt gata. Si chiar erau. Din momentul in care le-am avut am mers la administratia financiara ( unde am descoperit ca "cica" nu am platit impozitul pe 2008 si a trebuit sa o facem), apoi la CEC sa platim o taxa, dupa care la politie in Pipera si in 2 ore am avut noul certificat de inmatriculare.

#29
AceOfSpades

AceOfSpades

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.07.2011
Salut, am cumparat si eu o masina din 93, iar marti sunt programat la rar pentru "Certificarea autenticitatii vehiculului". Masina are cateva probleme pe la aripi, sunt mancate de rugina, iar un far este spart, Itp-ul valabil pana in ianuarie 2012. Voi avea probleme cu rar-ul, sau se vor uita strict la serii ? Si inca ceva, voi fi nevoit sa platesc vreo taxa ? Daca da...are cineva idee cat si unde se plateste ? Sa n-am surprize ca trebuie sa strabat orasul pentru o taxa. Si sa presupunem ca trec cu bine aceasta certificare...etc...apoi voi avea voie sa circul nestingherit ?

#30
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,028
  • Înscris: 17.10.2004

 AceOfSpades, on 6th July 2011, 21:40, said:

Salut, am cumparat si eu o masina din 93, iar marti sunt programat la rar pentru "Certificarea autenticitatii vehiculului". Masina are cateva probleme pe la aripi, sunt mancate de rugina, iar un far este spart, Itp-ul valabil pana in ianuarie 2012. Voi avea probleme cu rar-ul, sau se vor uita strict la serii ? Si inca ceva, voi fi nevoit sa platesc vreo taxa ? Daca da...are cineva idee cat si unde se plateste ? Sa n-am surprize ca trebuie sa strabat orasul pentru o taxa. Si sa presupunem ca trec cu bine aceasta certificare...etc...apoi voi avea voie sa circul nestingherit ?
dupa cum spui singur esti programat pentru certificarea autenticitatii...se vor verifica seriile. daca ai ITP valabil nu-s probleme. taxa o platesti la rar cam 100 lei. poti circula nestingherit conform actelor care zic asta. dar daca esti oprit in trafic si e un control RAR s-ar putea sa nu mai fie simplu. recomand rezolvarea problemei farului pentru a avea mai putine emotii in trafic.

#31
alygavrea

alygavrea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.07.2011
Salut,

Mi-am cumparat o masina.Eu sunt al 3-lea proprietar.Masina este inca pe primul proprietar,deci va trebui sa-i fac indentificare RAR.Problema ar fi ca s-a schimbat motorul masinii de catre al doilea proprietar si nu i s-a facut omologare(sau ce trebuie) la RAR.Ce trebuie sa fac eu acum si in ce ordine,daca stie cineva?

Multumesc mult pentru orice informatie

#32
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,733
  • Înscris: 22.11.2007
Iti trebuie o hartie care sa ateste ca ai schimbat motorul intr-un service autorizat si o cerere la rar. Ca sa iti dea hartia serviceul ala o sa iti ceara ceva bani (nu stiu cati, pe un forum zicea cineva ca i-a luat 400ron) + odata cu cererea aia la RAR e si acolo o taxa de cateva milioane.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate