Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Creare mindset

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Se intampla uneori sa ma duc in anumite locuri si sa ma simt inferior fata de persoanele de acolo, desi nu e asa.Majoritatea persoanelor de acolo imi sunt inferioare, dar prin comportamentul pe care il afiseaza ma intimideaza.

Sa luam spre exemplu o discoteca din alt oras.Ma duc acolo si normal acolo lumea se cunoaste ..danseaza ..toate bune.Eu daca vin singur acolo sa spunem ma simt fustrat, si mai mic parca, desi nu e asa.Imi vine greu sa intru pe ring asa singur , si sa fac fel si fel de lucruri pe care le-as face fara probleme intr-un habitat natal, sau cunoscut , sau inconjurat de prieteni care cu prezenta te sustin (ai un sprijin ).

Acum as vrea sa aflu cum mi-as putea creea un "mindset" cu care sa combat aceasta situatie de complexitate.

Cum ? Ceva autosugestie ? Ceva fraze care sa ma faca mai puternic.

O varianta ar fi sa iei ceva la bord si sa te dai in spectacol , dar e o varianta care o las pentru ultima secunda, sau nu o folosesc chiar deloc.  :drac:

Sa inceapa creearea ...acestui mindset.
O atitudine de genul : "I don't give a fuck ..."

Loading ...

#2
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
Toată lumea are probleme de adaptare la un mediu alogen. Asta nu trebuie să te complexeze, e normal să fii, la început, stingherit. Important e să rămâi tu însuți și să nu încerci să pozezi în altcineva. Fiindcă, dacă te dai mai grozav decât ești, vine și ziua când plătești diferența. Totul se rezolvă cu calm și cu răbdare, în general.
Totuși, sfatul meu e să eviți anturajele în care nu te simți în apele tale și care te-mpiedică să-ți manifești natural personalitatea. Nu oricine e potrivit oriunde.

PS corect se scrie "creare".

#3
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
2 pahare inainte te dezinhiba intotdeauna. asta daca vrei sa intri neaparat in "hora".  admit ca e o chestie generalizata, in sensul ca ne apartine. ideea misto e ca nu ar trebui sa avem astfel de limitari, pentru ca intr-o colectivitate unde nu esti absolut deloc cunoscut, ai mari sanse sa ramai asa....mai ales daca esti o aparitie meteorica....lumea nu prea te baga in seama, asa incat feel free sa te manifesti natural.

in alta ordine de idei.....don't push it. philo le zice bine din cand in cand :)

#4
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
Mie chiar imi place sa fiu in locuri in care nu ma cunoaste nimeni. In cazul asta sunt de acord cu DeathRipple.

VAzusem un documentar pe Discovery despre crocodili si tot asa: cand un crocodil migra spre o balta noua trebuia intr-un fel sa ceara permisiunea "locatarilor" mai vechi si la inceput trebuia sa se multumeasca doar cu niste resturi de mancare. Asa ca e normal sa e simti la inceput ca un fel de tolerat ca daca nici crocodilii care au atatea sute de milioane de existenta n-au rezolvat problema cine esti tu sa o rezolvi (just kiddin')

#5
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Nu recomand "paharele". Ala nu esti TU.
In primul rand, trebuie sa te intrebi daca VREI sa fi acolo. Daca VREI sa fi acolo, intreaba-te de ce. Iar cand ti-ai raspuns, fa acel lucru.
Esti ca sa te distrezi? Ok, danseaza! Daca te intimideaza cei de-acolo, atunci ai o problema legata de personalitatea ta. Repeta-ti incontinuu rezlizarile tale si punctele tale forte si gandeste necontenit la faptul ca esti peste medie si, ca atare, trebuie sa te comporti ca un individ peste medie. Have fun!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate