Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Casa din lemn, noua modă în construcții

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2253 replies to this topic

#109
Alex M.

Alex M.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.11.2005
Daca se ia in considerare si costul ignifugarii lemnului ( ca sa nu poata lua asa usor foc o casa de lemn ), si al izolarii bune pentru pardoseala, etc, o casa de lemn ajunge cam la acelasi cost ca si o casa din beton si caramida.

  Cu totii stim ca finisazele sunt scumpe, si nu ridicarea pe rosu a casei.

  Eu intre o casa de beton si caramida, si una de lemn ( ignifugat ) as prefera prima varianta...

  Betonul si caramida pot sa reziste si 200 de ani, sunt mult mai rezistente, si dau totusi un sentiment de acasa.

  Lemnul mie unul imi da un sentiment de 'cabana' , de vacanta.

#110
mihaim5

mihaim5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.08.2003

 Quantum, on Dec 13 2006, 09:42, said:

Daca am teren si vreau sa-mi fac o casa din caramizi sau lemn/busteni  (se poate face o comparatie de preturi ? ) de 200 mp construiti, (nu punem la socoteala conectarile la utilitati):

1. Cat ma costa (pe metru patrat) materialele, si separat manopera la "rosu"? ce inseamna la rosu ?, include si tabla/tigla de pe acoperis? cat poate dura ca timp?

2. Cat ma costa la final (pe metru patrat) cu finisaje medii ca pret, si manopera separat (pe mp)? asta include si electrica, tevi, calorifere, centrala ,usi? cat dureaza cu totul?

regie sau cu firma?

intereseaza-la la o firma de constructii care construieste atat pe structura clasica cat si pe lemn, o sa iti faci o idee asupra pretului. incearca sa vorbesti personal cu omuletul de la firma respectiva, poate sa faci si niste vizite la pe santierul lor( am intalnit si firme care fac chestia asta). eu am gasit o firma care parea ok dar dupa ce am vb cu omuletul respectiv nici gratis nu as fi construit-o cu ei....

rosu/chei ramane la latitudinea ta in functie de pret, perioada de constructie, alte prioritati ale tale.....

daca nu ai timp sa stai pe santier permanent tu sau cineva in care sa ai prea mare incredere, atunci cu siguranta firma

eu unul am ales varianta structurii pe lemn, la cheie cu o firma( exceptie facand fundatia)

succes

#111
mihaim5

mihaim5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.08.2003

 Alex M., on Dec 17 2006, 01:59, said:

Daca se ia in considerare si costul ignifugarii lemnului ( ca sa nu poata lua asa usor foc o casa de lemn ), si al izolarii bune pentru pardoseala, etc, o casa de lemn ajunge cam la acelasi cost ca si o casa din beton si caramida.

o firma de construit case pe structura de lemn nu te intreaba daca vrei sa iti trateze lemnul ignifug, antiseptic....e un lucru care pur si simplu se face

  

Quote

Betonul si caramida pot sa reziste si 200 de ani, sunt mult mai rezistente, si dau totusi un sentiment de acasa.

  Lemnul mie unul imi da un sentiment de 'cabana' , de vacanta.


in plan sa iti construiesti o casa care sa reziste pana in anul 2200 si ceva? :)

numai bine !

#112
ramonaflavia

ramonaflavia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.08.2004

 LEMNUL VESEL, on Nov 14 2006, 00:16, said:

NU FOLOSITI LEMNUL USCAT, ARTIFICIAL IN USCATORIE, MAI ALES PENTRU ZONELE CU UMIDITATE RIDICATA, SAU DIFERENTE MARI DE TEMPERATURA DINTRE VARA/IARNA. [ASTA E CLIMATUL DE FAPT PE TOATA ZONA ROMANIEI].
CEL MAI BINE E SA FIE ACHIZTIONAT LEMNUL PRIMAVARA [FEBRUARIE, DEVREME, SI DE PREFERINTA SA FIE TAIAT PE NEVEGETATIE, SI LASAT SA SE ZVANTE PANA IN IULIE-AUGUST.
SE STIVUIE CU DISTANTIERI SI SE ACOPERA, DAR NU ETANS, DOAR SA NU-L PLOUA.


NU VA FIE FRICA DE TRADITIE

am si eu o intrebare: cu mobila din casa ce te faci? sau alte chestii din lemn facute in serie? sau cu parchetul din casa? ca astea in mod sigur au trecut printr-un uscator.
:death: In mod natural innebunesti pana iti ajunge lemnul la umiditate sub 10%

#113
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 Goauld, on Dec 6 2006, 11:30, said:

Buna intrebare! Suntem si noi curiosi... poate ne-ar folosi..


pana la urma cum a ramas cu planul ala de incalzire venit din Siberia? exista? il putem vedea? este pe bani?

lemn vesel, ne-ai facut curiosi si ne-ai lasat balta. care e treaba?

#114
Kinetix

Kinetix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.10.2005
Salutare tuturor!
zfcristian, ce spui tu cu privire la structura peretelui e interesant. Eu am fost ptin 2004 pe la cei de la Tehnopatent si m-am interesat de casele lor. Pe vremea aia lucrau cu preturi intre 180 si 250euro/mp (la rosu, respectiv la cheie), iar peretele era compus din: (dinspre exterior) placi de betonyp zugravite cu var lavabil - bariera de vapori - strat de aer - polistiren de 10cm pus intre stalpi (montanti) dubli - strat aer - rigips. Al doilea strat de aer era dat de faptul ca ei montau rigipsul pe profilele lui metalice specifice si asta crea o patura de aer de vreo 3cm. Atunci i-am intrebat daca pot sa umplu spatiul ala cu vata minerala si au zis ca da.
Acum tu zici ca peretele are ca izolator si polistirenul si vata minerala. Fain. Poate ca de fapt mi-au furat ideea.  :naughty:
De asemenea, ar fi fain daca la interior ar pune placi de OSB peste care sa aplice rigipsul. S-ar rezolva problema atarnatului de pereti. Pui in bucatarie placi de 18-22mm grosime sub rigips si poti agata orice de el.
In sistemul mentionat mai sus, ziceau ca eficienta termica e echivalenta cu a unui perete de beton (ca la bloc) de 50 cm.
Daca ei au imbunatatit situatia acum, ma gandesc daca nu s-ar putea folosi o centrala murala alimentata de la o butelie de aragaz. Oare ar tine macar o luna in conditiile in care temperatura exterioara ar fi in jurul a zero grade?

#115
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca straturile sunt etanse - nu comunica intre ele straturile de aer, si ai si polistiren de 10 cm si vata minerala si OSB si straturi de aer si Rigips etc., atunci se incalzeste casa si numai de la temperatura corpului...:)

Sa nu uiti sa pui si la termopane tot atatea straturi , si sa nu le deschizi deloc ....

Poti sa  aerisesti numai cu aer adus in termos de la brutarie. :), dar trebuie sa montezi si un sas intrare....

Edited by loock, 25 January 2007 - 21:17.


#116
Kinetix

Kinetix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.10.2005

 loock, on Jan 25 2007, 21:10, said:

Daca straturile sunt etanse - nu comunica intre ele straturile de aer, si ai si polistiren de 10 cm si vata minerala si OSB si straturi de aer si Rigips etc., atunci se incalzeste casa si numai de la temperatura corpului...:)

Sa nu uiti sa pui si la termopane tot atatea straturi , si sa nu le deschizi deloc ....

Poti sa  aerisesti numai cu aer adus in termos de la brutarie. :)
Salutare, loock! Din nefericire nu am chef de multe glume acum...
Eu am spus ce ofereau ei si cum cred ca se rezolva problema agatarii de pereti a unor corpuri suspendate, etc. Si asta pentru ca chiar ma intereseaza sa colaborez cu o firma care lucreaza case de lemn. Casa nu e joaca...
De fapt ideea cu centrala alimentata de la butelie mi-a "vandut-o" un inginer de la service centrale. El spunea ca a montat asa la o casa, dar trebuia schimbata butelia in fiecare saptamana. Acuma, nu sunt sigur ca acea casa era si izolata termic, de aceea mi-am permis sa "visez".
Daca tu ai o solutie mai buna si ieftina, pune-o pe tapet.
Succese!

Edited by Kinetix, 25 January 2007 - 21:26.


#117
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
http://www.sinapse.r...p?showtopic=777

un roman care si-a facut casa in state

#118
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
din punct de vedere estetic,casele astea arata foarte nasol

#119
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
pentru ca el si-a facut una ieftina....cotet....;) daca vezi ce case se pot face tot asa din bete si cartoane (vb aluia) nu ai mai zice asta :)
sau e vorba aia cu strugurii ?? :D

Edited by Evergreen, 29 January 2007 - 09:49.


#120
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

 Evergreen, on Jan 29 2007, 09:47, said:

pentru ca el si-a facut una ieftina....cotet....;) daca vezi ce case se pot face tot asa din bete si cartoane (vb aluia) nu ai mai zice asta :)
sau e vorba aia cu strugurii ?? :D
nu nu e vorba aia cu strugurii,am vazut multe case de genul asta si arata inestetic.Se mai poate lucra la parta asta.Dar cui ii pasa de cum arata anyway . :peacefingers:

#121
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 soka norman, on Jan 29 2007, 21:03, said:

nu nu e vorba aia cu strugurii,am vazut multe case de genul asta si arata inestetic.Se mai poate lucra la parta asta.Dar cui ii pasa de cum arata anyway . :peacefingers:
ar trebui sa vezi minunile facute de developerii romani echivalente astora.

nu vorbesc de planse, ci de rezultatul final.

pe langa asta, alea sunt cocine.  :deadtongue:

astea sunt case for the middle class. la noi poti avea surpriza ca una in contract si alta in realitate  :cursing:

#122
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004

 soka norman, on Jan 29 2007, 10:03, said:

nu nu e vorba aia cu strugurii,am vazut multe case de genul asta si arata inestetic.Se mai poate lucra la parta asta.Dar cui ii pasa de cum arata anyway . :peacefingers:
daca ai vazut la noi e una...acolo e alta...
nici nu ma mir ca nu fac rominii case bune in stil american, deoarece nu avem traditie in asemenea constructii (decit la vechile organizari de santier, cu pereti de pfl - numai cu alea pot sa fac paralela )

Pe cind peste girla e o alta mincare de peste ;)

Edited by Evergreen, 29 January 2007 - 20:51.


#123
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Evergreen, on Jan 30 2007, 07:51, said:

daca ai vazut la noi e una...acolo e alta...
la noi singurele case din lemn bine facute sunt cele facute de secui in harghita si covasna. desi stilul e un pic provincial in fata unei tornade eu m-as baga in aia de lemn decat intr-un rahat din caramida legata cu apa de ploaie de catre un developer bucurestean  :naughty:

#124
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
intr-adevar, asa e, baietii aia stiu sa lucreze cu lemnul, dar nu fac casele in stilul asta, dpdv structural.

#125
robertdum

robertdum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.02.2007
Sal everybody!

Am vazut un site nou aparut care se ocupa cu case de lemn constructii ,case de vacanta,constructii,case tip champing,case de gradina,vile,inchirieri case etc
Am luat legatura cu patronul,un ardelean de treaba cu care te poti intelege la pret iar preturile sunt cu adevarat deosebite. Este interesant faptul ca aceasta firma executa constructii pe tot teritoriul tarii dar si in Europa.

http://www.caselemnconstructii.ro/

Attached Files



#126
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Si nu cumva tu esti patronul ala ardelean de treaba? :naughty:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate