Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Acoperire Digi.Mobil.

* * * * - 14 votes
  • Please log in to reply
29998 replies to this topic

#26047
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 30.08.2006

View Postemanu900, on 30 octombrie 2020 - 01:58, said:

In contextul actual cand cererea pe date tot creste nu poti sa ramai doar cu LTE investit si densificat la greu, terminalele 5G accesibile deja incep sa fie disponibile din ce in ce mai multe si capacitatea retelei prin upgrade la 5G isi va spune cuvantul in viitorul apropiat.
Sa nu uitam cand a lansat Digi LTE si in ce banda!
Daca facem referire la FDD deja sunt destul de multi ani intre ei si ceilalti! Si nu au murit!
Exista terminale, total de acord, insa ramane de vazut cati si iau!
Daca anul asa si chiar si anul viitor Digi nu face nimic pe 5G pararea mea e ca nu pierde mai nimic!
Mai important e un 4G care chiar sa mearga+VOLTE!

View Postemanu900, on 30 octombrie 2020 - 01:58, said:

Ok, nu faci DSS N1 ca e mult mai complex (placi, basebanduri, etc..) insa de ce nu un 5G DSS pe N38, aici sunt 30 Mhz, ancora in LTE ar fi probabil B1 si ar bate si mai mult fata de actualul N78.
Pai si acest B38 nu e legat la acelasi BBU? Nu trebui si in acest caz upgrade pentru a avea DSS(ma refer la baseband)?
Apoi....pe Huawei& Nokia RRU-urile stiu 20W/port! Cum emiti in situatia asta? Ma refer la putere! Ca s-a mai discutat pe aria de 4G+ B38 intraband ca de ce nu apare! Pe Ericsson da sunt  ceva sperante....daca nu ma insel au un model de RRU care stie 40W/port pe B38! Se apuca Digi sa schimbe RRU-urile abia puse anul trecut?
PS:oare chiar are Digi 30Mhz in B38...ca in nicio implementare nu au trecut de 25Mhz.

View Postemanu900, on 30 octombrie 2020 - 01:58, said:

Pana la urma DSS-ul asta nu pare asa de catastrofa dupa exemplele unor operatori deja Live din afara, dar deh (ma repet) totul e pe bani.
Mai facut curios, despre ce tari si operatori este vorba?
Si la noi daca maine da ORO sau Voda in B1 si il lasa ca si carrier de LTE doar pentru CA(fortand non-CA si idle pe B3/B7 respectiv B3) da ma astept sa arate bine acest DSS pentru ca nu e asa de mult trafic in B1! Dar in cazul Digi unde nu este B3/B7.....? Cum sa te astepti sa zbarnaie DSS-ul!

View Postemanu900, on 30 octombrie 2020 - 01:58, said:

operatorul desigur ca ia deciziile legate de 5G/LTE (expandare/densificare/DSS) prin prisma propriului buzunar cu viziunea ca ceea ce investeste pt viitor sa ii aduca/mentina veniturile pe plus si clientela sa-i fie satisfacuta de serviciile ce ii sunt oferite.
Imi vine extrem de greu a crede ca Digi ar creste masiv pe mobil daca ar baga 5G!
De atlfel, pe urban au cam lasat-o asa mai moale(mai apar situri dar nu ca acum cativa ani).....insa prin tot felul de coclauri, unele fara acoperire indoor de la granzi, si unde au tras FO....HOP si un pilonet! Sa faca mai multi bani/atraga mai multi clienti Digi asa?

View PostMembruAnonim, on 30 octombrie 2020 - 02:08, said:

Din pacate la Digi Mobil sigur va mai trece multa vreme pana o sa fie ce zici tu, @emanu. Cu siguranta, ei au multe alte probleme de remediat. Plus ca totul se reduce la bani, iar ei nu isi permit asa investitii din ce tarife au in momentul de fata. Nici macar oferta comerciala nu e schimbata de ani buni, cea mai veche oferta dintre toti operatorii la ei o vezi.
Si totusi au aparut si apar inca destule "antene".....chiar in zona de Vest a tarii daca te uiti! Nu zic de Timis ca na....dar Arad ca si exemplu!
Pe partea de FO.....numai eu am vazut cateva zeci de localitati cablate in ultimele luni, chiar in judete in care ei nu prea aveau prezenta! Trebuie si acolo bani nu? Sau se face pe gratis?
Intrebare....daca nu ies bani cum de au pus site in Nerau si Tomnatic? Oare indoor la cine merge mai bine netul acolo?

Edited by yblu, 30 October 2020 - 02:24.


#26048
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Nu e chiar așa cu telefoanele, abia au apărut primele telefoane 5G cu modem integrat, doar Kirin 9000 are precum și ultimul chipset de la Qualcomm. Încă e mare consumul la telefoane, încă nema dual 5G, telefoanele sunt ca alea 4G în 2012. Și performanța pe 5G în același spectru nu e mult crescută față de 4G.

Edited by benis, 30 October 2020 - 02:21.


#26049
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,357
  • Înscris: 03.04.2004
@yblu

Polonia (Orange) si Germania (Telekom si Vodafone)

https://biuroprasowe...ge-odpowiadamy/

https://www.sdxcentr...5g-dss/2020/04/


Brazilia (Claro)

US (Verizon si AT&T)

Etc.




@benis

N-are nici o importanta modemul ca e extern sau intern asupra compatibilitatii 5G, doar sa fie activate cu licenta pentru acele benzi.
Kirin 990 5G, Qualcomm X2/X55 si mai nou X51, Shannon 5123, Mediatek 800 si 1000+ suporta 5G SA si NSA.

Snapdragon 765G are modemul X52 integrat, la fel ca mai noul SD 690 pe X51.

Sunt modele de la Xiaomi, Motorola, OPPO, Huawei, etc.. cu cipurile astea si multe benzi 5G activate pe ele (TDD si FDD cu DSS).

Diferenta o face consumul de curent, corect. Dar nu e chiar asa de speriat pe cum ai crede.

Edited by emanu900, 30 October 2020 - 02:29.


#26050
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 04.03.2016
Se pare ca Mun. Medgidia jud Constanta primeste si B38 pe langa B1 si B8 LTE.
Astazi am mappat primul site ce are B1 B38 LTE si este nou (densificare)

#26051
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.01.2004
Nu știu de ce se discuta atât de mult despre viteza in sine . La Digi viteza NU este o problema . Problema este acoperirea.

Nu vad nici o logica sa faci CA în B38 in condițiile in care B38 merge brici când ai semnal calumea. La fel nu vad de ce ar face DSS in B38 problema acolo nu este de capacitate ci de acoperire.

Atunci când telefonul are semnal in B38 este foarte ok problema apare când uploadul este inexistent la limita și nu "sare" . Iar da in 900Mhz este nenorocire daca ajungi acolo .

La Digi eu personal as fi fericit fara 5G dar cu CA în B1/B8 + B38 pt ca in FDD sunt sigur că uploadul este liber iar downloadul full. Iar în B8 daca ar face 4X4 deși este investiția mare astfel încât să ai totuși un loc de manevra când ajungi sa nu ai decât B8 ( prin clădiri , sau prin rural )

În rest nu vad de ce ne trebuie viteza mai mare că în B38 zbârnâie ( daca este semnal ) sau densificare deși mă îndoiesc că se va face mai mult de atât în urban .

5G la anu' și eventual direct SA sa fie treaba treaba .

#26052
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011
Nu, problema la Digi e lipsa spectrului. Degeaba merge B38 bine cand ai semnal bun, pentru ca bate putin si nu poti pune antene din 2 in 2 metri. Deci e greu sa ai semnal bun. Si oricum ai upload prost. Degeaba ai acoperire daca tu impingi apelurile VoLTE in disperare in B1 sau B38 cu semnal slab pentru ca in B8 ai doar 3 MHz de LTE si in B1 doar 10. Si uite asa apar intreruperi si probleme in apeluri. Si asa mai departe.

Edited by iRunaway, 01 November 2020 - 13:36.


#26053
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Cu acoperirea nu stă așa rău Digi, poate stă mai bine decât Telekom, dar viteză mai mare nu prea poate să aibă în lipsa spectrului, iar acest neajuns se poate rezolva doar după o altă licitație. Pentru verificarea acoperirii, pe aisemnal.ro apare harta de acoperire a rețelelor mobile, actualizată parțial în 2020. La Digi sunt cele mai mari schimbări, cauzate de înlocuirea rețelei 3G cu 4G+2G în multe zone. În privința spectrului, sunt benzi care în Europa de vest au fost alocate și sunt utilizate, dar la noi nu au fost licitate, de exemplu B7 sau chiar B28, care se introduce treptat. O variantă pentru Digi era cumpărarea Telekom Mobile pentru spectru (cu sau fără fără abonați, după cum se zvonea în urmă cu un an).
În lipsa spectrului, Digi recurge la măsuri de optimizare care uneori pot duce la diferite probleme de conexiune sau viteze la internet foarte scăzute. Pe mine mă împingea în B8 și indoor aveam 3- 4 Mbps download și 1 - 1,5 Mbps upload, de ceva timp îmi stă pe B1 cu 14 - 15, respectiv 3 - 4,5 Mbps în același loc în casă.

#26054
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 04.03.2016
Salut!
Asa cum am spus zilele trecute 4G B38 ajunge si in Mun. Medgidia jud Constanta
Harta acoperire:
16-10-2020 VS 30-10-2020





Edited by Ghiordi, 03 November 2020 - 18:30.


#26055
Klink

Klink

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.01.2018
La data de 27 octombrie scriam pe acest forum despre întreruperile frecvente ale convorbirilor atunci când parcurgem localitățile Nicolae Bălcescu - Flămânzi - Frumușica (parte a drumului Botoșani - Iași).

Ce s-a întâmplat mai departe?

La două ore după ce am dat datele de contact către Digi_Helper, am fost contactat telefonic și am discutat despre problemele pe care le-am semnalat.

Joi, 5 noiembrie, am fost înștiințat că pe sectorul respectiv au fost făcute optimizări ale rețelei și am fost invitat să ofer un feedback.

Duminică, 8 noiembrie, am parcurs traseul Botoșani - Copălău - Nicolae Bălcescu - Flămânzi - Frumușica (am ajuns până la limita cu județul Iași) și retur cu scopul de a observa în ce măsură s-a îmbunătățit calitatea convorbirii.

Condițiile au fost aceleași ca data trecută : aceeași mașină, același două numere de telefon angajate în convorbire.

Ce am constatat?

La dus, convorbirea s-a întrerupt o singură dată, la ora 13:21, la ieșirea din localitatea Cotu (înainte de zona care a făcut obiectul sesizării).
În rest, apreciez calitatea convorbirii ca fiind foarte bună.
La întoarcere, convorbirea s-a întrerupt doar la ieșirea din Frumușica (spre Flămânzi, e o mică vale acolo), la ora 13:46.
A mai existat o întrerupere datorată (cu certitudine) persoanei cu care vorbeam.

Pe 11 și pe 13 noiembrie voi parcurge integral traseul Botoșani - Iași și am să încerc, din nou, să constat dacă există alte zone cu probleme.

O concluzie se impune:
La DIGI există foarte multă disponibilitate pentru rezolvarea problemelor. Există deschidere și dorință de dialog. Firește, tehnica are limitele ei dar, cu răbdare și bună credință, cam totul se poate rezolva. Acum, depinde și de cum vede fiecare problema.

Folosesc rețelele mobile de 22 de ani. Nu critic pe nimeni, nu laud pe nimeni. Spun doar că DIGI este primul operator care a luat în serios sesizările venite din partea mea și a luat, într-un timp mai mult decât rezonabil, măsuri pentru imbunătățirea calității convorbirilor.

#26056
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011

View PostKlink, on 09 noiembrie 2020 - 09:36, said:


La DIGI există foarte multă disponibilitate pentru rezolvarea problemelor. Există deschidere și dorință de dialog. Firește, tehnica are limitele ei dar, cu răbdare și bună credință, cam totul se poate rezolva. Acum, depinde și de cum vede fiecare problema.

Folosesc rețelele mobile de 22 de ani. Nu critic pe nimeni, nu laud pe nimeni. Spun doar că DIGI este primul operator care a luat în serios sesizările venite din partea mea și a luat, într-un timp mai mult decât rezonabil, măsuri pentru imbunătățirea calității convorbirilor.

Exact asta este si parerea mea si motivul pentru care ii apreciez pe cei de la Digi, chiar daca mai au si probleme. Sesizarile conteaza!

#26057
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014

View PostKlink, on 09 noiembrie 2020 - 09:36, said:

La data de 27 octombrie scriam pe acest forum despre întreruperile frecvente ale convorbirilor atunci când parcurgem localitățile Nicolae Bălcescu - Flămânzi - Frumușica (parte a drumului Botoșani - Iași).

Ce s-a întâmplat mai departe?

La două ore după ce am dat datele de contact către Digi_Helper, am fost contactat telefonic și am discutat despre problemele pe care le-am semnalat.

Joi, 5 noiembrie, am fost înștiințat că pe sectorul respectiv au fost făcute optimizări ale rețelei și am fost invitat să ofer un feedback.

Duminică, 8 noiembrie, am parcurs traseul Botoșani - Copălău - Nicolae Bălcescu - Flămânzi - Frumușica (am ajuns până la limita cu județul Iași) și retur cu scopul de a observa în ce măsură s-a îmbunătățit calitatea convorbirii.

Condițiile au fost aceleași ca data trecută : aceeași mașină, același două numere de telefon angajate în convorbire.

Ce am constatat?

La dus, convorbirea s-a întrerupt o singură dată, la ora 13:21, la ieșirea din localitatea Cotu (înainte de zona care a făcut obiectul sesizării).
În rest, apreciez calitatea convorbirii ca fiind foarte bună.
La întoarcere, convorbirea s-a întrerupt doar la ieșirea din Frumușica (spre Flămânzi, e o mică vale acolo), la ora 13:46.
A mai existat o întrerupere datorată (cu certitudine) persoanei cu care vorbeam.

Pe 11 și pe 13 noiembrie voi parcurge integral traseul Botoșani - Iași și am să încerc, din nou, să constat dacă există alte zone cu probleme.

O concluzie se impune:
La DIGI există foarte multă disponibilitate pentru rezolvarea problemelor. Există deschidere și dorință de dialog. Firește, tehnica are limitele ei dar, cu răbdare și bună credință, cam totul se poate rezolva. Acum, depinde și de cum vede fiecare problema.

Folosesc rețelele mobile de 22 de ani. Nu critic pe nimeni, nu laud pe nimeni. Spun doar că DIGI este primul operator care a luat în serios sesizările venite din partea mea și a luat, într-un timp mai mult decât rezonabil, măsuri pentru imbunătățirea calității convorbirilor.

Salut, Klink,

Iti multumim ca ne-ai raspuns solicitarii, am transmis toate aceste informatii catre departamentele abilitate in vederea optimizarii semnalului.

#26058
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018

View PostKlink, on 09 noiembrie 2020 - 09:36, said:



Singura masura pe care o poate lua DIGI , parerea mea este sa puna intre  Radeni si Copalau cel putin un site , undeva la mijloc sa acopere zona Flamanzi...

#26059
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 13.02.2015
Vesti bune:
"Stimate domn (...),
    Ca urmare a sesizarii cu numarul 2985607118, dorim sa va informam ca, in urma verificarilor efectuate de catre tehnicienii nostri, pentru adresa din localitatea Ilfov, 1 Decembrie, Strada (...), avem in atentie derularea unor demersuri pentru imbunatatirea calitatii semnalului, avand in plan achizitia si constructia unui site nou: IF11619 in proiectul de Densificare. In acest sens, neputand oferi un termen estimativ de implementare.
    Va informam faptul ca aveti si optiunea de a renunta la abonamentele de telefonie mobila, fara orice alte obligatii contractuale.
    Va multumim pentru intelegere si va dorim o zi placuta !
--
Cu consideratie,
Echipa RCS&RDS
Departamentul Reclamatii"

Deci, cam cat sa fie?
6 luni-1 an?
:)

#26060
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 04.03.2016
Comuna Ciocârlia jud Constanța a primit B38,  B1 B8 sunt existenre deja.
Inca nu am reușit sa mappez toate sectoarele. Va urma

Edited by Ghiordi, 11 November 2020 - 11:20.


#26061
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 04.03.2016
Mai exista un site in apropiere de Cobadin ce a primit B38, insa nu am reusit sa il localizez, are PCI 2 si am prins/vazut celula in netmonitor (nu am reusit sa ma conectez) la un nivel de -122 dbm.
Asteptam actualizarea hartii sa vedem unde, ce si cum Posted Image

Edited by Ghiordi, 11 November 2020 - 13:00.


#26062
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View PostGhiordi, on 11 noiembrie 2020 - 12:49, said:

Mai exista un site in apropiere de Cobadin ce a primit B38, insa nu am reusit sa il localizez, are PCI 2 si am prins/vazut celula in netmonitor (nu am reusit sa ma conectez) la un nivel de -122 dbm.
Asteptam actualizarea hartii sa vedem unde, ce si cum Posted Image

Bravo Ghiordi! Acum veti avea si voi semnal 4G ca la granzi....Posted Image

Bravo Digi Romania! Posted Image

Edited by xmanyacs77, 11 November 2020 - 20:41.


#26063
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
@Ghiordi  - S-a facut update la harta

#26064
Klink

Klink

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.01.2018
Acum, da!

Pe 11 noiembrie am parcurs drumul Botoșani - Iași. Am vorbit la telefon aproape tot drumul (apeluri primite sau inițiate atât cu alte numere din rețeaua Digi cât și cu un număr din rețeaua Vodafone).
Am înregistrat o singură întrerupere a apelului, în Flămânzi. În rest, m-am auzit tare și clar cu cei cu care am vorbit.

Azi, 13 noiembrie, am făcut drumul invers, Iași - Botoșani.
Când traversam orașul Hârlău, am inițiat un apel către un număr din rețeaua Vodafone. Apelul a durat - fără niciun fel de întreruperi sau alte probleme - până când am ajuns la Botoșani.

Deci, e de bine! S-a rezolvat o problemă nu pentru o casă, un apartament sau un bloc ci pentru o distanță de peste 10 km.
Mulțumesc echipei DIGI pentru promptitudine și, nu în ultimul rând, vă mulțumesc vouă, colegi de forum, pentru fiecare rand scris, pentru fiecare opinie exprimată. Consider comunicarea dintre noi esențială pentru a rezolva problemele cu care ne confruntăm.
Baftă tuturor!


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate