Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Am cumparat o masina din targ (autovit)

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
imi parea mie rau pentru cei 10000 pierduti ...

#20
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 again, on Nov 23 2007, 16:42, said:

imi parea mie rau pentru cei 10000 pierduti ...

plus inmatricularea, plus alergatura, plus alte alea...
chiar ma bucur daca se rezolva. :)

#21
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
eu zic sa mai ceri un discount de 500 euro la vanzator, pt situatia creata.

#22
relu17

relu17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 21.12.2003
Era clar ca era vorba de o incurcatura. Eu luat o masina care in 2 luni a fost vanduta de 4 ori fara sa fie inmatriculata. S-a rezolvat cu o amenda la fisc de 50RON, dar a fost si pt mine o invatatura de minte sa nu mai pun botul la povesti  cu masina unchiului si a matusii Tamara.

#23
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Eu n-am inteles nimic. Pana la urma ai inmatriculat masina? Pentru ce a fost taxa aia de 50 RON? Cand l-ai sunat pe vanzatorul de Opel ce ti-a zis?

P.S. Poti pune te rog o poza cu masina si cu bucata ruginita? Eu nu inteleg cum o masina dupa 2-3 ani sa aiba bucati ruginite pe ea.

Edited by CAlex, 24 November 2007 - 10:16.


#24
florinileana

florinileana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.01.2008
salut,
scuze,eu ma ocup cu masini,in tirg,sa sti ca ceea ce ti sa intimplat nu este nici o tzeapa.
1.la toate opelurile astra seria de motor se corodeaza!!!!trebuia sa ai pe cineva la rar si se rezolva fara nici o problema!!!!!
2.cu certificatul fiscal.....ce sa zic itradevar urit ca nu te ajuta cel care ti-a vindut masina,dar poti da de persoana care apare pe contractul de vinzare din germania si atunci il rogi sa te ajute,daca nici atunci nu vrea,tot asa  vei rezolva cu o relatie pe la politie sau la circa financiara!!!!!!eu am vindut multe masini si nu am eliberat fiscal pentru ca persoana a zis ca se descurca.....ce sa zic,eu cred ca pur si simplu nu ai vrut sa te descurci!!!

#25
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
parca o factura nashpa nu rezolva la fel...mergi la neamt, cumperi un Kaufvertrag de 2 euro si-l scrii cu date pertinente, ..si gata.Dar acuma  aia de la Circa Financiara poate tin minte faza si probabil ca e nevoie si de o atentie acolo...
La neamt degeaba te duci ca nu-ti poate schimba oficial numele pe factura,...poate daca mai iei o masina de la el, sa te ajute fiind interesat sa faca vanzare.
Mai era cineva cu o chestie similara, cred ca s-a si rezolvat...

LE: d-aia ar fi bine s anu mai cumpee nimeni masini din targ si sa se duca personal sa le ia,Tot atata costa si te mai si distrezi pe traseu,..vii cu porkbagajul plin de suveniruri  samd. Ca mia  aia de euro pe care o ia samsarul poate fi bagata la cheltuieli in scop personal, nu pt a plati serviciul...
Si fiti convinsi ca nici cei care aduc masini nu cauta masini nasoale dar alea care sunt "bune" la pret nu sunt printre cele mai bune...altfel nu ar mai cumpara nimeni de la ei sau ar face munca patriotica.
Oricum, stiu multe persoane care dau comanda si samsarul le aduce exact ce au cerut.Dar pretul e pe masura, chiar daca e vorba despre ML-uri sau X5-uri.

Edited by sanddy1964, 04 January 2008 - 12:54.


#26
stefan12

stefan12

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.02.2007
legat de probl adm fin si eu am avut o problema similara acum 2 luni: masina cu nr rosii de MM pe care cei de adm fin sect 2 nu vroiau sa o inmatriculeze ca nu aveam certif fiscal ...

sa va spun eu: nu au dreptate sa cera asa ceva si le-am demonstrat ca nu au dreptate. au acceptat si au inregistrat-o pe rol

#27
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
ia spune-ne cum ai demonstrat tu, ca sunt multi interesati de asta :)

#28
FILAtorul

FILAtorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.01.2007
intre momentul cumpararii si momentul inscrierii la financiar este o marja de 1 luna de zile ...dupa aceea se plateste o amenta de 50 ron...care era specificata mai sus si cineva a intrebat ce fel de taxa este...nu e taxa e amenda...

in 30 de zile masina se poate vinde de x - ori...dar primul care a inregistrat-o trebuie sa fie posesor de certificat fiscal ...

si nu este logic sa ma duc la Circa Financiara si sa ai spun femeii de acolo ceva de genul :
stiti , am cumparat o masina azi dimineata ...vreau sa o inregistrez...si apoi sa o radiez fiscal pentru ca am vandut-o acu' o ora  :w00t:

cat despre cumparatul din targ...nu se merita...exact cum zicea Sanddy...1000 de euro =distractie+drum+suveniruri de ~500 de euro daca stii ce si cum cat de cat (adica hotel de 30euro sau 130 euro) :death:

eu am cumparat o masina si vanzatorul ..pe care il stiam din vedere...a venit cu 4 contracte Vanz-cump...fiecare cu alte nume ...ce trebuiau puse cap la cap...asta apropos de cum si cine semneaza contractele...daca este sau nu proprietarul...

si cu un certificat fiscal am patit-0...am vandut masina si cumparatorul trebuia sa imi trimita una din foi ...si a trimis-o dar nestampilata de cei de la financiar... :w00t: ...eu cum sa o scot sa numai platesc impozit pe ea ? ...su saru'mana..pe la inmatriculari....

#29
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
spui prostii.

in primul rand, poate ca nu ti se pare tie logic sa inmatriculezi si radiezi fiscal o masina pe care urmeaza sa o vinzi, dar din punct de vedere legal asta e procedura. legea spune clar ca de la cumpararea masinii ai 30 de zile sa o declari la administratia financiara, fara sa specifice ca esti scutit de drumul asta daca vrei sa o vinzi mai departe. in plus, daca esti cumparatorul final, cei de la administratia financiara or sa-ti ceara certificat fiscal + stampila la rubrica vanzator, stampila pe care vanzatorul nu o poate obtine legal decat daca radiaza fiscal masina; de radiat nu o poate radia decat daca a si inmatriculat-o si astfel descoperi ca toti proprietarii din acte trebuie sa inmatriculeze si sa radieze fiscal masina pentru ca utilizatorul final sa o poata folosi.

in al doilea rand, cand vinzi o masina si vrei sa o scoti de la fisc, trebuie sa te duci cu o fisa de inmatriculare completata, unde prima stampila se pune la rubrica Vanzator, deci la rubrica ta. Nu exista nici un act pe care sa trebuiasca sa-l primesti tu de la cumparator stampilat. iti trebuie doar contracul de V/C si o fisa de inmatriculare completata (pe care prima stampila o sa fie cea primita de tine).

#30
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
iar in al treilea rand, nu te duci la Circa/Administratia Financiara ci la Adm. Taxe si Impozite, ceea ce e total diferit de Adm. Financiara.     :)

Edited by jericho, 09 March 2008 - 12:03.


#31
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
in al 4-lea rand, corect e Primaria Sectorului X, Directia de Impozite si Taxe Locale  :P

#32
floterminator

floterminator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.03.2008
Si daca o cumperi din afara tarii cu ce act te duci la financiar s-o inregistrezi?

#33
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
factura (sau contractul de V/C) tradusa. mi se pare ca trebuie traducere legalizata.

#34
class

class

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 01.12.2003
Stie cineva daca la directia de finante si impozite locale este deschis si sambata ? vreau sa cumpar o masina de la cineva din Bucuresti si sa stiu daca poate rezolva toate actele intr-o zi de sambata, fara sa mai fie nevoie sa ma intorc in B
aa, si contractul de V/C unde se face? la un notar ceva ?

Edited by class, 03 April 2008 - 20:05.


#35
eustaciu

eustaciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.04.2008

 relu17, on Nov 24 2007, 04:37, said:

Era clar ca era vorba de o incurcatura. Eu luat o masina care in 2 luni a fost vanduta de 4 ori fara sa fie inmatriculata. S-a rezolvat cu o amenda la fisc de 50RON, dar a fost si pt mine o invatatura de minte sa nu mai pun botul la povesti  cu masina unchiului si a matusii Tamara.


Si eu care credeam ca sunt singurul nebun care isi cumpara numai masini noi ca sa nu am de umblat aiurea dupa aia. Ce citesc pe acest forum ma face, nici macar sa nu ma gandesc vreodata sa imi iau ceva din targ, ziar sau orice alt site cu vanzari auto.

Edited by eustaciu, 30 April 2008 - 09:43.


#36
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
ai de umblat pe la RAR si cand cumperi masina noua. aplicarea hologramei pe CIV, numere la politie, etc.

tu faci o confuzie intre "cumpararea unei masini sh" si "cumpararea unei masini sh fara sa fii atent la acte". eu mi-am luat masina sh (am avut inainte si noua) si n-au fost nici un fel de probleme cu actele. vanzatorul a venit cu mine la rar, a scos certificatul fiscal in 2-3 zile, totul s-a desfasurat ok.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate