Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

MANUALE SERVICE pt. centrale termice

- - - - -
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#1
crt_unic

crt_unic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 21.11.2007
MA POATE AJUTA CINEVA CU UN SITE DE MANUALE PT CENTRALE TERMICE

  SAU CU SCHEME DE PLACI DE LA DIVERSE CENTRALE?

                                            VA MULTUMESC

#2
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postcrt_unic, on Nov 21 2007, 18:52, said:

MA POATE AJUTA CINEVA CU UN SITE DE MANUALE PT CENTRALE TERMICE

  SAU CU SCHEME DE PLACI DE LA DIVERSE CENTRALE?

                                            VA MULTUMESC

nu exista un site cu jdemii de manuale.ac. se gasessc,slava domnului,dar pe site - uri diferite,fct. de marci.

#3
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postcaldut, on Nov 21 2007, 19:01, said:

nu exista un site cu jdemii de manuale.ac. se gasessc,slava domnului,dar pe site - uri diferite,fct. de marci.
dar spune ce te-ar interesa,cu ceva tot te voi putea ajuta.

#4
tetral

tetral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.04.2006

View Postcaldut, on Nov 21 2007, 22:10, said:

dar spune ce te-ar interesa,cu ceva tot te voi putea ajuta.

M-ar interesa pe mine un manual pentru Beretta Ciao 24 CAI. Problema e ca centrala e un tip mai vechi (e din 2001)

#5
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Posttetral, on Dec 10 2007, 08:59, said:

M-ar interesa pe mine un manual pentru Beretta Ciao 24 CAI. Problema e ca centrala e un tip mai vechi (e din 2001)
imi pare rau,asta nu-l am.

#6
NeeK

NeeK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.12.2007
Salutare

La parinti am o centrala termica Saunier Duval ThemaClassic F24. Aceasta la un ciclu de functionare, cand termostatul da comanda de incalzire, centrala pleaca si functioneaza pana atinge temperatura max a agentului termic (apa din calorifere) cand se opreste. Sta cateva minute pana agentul termic pe retur atinge un prag de histerezis (-10C fata de temperatura setata max) si centrala pleaca din nou. Aceste cicluri se repeta pana cand temperatura in camera ajunge la valoarea setata pe termostat si centrala se opreste definitiv prin comanda data de termostat.  Totul e OK aici.
Acum mi-am instalat si eu o centrala termica Saunier Duval ThemaClassic F24E de generatie mai noua, conectata cu un termostat radio Heiss HCT-101.
La un ciclu de incalzire cat timp termostatul da comanda de functionare centralei, aceasta functioneaza continuu pana atinge temperatura setata in camera!!!! Am setat o temperatura maxima a agentului termic (apa din calorifere) in centrala. Ce e ciudat este, ca aceasta functioneaza la comanda data de termostat, atinge valoarea temperaturii a agentului termic si ramane acolo (+/-1C). Si o tine asha pana cand termostatul taie comanda. Pentru verificare am deconectat termostatul si am lasat-o sa functioneze fara el. Centrala in acest mod functioneaza normal ca si cea de la parintii mei cu ciclu cu prag de histerezis pe temperatura la agentul termic.
Am intrebat pe cei de la firma care mi-au instalat centrala si ei imi spun ca e normala functionarea centralei mele!!!!!! Ca aceasta functioneaza cu modularea flacarei ...
Ciudat este ca si cea de la parintii mei in detaliile tehnice spune ca are modularea flacarei dar nu functioneaza la fel.
Din ce am vazut eu pana acum la toate centralele, nu am vazut functionare continua decat daca era reglata prost.
Am tot incercat sa contactez pe unii si altii ce lucreaza cu astfel de centrale dar nici unul nu mi-a dat un raspuns concret: da e bine sau nu, e prost.
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu ceva detalii? Ce pot face?  Un manual de service, ceva?

#7
hash1

hash1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 16.11.2006
De ce iti bati capul daca nu te doare ? Functionarea descrisa de tine este cea care o am si eu. Inainte de a pune termostatul am realizat si eu o functionare tip histerezis. In situatia in care nu ai termostat de camera, centrala incalzeste agentul termic in mod continuu, fara modularea flacarii, pana cand returul atinge o temperatura maxima prescrisa, dupa care flacara se stinge. Asa am reusit sa 'ard' senzorul de temperatura maxima/avarie .. Oricum daca centrala merge continuu, pe flacara mica, inseamna ca are ce incalzi, respectiv caloriferele cedeaza caldura in mediul inconjurator .. altfel senzorul de temperatura maxima admisa si-ar face datoria si ar intrerupe arderea.

Nu ma pricep la centrale termice dar functionarea depinde de ce-a vrut programatorul microcontrolerului centralei .. in foarte mare masura.

#8
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View Posttetral, on Dec 10 2007, 10:59, said:

M-ar interesa pe mine un manual pentru Beretta Ciao 24 CAI. Problema e ca centrala e un tip mai vechi (e din 2001)

am manualul in italiana daca il vrei da-mi PM cu adresa ta de mail

#9
incultel

incultel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.01.2008
Nu m-a descurc deloc pe acest forum dar cred ca pana la urma am reusit
Am si eu nevoie de un manual de utilizare in engleza sau romana (exclus germana) pentru o centrala Viessmann Vitopend 222
multumesc anticipat

#10
incultel

incultel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.01.2008
Am nevoie de un manual utilizare Vitopend 222 engleza sau romana exclus germana
E-mail [email protected]
Va multumesc

#11
sanduman

sanduman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.09.2007
Am cumparat apartamentul echipat cu o centrala Unical QONPAC CTFS 24 F model din 2001 dar nu am manualul de la ea. Pe net nu am gasit-o doar ceva asemanator. Poate cineva sa ma ajute?

#12
dan_pescaru

dan_pescaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.09.2006

View Postdicdobre, on Dec 30 2007, 22:10, said:

am manualul in italiana daca il vrei da-mi PM cu adresa ta de mail

Buna ziua si la multi ani pe 2008!
Am o problema la o centrala SIME FORMAT 5 ZIP am gasit micro controleru ars (PIC 18F452I/P)  l-am inlocuit dar i-mi trebuie dumpul ca sal pot programa si nu stiu de unde pot sa-l procur.Ma poti ajuta?
           Va multumesc!

#13
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
era vorba de manualul de instalare utilizare pentru breta ciao 24 cai pentru microcontrolerul tau nu am nimic. imi pare rau.

#14
sddragos

sddragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.05.2006
Salutare,
Ma poate ajuta cineva cu manualul de utilizare al centralei termice Sylber Conica 24 IEFF ?
Tocmai am cumparat un apartament, fostul proprietar mi-a zis ca imi da manualul de utilizare/intretinere al centralei termice (Sylber Conica 24 IEFF), iar acum zice ca nu-l mai gaseste. Nu prea ma pricep la centrale, iar pe net n-am reusit sa dau de el.
Si un scan pe paginile principale mi-ar fi de folos.
Multumesc anticipat!

#15
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
pe acestea le-ai vazut?
http://www.sylber.co...ec249affde21d7d

Edited by dicdobre, 09 January 2008 - 22:13.


#16
liv_vene

liv_vene

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.06.2005
Si eu am aceeasi intrebare ca si NeeK daca stie cineva sa imi spuna care e functionarea noramala ce termostat.
Am o centrala Vailant Turbomax Pro vuw int 242/2 si de curand mi-am montat un termostat EUROSTER 2510 TX. Cand termostatul da comanda de incalzire, centrala pleaca si functioneaza pana atinge temperatura max a agentului termic cand se opreste. Sta cateva minute pana agentul termic pe retur atinge un prag de histerezis si centrala pleaca din nou. Aceste cicluri se repeta pana cand temperatura in camera ajunge la valoarea setata pe termostat si centrala se opreste definitiv prin comanda data de termostat.
Nu ar fi normal sa functioneze ca cea dea doua centrala a lui Neek?

La un ciclu de incalzire cat timp termostatul da comanda de functionare centralei, aceasta functioneaza continuu pana atinge temperatura setata in camera!!!! Am setat o temperatura maxima a agentului termic (apa din calorifere) in centrala. Ce e ciudat este, ca aceasta functioneaza la comanda data de termostat, atinge valoarea temperaturii a agentului termic si ramane acolo (+/-1C). Si o tine asha pana cand termostatul taie comanda.

#17
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postliv_vene, on Jan 15 2008, 21:14, said:

Si eu am aceeasi intrebare ca si NeeK daca stie cineva sa imi spuna care e functionarea noramala ce termostat.
Am o centrala Vailant Turbomax Pro vuw int 242/2 si de curand mi-am montat un termostat EUROSTER 2510 TX. Cand termostatul da comanda de incalzire, centrala pleaca si functioneaza pana atinge temperatura max a agentului termic cand se opreste. Sta cateva minute pana agentul termic pe retur atinge un prag de histerezis si centrala pleaca din nou. Aceste cicluri se repeta pana cand temperatura in camera ajunge la valoarea setata pe termostat si centrala se opreste definitiv prin comanda data de termostat.
Nu ar fi normal sa functioneze ca cea dea doua centrala a lui Neek?

La un ciclu de incalzire cat timp termostatul da comanda de functionare centralei, aceasta functioneaza continuu pana atinge temperatura setata in camera!!!! Am setat o temperatura maxima a agentului termic (apa din calorifere) in centrala. Ce e ciudat este, ca aceasta functioneaza la comanda data de termostat, atinge valoarea temperaturii a agentului termic si ramane acolo (+/-1C). Si o tine asha pana cand termostatul taie comanda.
nu trebuie sa-ti faci probleme,ac. termostatari sint normale,apoi,electronica centralei este conceputa anume,ptr. timpi de pauza a arzatorului,si mai mult ac. timp de pauza,poate fi la rindul lui setat,intr-un interval cuprins itre 5 si 60 min.

#18
zeita20

zeita20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.01.2008
am o centrala saunier duval themaclassic  f24 si nu am carte de instructiuni.Nu mai merge si palpaie beculetul rosu.pe display apare un f si apoi 13.Ce inseamna asta??

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate