Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Greenfield Residence

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3351 replies to this topic

#667
brukan

brukan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.05.2010
@Korn: mare hater esti. :)
Nu cred ca se face o mare dreptate cu blocarea acestui drum. Nici nu va scapa Bucurestiul de poluare. Nici padurea nu se va ecologiza singua. E prea mult de discutat pe tema ecologiei.
De razbunare iarasi nu cred ca se pune problema astfel. Impact si-a luat banii. Pagubitii sunt "fraierii" care au cumparat acolo. Impact pierde doar potentiali clienti pt blocurile noi. Nu m-ar mira ca in curand sa sisteze lucrarile pt blocurile pt care nu au incheiat precontracte sau contracte.
Era sa ma numar si eu printre 'fraierii' vrajiti de povestea frumoasa. Acum, si proprietarul si agentii ar trebui chemati in instanta si sa plateasca pentru promisiuni mincinoase. Aproape ca dadeau in scris ca ei vor rezolva problema si vor avea super drumuri pe acolo. Toti erau corupti, numai ei erau corecti si d-aia li se puneau bete in roate.
Totusi, acum ma bucur ca au aparut ceva neintelegeri si am avut dubii fondate, dar peste care era sa trec, pentru un vis frumos. Dar e romania si aici nu exista vise frumoase. Si cred ca in GF abia incepe cosmarul.
As fi venit acolo pentru liniste, civilizatie si lipsa aglomeratiei. Nu a mai ramas mare lucru cand ai ramas fara liniste si cu aglomeratia din oras. Unii se vor obisnui, ca sunt sadici care merg dintotdeauna cu masina prin BuCuresti. Altii, ca mine, tocmai au pierdut marele atu al cartierului.
Din pacate in BuCuresti nu ai cum sa traiesti. Poti doar sa locuiesti.

#668
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 brukan, on 20 februarie 2017 - 10:46, said:

@Korn: mare hater esti. Posted Image
Nu cred ca se face o mare dreptate cu blocarea acestui drum. Nici nu va scapa Bucurestiul de poluare. Nici padurea nu se va ecologiza singua. E prea mult de discutat pe tema ecologiei.

Cumva ai dreptate. Dar stii cum e. Toate au un inceput. Se pare ca s-a inceput de aici. Pe de alta parte, cand te gandesti tu, ca locatar, cate defrisari se fac in tara asta, esti indreptatit sa te apuce nervii ca se gandesc unii sa ecologizeze tocmai o parcela de 2-3 km. Initiativa poate ca e buna in esenta. Dar e ca o picatura intr-un pahar cu apa.
Eu stau in Cosmopolis in chirie. Am de gand sa cumpar acolo. Si tare mi-e teama ca vor exploda preturile, tocmai din cauza problemelor din GF. In conditiile in care oricum preturile au crescut mult in ultimii 2 ani.

Edited by LauCalin, 20 February 2017 - 11:02.


#669
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Dar nu se poate face un alt drum pe langa padure cumva?  s-a blocat drumu asta prin padure si gata,nu se cauta o alta solutie?
ps: ma interesa si pe mine achizitia unui apartament in complex, dar nu in conditiile actuale. oricum ma bucura ca problema asta o sa duca preturile in jos :P

#670
brukan

brukan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.05.2010
@ LauCalin: Evident ca e o picatura intr-un pahar cu apa. Dar nu inseamna nici ca daca altii au facut ceva rau, devine legal sa fac si eu rau, cum gandeste boul de Tariceanu.
S-ar putea face multe lucruri bune, daca s-ar dori. In primul rand, legat de padure, s-ar putea planta paduri noi, mai ales in jurul orasului, cum e mai in orice oras civilizat.
Dar, lasa alte masuri deoparte acum, cred ca vin cu cea mai buna ideea pentru ca lucrurile sa mearga bine si la noi. Normal ca ramane o utopie, fiind cei ce fac legile nu vor asta, vor sa e imbogateasca doar ei.

Asadar, fiti atenti la ideea asta: STOP CORUPTIEI!
@Korn: asta e in special pentru tine. Impact nu e vinovat ca a corupt, daca a facut-o, cel putin nu la fel de vinovat precum cei ce au acceptat coruptia.
In opinia mea cei care corup sunt vinovati in proportie de 1%.
Si o sa spuneti cum sa nu dea nu stiu ce autorizatie X sau Y, cand are un salariu de mizerie sau e foarte lacom, iar ala care corupe vine cu o suma ce nu poate fi refuzata?
UITE SI IDEEA: cel ce urmeaza sa fie corupt sa il denunte pe corupator. Daca i s-a oferit, sa zic, 100.000 de euro pentru o licitatie trucata sau orice altceva, sa se duca direct la autoritati si, printr-o noua legislatie, odata condamnat pentru coruptie, celui vinovat sa i se ia toata suma promisa. Cu o parte sa se acopere cheltuielile de judecata si restul sa revina celui care l-a denuntat.
Astfel nu stiu cine va mai avea curajul sa incerce sa mituiasca pe cineva.

Oprind coruptia din institutiile statului, nici Impact, nici guzganul rozaliu nici Iohannis si Dracnea, nimeni, nu ar mai putea sa lucreze in defavoarea altora.

Asadar, concluzia o stiti: coruptia ucide! Coruptia face rau. Daca defalcam vina pe fiecare in parte nu mai pare grav ce face Impact sau nu stiu ce dezvoltator. Insa daca am starpi toate aceste cazuri, nu am mai avea de ce sa ne plangem.

 badsica, on 20 februarie 2017 - 11:02, said:

Dar nu se poate face un alt drum pe langa padure cumva?  s-a blocat drumu asta prin padure si gata,nu se cauta o alta solutie?
ps: ma interesa si pe mine achizitia unui apartament in complex, dar nu in conditiile actuale. oricum ma bucura ca problema asta o sa duca preturile in jos Posted Image

Nu cred ca exista posibilitati, fara ca cineva sa iasa foarte fericit din situatia asta. Si aici ma refer la coruptie.
Prin padure nu vrea Romsilva. Poate pentru ca nu au primit suficienti bani.
Pe unde este acum nu se poate largi si oricum e foarte prost gandita breteaua. Se ajunge la varianta unica, cea peste calea ferata. Aici intervin si sume mai mari si interese mai mari.
Impact asteapta drumul de la primarie, primaria este corupta si imbecila si nu vrea sa contribuie niciodata la dezvoltarea orasului. Infrastructura, care, precum in mai toate cazurile, trebuia sa fie gandita si eventual realizata inainte de inceperea constructiilor, a lipsit si lipseste cu desavarsire. Nu au fost decat planuri ale Impact, ambalate si vandute frumos clientilor.

Edited by brukan, 20 February 2017 - 11:28.


#671
lucciosu

lucciosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 22.08.2016
Am fost la vizionare si am ridicat si eu problema drumului. Mi s-a spus ca se lucreaza si sunt 3 solutii la care s-au gandit ei:
1. Cica sunt inca in discutii cu primaria si Romsilva sa puna bariera si accesul sa fie permis doar riveranilor ( prin drumul din padure).
2. Sa largeasca Aleea Teisani. ( eu personal nu o cred, deoarece in stanga e padure in dreapta sunt constructii)
3. Sa faca o bretea speciala care da in CB, pe unde a fost podul vechi, mai exact pe la calea ferata. Aici mi s-a spus ca deja au achizitionat terenul. Iarasi tind sa nu prea dau crezare sau daca e asa, probabil breteaua respectiva va fi construita peste nspe mii de ani.

Legat de scaderea preturilor, ma indoiesc totusi ca asta se va intampla, in conditiile in care cat am fost eu, erau zeci de oameni la vizionari si tot veneau, cam o vizionare la fiecare 30 de minute. Deci cerere inca e.

#672
madman15

madman15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.10.2005
O poza facuta in vara lui 2014. Am vrut s-o verific pe "Radarul Padurilor" (chiar daca n-aparuse inca...)
Ghinion.
N-avea atelaju' nr. de inmatriculare... Posted Image
Mi-a iesit in fata chiar unde se termina drumul prin padure, venea de undeva din dreapta,
(pentru cei care stiu - unde e alt drum ASTFALTAT spre dreapta si inchis si-ala de o bariera)
Scuze de calitate, dar eram prea grabit si scarbit totodata de ceea ce vedeam pe viu, nu reportaje la TV.

[ http://i67.tinypic.com/2vblap3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://oi67.tinypic.com/2vblap3.jpg

Observati ca-s taiati la mare meserie, nu-s vreascuri sau uscaciuni.
Acum, sambata 18.02 si duminica 19.02 (dimineata) m-am plictisit de cate focuri de arma am auzit venind dinspre padure.
Duble, rapide, repetitive, la 2-3 minute alternanta de reincarcare. Arme de vanatoare.
Si nu e primul weekend din atatia ani de cand stau aici cand aud armele alea.
Cand, intre timp, in aceleasi weekend-uri, multi oameni se plimba prin padure... Posted Image

Hai s-auzim cu dragostea de natura acum...
Cine deranjeaza mai mult padurea?

Eu, ca-i dau dioxid de carbon si ea-l absoarbe (ca-i trebuie la fotosinteza) si-mi inapoiaza oxigen?
Sau criminalii care taie si impusca?

Concluzia mea e ca noi, cei care tranzitam doar, ii incurcam grav la furat si ucis animale.
Si cand spun tranzit, ma refer la tot tranzitul, indiferent ca e pe jos, bicla sau masina.

P.S. Daca are careva o drona si poate s-o inalte ACUM si inca odata peste vara,
cine stie ce "poieni"  sau chiar "stadioane" nou defrisate mai gaseste???
Asa, ca fapt divers doar, nu c-ar fi ilegal, nu???

Edited by madman15, 20 February 2017 - 13:39.


#673
aspirina

aspirina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 05.10.2005
@madman15

Te inteleg ca esti suparat(a) pe Romsilva, insa ai cam luat-o pe aratura cu impuscaturile & armele de vanatoare. Ce naiba impusca aia la 2-3 minute, ani la rand ? Rinoceri sau randunele ?
Daca ai fi avut curiozitatea, puteai afla in 10 sec, ca impuscaturile se aud de la poligonul de tir de langa Gradina zoologica. Care poligon exista de muuulti ani, cred ca dinainte de se construi maretul cartier.
Google it ... Complexul sportiv Iosif Sarbu (Complexului de Tir Sportiv  Iosif Sîrbu, Str. Vadul Moldovei nr. 14, sect. 1, Bucureşti). Sunt semne de avertizare puse pe copaci, langa bariera, doar in preajma poligonului.
Te poti plimba in voie prin toata padurea fara grija gloantelor.

#674
korn

korn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.12.2005
Am inteles intr-un final si eu o schema. e bine sa lasam greenfieldistii prin padure pentru ca ei stau de straja arborilor. jenant rau. Incercati mai bine sa vindeti cat puteti, inca pierderea e mica...

#675
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Existam poligon, dar e in cealalta parte a padurii, nu ar trebui sa se auda tare pana in Greenfield.
2. In padurea respectiva se fac vanatori organizate. Stiu asta pt ca am dat nas in mas cu gonacii, pe cand ma plimbam vara prin padure.

Din pacate, nu exista solutii reale la drumul din padure.
Pt a largi teisani trebuie sa defrisezi mult mai mult + niste vile de generali; ar dura o vesnicie, mai mult ca Ploiesti - Bv.

O alternativa ar fi intrarea in CB, dar implica dezafectarea caii ferate....

#676
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Poligonul este inainte de gradina zoologica cum vii dinspre padure.Cum naiba sa nu se auda?
Calea ferata este dezafectata de ceva timp.Au scos si stalpii si firele..mai e putin si o sa se apuce sa fure si sinele.
Desi nu inteleg.Acea cale ferata inconjoara tot bucurestiul.Cum sa dezafectezi asa ceva.
Imi aduc aminte,acum cativa ani cand au modernizat linia Bucuresti-Constanta aceasta linie acum dezafectata era folosita de trenuri care ocoleau Bucurestiul in timpul lucrarilor la modernizarea liniei principale.

#677
madman15

madman15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.10.2005
Desi nu-mi face placere, ma vad nevoit sa fac unele specificatii.
@korn
Sunt si arborii TAI. Nu ai mei, nu ai statului, nu ai Romsilva.
Padurea e patrimoniu national. Unele sunt virgine, n-ai voie sa rupi o creanga uscata.(Letea, Retezat, etc)
Baneasa nu e padure virgina, ai dovada pozei mele de mai sus.
Si nu stateam straja, am remarcat doar ceva la nelalocul sau.
Poate tie, de unde-oi fi tu, asemenea cascarabete cu copaci taiati ti se par firesti, la ordinea zilei.
Mie, aici, nu.

@aspirina
In linie dreapta, prin padure, de la Shop&Go pana la poligon sunt peste 1200m.(Google-it)
Poligoanele au gura de foc pe nord, putin probabil sa se auda asa tare pe linia de nord-vest, printre copaci si alte blocuri la strada,
pe marginea strazii Padurea Pustnicu.
Basca faptul ca in weekend nu se fac trageri in poligoane(nici la pneumatic nici la arme de foc).
Pentru ca aglomeratie la Zoo, d-aia. Baietii de la trageri vin cu van-urile bleumarin sau autocare albe, nu la picior.
Poate ai fost vinerea la taraba cu mici de pe colt si ai auzit cateva pistolete pocnind din spate, de la rond...

Totusi, cu toatea astea, incerc sa traiesc cu speranta ca se va ajunge la o rezolvare echitabila a problemei.
Nu poti pune restrictie cu bariere cu cartela pe un drum public, cum e Vadul Moldovei, e impotriva liberei-circulatii. (in UE)
Primaria, Romsilva si Impactul ar trebui sa ajunga la un consens, asa ar fi normal, intr-o tara civilizata.

#678
lucciosu

lucciosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 22.08.2016
@madman15 Total de acord cu ce spui tu, doar ca nu discutam de un drum public. Exista o diferenta intre drum public si domeniu public. Acolo este domeniul public iar daca s-ar pune bariera si sa fie doar pentru reiverani, s-ar limita si poluarea si nesimtirea gunoaielor, cel putin o parte, a celor care tranziteaza zona, fara a locui in zona

#679
aspirina

aspirina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 05.10.2005
@madman15

Vad ca esti f. nervos din cauza drumului. Daca esti curios, iti zic in privat unde eram Vineri in timp ce tu asteptai in traficPosted Image .

#680
madman15

madman15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.10.2005

 aspirina, on 20 februarie 2017 - 16:17, said:

@madman15

Vad ca esti f. nervos din cauza drumului. Daca esti curios, iti zic in privat unde eram Vineri in timp ce tu asteptai in traficPosted Image .

Nu-s f. nervos. Nici macar nervos. Imi exprimam punctul de vedere.

#681
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 madman15, on 20 februarie 2017 - 15:53, said:

Primaria, Romsilva si Impactul ar trebui sa ajunga la un consens, asa ar fi normal, intr-o tara civilizata.

In primul rand este treaba celor de la Impact sa faca CEVA si LEGAL. Situ de multi ani cum e cu drumul ala. Pe de alta parte e f greu sa mai construiasca un drum, oriunde ar fi el. Largirea celui care da in DN1 e imposibila. Construirea unuia care sa dea in centura e f grea atat dpdv al hartiilor, cat si fizic. Si oricum ar dura 2-3 ani. Calea aia ferata se zvonea ca se doreste redarea ei in folosinta.

#682
madman15

madman15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.10.2005
Cu ce anume sa traga? Cu drezina? Cu Diesel?
Ca toate firele de inalta si clemele de pe stalpi s-au volatilizat!
Asta am vazut mergand pe CB spre Voluntari, n-am remarcat daca mai exista si semnalele de la sol
ca e obturata vederea de parapetii de beton.
2-3 ani? Fizic?
Din Aleea Teisani la Intersectie cu Drumul Padurea Neagra (unde e virajul la 90grade spre sud) sunt max 15metri pana-n parapetul CB.

#683
brukan

brukan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.05.2010
Iata, a ajuns cazul si in presa.
Cica primaria a solicitat o intalnire, peste 2 zile, cu toate partile implicate.
Acum!
Oare ce decedatii lor au facut pana acum!?!

http://m.digi24.ro/s...de-acces-673415


#684
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Iti dai seama...de cateva zile stau in trafic si deja sunt nervosi.Sa vina la Piata Sudului unde de 3 ani se chinuie sa faca un rahat de 500 m de tunel si este traficul praf tot de atata timp.De aia nu mai pot autoritatile,ca stau soferii in trafic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate