Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

PROBLEME CU DINTII?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5212 replies to this topic

#3169
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
haide bre, dupa cum zicea si Ana, nu-i operatie pe creier. in ultima instanta daca nu-ti place te poti duce in alta parte sa o schimbi. chiar adoptand cele mai scumpe solutii, o coronita nu-i o avere, mai ales ca zici ca nu stai chiar rau financiar.

#3170
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
traffic,
sa stii ca tehnologia aia de care vorbesti nu substituie absolut deloc mina si ochiul unui tehnician bun si talentat!! Eu cred ca singurul avantaj pe care-l ai e timpul scurt de obtinere al produsului finit (coroana) si atit! Ca sa nu mai vorbesc de pretul pe care-l platesti...  Si sincer sa fiu eu n-am auzit pe cineva sa aiba asa ceva (asta nu inseamna ca n-or fi aparut si la noi...).

In afara de ce ti-a zis fane (si cu care sint intr-u' totul de acord), eu ti-as mai recomanda sa nu te mai complici cu cad-cam si spectrofotometre si alte bazaconii d-astea!! Solutia fetei tale e destul de simpla si in conditii normale, n-ar trebui sa puna nici-un fel de probleme in-afara de alegerea si executarea corecta a nuantei "albului" dintilor. Daca poti alege o coroana integral ceramica, adica fara substrat metalic!, e mai scumpa, dar estetic e mult mai ok (aprox. 250E +/-/coroana)!
Succes!

#3171
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 doktoru, on Apr 11 2008, 17:19, said:

Daca poti alege o coroana integral ceramica, adica fara substrat metalic!, e mai scumpa, dar estetic e mult mai ok (aprox. 250E +/-/coroana)!
Succes!
ai dreptate, fiind vorba de o singura coronita nu se justifica substructura de zirconiu. solutia ta e cea mai buna.   :OK:

#3172
traffictours

traffictours

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.02.2007
Va multumesc la toti, ma gandesc serios la ce mi-ati recomandat.

#3173
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 camy20, on Apr 11 2008, 09:22, said:

Buna!
Imi spui si mie ce ar trebui sa fac pt a avea dintii mai albi?
Sa-i scoti, si sa-ti pui implanturi cu coronite de portelan.

#3174
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 Ana_Karr, on Apr 11 2008, 22:14, said:

Sa-i scoti, si sa-ti pui implanturi cu coronite de portelan.

:lol: Ana adevăr grăiește! :D

#3175
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
mda, dar sa portelanul sa fie pe zirconiu ;), ca altfel nu-i indeajuns de alb :).

#3176
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
raspundeti oamenilor calumea ca nu mai intreaba nimeni nimic.

incerc eu un raspuns, voi sa ma corectati daca ma aberez.

ar fi cam doua categorii de solutii de albire a dintilor. pastele de dinti, apele de gura cu efect de albire, cu bicarbonat de sodiu si alte chestii de genul asta pe care poti sa le incerci pe principiul "daca nu ajuta sigur nu strica" si solutiile de albire ce se bazeaza pe substante ce elibereaza oxigen activ. astea din urma nu-s tocmai jucarii, albirea facandu-se prin distrugerea materialului organic ce da coloratia ramanand doar partea mineralizata a dintelui mai alba. din cauza agresivitatii tratamentului e bine sa-l faci intr-un cabinet stomatologic sau sub indrumarea unui stomatolog. nu te astepta la obtinerea unui alb imaculat, de zapada, ci doar la deschiderea cu 2-3 nuante a culorii de baza a dintelui. tratamentul de albire nu albeste plombele sau lucrarile existente. Daca acestea sunt realizate pe dintii frontali, dupa terminarea tratamentului vor trebui refacute. nu se cunosc prea bine efectele pe termen lung al tratamentelor astora, se pare ca maresc riscul de carii ulterioare.

Edited by Fane, 12 April 2008 - 22:27.


#3177
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Mai nou se fac albiri cu laser... cam 90 € pe dinte! Efectul de albire poate dura până la 2 ani cică... :D

#3178
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
pai nici la albirile cu oxigen activ efectul nu-i pe vecie, cam tot atata dureaza.

#3179
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Eu sunt de parere ca pe primul loc trebuie sa fie sanatatea dintilor si nu culoarea. De aceea, i-as sfatui pe toti cei ce vor albiri sa-si rezolve mai intai toate problemele legate de dinti si apoi sa reanalizeze treaba cu albitul. Mi-e greu sa cred, ca astia de tot intreaba de albiri, n-au absolut nici un fel de alta problema cu dintii( n-au carii, au dintii drepti, au gingii sanatoase, au o igiena buna etc) :rolleyes:
Plus ca albitul da dependenta :) . Odata ce i-ai albit, esti abonat permanent la albiri. Asta pt ca dupa ce dintii isi pierd iar culoarea primita in urma albirii, tie ti se vor parea ca-s mai naspa decat erau inainte sa mergi la albire si asta o sa te determine sa-i albesti iar si ia si iar si iar pana o sa ai niste bucati de creta in gura( si aici nu ne referim la culoare  :P  ).

#3180
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
BRAVO Ivanna !
:coolspeak:

#3181
jnalla

jnalla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.04.2008
care sunt dezavantajele unei lucrari protetice? e mai bine sa merg la un ortodont pentru un tratament? de ce?

#3182
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
te referi la iepuri sau la ce ?

#3183
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 jnalla, on Apr 13 2008, 11:50, said:

care sunt dezavantajele unei lucrari protetice? e mai bine sa merg la un ortodont pentru un tratament? de ce?

Poi judeca tu ce varianta preferi: prima, la care cel mai probabil se devitalizeaza dintii(se scoate nervu), se slefuiesc si apoi se imbraca, sau a doua, unde se pune un aparat dentar, dintii raman intacti, iar dupa vreo 2 ani sunt drepti?

Daca ar fi sa aleg, as alege in mod clar varianta a doua. Decat sa-i devitalizez si sa-i imbrac prefer sa-i am "de iepure" :rolleyes:

P.S Cred ca ai facut pe degeaba topicu asta, oricum te muta mianna/adadoi la "Probleme cu dintii" :)

Edited by Ivanna, 13 April 2008 - 12:09.


#3184
margyoala

margyoala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.04.2008
Am si eu o dilema:
Mi-am refacut frumos plombele la cabinetul la care sunt abonata prin intermediul firmei unde lucrez. Pentru ca am avut gangrena la 16 s-a dus naibii nervul, soarta pe care a avut-o si nervul de la 24. Pana aici totul clar. Faza este ca ei recomanda pentru toti dintii la care iti pierzi nervul coronite de portelan pe aliaj seminobil care costa 180eur/buc (care nu mai sunt inclusi in abonament). In primul rand nu sunt convinsa daca trebuie sa imi pun coronita de acum pentru ca dintii mei nu par chiar atat de distrusi (parerea mea) si in al doilea rand nu stiu cam care sunt preturile pe piatza coronitelor (in bucuresti).Poate cineva sa ma lamureasca?
Dentista mea spune ca daca imi pune plomba la 24 este un risc mare sa se "rupa" la scurt timp, dupa asta urmand extractie (??) mie mi se pare un pic cam dubios... (mentionez ca nu obisnuiesc sa mananc pietre). Chiar nu stiu ce sa fac. Mi-as pune plomba la amandoi si as lasa treaba cu coronitza pentru cand o sa fie cu adevarat nevoie.

Edited by margyoala, 13 April 2008 - 15:20.


#3185
romanbun

romanbun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 06.03.2008
Buna ziua .
Va rog frumos ajutati-ma si pe mine cu urmatoarea problema:
Acum 1 an am facut radiografie panoramica si s-a depistat la penultima masea maxilar inferior granulom. A fost scoasa maseaua dar am ramas si pana azi cu o jena locala in chiar locul extractiei ,la cald si la periaj cand simt ca parca se umfla si doare. Daca nu o bazai simt o iritare locala relativ suportabila . Mentionez ca locul la apasare nu doare . Imediat dupa extractie am primit antibiotic , rana s-a inchis relativ greu -14 zile, acum e complet inchisa gingia.
Am facut in decembrie 2007 la un medic o lucrare prin care mi s-a scos nervul si a facut tratament in dintele vecin pana la radacina-a scos si nervul- dar fara efect. Dintele vecin e sanatos si l-a TRATAT DEGEABA nu s-a ameliorat cu nimic locul vecin unde a fost extractia.  Sincer cred ca pe fondul unei imunitati generale scazute antibioticul nu a fost destul de puternic si s-a format pe locul vechiului granulom cu chist care ma deranjeaza. Sincer nu cred ca un antibiotic m-ar ajuta , mai ales ca mai nou antibioticile imi afecteaza si ficatul.Cred ca daca fac iar operatie va fi problema din nou cu recuperarea.
Va rog dati-mi un sfat.
Va multumesc anticipat :console:

#3186
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 margyoala, on Apr 13 2008, 15:20, said:

Am si eu o dilema:
Mi-am refacut frumos plombele la cabinetul la care sunt abonata prin intermediul firmei unde lucrez. Pentru ca am avut gangrena la 16 s-a dus naibii nervul, soarta pe care a avut-o si nervul de la 24. Pana aici totul clar. Faza este ca ei recomanda pentru toti dintii la care iti pierzi nervul coronite de portelan pe aliaj seminobil care costa 180eur/buc (care nu mai sunt inclusi in abonament). In primul rand nu sunt convinsa daca trebuie sa imi pun coronita de acum pentru ca dintii mei nu par chiar atat de distrusi (parerea mea) si in al doilea rand nu stiu cam care sunt preturile pe piatza coronitelor (in bucuresti).Poate cineva sa ma lamureasca?
Dentista mea spune ca daca imi pune plomba la 24 este un risc mare sa se "rupa" la scurt timp, dupa asta urmand extractie (??) mie mi se pare un pic cam dubios... (mentionez ca nu obisnuiesc sa mananc pietre). Chiar nu stiu ce sa fac. Mi-as pune plomba la amandoi si as lasa treaba cu coronitza pentru cand o sa fie cu adevarat nevoie.

Pune niste poze cu dintii aia, sau radiografiile pe baza carora s-a pus disgnosticul de gangrena; nu poate nimeni sa ghiceasca cat de distrusi sunt dintii aia. Uneori trebuie coronita, alteori nu. Si da, daca dintele intr-adevar are nevoie de coronita si nu-i pui, la un moment dat se va fractura si odata fracturat nu mai poti face nimic. Fa inca vreo 2-3 consultatii la alti medici, vezi daca zic acelasai lucru.

 romanbun, on Apr 13 2008, 18:50, said:

Acum 1 an am facut radiografie panoramica si s-a depistat la penultima masea maxilar inferior granulom.
Pe panoramica se vad granuloamele? :scratchchin:
Poi de ce nu ti-ai facut o radiografie mica la locul extractiei sa vezi daca e ceva acolo(rest de radacina)?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate