Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

PROBLEME CU DINTII?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5212 replies to this topic

#3151
traffictours

traffictours

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.02.2007
In primul rand nu imi place cum vorbesti, adica, asa, de sus. In al doilea rand, credeam ca stii, trebuie asteptat pana la 16 ani pentru ca dintii evolueaza, apar spatieri... nu de astfel de atitudini aveam nevoie.

#3152
N3buNuTza

N3buNuTza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 17.09.2006
Am si eu o intrebare.. cat costa un aparat dentar dinacela de se poarta doar noaptea? si daca exista limita de varsta la care se poate folosii... si unde in bucuresti se poate pune. ms frumos

#3153
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Posttraffictours, on Apr 10 2008, 18:44, said:

In primul rand nu imi place cum vorbesti, adica, asa, de sus. In al doilea rand, credeam ca stii, trebuie asteptat pana la 16 ani pentru ca dintii evolueaza, apar spatieri... nu de astfel de atitudini aveam nevoie.
Si plasticul ala permite "spatierile" ? Sau il scoate seara la culcare ? Ca o masca . Ca sa aiba dintii spatiu :D .

Ai zis ca are dintele rupt. Incisivul central superior erupe in jurul varstei de 7-8 ani. Pana la 12 ani (in 4-5 ani) este complet dezvoltat (ma refer la radacina). Daca era rupt m-am gandit ca la 12 ani i s-a facut si devitalizarea. Si atunci ar fi mers si portelanul la dintele devitalizat.
Daca dintele este inca vital si s-a mai dorit un timp ca dintele sa ajunga la o maturitate sigura si completa, atunci e OK ca i s-a pus acel acrilat, pt ca nu era nevoie de slefuirile "masive" care se fac pt portelan (numai pe dinti devitalizati).
Deci nu ai inteles bine motivul pt care s-a pus plasticul.
Nu stiu daca am fost explicita acum, dar singurul motiv pt care s-ar fi apelat la acrilat si nu la ceva de calitate, este pastrarea vitalitatii dintelui. Nu pt "spatieri".

View PostN3buNuTza, on Apr 10 2008, 18:44, said:

Am si eu o intrebare.. cat costa un aparat dentar dinacela de se poarta doar noaptea? si daca exista limita de varsta la care se poate folosii... si unde in bucuresti se poate pune. ms frumos
Nu am auzit de aparat care se poarta doar noaptea . Adica te gandesti sa arati frumos ziua si sa-ti rezolvi treaba cand dormi. Sunt niste capeline, disjunctoare, care se poarta un anumit numar de ore .  Dar alea se pun in anomalii grave.
Teoretic iti poti pune aparat la orice varsta. Cu cat e mai tarziu, cu atat stai cu el mai multi ani. Ideal este sa rezolvi anomaliile in perioada de crestere.
Daca iti faci aparat si-l porti doar cand iti convine tie, nu o sa obtii nimic. Cel mai bine este sa mergi la un ortodont, dar nu cred ca iti va prezenta o solutie mai placuta, daca nu ai de gand sa porti aparatul permanent .

Edited by Ana_Karr, 10 April 2008 - 19:18.


#3154
traffictours

traffictours

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.02.2007
Ar fi bine sa incheiem discutia. M-am inselat in privinta posibilitatii de a obtine o parere obiectiva. Scuza-ma ca te-am deranjat, de fapt cel mai mult te-a deranjat ca intentionez sa apelez la Dentestet. Eu personal regret ca am deschis discutia.

#3155
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Dupa ce fiica ta a avut cea mai ieftina solutie pt acel incisiv, brusc o vrei pe cea mai scumpa posibila. Asta mi s-a parut ciudat .

#3156
traffictours

traffictours

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.02.2007
Si mie mi se pare ciudat ca primele referiri au fost la snobism, spalari de vina, etc. Eu am alta profesie ce nu are nici o legatura cu medicina, si daca s-au luat decizii gresite, atunci nu eu sunt de vina, ci asa am fost sfatuit de medici. Imi dau seama ca stii ce vorbesti, dar tonul superior si aroganta nu isi au locul in acest topic, crede-ma. Vreau cea mai buna solutie nu din snobism, procedeul CAD-CAM e destul de greu de aplicat in Constanta(chiar si in Bucuresti inteleg ca e destul de dificil din cauza aparaturii de frezare computerizata ce se pare ca nu e la indemana oricarui cabinet). Eu tocmai asta vroiam, sa vad daca acolo unde mi s-a recomandat sa merg e bine, nu a fost problema de bani nici la inceput, nici acum, asa am fost sfatuit, sa astept pana la 16 ani. Oricum, te atac si eu cu ceva, daca esti medic, atunci nu e bine sa ai astfel de atitudini, nici nu cunosti omul si deja ataci, dar e posibil ca atitudinea sa fie explicata si din cauza varstei...

#3157
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Daca vrei zirconiu, asta nu tine de clinica. Ci de laborator. Orice medic poate apela la un laborator care lucreaza cu astfel de materiale.
Poti cauta in Constanta laboratoarele dentare care au aceasta tehnologie si sa-i intrebi cu ce cabinete colaboreaza. Mi-e greu sa cred ca doar in Bucuresti exista asa ceva.

Am avut pacienti care au fost  la Dentestet si au fost nemultumiti si de felul in care aratau lucrarile (culoare, metalul la colet vizibil) si de felul in care le bagau pe gat tot felul de manopere  nu neaparat necesare (carii inexistente, albiri, interventii parodontale care nu au rezolvat absolut nimic, etc).  Aceste experiente nu sunt o regula . La Dentestet sunt mai multi medici. Depinde de norocul fiecaruia la ce medic pica.

Trebuie sa iei in calcul ca vei face naveta daca vrei tratament in Bucuresti. Asta inseamna mult timp.

Si in incheiere : imi cer scuze daca am dat senzatia ca am o atitudine aroganta . Nu este asa. Nu dau sfaturi ca sa ma dau mare.
Pur si simplu m-a deranjat ca cineva alege pt copilul lui, solutia cea mai ieftina pt o lunga perioada de timp, iar apoi iti spune ca de fapt banii nu ar fi o problema. Daca nu sunt o problema, atunci de ce nu a avut cel mai bun tratament de la inceput ? Sau te-ai multumit cu solutia unui medic batran dintr-un cabinet de cartier si ai lasat-o asa ? Te-a convins ala ca e bine asa, si tu ai stat impacat, pana ai vazut ca incepe sa crape plasticul ala si arata ca dracu`?

#3158
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

View PostAna_Karr, on Apr 10 2008, 21:17, said:

Daca vrei zirconiu, asta nu tine de clinica. Ci de laborator. Orice medic poate apela la un laborator care lucreaza cu astfel de materiale.
ma manca limba sa spun eu asta dar n-am vrut sa-mi sara altii in cap. mai orice laborator care lucreaza ceramica poate sa colaboreze cu un alt laborator care sa aiba aparatura necesara si sa-i faca scheletele de zirconiu. n-am incercat dar am primit oferte.

in cazul lui traffictours e important sa fie un tehnician care sa modeleze bininisor dar fiind un incisiv central care va sta langa omonimul sau natural trebuie sa-i potriveasca f. bine culoarea.

Edited by Fane, 10 April 2008 - 21:31.


#3159
N3buNuTza

N3buNuTza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 17.09.2006
eu cand eram in clasa a 2-a aveam o colega care avea asa :-s stiu sigur pt ca mai dormeam pe la ea :-s deci de existat exista...sau cel putin ceva asemanator :-s

#3160
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
nu m-ar mira ca aparatul ala sa fi trebuit sa-l poarte tot timpul dar ei sa-i fi fost rusine si de asta sa-l fi purtat numai noaptea.

daca vrei ceva discret ar exista si alte solutii.

#3161
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View PostFane, on Apr 10 2008, 22:43, said:

nu m-ar mira ca aparatul ala sa fi trebuit sa-l poarte tot timpul dar ei sa-i fi fost rusine si de asta sa-l fi purtat numai noaptea.
Asta ziceam si eu ...

#3162
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
s-ar putea sa ma insel, dar si eu imi amintesc ca fiica unei prietene de familie, medic stomatolog, avea un aparat dentar pe care-l purta doar 8 ore noaptea. Este adevarat ca fetita era in clasa a treia sau a patra, i-a fost recomandat imediat dupa ce a terminat cu crescutul dintilor si avea un molar in plus (o anomalie dubioasa). Poate gresesc termenul si nu era pentru indreptat dintii aparatul ala.

#3163
camy20

camy20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.10.2007

View PostAna_Karr, on Apr 10 2008, 21:49, said:

Asta ziceam si eu ...

Buna!
Imi spui si mie ce ar trebui sa fac pt a avea dintii mai albi?

#3164
traffictours

traffictours

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.02.2007

View PostAna_Karr, on Apr 10 2008, 22:17, said:

Daca vrei zirconiu, asta nu tine de clinica. Ci de laborator. Orice medic poate apela la un laborator care lucreaza cu astfel de materiale.
Poti cauta in Constanta laboratoarele dentare care au aceasta tehnologie si sa-i intrebi cu ce cabinete colaboreaza. Mi-e greu sa cred ca doar in Bucuresti exista asa ceva.
Cel mai bine ar fi daca ati avea amabilitatea sa-mi spuneti pe scurt etapele. Daca clinica din Constanta nu are spectrofotometru, de exemplu, cum ii mai potriveste culoarea? Stiti cumva ce clinica din Bucuresti detine si freza computerizata, adica sa o aiba in clinica?
Nu, nu am apelat la vreun Doctor de cartier, am apelat la unul foarte bun, care mi-a recomandat sa astept pana la 16 ani, niste prieteni medici din Franta mi-au spus acelasi lucru, eu ce era sa fac? Tocmai asta e motivul pentru care am postat aici, sa incerc sa ma lamuresc, sa nu mai fac pasi gresiti(daca am facut cumva). Dupa parerea mea(nefiind medic, dar freza CAD-CAM o inteleg foarte bine) si din ceea ce am citit(in USA freza e in clinica, la noi e mai greu de amortizat asa ceva, deocamdata) cel mai bine ar fi sa merg la o clinica ce are si freza in dotare, se scurteaza timpul interventiei si daca ceva nu e in regula(culoarea), se poate remedia operativ.
Cred ca m-am exprimat gresit, fata mea are un pivot(nu foarte adanc introdus) si o lucrare ceramica sau compozit...
Va rog sa-mi spuneti daca stiti de existenta unei clinici cu dotarile necesare pentru CAD-CAM.

#3165
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
eu nu prea inteleg de ce vrei sa mergi la o clinica care are acel cad-cam. la cat e de mare constanta mai mult ca sigur exista laboratoare cu asa ceva. si cat poate dura un drum cu un taxi intre cabinet si acel laborator? eu ma indoiesc totusi ca laboratorul ti-o va face in regim de maxima urgenta, adica in momentul in care vine lucrarea ficei tale sa lase tot ce au de lucru si sa se ocupe numai de ea. poti mai bine sa ceri o lucrarica provizorie cat timp cea definitiva va fi in lucru.

eu zic ca tu nu trebuie decat sa cauti un medic bun si in care sa ai incredere si sa-i explici ce vrei tu. restul e treaba lui si nu a ta. tot ca sfat eu as zice sa eviti clinicile la moda.

P.S. o parere daca mi-e permis: zirconiu, ca si titanul e una din substructurile la moda cu avantaje nu pe masura pretului. inca nu am lucrari in gura, dar cand oi ajunge si eu la ele cred ca am sa merg pe ceramica pe aur platinat.

Edited by Fane, 11 April 2008 - 10:40.


#3166
traffictours

traffictours

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.02.2007
Fane, iti multumesc in primul rand datorita tonului cu care abordezi problema. Am sa iau in considerare tot ce imi spuneti voi aici chiar daca e ceva ce nu imi convine. M-am gandit sa apelez la o clinica sa zicem renumita(nu neaparat dentestet, am zis si eu asa, ca pe asta o stiu de mai demult), tocmai pentru a ma asigura ca serviciile vor fi complete, adica o imbinare optima intre partea de stomatologie clasica, sa zic asa, si cea de estetica(culoare, forma). Fiind vorba de unul din dintii din fata, dupa parerea mea lucrarea nu e usoara, trebuie potrivita culoarea, forma(in oglinda fata de celalalt dinte..). Acuma voi sunteti medici, priviti destul de rece problemele de genul asta si asa si trebuie sa faceti, dar ca parinte te implici emotional si exagerezi cateodata. Relativ la zirconiu sau aur, pai ce crezi ca eu stiu ce e mai bine?
In alta ordine de idei, dar cu referire la problema mea, eu detin o firma, nu mare, si am concurenti firme mari. Vreau sa va spun ca sunt cazuri cand eu stiu cum sa fac un anumit tip de serviciu, sigur mai bine decat omologul meu mai mare, dar nu pot sa-l concretizez la fel de bine pentru ca il fac mai rar, cel mare are conexiunile mai bine facute, deci e mai competitiv chiar si cu un personal mai slab pregatit ca al meu, sa zicem...
Puteti sa-mi spuneti daca cei de la dentestet au laborator de frezare cad-cam propriu, sau tot asa apeleaza in alta parte?

#3167
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
nu sunt medic, sunt tehnician.

daca vrei un sfat prietenesc, cauta un medic care-ti inspira incredere si fa-l un soi de "stomatolog de familie". in stilul asta el va sti toate problemele voastre, daca stie ca sunteti pacientii lui constanti nu va incerca sa "traga tunuri". nu va putea da vina pe cel ce ti-a lucrat inainte ca ti-a facut prostii si el face doar ce se mai poate. cand ai vreo problema cu dantura prezinta-i lui problema si lasa-l pe el sa-ti aleaga tratamentele cele mai adecvate problemei si pungii tale fiindca asta-i profesia lui. cam cum ar fi sa mergi la medicul de familie spunand-i ca tu ai diagnosticul pus, ai planul de tratament si vrei de la el doar sa-ti faca injectia :). sa sti ca in stomatologie sunt o serie de cabinete care traiesc foarte bine de pe urma celor care vor sa se trateze la cele mai tari nume, in cele mai bune conditii si cu cele mai tari materiale. alegerea e a ta.

lucrarica ficei tale e o lucrarica care se face in mod curent in orice cabinet, atat doar ca fiind in zona frontala necesita un pic mai multa atentie. tu iti inchipui ca e primul pacient care are probleme la incisivi?

Edited by Fane, 11 April 2008 - 12:55.


#3168
traffictours

traffictours

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.02.2007
Culmea e ca sunt intru-totul de acord cu tine, dar ca orice parinte, vreau ce e mai bun pentru copilul lui, mai ales ca e fata, a crescut, iese in oras cu prietenii...avem un astfel de medic, e chiar un medic tanar si talentat, dar eu nu ma refeream la medic in sine, ci la tehnologii sau mai bine zis de accesul facil la acele tehnologii, la materiale si la frecventa executarii de lucrari de mare finete, sa zicem. Asta ma determina sa caut o clinica renumita, ma gandesc ca acolo au apelat oameni pretentiosi si ca serviciile ar fi pe masura. Nu e obligatoriu sa am dreptate, nici de snobism nu e vorba, problemele mele si ale sotiei le-am rezolvat cu succes aici, tocmai asta incerc acum, sa-mi pun ordine in ganduri si sa actionez optim.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate