Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Interdictii de fotografiere

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#91
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
:D Te-ai si gasit de cine sa zici ca face reclama, daca era vreo cineva cu 1-2-3 posturi, cineva ca tine adica, mai ziceam.

#92
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postraluca_iosifidis, on Feb 13 2009, 20:32, said:

in primul rand eu sunt noua, pe forum si nu stiam exact care sunt regulile. dar tu crezi ca dupa ce ai dat un link, iar apoi precizarea "sau prin locuri asemanatoare", nu e reclama mascata? inseamna ca ai convingerea ca pe langa tine sunt oameni nu prea destepti. iti dau eu o veste: TE INSELI!
M-ai prins! Vantu mi-e dator vandut si am actiuni la Realitatea.
:)
Iar daca tu crezi ca oamenii vor renunta sa faca ei insisi poze pentru ca sunt altele mai bune pe net sau pentru ca pot cumpara / primi vederi de la intrarea in nu-stiu-ce muzeu - te inseli. Apropos - erau cam slabute pozele pe situl ala. Erau de rezolutie mare, dar cam atat.

Imi pare rau ca ai deviat discutia - era vorba despre altceva aici. Vezi postul lui useralex.

Revenind, se intampla din pacate asa cum am banuit: au aparut deja alte teme de facut rating pentru ziaristi. Ramane ca omul sa se bata singur cu militienii aia. Trageti singuri concluziile.

Edited by calexe, 13 February 2009 - 21:47.


#93
jowadt

jowadt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 27.04.2008
Avem imagini cu politia romana exact asa cum este ea: niste nesimtit inculti si plini de ei care se cred niste zei. Mi-e scarba...
Apropo, terminatii aia doi nu vor pati nimic. Cand ati auzit voi de un gabor care a patit ceva?

#94
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007

View Postjowadt, on Feb 14 2009, 00:26, said:

Avem imagini cu politia romana exact asa cum este ea: niste nesimtit inculti si plini de ei care se cred niste zei. Mi-e scarba...
Apropo, terminatii aia doi nu vor pati nimic. Cand ati auzit voi de un gabor care a patit ceva?
Din pacate foarte rar, doar in cazuri de luare de mita, dar si atunci prea putin, tinand cont de amploarea fenomenului. Ei au treaba cu spagile, petreceri cu interlopii, intimidari, etc,  tot mai putin treaba de care ar fi trebuit sa se ocupe cel mai mult, protectia cetateanului si respectarea legii. Nu au nici o treaba. Pentru multi gabori "politia" nu este decat un paravan dupa care isi pot desfasura afacerile ilicite. De aceea sunt si asa de deranjati atunci cand cineva ii fotografiaza, unul care nu are nimic de ascuns nu are de ce sa se fereasca.
Din acest motiv gaborii au prins atata tupeu, pentru ca nu s-a gasit inca nimeni sa le-o traga.

#95
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
In timp ce noi ne dam cu parerea pe aici ce se poate fotografia si ce nu, cineva a facut un rezumat pe baza legilor existente. Ei ii multumesc celui care a sintetizat aceste probleme.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GyLN3X8PT1E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Yw_b8cN8oCw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#96
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
@edri ai facut o fapta buna.
Este mai mult decat clar cum stau lucrurile.
In materialul prezentat, este vorba mai mult pentru la cazurile de publicare a fotografiilor(aproape toate situatiile, doar cele facute in interiorul proprietatilor private, institutii in care este reglemetat in mod expres acest lucru, etc). Cat timp nu o publici sau esti pe domeniul public nu ai prea multe interditii.
Cat despre cazul celui care a fotografiat politistii, avea tot dreptul sa-i fotografieze, mai mult chiar sa o si publice, politistii stationau pe trecerea de pietoni, deci incalcau legislatia, ai dreptul sa prezinti o astfel de situatie. Clar ca buna ziua.
Numai bine la toata lumea.

#97
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
http://www.goga.ro/c...nt/view/102/44/

#98
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
http://www.jurnalul....nei-508955.html

Nu mi-e clar din articol daca taxa aia e obligatorie, sau se percepe doar in cazul in care rangerii cara echipamentul  :huh:



Scuze pt link-ul alarmist.


Intre timp am aflat ca articolul a fost scris in stilul presei de la noi, in cautare de senzational. Taxa se percepe daca se cere sprijinul rangerilor, ceea ce mi se pare un lucru bun pt cei care au de carat echipament foto greu.

Edited by edri, 27 May 2009 - 10:55.


#99
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Foarte corect. Asa incurajam turismul in Romania "trebuie sa facem bani prin orice mijloace". Ar fi indicat sa se aplice masuri similare:

1. pe litoral.
2. in Bucuresti.

Poate chiar la nivel de tara. Cine intra in tara sa plateasca 200 euro / zi taxa de fotografiere, 50 euro / zi taxa de mirosire, iar pentru cei care vor sa picteze, 1000 euro / tablou.

Ar mai fi taxa de fotografiere si pentrui modele de pe langa sosea, tarife diferite: seminud, nud, in actiune

Edited by DSops, 27 May 2009 - 10:55.


#100
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Scuze si eu. M-am alarmat degeaba. Initiative se dovedeste salutara, turismul nostru duce lipsa de servicii diverse si de calitate, orice idee ca cea de mai sus fiind benefica.

#101
ender81

ender81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.05.2006
La Carrefour s-a intamplat sa gasesc mere cu stegulet de Romania dar pe tablita neagra sa scrie ca-s din Austria, sa aiba rosii de Turcia si Romania sub aceeasi tablie pe care scria rosii de Romania, iar azi erau portocale de 2 tipuri Austria si Africa de Sud sub tablia de portocale de Austria. Dupa ce am facut sesizare la ei au sters Austria si au scris Africa. Cand am vrut sa fac poza sa o trimit la OPC a venit un om sa-mi spuna ca nu am voie sa pozez, iar cand i-am spus ca vreau poza ca dovada pt OPC a chemat niste baieti solizi care m-au pus sa le arat pozele din telefon si sa le sterg. Cand am sunat la OPC mi-au spus ca nu au ce face daca nu am dovada si ca la ora 18 nu mai au pe cine trimite sa verifice asa ca sa ma duc maine in Carrefour si sa-i chem atunci daca mai e la fel. In plus cei de la Carrefour s-au chinuit sa-mi explice ca de fapt e acelasi produs dar in cutii diferite. Cum sa le dovedesc celor de la OPC spusele mele daca nu am voie sa fac poze drept dovada caci pana maine e posibil sa aranjeze "problema"?

#102
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
e permisa fotografierea  notitelor de pe avizier? ma refer la rezultate cu notele la orice scoala/facultate (examene, BAC, licenta, nu conteaza)
intr-o zi, am facut ceva poze pe rezultate dar o persoana mi-a zis sa nu fac poze,
acum suntem in era gadget-urilor foto , trebuie sa notez cu pix rezultatele pe hartie? in mod normal rezultatele sunt deja publice de pe orice site dar acolo unde am facut poze, NU am avut voie sa fac poze.
nu scrie nicaieri cu semnul "Fotografiatul interzis" dar cine oboseste sa scrie rezultatele cu pixul in loc sa faci poze in doar cateva secunde?

Edited by dave, 21 July 2013 - 19:21.


#103
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Mi se pare o prostie o astfel de interdicţie, eu mai tot timpul am făcut poze la avizier şi n-a comentat nimeni nimic.

#104
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
latra doar cei care intrevad posibilitatea ca in urma unor "atentii" nota afisata la avizier sa fie diferita de cea intr-adevar obtinuta/inregistrata ;-) O "imagine" cu notele initiale i-ar putea baga in bucluc (confruntata cu rezultatele finale), chiar daca s-ar putea scoate pana la urma, dar, de ce sa se mai oboseasca.

#105
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007
Ce vi se pare ciudat? Eram in parc si trageam peisaj. Un badigard vine si ma intreaba: domne, da' va da astia voie sa faceti poze aici? Eu zic: care astia. Bineinteles ca nu a stiut ce sa raspunda.
Nu e interzis fotografiatul decat in spatii private unde se specifica asta.
Dar n-ai ce face. Asta e nivelul de cultura al tarii noastre. Cu rusine spun, dar traim intro tara de manelisti, inculti, retardati, etc.
Asta e.

#106
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005

View Postmontecarlo, on 21 iulie 2013 - 20:25, said:

latra doar cei care intrevad posibilitatea ca in urma unor "atentii" nota afisata la avizier sa fie diferita de cea intr-adevar obtinuta/inregistrata ;-) O "imagine" cu notele initiale i-ar putea baga in bucluc (confruntata cu rezultatele finale), chiar daca s-ar putea scoate pana la urma, dar, de ce sa se mai oboseasca.

sunt rezultate oficiale, publice dar nu am voie sa fac poze pt ca asa este, nu specifica vreo lege cu fotografiatul interzis, pt doar catevaa secunde e suficient sa fazi poze insa persoana nu a fost deloc convingatoare ca am tras doar cateva poze...totul e public, cine interzice asta? uitati-va la rezultatele BAC, totul e public, oficial pe internet,

Edited by dave, 21 July 2013 - 23:52.


#107
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Azi am fotografiat cu telefonul prin gard un santier, o lucrare publica, un stadion, si s-a luat un paznic de mine! Pana l-a urma i-am facut placere si am sters o poza la misto ca prea era speriat de bombe dupa ce i-am spus de trei ori ca fac asta pentru ca vreau eu nu ca vrea el. I-am zis sa-mi arate si mie unde scrie ca n-am voie sa pozez, si a inceput sa se balbaie ca sefii ca politia... Lasa sefii si zi-mi de politie! Cum e cu politia?! Pana la urma a plecat ca iesise din incinta santierului dupa mine.

#108
easycoder

easycoder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.05.2007
fotografiatul si filmatul in spatii publice , dar fara scopri comerciale este permis de lege.
indiferet daca forma de proprietate este publica sau privata spatiul este sau nu public in functie de modul in care se face accesul : la meciuri si spectacole, in cluburi priate etc. accesul nu este deschis publicului ci doar celor care se incadreaza in conditiile de acces (cae pot inplica interzicerea de a fotografia/inregistra si chiarperchezitia corporala).

daca accesul este liber (ca intr-un parc sau intr-un magazin) atunci spatiul este unul public, indiferent daca proprietatea este publica sau privata.
nu stiu exact cum este cu prevederile privind obiectivele strategice insa in mod cert acelea nu se aplica magazinelor.

daca accesul in magazin este permis pentru oricine mahazinul respectiv este spatiu public.

de obicei se invoca un regulament al CNA (care nu se aplica decat pentru audiovizual - adica transmierii prin radio-tv) si/sau art 70-75 din codul civil (care confera drepturi si protectie doar PERSOANEI UMANE). AMBELE sunt inaplicabile cand un cetatean oarecare face poze in magazin .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate