Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Starcraft slow pe P 166 !

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
TAurus

TAurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 19.11.2002
Am incropit din piese primite gratis urmatorul calculator:
P 166 MMX, 64 EDORam, PV ATI Mach 64 VT 2 MB, PS ESS ISA, HDD 540 MB, HDD 1,5 GB.
Am instalat pe el MS-Dos 6.22 cu toate driverele... totul merge ok.
La instalare Win95 se blocheaza chiar cand dau setup.exe. Am instalat atunci win98se, pe fat16, deoarece vreau sa pastrez ms-dos original.  PV si PS au fost recunoscute. Am instalat directx 9, si apoi starcraft si blod omen 1.
Problema e ca starcraft si chiar blood omen (1996) nu merg grozav. Merg mai incet decat pe primul meu calculator P 90, 16 EDORAM, PV S3 2 MB.
Calculatorul acesta l-am facut cu scopul sa ma joc jocuri vechi care nu merg pe compul meu ( xp 1800+ , etc) si sa-l leg in retea pt.  a ma juca starcraft, red alert, etc.
Puteti sa ma ajutati ? Multumesc mult !

#2
catabit

catabit

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 250
  • Înscris: 19.04.2004
incearca sa instalezi win 95 OSR II
altceva nu stiu ce sa iti zic

#3
TAurus

TAurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 19.11.2002
Am incercat sa instalez in95, dar mi se blocheaza chiar de la inceput. De aceea am instalat win98.

#4
sersoft

sersoft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.07.2004
E posibil sa fie probleme de compatibilitate intre componente. Daca ai EDO inseamna ca ai 2x32 Mb. Vezi pe situl producatorului la placa ta de baza ordinea in care trebuie sa pui modulele in bank-uri. Eu stiu ca aveam un ECS cu EDO care mergea bine doar daca puneam 1-3. Daca putneam modulele 1-2 mi se bloca sistemul dupa o perioada de timp.

Si pune si tu un DirectX 5 sau 6. De ce ai sarit taman la 9  :confused:

#5
TAurus

TAurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 19.11.2002
Am 4*16 EdoRam. O sa caut pe net manualul placii. M-am gandit ca poate e bulit kit-ul de win95. Am incercat si pe alt comp si nu mergea.

#6
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
sersoft are dreptate. La ce ti-a trebuit 9? Nu pun eu 9 si am ceva mult mai puternic, d'apoi pe ala...
Apropo, am scos intrebarea aia cu kitul ca o dam in WAREZ :D

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Fara 128MB nu are rost sa incerci win98SE/ME.

In rest viteza varza e de la video... nu face accelerarea 2d corect. Incearca drivere cat mai noi.

#8
eXecu7or

eXecu7or

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.12.2001
Si cum adik jocuri vechi care nu merg pe xp 1800+. Daca vrei neapart sa joci jocuri vechi, exista ceea ce se cheama dosbox pe net si te joci orice, chiar si Dangerous Dave... pe orice CPU :)

#9
sersoft

sersoft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.07.2004

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Fara 128MB nu are rost sa incerci win98SE/ME


Pe 64 Mb RAM merge bine Win98. Merge destul de onorabil si pe 32 Mb. Lucreaza mai mult cu swap-ul si acceseaza mult mai des HDD-ul, dar se descurca.

Eu cred ca ar fi mai indicat sa instalezi un DirectX 5. Si vezi ce se intampla.

P.S. Nici eu n-am inteles cum de nu merg jocurile vechi pe Athlon-ul tau  :confused:

#10
TAurus

TAurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 19.11.2002
Ma refeream la faptul ca unele jocuri nu sunt compatibile cu xp. Stiu de dosbox dar nu mi-a mers mereu. De exemplu Dracula Unleashed nu a mi-a mers decat in DOS dupa ceva incercari. Am instalat win98se cu fat32 si directx6. Tot naspa merge. PV e recunoscuta totusi de win98 dar am sa va urmez sfatul si instalezi si drivere. Suspectez si eu pv, dar am sa incerc si cu win95.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate