Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7672 replies to this topic

#7615
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016
Desigur ca gusturile estetice nu se discuta. Insa in ziua de azi, se cam gasesc pentru toate gusturile. Chinezii in multe cazuri copiaza si copiaza, de la occidentali, estetic arata identic si bine,  nu le dau la "export" pentru restul lumii, modelele facute dupa gusturile lor.

Ceea ce e discutabil in cazu de fata e calitatea materialelor. Daca ai ales o tabla destul de groasa si din inox, o sa te tina vesnic, la cele chinezesti, materialele sunt discutabile.

#7616
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
in principiu pot sa il las si asa, ca e tabla galvanizata de 1,5 sau 2 mm grosime. nu rugineste si cred ca pot sa o las mostenire.
Practic si estetic fiindca o sa fie in spatele rasnitei negre, si ustensilele sunt din inox, ar arata si ea mai bine, vopsita in negru. Inoxul pe negru arata bine.
Am vopsea cauciucata de masina, va scoate si mama zgarieturilor si va fi moale si placuta la atingere. Daca dau si in 2-3 straturi...
Deocamdata imi bat capul cum sa il prind pe perete fara sa gauresc faianta ca e destul de greu si banda dublu adeziva nu stiu daca tine.

#7617
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016

View Postunpuisor, on 22 martie 2024 - 07:44, said:

Deocamdata imi bat capul cum sa il prind pe perete fara sa gauresc faianta
Simplu, nu o gauresti, dai gauri intre placi, pe chit.

Daca aveai bara la bucatarie, faceai sa o agati de ea, nu mai trebuia sa dai gauri in zid.

#7618
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
e complicat cu gauritul ca pe acolo trec si firele care duc la priza :)

#7619
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 02.06.2008
Gauritul faiantei la mine are accente de criminal in serie - pot sa traiesc, sa imi vad linistit de viata mea, sau sa gauresc faianta si sa ma gaseasca cineva peste vreo 50 de ani, taiat bucati…

#7620
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016
Eu am bara in bucatarie, sub dulapurile de deasupra si agat de ea cu carlige (Ikea). Si niste polite suspendate pe zid (faianta) cu gauri date intre placi, nu pe ele (faianta). Asta am prins de la un mester priceput care a zis ca el nu ciuruieste fainta.

Edited by MMike, 23 March 2024 - 12:07.


#7621
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
nu ma deranjeaza asa mult sa gauresc faianta... e problema cu firele alea electrice ca daca dau in ele... plang mult, o sa incerc cu niste banda dublu adeziva

#7622
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 02.06.2008
Sa plangi pana la urma ar fi mult mai bine decat sa razi mult cand dai in ele cu spiralul...

#7623
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Post_R_A_D_U, on 16 ianuarie 2024 - 15:55, said:

Dulce de Pitalito de la Papa Jacques

Incerc sa ma inregistrez pe site si nu reusesc, in sensul ca nu am primit nici un e-mail de confirmare/activare. Oare de ce?

#7624
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 02.06.2008
Si la mine a fost la fel, dar ceva mai tarziu m-am logat direct pe site. De ce? Nu stiu, dar functioneaza...

#7625
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 16.10.2018

View Postiladi, on 26 martie 2024 - 10:51, said:


Incerc sa ma inregistrez pe site si nu reusesc, in sensul ca nu am primit nici un e-mail de confirmare/activare. Oare de ce?

Un refresh la pagină și ești autentificat. Sau, cum a zis @bx3m...

#7626
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016
Experienta cu Milky Way. Buna, imi place. Parca mai buna ca Lava Cake.

Cand am facut prima tura de Milky, de abia a curs si un gust....cam spre acru. Uitasem rasnita pe o setare fina de la o cafea mai veche....

Like lui Radu pentru Milky Way, reducerile (de pe espressoman) la Dropshot si mai ales cantaru. E fantastic asta mic :) O chestie legata de cantar, cand l-am testat si folosit prima data, era cu folia de plastic pe el. Am crezut ca fiind foarte subtire, nu conteaza, dar parca cantaru nu functiona prea ok, schimbari dese la afisaj. Acum i-am dat acea tipla jos si functioneaza bine, raspuns instant si ramane stabil.

#7627
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008
O intrebare de la un novice al espresoarelor automate (adica care nu are inca unul, dar e tentat sa il cumpere).

Ati luat careva un espressor second hand? Am vazut ca unele modele au counter de cafele, deci teoretic as putea sa ii vad gradul de utiliare. Daca e suficient de mic counter-ul si ar mai avea peste 1 an garantie la un retailer de incredere in Ro, v-ati risca la unul second?

Care e avantajul ziceti?....practic, poti sa iei, din ce am vazut pe piata, ca prert, unul dintr-o gama superioara (pret 3000+) la pretul unuia de entry level(gen 1500)

#7628
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 02.06.2008
Ce cafea bei acum? Cat esti dispus sa investesti? Ce fel de cafea bei/preferi?
Te intreb pentru ca eu, trecand prin experienta full-automat, urmat de semi-automat, diferenta este destul de mare, asa ca mai e o intrebare - cat de mult tii la cafeaua ta?

#7629
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008

View Postbx3m, on 02 aprilie 2024 - 16:23, said:

Ce cafea bei acum? Cat esti dispus sa investesti? Ce fel de cafea bei/preferi?
Te intreb pentru ca eu, trecand prin experienta full-automat, urmat de semi-automat, diferenta este destul de mare, asa ca mai e o intrebare - cat de mult tii la cafeaua ta?

nu sunt un cunoscator fin al prepararii cafelei.As vrea sa am optiuni gen espresso, lunga, etc. Partea de Latte/Capucino e un moft la care as vrea sa am acces, fara a fi prea pretentios la preparare. La birou apas pe buton si primesc cafea si e OK. De exemplu, daca merg in vacanta si am in camera automat cu capsule ca sa ma trezeasca pana ajung la micul dejun eu is multumit.

Poate zici ca e suficient un espresor cu capsule. Sa stii ca m-am gandit. De ce nu as vrea, e ca la ele am senzatia ca ce beau e un mistery box. Am feeling-ul ala ... e ce beau cafea? Ce fel de cafea? Chiar e cafea din aia sau e ceva facut sa semene cu cafeaua resp? As vrea sa am macar control asupra ceea ce pun in cafea, char daca la preparare si detalii fine nu ma pricep si nici nu vreau sa ajung sa ma pricep.

Vreau....i give you beans you give me cofee.

Ca investitie....avand in vedere ca 3000+ imi pare mult, dar 1500 second cu functiile vandute la 3000+ imi pare OK... cam pe acolo ar fi bugetul

Edited by Sinisther, 02 April 2024 - 16:52.


#7630
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 02.06.2008
Atunci ideea ta este buna, cauta cea mai buna varianta pe care o poti gasi la banii aia. DeLonghi, Krups, nu Philips, ce gasesti la vanzare cauta modelul si vezi reviewurile si da-i bataie.

#7631
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 16.10.2018

Vizualizare mesajSinisther, pe 02 aprilie 2024 - 16:41, a scris:

...As vrea sa am optiuni gen espresso, lunga, etc. Partea de Latte/Capucino e un moft la care as vrea sa am acces, fara a fi prea pretentios la preparare...
Îți dau o veste foarte tristă: ceea ce cauți tu (automat) nu are absolut nicio legătură cu acea licoare magică (espresso). Restul e... cancan! Poți citi mai multe pe espressoman forum sau măcar ASTA

Edited by _R_A_D_U, 02 April 2024 - 20:26.


#7632
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016

 Sinisther, on 02 aprilie 2024 - 16:08, said:

O intrebare de la un novice al espresoarelor automate (adica care nu are inca unul, dar e tentat sa il cumpere).

Ati luat careva un espressor second hand? Am vazut ca unele modele au counter de cafele, deci teoretic as putea sa ii vad gradul de utiliare. Daca e suficient de mic counter-ul si ar mai avea peste 1 an garantie la un retailer de incredere in Ro, v-ati risca la unul second?

Care e avantajul ziceti?....practic, poti sa iei, din ce am vazut pe piata, ca prert, unul dintr-o gama superioara (pret 3000+) la pretul unuia de entry level(gen 1500)
E discutabil destul unul sh automat de 1 an si la pret destul de mare. Conteaza aici marca, fiabilitatea si priceperea tehnica a celui care cumpara un astfel de produs. Insa se poate prinde un model bun si nou la reducere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate