Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 

braga

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postabancor, on Oct 31 2007, 16:13, said:

Cica si in Slatina, la celebra cofetarie a albanezilor, cofetarie pe care am cautat-o degeaba o ora (daca vede vreun localnic mesajul asta il rog sa-mi dea adresa si explicatii).


E intr-adevar mai greu de gasit pentru ca e pe undeva pe o straduta mai laturalnica, nu-i chiar la bulevard. Nu stiu nici eu sa explic, dar in Slatina stiu toti de albanezi.

#20
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004

View PostAnisaz, on Oct 15 2008, 13:42, said:

Am vazut ca a reaparut braga in piata Tomis III din Constanta, la chioscul de covrigi dinspre posta si la patiseria de vav de intrarea in piata. Din pacate e prea dulce si prea putin fermentata, dar probabil o mai poti lasa la fermentat cateva zile. Singura braga buna pe care am baut-o in ultimii 5 ani e cea din Mangalia.
cei din mangalia vand doar la pahar? sau pot sa ma duc cu sticla sa-mi dea la litru???

#21
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
chiar acum a fost la TVR1 o emisiune despre produse tradionale , subiectu zilei a fost o familie(cred ca din severin) care facea braga si inghetata si le vindeau la un butic de al lor si au aratat tot procesu de fabricatie etc etc...

#22
9porti

9porti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 11.10.2008

View Postsonykel, on Oct 16 2008, 18:50, said:

cei din mangalia vand doar la pahar? sau pot sa ma duc cu sticla sa-mi dea la litru???
poti sa cumperi mai multe pahare si sa le torni intr-o sticla. ar fi bine sa ai si o palnie...

#23
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
iar tu stresule ...  :boxing:

#24
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Azi am baut braga de la Autogara Nord, e foarte buna, se vinde ca painea calda, de-abia am apucat un pahar!  :coolspeak: Costa numai 60 bani paharul. Ieftin si bun.

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,683
  • Înscris: 29.03.2006
Se gaseste braga si in Bucuresti, doar ca nu este la fiecare colt de strada si nu costa 60 de bani..., adica nu e ieftina ca braga....:)

Au la Taverna sarbului, ( pe langa Casa presei, mai in spate,  pe o straduta), si costa 4,5 RON.
Exista si in Sinaia restaurantul Taverna sarbului.

Cred ca se mai gaseste la unele restaurante, insa nu mai retin sigur care are.
Cred ca au si la Carul cu bere - nu sunt sigur....
La targul Bucurestilor am mai vazut, insa asta mai demult.

Edited by loock, 19 November 2008 - 12:49.


#26
bobohatis

bobohatis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.04.2007
pentru cine trece prin slatina si vrea sa bea braga de la albanezi ii gasesc in doua locatii:

1. magazinul vechi, unde serveste hasim si nevasta lui este in orasul de jos. se ajunge de la craiova pe bd. sf brancoveanu (se merge 500m de la pod), la hotel zytto (semafoare) se face dreapta, se intra pe strada ionascu (cca 1.5 km), la semafoarele de la catedrala se face dreapta pe bd. nicolae titulescu, iar din bucuresti pe strada pitesti (3 km), la sensul giratoriu se intra pe strada oituz (la dreapta), dupa ce se coboara rampa (cca 1km) la semafoarele de la catedrala se face stanga pe bd. nicolae titulescu, intrati in parcarea de la kaufland si lasati masina acolo.

traversati pe la semafoare si in zona pasajului pietonal o sa vedeti o straduta care intra in orasul vechi pe langa blocurile de la bulevard, pe stanga vedeti o agentie bcr si vis-a-vis gasiti "la atletul albanez". au acolo si braga si citronada si inghetata la cupa. dau si la sticla ptr acasa  :D

2. magazinul nou, unde servesc fiii lui hasim. intrebati de fantana sperantei si vis-a-vis o sa vedeti mai multe standuri de flori. in spatele lor, la parterul blocurilor, gasiti zass electrocsanice, galeria de arta "artis" si cofetaria memish si fiii. comandati si plecati fericiti acasa sau mai pierdeti cateva ore prin oras sa vedeti gradistea, parcul victoria sau pitesti sau manastirile clocociov si strihareti.

Sper ca ati inteles si o sa va fie de folos  ;)

#27
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
si uite asa se dezvolta turismul in romania! pelerinaj in cautere de braga, adevarat turism ecumenic!
dupa cunostintele mele braga este bautura alcoolica, asa ca: don't drink and drive!  
@bobohatis era mai simplu sa dai coordonatele gps ale locatiilor

Edited by rich1974, 30 January 2009 - 20:53.


#28
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007

View Postbobohatis, on Jan 29 2009, 22:26, said:

pentru cine trece prin slatina si vrea sa bea braga de la albanezi ii gasesc in doua locatii:
...............................................

Sper ca ati inteles si o sa va fie de folos  ;)
Sa speram ca da.

#29
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Postloock, on Nov 19 2008, 12:45, said:

Se gaseste braga si in Bucuresti, doar ca nu este la fiecare colt de strada si nu costa 60 de bani..., adica nu e ieftina ca braga....:)

Au la Taverna sarbului, ( pe langa Casa presei, mai in spate,  pe o straduta), si costa 4,5 RON.
Exista si in Sinaia restaurantul Taverna sarbului.

Cred ca se mai gaseste la unele restaurante, insa nu mai retin sigur care are.
Cred ca au si la Carul cu bere - nu sunt sigur....
La targul Bucurestilor am mai vazut, insa asta mai demult.
am fost la taverna sarbului,nu stiam ca au braga :rolleyes:
da se gasea si in slatina,poate ma duc special pt asta :lol: daca m-ar auzi ai mei :lol:

#30
Anisaz

Anisaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.08.2005
Ultima data cand am fost la Constanta am vazut ca braga de acolo a facut progrese, nu mai e dulce-gretoasa. Nu a ajuns ca cea din Mangalia dar e chiar buna, mai ales daca esti amator de braga - acrisoara, acidulata, usor intepatoare. Am baut de la simigeria din piata Tomis 3 dinspre posta si de la cea de pe str. Mircea cel Batran de langa grupul scolar Spiru Haret. Costa 4 lei litrul. Si am mai vazut una in Mamaia dar nu era deschisa. Se pare ca are loc o renastere a bragii in Cta.

Edited by Anisaz, 26 April 2009 - 23:45.


#31
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

View PostDaMa, on Nov 9 2007, 14:53, said:

Multumesc pt raspunsuri.
Intrebare: ati baut voi, in locurile recomandate, braga? Sau le stiti de la altii? Daca ati baut, cand a fost asta?
Adica nu vreau sa ma duc pana la Slatina week end-ul urmator si sa ma invart pe acolo fara sa gasesc locul unde se bea braga, sau sa mi se spuna ca este o bautura de sezon si nu se gaseste decat vara...
Pai tu vrei sa te duci la Slatina doar ca sa bei braga???
Daca esti asa hotarat si nu vrei sa te risti, mai fa un efort, ia si cateva bidoane mai mari si du-te la D.T. Severin, asa cum mai zicea cineva, acolo gasesti 100%.Langa autogara din centru este o familie de turci care o o toneta/chiosc si vand braga si inghetata turceasca la cornet. Garantat !
PS nu vor sa dea reteta in ruptul capului...

Edited by grecul68, 27 April 2009 - 09:21.


#32
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
braga daca nu e in sotita de un covrig cu mac de geaba

#33
aditzu99

aditzu99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.01.2008
Braga gasesti la Severin in autogara

#34
michirec

michirec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 22.01.2009

View Postaditzu99, on 1st July 2009, 15:04, said:

Braga gasesti la Severin in autogara
Gasesti braga si-n Galati aproape peste tot.

#35
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Duminica ce a trecut, se imbulzea lumea la braga la Muzeul Satului din Bucuresti, la Targul de Sf. Pavel.
NU m-am uitat cat costa, ca era prea aglomeratie si-si luau toti cu bidoanele de 5 litri  :surprise:

#36
BanKaruL

BanKaruL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.06.2009
Ce coincidenta, chiar acum stau cu sticla de 2 L de braga langa mn, cautand reteta pe internet !! Sunt din Dr. Tr. Severin si am luat de la acea familie de turci de pe Str. Traian( pt cei care stiu ) si pot sa spun ca e foarte buna. In Severin sunt multe locuri unde se vande braga. Ceau !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate