Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Problema groaznica Oblivion

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
Pai sa incep cu inceputul : Procesor Core2Duo E4400 2ghz, placa video GeForce 8600 256mb, 2gb RAM. Pe o asemenea configuratie am rulat prima oara Oblivion la detalii aproape de maxim. Merge perfect, insa cand dau pt prima oara alt-tab si intru iar in joc, se blocheaza. Buun, sa zicem ca nu ma deranjeaza asa tare, ma pot lipsi de alt tab. Peste alte 10min cand sa intru intr-un oras imi ingheata jocul. Muzica se aude pe fundal, insa alt-ctrl-del nu mai merge. Nimic,zero, tre sa dau restart. Intru iar in joc, incerc aceasi poarta aceasi problema... o las balta, insa dupa vro 1/2h jocul imi da o eroarea send/report... intre timp am mai descoperit alte 5 locatii in care jocul pur si simplu ingheata si nu pot continua fara accesul in acele locatii...
Acum nu inteleg, ultimul patch l-am pus la joc, ultimul driver l-am pus pe placa, am dat detaliile mai mici, nimic, aceleasi si aceleasi erori... Va rog ajutati-ma ca sunt disperat, chiar imi place jocul :(

#2
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
cred ca problema ta e chiar placa video. uita-te putin aici pe forumul nvidia, chiar despre 8600GT cu oblivion se discuta:
http://forums.nvidia...mp;#entry252133

#3
slay3r04

slay3r04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 23.03.2007
nu e placa video , e de la bugurile jocului , trust me. Sunt unele sisteme nenorocoase care au problema asta. daca zici ca se blocheaza la intrari e clar, ca sa rezolvi dezactiveaza tot ce inseamna autosave ( erl iti salveaza automat cand intri/iesi prin vreo una ... ) Poti sa faci asta si din cfg-ul joculuidar si din meniul ala care iti apare la inceput.

#4
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

View Postslay3r04, on Nov 1 2007, 10:00, said:

nu e placa video , e de la bugurile jocului , trust me. Sunt unele sisteme nenorocoase care au problema asta. daca zici ca se blocheaza la intrari e clar, ca sa rezolvi dezactiveaza tot ce inseamna autosave ( erl iti salveaza automat cand intri/iesi prin vreo una ... ) Poti sa faci asta si din cfg-ul joculuidar si din meniul ala care iti apare la inceput.
Sunt unele sistem nenorocoase ?!?!?!?! aoleoooo pai ce naiba eu am dat 24 mil pe config asta ca sa nu imi mearga jocurile ? mai am si alte probleme cu compatibilitatea memorie->placa baza... astea nu le afisez aici.Cred insa ca o sa va dau dreptate. Multumesc pt tipul cu quicksave .

EDIT REASON:AI GRIJA LA LIMBAJ ;)

Edited by aiptek, 01 November 2007 - 21:55.


#5
slay3r04

slay3r04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 23.03.2007
Am zis nenorocoase. ;)

Stai llinistit , ti-am zis ca problema e de la joc , nu de la calculatorul tau , care pare bun din ce ai zis. Ca solutie scoate autosave-urile alea si una mai recomandata... baga ultimul patch la joc , am impresia ca rezolva problema asta. Am patit si eu la fel si asa s-a rezolvat asa.

Si ca fapt divers: Ai dreptul sa zici sa-i ia naiba in momentul in care ai dat bani pe un joc , nu cand il joci crackuit. Nici cand il ai cumparat nu prea se preteaza , ar trebui sa apreciezi efortul depus in crearea unui joc , care la un produs ca Oblivion este enorm. Si inca o chestie, daca jocurile s-ar face toate pe acelasi engine , acelasi patern, toate ar arata la fel , numai cu elemente diferite, deci ce zici tu e o mare aberatie...

Edited by aiptek, 01 November 2007 - 21:56.


#6
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

View Postslay3r04, on Nov 1 2007, 18:40, said:

Am zis nenorocoase. ;)

Stai llinistit , ti-am zis ca problema e de la joc , nu de la calculatorul tau , care pare bun din ce ai zis. Ca solutie scoate autosave-urile alea si una mai recomandata... baga ultimul patch la joc , am impresia ca rezolva problema asta. Am patit si eu la fel si asa s-a rezolvat asa.

Si ca fapt divers: Ai dreptul sa zici sa-i ia naiba in momentul in care ai dat bani pe un joc , nu cand il joci crackuit. Nici cand il ai cumparat nu prea se preteaza , ar trebui sa apreciezi efortul depus in crearea unui joc , care la un produs ca Oblivion este enorm. Si inca o chestie, daca jocurile s-ar face toate pe acelasi engine , acelasi patern, toate ar arata la fel , numai cu elemente diferite, deci ce zici tu e o mare aberatie...
1) ce anume din topicul meu te-a determinat sa crezi ca am un joc crackuit acasa ?
2) eu cand m-am referit la universalitatea tehnologiilo ma gandeam la partea hardware... adica atatia producatori atetea patente miraculoase care nu aduc nimic nou sau ma rog nimic concret si aplicabil... un mic exemplu offtopic care pe mine unu ma deranjeaza : chestia aia de la Samsung la monitoare Magic Eye, Magic Contrast si magic nu mai stiu ce... aduc raportui de contrast de luminozitate si toate cele inimaginabile, insa aceste raporturi apar doar in conditii de laborator sau prin aplicarea unor anumiti algoritmi... la fel si cu toate chitibusaraiele producatorlor de placi de baza, video ram si mai stiu eu cate... apar bine pe hartie si te indeamna la upgrade insa rezultatul este un nimic

Edited by Champy0n, 01 November 2007 - 21:30.


#7
slay3r04

slay3r04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 23.03.2007
1. nu stiu si nu ma intereseaza daca ai crackuit sau nu , dar asta e parerea mea , ca nu ar trebui sa critici un jocdaca are buguri sauca facenuj ce , trebuie sa-l privesti in ansamblu , pt ca la urma urmei e o munca depusa. si in legatura cu crack-ul ... gandirea mea umila imi spune ca daca ai fi avut jocul cumparat ai fi avut acces si la ultimele patch-uri care rezolva problema si chiar daca aceasta ar fi persistat ai fi apelat direct la producatori , nu la un forum.
2. aici ai dreptate , foarte multe chestii sunt pur marketing , pentru a manipula masele , dar totusi nu toate , progresul tehnologic este absolut necesar ( vorbim de partea IT ) pentru a-ti permite sa vizionezi efecte cat mai realiste si de cea mai buna calitate.

#8
unzippedvision

unzippedvision

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.01.2008
si eu am incercat sa joc OBLIVION si nu-mi merge. Am o configuratie buna dar nu stiu ce are. Se incarca meniul principal, merge si filmul de inceput dar apoi cand sa intre in joc se blocheaza...Ce parere aveti? ma poate ajuta cineva?

#9
hhcip

hhcip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.12.2005
Desi nu am un sistem prea stralucit (un Barton la 2500, cu 1024 RAM si placa video Nvidia 7600 AGP) la mine Oblivion merge fara probleme cu detaliile pe mediu sau high (cheestia aia cu amanuntele de la distanta, de ex. nu am mai jucat de mai bine de 1/2 an) chiar si 24 de ore...

Initial, am avut probleme asemanatoare, pe urma am instalat din nou Windows-ul ca al doilea sistem de operare, FARA cablul de retea conectat, cu minimul de zdranganeli instalate (doar driverele si Direct X).. Pe partia asta nu am avut niciodata probleme si vre-o 10-12 luni noapte de noapte si de sambata dupa amiaza pana duminica noapte am muncit la greu :)

#10
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006
ai cumva moduri instalate?si acelea sunt cunoscute ca provoaca crashuri.

#11
Dark-Boy

Dark-Boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.01.2006
1)incearca sa bagi niste patch-uri,de preferinta ultimele.
2)scoate toate add-onuriile luate dupa net,incearca-le pe cele oficiale
3)incearca sa joci cu oldblivion(da nu cred ca e de la asta)
4)Schimbati placa video daca nu merge nimic :D:D(cel mai bine)
5)ah...sau formateaza c-ul(asta imi rezolva mie multe probleme la jocuri...calcul' meu e slab si nu e prea rezistent  ta toate porcariile dupa net,virusi etc)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate