Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cum vi se par monitoarele horizon

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

Poll: Chestionar (70 member(s) have cast votes)

cum vi se par

  1. Cele mai bune (1 votes [1.43%])

    Percentage of vote: 1.43%

  2. Cele mai bune in raport calitate-pret (31 votes [44.29%])

    Percentage of vote: 44.29%

  3. Mi-am luat ca a fot ieftin si acuma regret (6 votes [8.57%])

    Percentage of vote: 8.57%

  4. Nu mi-as cumpara niciodata (32 votes [45.71%])

    Percentage of vote: 45.71%

Vote Guests cannot vote

#1
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 10.08.2007
Nu stiu ce sa zic. Am fost intr-un magazin si ma uitam la samsunguri sa vad un horizon mare de 22inchi la 600 lei si nu mai stiu cat <_< .Vanzatorul mi-a spus ca s-au vandut cel mai bine si ca au ecranul exact ca si lg-urile.Acuma nu stiu ce sa spun.
Cat vi se par de bune ca daca e ceva de ele mi-l cumpar pe ala.

Edited by nano_thrust, 29 October 2007 - 13:52.


#2
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Poti sa le cumperi linistit. Pana la ora asta, am mai mult de 35 de monitoare cumparate de la acest producator. Inca nu am avut probleme cu nici unul.

PS: pe interior sunt paneluri LG si Samsung. Chiar ca nu vad rostul sa dau mai mult doar pentru ca scrie firma X.

Edited by ecotech, 29 October 2007 - 13:57.


#3
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Oricine voteaza in cunostinta de cauza ar alege cel putin "Cele mai bune in raport calitate-pret". Mi se pare aiurea sa faci misto de un model foarte bun doar pt ca n-ai auzit tu de marca respectiva. Oricum mie mi-a castigat respectul.

#4
browz

browz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.01.2007

View Postecotech, on Oct 29 2007, 14:57, said:

Poti sa le cumperi linistit. Pana la ora asta, am mai mult de 35 de monitoare cumparate de la acest producator. Inca nu am avut probleme cu nici unul.

PS: pe interior sunt paneluri LG si Samsung. Chiar ca nu vad rostul sa dau mai mult doar pentru ca scrie firma X.


Ecotech ,imi poti spune te rog, in caz ca stii daca si monitoarele Horizon de 19" normale,adica 5/4, deci NONWIDE au panel-uri de aceeasi calitate ca cele din modelul de 22", adica LG A+?Pe mine ma intereseaza un monitor 5/4 pentru chestii gen webdisign, office, websurfing, citit pdf-uri si alte banalitati, dar care sa aiba culori si contrast precum si unghiuri de vizibilitate (pe x si y) acceptabile.

#5
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Modelele standard de 19'', format 4:3 au luminozitate cu un grad mai slaba, oricum, corectabila din meniul sau propriu, dar pana si asta variaza destul de mult, in functie de placa video :) La capitolele claritate / luminozitate / contrast stau bine.

Wide-urile sunt ok din start, unghi de vizibilitate buna, luminozitate/contrast bun, claritate buna.

Azi, am mai luat inca 4 bucati, din care:

2 buc de 19'' format 4:3, model  Horizon 9006S, 19', TFT, 81KHz, 1280x1024/75Hz, 0.297dp, c/s 500/300cd, 160/140 (H/V), 4ms G2G, TCO03, Silver

2 buc Horizon 2206SW Wide, 22', TFT, 81KHz, 1680x1050/75Hz, 0.297dp, c/s 800/300cd, 160/160 (H/V), 5ms, TCO03, DVI, Boxe, Black-Silver


Cu astea, am ajuns la 39 de bucati cumparate, fara nici o problema (btw, nu am reusit cifra asta cu monitoare brand...cu fiecare am avut probleme, indiferent ca era Samsung, Philips, Lg, etc).

La ce sa ai grija:

1. la multe placi video din seria nvidia 7300, da-i cu 5-10 la suta mai multa luminozitate.
2. alimentari: la modelele cu adaptor separat (de obicei doar la alea de 17''), se incalzesc ceva de speriat.
3. functia auto-adjust: de obicei "inchide" imaginea destul de mult, dar asta poate fi doar problema ochilor mei :)

In rest...no dead pixels pana acum.

#6
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Monitorul pe care il folosesc la servici este un Horizon de 17". Il am de  aproximativ 6 luni dupa ce inainte am avut un CRT de 17" AOC. Nu pot sa va spun cat de rau imi pare ca mi-au schimbat monitorul. Il tin in rezolutie nativa (1280x1024@65Hz) si se vede nasol rau. Am incercat toate setarile posibile si tot nu sunt multumit. Acasa am un Philips de 19" si se vede lacrima. Ideea ar fi: NU LUATI HORIZON!

#7
Twista IT

Twista IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 23.08.2007

View PostMoshuXXL, on Oct 30 2007, 11:21, said:

Monitorul pe care il folosesc la servici este un Horizon de 17". Il am de  aproximativ 6 luni dupa ce inainte am avut un CRT de 17" AOC. Nu pot sa va spun cat de rau imi pare ca mi-au schimbat monitorul. Il tin in rezolutie nativa (1280x1024@65Hz) si se vede nasol rau. Am incercat toate setarile posibile si tot nu sunt multumit. Acasa am un Philips de 19" si se vede lacrima. Ideea ar fi: NU LUATI HORIZON!
shoot youeself..eu am  unul de 19" se vede perfect tot pe rezolutia aia

#8
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007

View PostTwista IT, on Oct 30 2007, 11:51, said:

shoot youeself..eu am  unul de 19" se vede perfect tot pe rezolutia aia

Foarte matur din partea ta. Ni s-a cerut o parere si am exprimat-o. Daca opinia mea difera de a ta acum trebuie sa ma impusc? Uite asa se ajunge sa postezi o intrebare si sa inceapa balacareala. Grow up!!! (si se scrie: Shoot yourself)

Edited by MoshuXXL, 30 October 2007 - 12:09.


#9
Twista IT

Twista IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 23.08.2007

View PostMoshuXXL, on Oct 30 2007, 12:07, said:

Foarte matur din partea ta. Ni s-a cerut o parere si am exprimat-o. Daca opinia mea difera de a ta acum trebuie sa ma impusc? Uite asa se ajunge sa postezi o intrebare si sa inceapa balacareala. Grow up!!! (si se scrie: Shoot yourself)
am scris
am scris e in loc de r clar ca in graba.....nu iteleg daca tu ai avut traume cu monitoarele tale poate din ghinion nu trebuie sa generalizezi

Edited by Twista IT, 30 October 2007 - 12:16.


#10
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Par example, acum am in fata un Horizon de 17''. Merge brici de un an, la fel si restul lotului din birou, 11 bucati :) MoshuXXL, nu spune nimeni ca nu e posibil sa fi prins un model cu probleme! Arata te rog un producator de hardware la care poti sa cumperi cu ochii inchisi si sa poti garanta ca nu o sa ai probleme. Asa ca nu exista? Unde mai punem ca vorbim despre o chestie extrem de subiectiva, adica IMAGINE...pe care eu o vad intr-un fel, tu in alta...

Eu nu pot vorbi decat din CE am cumparat si ce feedback am avut de la utilizatorii mei. Simplul fapt ca am zeci de bucati cumparate si instalate in X birouri prin tara, FARA sa am macar una defecta, cred ca e mai mult decat suficient.


PS: Moshu, uita-te atent la alimentatorul monitorului tau de 17. Daca alimentatorul e model K-1205 si seria A205, e posibil sa ti se traga de acolo problema. Cand alea se supraincalzesc, nu mai dau tensiune constanta, de unde si sindromul de flicker si decolorare, etc.

#11
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007

View Postecotech, on Oct 30 2007, 12:28, said:

Moshu, uita-te atent la alimentatorul monitorului tau de 17. Daca alimentatorul e model K-1205 si seria A205, e posibil sa ti se traga de acolo problema. Cand alea se supraincalzesc, nu mai dau tensiune constanta, de unde si sindromul de flicker si decolorare, etc.

M-am uitat la alimentator. Este modelul si seria pe care le-ai zis tu. Ideea ar fi ca toti colegii au la fel si la toti am vazut aceleasi manifestari (mai ales flicker). Inclin sa il cred pe ecotech. Oricum mi se pare aiurea din punctul de vedere al utilizatorui. Cand alegi monitor te uiti la specificatii, dupa pixeli morti, intrebi pe net oamenii ce parere au despre monitor, dar niciodata nu te astepti sa iti faca figuri... alimentatoru. Faptul ca o serie intreaga de alimentatoare e proasta si ei tac mâlc spune ceva despre firma dupa mine. Doamne Fereste sa generalizez acuma!

Edited by MoshuXXL, 30 October 2007 - 13:12.


#12
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Eu unul nu o sa mai cumpar niciodata Horizon. Am avut un CRT acum cativa ani luat de la Flegmingo. Dezastru. Avea variatii de luminozitate si nuante dar cei de la service (repet flegnmingo) nu au gasit defetce asa ca nu mi l-au schimbat. :puke:
de atunci am ramas cu parere proasta despre firma si horizoane.

#13
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
C.F.S. ai avut dublu ghinion: ai nimerit un exemplar prost de monitor, dar ghinionul cel mai mare a fost ca l-ai cumprat de la distrusii aia cu pasarea roz. :(
nano_thrust din cite stiu de la oameni care nu vorbesc aiurea (de pe alte forumuri) si care le au in casa, este o alegere excelenta pentru un Wide de 22" (cu tuner incorporat sau fara)

#14
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Super marca asta...am de doi ani de acum un 19 inchi,sunt multumit!

#15
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
"burebista" - probabil ca asta a fost, ghinionul dreq
"arab" - sa il stapanesti sanatos

#16
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007
4 monitoare horizon luate de-a lungu timpului , perfect multumit.
si pentru je personal tot pentru marca am sa optez

#17
browz

browz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.01.2007
Mersi ecotech, pentru precizari.

#18
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Ce atata stres cu ce marca sau model ca toate lcd-urile aparute acum sa vad cam la fel si sunt facute in aproximativ acelasi loc cu aproape aceleasi componente

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate