Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum vi se par monitoarele horizon

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

Poll: Chestionar (70 member(s) have cast votes)

cum vi se par

  1. Cele mai bune (1 votes [1.43%])

    Percentage of vote: 1.43%

  2. Cele mai bune in raport calitate-pret (31 votes [44.29%])

    Percentage of vote: 44.29%

  3. Mi-am luat ca a fot ieftin si acuma regret (6 votes [8.57%])

    Percentage of vote: 8.57%

  4. Nu mi-as cumpara niciodata (32 votes [45.71%])

    Percentage of vote: 45.71%

Vote Guests cannot vote

#19
Pisboy

Pisboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.02.2007
OK da despre horizonu de 20 wide cine are ce pareri are de el.Cu panel LG+.

#20
dreamer_ro

dreamer_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.10.2003
M-am hotarat sa cumpar si eu pana la urma un monitor Horizon. M-am oprit la doua modele: Horizon 2005SW12 Wide, 20'iar celalat Horizon 9006S, 19'. Care dintre aceste doua monitoare este mai bun? Despre modelul de 22 inchi am auzit doar lucruri bune insa pretul lui e cam mare pentru mine. Multumesc frumos.

#21
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
1. Horizon 2005SW12 Wide cred ca e in configuratia urmatoare:  81KHz, 1680x1050/75Hz, c/s 800/300cd, 160/160 (H/V), 5ms, TCO03, DVI, Boxe, culoare Black-Silver, pret aproximativ 6.3 milioane


2. Horizon 9006S, 19', dupa cum urmeaza: 81KHz, 1280x1024/75Hz, 0.297dp, c/s 500/300cd, 160/140 (H/V), 4ms G2G, TCO03, Silver, pret undeva pe la 6.1 milioane

Postul acesta il scriu de pe un monitor de acel tip. Ce pot sa iti spun despre el? Nu a fost oprit cred ca din februarie-martie, merge nonstop circa 20 de ore pe zi, restul in standby (mai dorm si eu cateodata). La jocuri nu are probleme de umbre, la rezolutia lui nativa da o imagine clara, crispy. Pe placi nvidia tinde sa fie imaginea mai intunecata dar se compenseaza cu 5% brightness in plus, pe ati e ok din start. In loc de vga classic, foloseste mai bine intrarea pe DVI.

La ce sa ai grija:

1. Mufele de intrare video, mai ales de vga classic sunt un pic labartate, largi. Nu la toata seria, la unele se mai intampla. Doar ca tre sa prinzi mufa mai strans cu surubelele din dotare.

2. True Black: o problema cu mai toate TFT....negru nu e negru. Nici Horizon nu e imun la asta, daca afisezi o chestie complet neagra pe ecran, de esti atent se vede un pic de tot spre gri. Observi doar cu becu stins oricum :)


Parerea mea? Ambele sunt ok, intr-un final conteaza ce iti place tie mai mult, formatul Wide sau classicul 4:3. Eu personal consider ca wide se merita doar de la 22 de inchi in sus.

Edited by ecotech, 01 November 2007 - 00:17.


#22
lastbullet

lastbullet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.08.2006

 MoshuXXL, on Oct 30 2007, 11:21, said:

Monitorul pe care il folosesc la servici este un Horizon de 17". Il am de  aproximativ 6 luni dupa ce inainte am avut un CRT de 17" AOC. Nu pot sa va spun cat de rau imi pare ca mi-au schimbat monitorul. Il tin in rezolutie nativa (1280x1024@65Hz) si se vede nasol rau. Am incercat toate setarile posibile si tot nu sunt multumit. Acasa am un Philips de 19" si se vede lacrima. Ideea ar fi: NU LUATI HORIZON!

Rezolutia standard pentru monitoarele de 17" din cate stiu este 1024*768 nu 1280*1024. Si in ce sens se vede nasol? Ai probleme cu culorile? Daca ai alte probleme incearca sa cresti frecventa si umbla pe la setarile placii video.

#23
dreamer_ro

dreamer_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.10.2003
Multumesc frumos pentru sfaturi. Pana la urma mi-am luat modelul 2206SW de 22`. Monitorul este extraordinar: culori vii, timp de raspuns foarte bun, luminozitate, contrast si detalii foarte bune, unghiuri de vizibilitate foarte bune pentru un TN, nici un pixel mort sau blocat. L-am luat de la un magazin din Cluj Napoca la un pret de 750 ron. Eu zic ca in momentul de fata are cel mai bun raport calitate -pret. Initial am crezut ca o sa imi fie greu sa ma obisnuiesc cu un monitor de 22` dar acum il iubesc, e foarte util iar filmele se vad extraordinar. Ca puncte slabe: backlight bleed (mai pronuntat in partea de sus) pentru mine nu e suparator, lipsa unui manual, butoanele sunt amplasate mai incomod la partea de jos, te cam chinui  un pic, finisaje exterioare mai slabe fata de concurenta. Per total eu zic ca face toti banii.

Edited by dreamer_ro, 01 November 2007 - 09:06.


#24
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 10.08.2007
si IO M-AM HOTARAT ASUPRA UNUI HARIZON 22" DA NU E WIDE SI E LA PRETUL DE 650 RON.iL IAU LUNI SI ATUNCI IAU SI CALCULATOR NOUVEZI ACI

#25
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
horizon 2205sw td are hdcp ?
Multumesc

#26
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 nano_thrust, on Nov 7 2007, 18:53, said:

si IO M-AM HOTARAT ASUPRA UNUI HARIZON 22" DA NU E WIDE SI E LA PRETUL DE 650 RON.iL IAU LUNI SI ATUNCI IAU SI CALCULATOR NOUVEZI ACI


n-o fii wide, dar 22inchi sigur n-are

#27
dreamer_ro

dreamer_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.10.2003
Din cate stiu eu toate monitoarele peste 20'' sunt wide. Poate e de 19''.

#28
Ranger

Ranger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 15.10.2005
Cine stie un link catre site-ul acestui producator, ca am cautat cu google si am dat doar de balarii?

#29
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007

 ecotech, on Oct 30 2007, 12:28, said:

Par example, acum am in fata un Horizon de 17''. Merge brici de un an, la fel si restul lotului din birou, 11 bucati ...................

PS: Moshu, uita-te atent la alimentatorul monitorului tau de 17. Daca alimentatorul e model K-1205 si seria A205, e posibil sa ti se traga de acolo problema. Cand alea se supraincalzesc, nu mai dau tensiune constanta, de unde si sindromul de flicker si decolorare, etc.

Stie cineva de unde pot cumpara un adaptor model K-1205, pentru monitor Horizon ?
S-a ars din cauza unei supratensiuni !
Astept cateva adrese sau nr. de telefon !
Multumesc !


#30
litoiu

litoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.12.2007
Am cumparat acum 3 saptamani un monitor Horizon de 19" wide.Acum cateva zile mi-a aparut pe marginile ecranului o nuanta de verde si cred ca se accentueaza. Stie cineva care ar fi cauza?


Astept un raspuns de la ecotech ca vad ca el stie despre horizon

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate