Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

PRIMA EMISIE RDS PRIN INTERNET A-LA ZVARTOSHU

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
salutare deschid acest THREAD pentru a SPUNE

EMISIE DIN COMPRESOR + EMISIE DIN CLIENT RDS [RADIO DATA SYSTEM ] PRIN INTERMEDIUL INTERNETULUI ,

LUATI MODULATOR FM SAU EMITATOR STEREO CU 19Khz EXACTI  SI DATI PLAY LA http://serverplayfm....8100/listen.pls SI REGLATI  VOLUMELE LA 25 %
DACA ESTE INTERMITENT REGLATI NUMAI DIN INALTELE DE 16K BAFTA

NU UMBLATI LA CELELATE EGALIZATOARE .. ACEST MONTAJ MERGE PE SINTEZE , SU128[germania] , SU 508 [grecia] SU 322 [elenos] , AF847[elenos] , LD35432[franta] , MODULATOR es-2008[taivan] , SUR-4605[franta] , ASTEA SUNT TESTATE DE MINE!!!
PLACA DE SUNET , CEVA CE REDA CORECT DE LA -22050 FARA NICI O ARMONICA , 24BITI , sau 16 , FARA AC97 PREMIUM sau TUNATE , FARA XCT , FARA AUXL , NICI SB de la ESS , RESTUL MERG , TESTAT pe :CREATIVE : AUDIGY , 7.1 , ES1371 , CT1373 , OMNIA 1100 , TERRATEC AUREON , CMI9880 FARA FILTRELE DE OUTPUT , MERGE 1000% pe ce sa enumerat mai sus


RETRANMISIE A SEMNALULUI CU RDS placuta pentru COMBINE , TUNERE , CASURI AUTO!

daca apar probleme dati mesaje!!!

Edited by Zvartoshu, 01 February 2010 - 13:31.


#2
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
am adaugat 2 sloti bonus 20 acu pentru radioul care emite in mod permanent RDS ca sa se paote retransmite bine!

#3
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
[ http://tzontonel.files.wordpress.com/2007/04/atentie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
FERITI ASCULTAREA PE AMPLIFICARE AUDIO A STREAMULUI
http://serverplayfm....8100/listen.pls
NU RECOMAND AUDITIA PE SISTEMELE ..AUDIO A ACESTUI STREAM
DEJA SA ARS FINALELE DINTR_UN GENIUS , PACALA A ASCULTAT ULTEASONICELE RDS-ului TARE SI IA CRAPAT INTEGRATUL AUDIO de PUTERE.  DECODAREA SE REALIZEAZA NUMAI CU EMITATORUL SI CARE  FACE SI O FILTREAZA SA DEVINA AUDIO CURATA FARA SUNETE ULTRASONICE SI LINK RDS

!!!!ATENTIE!!! STREAM NUMAI PENTRU RETRANSMISIE PURTATOARE PENTRU MODULATOARE , EMITATOARE

#4
frioan

frioan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 15.03.2003

View PostZvartoshu, on Oct 28 2007, 03:26, said:

salutare deschid acest THREAD pentru a SPUNE

EMISIE DIN COMPRESOR + EMISIE DIN CLIENT RDS [RADIO DATA SYSTEM ] PRIN INTERMEDIUL INTERNETULUI ,

MERGE 1000% pe ce sa enumerat mai sus
uite si film de dmonstratie facut cu SUR4605 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SSiIb54VpjY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
RETRANMISIE A SEMNALULUI CU RDS placuta pentru COMBINE , TUNERE , CASURI AUTO!
daca apar probleme dati mesaje!!!

Fara suparare, dar cel putin prezentarea de pe youtube e de toata jena :D , ca sa nu zic ca parca e facut de un handicapat  :bouncey: ... in fine .. si care e utilitatea practica a acestei emisii ??? Ca pt cine are nevoie de RDS, cu siguranta nu il va folosi in casa ci in auto care nu prea vad sa fie conectat la internet ! Poate ma faci sa inteleg asadar utilitatea practica in acest caz... :) Oricum felicitari daca ai reusit sa te joci cu asa ceva ;)

Edited by frioan, 29 October 2007 - 02:53.


#5
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postfrioan, on Oct 29 2007, 02:52, said:

Fara suparare, dar cel putin prezentarea de pe youtube e de toata jena :D , ca sa nu zic ca parca e facut de un handicapat  :bouncey: ... in fine .. si care e utilitatea practica a acestei emisii ??? Ca pt cine are nevoie de RDS, cu siguranta nu il va folosi in casa ci in auto care nu prea vad sa fie conectat la internet ! Poate ma faci sa inteleg asadar utilitatea practica in acest caz... :) Oricum felicitari daca ai reusit sa te joci cu asa ceva ;)
merci ca ma faci handicapat ! se vede ca apreciezi aiurea!!!! am demonstrat ca nu am langa mine CLIENT RDS , MEMORII , CONVERTOARE DA SAU AD , UN ELECTRONIST A ZIS ASA .. uite ..

"Felicitarile mele pentru ZVARTOSH , rds-ul este constant , nu are pierderi pe un mini oscilator nemtesc si pe o placa de sunet CT45XX.
Ma mir ca ai inteles link-ul RDS cum se pune pe AUDIO . Este adevarat ca si eu am incurcat ca si tine cateva notiuni , dar acum cred ca suntem egali la cunostinte. Astept cu drag emisie de rds pe 38k si pe 76khz , astept numai raspunsuri bune ! Ochii mari la 38khz stii la ce ma refer!"

un user a spus asa

Zvartoshe, sa traiesti, a iesit! Am facut cum ai zis tu cu volumul si am prins stabil RDS acum am incercat. Are scurte perioade in care nu intra, in rest e ok pe ambele radiouri cu RDS din casa. thumbup.gif Dar Winamp tot mai face buffer din cind in cind. Placa de sunet la mine este on-board, poate de aia?  

ERA DE ASTPTAT UN OM CARE SA NU INTELEAGA SA FACA CEEA CE NU TEBUIE!  putin respect , search pe GOOGLE "zvartoshu"  si mai vb!

#6
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
:thumbup: test  :naughty:

Edited by Zvartoshu, 29 October 2007 - 05:04.


#7
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
am intarit emisia de RDS , daca dati nitel mai sus volumul urmariti sa nu shruie in boxele de la combina semnalul FM.
am adaugat aceasta ca sa nu mai zica lumea ca LINK-UL RBDS cade des

Edited by Zvartoshu, 02 November 2007 - 04:02.


#8
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,980
  • Înscris: 06.09.2004
Eu tot instabil il iau pe Winamp  :mellow:

#9
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postisr2002, on Nov 12 2007, 19:51, said:

Eu tot instabil il iau pe Winamp  :mellow:

inaltele de 16k prea mici sau volumu e prea mic! eu il am constant pe radio ala care il folosesc de preprocesor!

#10
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
corelare la semnal de EMISIE RBDS pemntru statii radio , stabilkitate 78% intesitate link audio RBDS 49% decoadare combine 67% decodare tunere 100% , raspuns pe MODULATOARE ES2008 , MS782 , SU128 , SU508 .. cele care le-am testat eu!
bafta .. test placut la RDS-ul combinei dumneavoastra cu semnalul nostru!

#11
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
intesitatea link-ului audio de RDS pe purtatoare pentru semnal STREO de emisie radio fonica a fost centrat in aceasta diminetza si emitem mai nou cu 1.5k/s semnal de RDS , mai mult deoarece au aparut probleme cu semnalele in modulatoare , am primit si mailuri!
in alta ordine de ideei , streamul dedicat testarii RADIO DATA SYSTEM de pe aparatele de radio , prin emitatoare stereofonice , a ajuns in top international .
testarea cea mai mare fiind facuta de bulgari , urmata de romani , urmata de gremania , urmata in trecere de anglia .
am primit mail de "congratiulation " de la unii care sunt legati la firma nemteasca care are peering , asculta fara probelem 192k/s mp3 peste 6 ore , si ne roaga sa mai adaugam sloti pentru 2 persoane pe stream .
interesant , dar nu seva putea adauga nici un al 4-lea la cei 3 useri pe acest stream deoarece se poate deteriora prin traficul acestuia internetul la reteaua asociatiei de locatari .
verificari si testari facute de
tehnicia echipamente de calul si retele .. Daniel Zvartosh
Mitica Ptere , testor si asigurare latime debanda pe server , asistentza in caz de probleme pe serviciile oferite de serverul meu.

Edited by Zvartoshu, 23 November 2007 - 05:11.


#12
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
gata , am dat drumu la procesare rds pentru modulatoare pe streamul cu 8100 in coada .. bafta si auditie placuta , plus pe rds trebui sa afiseze .. RADIO PLAY NET ROMANIA .. asta ca mesaj defoult PS
http://serverplayfm....8100/listen.pls

Edited by Zvartoshu, 05 December 2007 - 16:23.


#13
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
merge bine, pe JVC se mai opreste, pe Tehnics e non stop dar mai rateaza literele. La PTY pe JVC ai scrie Easy N si pe Tehnics M>O>R>E  :D
Am compresie din winamo si inaltele la cer, altfel nu scrie pe nici unul, suna bine pe stereo, dar pe sorround spatele shuruie ca naiba !

Attached Files



#14
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
inco repriza de multumiri , celui care prin internet a depistat cu modulatorul de fm RDS [radio data system] afisat! .. incearca , merge cu orice jaf de placa audio

#15
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Dupa mai multe teste am vazut ca pe pauza, cand nu e modulatie rds-ul e impecabil pe ambele scule, apoi pe muzica, la varfuri pe JVC dispare iar pe Tehnics se amesteca rau literele.
Deci buba e ca se cam amesteca muzica cu purtatoarea RDS. Daca dau volumul mai slab (in modulator), pe JVC dispare RDS_ul si pe Tehnics ramane si afiseaza una din 14.

Edited by rvic77, 07 December 2007 - 10:34.


#16
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Noua placa de sunet : Realtek 8 canale onboard pe un ASUS : sunet mai cald ca pe Audigy si RDS-ul se ia fara probleme si pe JVC fara intermitente. Nu mai e nici suruiala dar ciudatenia a ramas ca pe JVC arata RADIO PLAY NET iar pe TEHNICS scrie RADIO PLAY NET ROMANIA.  Unde se duce ROMANIA pe JVC ?!

#17
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
am marit cu 250ms ROMANIA ca sa nu ramana sesiunea sonora libera!
romania este acolo!

Edited by Zvartoshu, 08 December 2007 - 18:05.


#18
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
cer schimbare de la "RADIO PLAY NET ROMANIA " la ' RADIO PLAY NET ROMANIA RADIOUL NO.1 " in DIN RT sa scrie .. " RADIOUL NR1 PE ROMANIA CU RDS PE BAZA STREAM DE INTERNET "
ziceti parerea cei care ati accesat!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate