Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Conexiune permanenta GPRS/EDGE

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
EK90

EK90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 28.04.2007
Salut! Am o nelamurire intr-o problema. Acum un an am avut ca telefon mobil un Sagem myx5-2 si acesta avea functia de activare a conexiunii GPRS permanent fara a costa nimic si fara a avea vreo optiune (gen wap unlimited). Aceasta functie imi era foarte utila la reglarea automata a datei/orei cand schimbam cartelele sau alte cazuri cand telefonul cerea reglarea datei/orei. In prezent am un SPV C100 si ma deranjeaza faptul ca la schimbarea cartelelor ceazul se reseteaza la ora 12:00 si data de 01.01.2006. Mai are niste erori si cand il conectez la calculator, in acest caz telefonul decaleaza timpul cu 12 ore. Aceste erori sunt enervante pentru ca orice fisier copiat din telefon in PC sau invers trebuie precedata de o potrivire a ceasului.
Vreau sa va intreb daca cineva are idee cum sa fac acest telefon sa se conecteza la reteaua GPRS/EDGE la detectarea semnalului retelei. Momentan il conectez prin accesarea Interbet Explorer, iar apoi inchiderea programului inainte ca el sa se conecteze pe Orange World. Stiu ca mai toate telefoanele au aceasta functie ca de ex. la Nokia se cheama in meniu variantele ”conexiune GPRS la nevoie” sau Conexiune GPRS permanenta”.
Va rog mult daca stie cineva de unde se activeaza aceasta functie si doreste sa ma ajute o sa-i fiu recunoscator. multumesc anticipat.

Attached Files



#2
seraf

seraf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.10.2005
Și eu am SPV c100 și am aceleași probleme cu ora și data. Poți seta conexiunea gprs în modul permanent ori din meniul telefonului (setări conexiuni) ori folosind o mică aplicație (ConnTweak). Dar telefonul NU se va conecta automat la gprs! Prima data tot "manual" va trebui să o faci cu ajutorul unei aplicații care se conectează la net. Oricum, data și ora NU se reglează automat ca la alte telefonane (Nokia, Sagem și altele). Găsisem un program care regla automat data și ora prin conectare la net, dar nu mi-ai funcționat niciodată. Acum folosesc aplicația Mobile Tracking System pentru sincronizarea datea și orei.
Dacă cineva găsește o altă metodă, să mă anunțe și pe mine! :D

#3
EK90

EK90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 28.04.2007

View Postseraf, on Oct 27 2007, 15:29, said:

Și eu am SPV c100 și am aceleași probleme cu ora și data. Poți seta conexiunea gprs în modul permanent ori din meniul telefonului (setări conexiuni) ori folosind o mică aplicație (ConnTweak). Dar telefonul NU se va conecta automat la gprs! Prima data tot "manual" va trebui să o faci cu ajutorul unei aplicații care se conectează la net. Oricum, data și ora NU se reglează automat ca la alte telefonane (Nokia, Sagem și altele). Găsisem un program care regla automat data și ora prin conectare la net, dar nu mi-ai funcționat niciodată. Acum folosesc aplicația Mobile Tracking System pentru sincronizarea datea și orei.
Dacă cineva găsește o altă metodă, să mă anunțe și pe mine! :D
Salut! Functioneaza fara nici o aplicatie instalata. Eu fac in felul uramator: Intru in Internet Explorer, dau Go la Orange World, iar dupa aceea intru rapid in Task Manager si inchid Internet Explorer inainte ca acesta sa apuce sa afiseze pagina de la Orange. Dupa inchiderea lui IE cateva secunde la semnal este afisat G (de la Gprs), iar dupa aceea telefonul se conecteaza la EDGE si imediat se face sincronizarea datei/orei, conexiunea ramanand pana la oprirea sau deconectarea telefonului de la retea. Daca nu apuci sa inchizi la timp Internet Explorer vei fi taxat pentru trafic. Singurul incovenient e ca trebuie sa ma chinui manual sa-l conectez fata de Sagem care face singur conexiunea.

#4
seraf

seraf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.10.2005
Cu taxarea pentru traficul gprs nu este nici o problema (am abonamente pentru ambele apn-uri, wap și internet). Dar nu înțeleg cum zici ca se reglează ora automat... ??? La mine nu se întâmplă lucrul acesta și nici nu am văzut prin setări vreo opțiune pentru reglarea automată a orei și datei așa cum sunt la Nokia, Sagem etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate