Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pisica mea.. calcata de masina

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
:(

Acum ~ 3 luni un mic ghem schilod de blana mieuna pe la toate usile din cartier.
Era neagra si urata, blana ii cadea si oleaca diforma.
Catalin, aflat in vizita la mine.. a confundat-o cu un sobolan.

Am adoptat-o si nu am regretat nici o clipa de atunci. Era foarte tarata saraca, insa a mancat in draci si s-a transformat intr-o frumoasa si mult prea jucausa pisica neagra.

Vineri seara un Lexus alb, trecand pe langa casa mea.. (cu viteza) a prins-o intre roti.
De atunci tot umblu cu ea prin clinici.

6 radiografii, 2 perfuzii/zi, iar acum nevasta e cu ea sa ii faca ecografie si tranzit barital (suspecta de hernie abdominala).

Nu are oase rupe, dar are hernie transdiafragmatica de mici dimensiuni.
Poate sa traiasca cu ea (teoretic) inca multi ani, insa oricand se poate mari hernia.

Din pacate pisicile nu se opereaza...

Imi venea sa iau o piatra si sa i-o arunc lu' nenea cu Lexu-ul in parbriz.
Mi se rupe inima cand plange Sasha...

O sa ma interesez sa pun limitatoare de viteza, pt ca sunt mai multi meseriasi in cartier, care vor sa isi etaleze caii putere.

Attached Files



#2
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Multa sanatate si recuperare grabnica ghemotocului. Ai reusit sa ma intristezi...
Cind dau cu masina peste vreun limitator d-ala zic" ia uite bai nene, asta mai lipsea", dar ai dreptate. La modul in care conduc unii cretini mai ales in zone rezidentiale, linistite, cred ca ar trebui puse bariere de-a dreptul. Azi e un animal, miine un copil, poimiine un batrin. De ce? Ca sa-si arate muschii si caii putere in fata curvelor din dotare toti l@b@gII de bani gata sau hoti ordinari.
Inca o data succes si sa auzim de bine despre Sasha!

#3
irinuks89

irinuks89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.07.2007

 Courage, on Oct 21 2007, 11:12, said:

Din pacate pisicile nu se opereaza...
Cine spune asta?!?!?!?!?!?!?!?!?!?

E adevarat ca unii sunt prea jmecherasi, dar..........Ce cauta pisica pe strada??
Imi pare rau pentru pisic.... Sper, tin pumnii sa se insanatoseasca..... :console:

Edited by irinuks89, 21 October 2007 - 11:15.


#4
nightwish06

nightwish06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 10.01.2007

 irinuks89, on Oct 21 2007, 12:14, said:

Cine spune asta?!?!?!?!?!?!?!?!?!?

E adevarat ca unii sunt prea jmecherasi, dar..........Ce cauta pisica pe strada??
Imi pare rau pentru pisic.... Sper, tin pumnii sa se insanatoseasca..... :console:
Eu, ca iubitor de pisici, stiu foarte bine cum te simti...
Dar, sincer nu lasam pisica sa iasa din casa, daca nu de alta, din cauza cainilor vagabonzi...

Edited by nightwish06, 21 October 2007 - 11:19.


#5
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Stati asa oameni buni. Tot spuneti "de ce era pe strada, de ce ai lasat-o afara din casa". E totusi o pisica, ce naiba. Astea nu ies din casa doar daca nu vor. La fel de bine putea sa fie un catelus sau un copil. Inteleg ca nu s-a intimplat tousi pe autostrada sa ne punem intrebarea: "ce cauta acolo?".
Totusi, care e treaba cu "pisicile nu pot fi operate"? Te referi la problema respectiva ca nu e operabila la pisici?
P.S.: Protectia animalelor in .ro este zero barat. Halal civilizatie.

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Cand deschid usa e curioasa si iese afara.

De obicei sta in perimetrul nostru, dar a prins curaj...
Stiu, e doar o pisica, dar e pisica MEA ! :(

Sotia a terminat Medicina Veterinara, asa ca nu prea pot sa ma minta baietii, iar jumatate din cei care lucreaza la MarcoVet sunt colegii ei.
Hernia transdiafragmatica nu se opereaza. Doar 20% din pisicile operate supravietuiesc.

#7
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
ma nene, cum ma sa umblii cu pisica prin clinici ? :w00t:
curand, ne ducem dracu cu totii.

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Stii, ca daca ar fi cineva ca umba cu pisica prin clinici, as fi zis ca ii lipseste cel putin o rotita, insa pisicuta e membru al familiei si nu pot sa o las sa moara; nu atata timp cat mai sunt sanse s aisi revina.

Am lasat-o la spital pana diseara, ca sa ii faca tranzit barital.

Nevasta o va opera de hernie inghinala. Sper sa nu fie si cea transdiafragmatica.

#9
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
cine n-a avut un pet nu stie...iar pisicile au un stil sa se lipeasca de stapan...mama mama...
sa te mai bucuri de ea ;)!

#10
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Sotia ta e o persoana puternica. Eu nu as putea sa imi operez pisica.

#11
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 Courage, on Oct 21 2007, 14:54, said:

Stii, ca daca ar fi cineva ca umba cu pisica prin clinici, as fi zis ca ii lipseste cel putin o rotita, insa pisicuta e membru al familiei si nu pot sa o las sa moara; nu atata timp cat mai sunt sanse s aisi revina.

Am lasat-o la spital pana diseara, ca sa ii faca tranzit barital.

Nevasta o va opera de hernie abdominala. Sper sa nu fie si cea transdiafragmatica.


Comandante, eu l-am avut internat 2 zile în clinică după ce a căzut de la balcon (etajul 8). Ăia-mi spuneau că nu are nimic și că este bine-mersi... eu eram călare pe ei să îi facă radiografii, ecografii, etc. Țipam ca bezmeticu' pe acolo că plătesc orâcât, orice, nu conta :)

Mă rog, ei știau mai bine dar tot nu au scăpat de mine să îl țină acolo vreo două zile :)

Așa că te rog să mă bagi și pe mine în clubul celor care le lipsesc rotițe. Nu mă supăr nici dacă o să fiu președinte.

Și de asemenea aș face la fel dacă ar fi nevoie fără nicio clipire.

#12
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 Zamolxel, on Oct 21 2007, 15:16, said:

Comandante, eu l-am avut internat 2 zile în clinică după ce a căzut de la balcon (etajul 8). Ăia-mi spuneau că nu are nimic și că este bine-mersi... eu eram călare pe ei să îi facă radiografii, ecografii, etc. Țipam ca bezmeticu' pe acolo că plătesc orâcât, orice, nu conta :)

Mă rog, ei știau mai bine dar tot nu au scăpat de mine să îl țină acolo vreo două zile :)

Așa că te rog să mă bagi și pe mine în clubul celor care le lipsesc rotițe. Nu mă supăr nici dacă o să fiu președinte.

Și de asemenea aș face la fel dacă ar fi nevoie fără nicio clipire.
nu stiu cum sa-ti spun, da' tu ce pazeai cind ti-a cazut pisicul de la balcon? adica, inteleg sa mai se strecoare pe linga tine pe usa ( mi s-a intimplat si mie, abia l-am gasit dupa vreo 2 zile, si asta e neglijenta), da' sa CADA PE GEAM DE LA 8? o plasa ceva, un geam inchis, cineva in camera, etc.... nu vreau sa fiu rea, da' putea sa cada si copilul pe fereastra, in stilul asta... :ciocan:
cit despre piselul lui courage... multa bafta, ca-i trebuie. sotia ta o sa faca cea mai buna treaba, pentru ca e legata emotional de "pacient". Mult noroc :console:

#13
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Hehe, veste buna.
La tranzit baritat s-a vazut ca nu exista hernie trans-diafragmatica, ci doar o mare hernie inghinala :D

Maine dimineata intra la bisturiu si sansele de recuperare teoretica tind catre 100%.

Se pare ca pisica mea a mai avut niste vieti :D
Acum e la spital, pt pregatirea pre-operatorie.

pt prima oara in ultimele 2 zile torcea si se lingea :D

#14
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
:D ma bucur ca ghemotocul e spre bine


am insa o intrebare .... ce naiba i-ati facut matei sa fie asa curajoasa? a mea ... nu vrea sa iasa din casa de nici o culoare .... a trebuit sa-o ducem de 2-3 ori la veterinar si sincer am crezut ca face atac de cord ... asa era de ingrozita sa vada alt "peisaj"





 Zazie, on Oct 21 2007, 13:54, said:

ma nene, cum ma sa umblii cu pisica prin clinici ? :w00t:
curand, ne ducem dracu cu totii.

ba eu cred ca in sfarsit incepem sa ne apropiem de "luminita'

imi pare rau ptr tine daca nu poti intelege atata lucru

Attached Files



#15
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 Courage, on Oct 21 2007, 21:32, said:

pt prima oara in ultimele 2 zile torcea si se lingea :D

Draga de ea    :kisstogether:
Mult noroc la operatie si recuperare rapida!!!

#16
agu

agu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.08.2006

 Zazie, on Oct 21 2007, 13:54, said:

ma nene, cum ma sa umblii cu pisica prin clinici ? :w00t:
curand, ne ducem dracu cu totii.


Ia-o tu primul inainte...

#17
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
ma, mai trist e ca, daca i se face rau vecinului de langa usa n-ati alerga niciunu sa-l operati, bla bla.


agu, :roflmaofast:, astept sa se duca animalu tau si apoi ma mai gandesc :w00t:

#18
Noe

Noe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.07.2006
Ce ma bucur ca e mai bine Sasha! :)
Cat despre intrebarile de genul "Ce cauta afara?", in primul rand NU te astepti ca in cartier """rezidential""" sa umble diversi ca nebunii cu masina; putea sa fie un copil in locul ei, ca iluminatul stradal inca nu e on. Si in al doilea rand, e pisica! E normal sa ii placa si afara! :rolleyes:


sper sa isi revina complet cat mai repede!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate